*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα  (Αναγνώστηκε 91364 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ichristina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 22, 2013, 10:48:00 πμ »
Λοιπόν,επειδη εβγαλα περσι την αδεια διδασκαλιας μου πρωτη φορα θα προσπαθησω να βοηθησω οσο μπορω  :) απ'οτι θυμαμαι πρεπει να πληρωσα γυρω στα 30 ευρω για ολες τις εξετασεις και 5€ για την ακτινογραφια θωρακα.η αδεια ισχυει για ολη την επικρατεια και δεν εχει ημερομηνια ληξης προς το παρων τουλαχιστον.οι εξετασεις πρεπει απαραιτητα να γινουν σε δημοσιο νοσοκομειο.εγω δε θυμαμαι να χρειαστηκε κανενα παραπεμπτικο εκτος απο αυτο για την ακτινογραφια θωρακα που επρεπε να μεταβω σε αλλο νοσοκομειο να την κανω.ελπιζω να βοηθησα :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:16:54 »

Αποσυνδεδεμένος Vally

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 31, 2013, 01:05:43 μμ »
Καλησπέρα, συνάδελφοι!! Έχω μπερδευτεί με το θέμα της άδειας διδασκαλίας (σε φροντ/ρια).
Μπορώ να πάρω τα χαρτιά παθολόγου και ψυχιάτρου από ΙΚΑ ή μόνο από νοσοκομείο;;; Επίσης, θέλει ραντεβού ή πας έτσι;; Ρώτησα σε επαρχιακό νοσοκομείο και μου λένε μόνο με ραντεβού...
Ξέρει κανείς αν (πέρα από την ακτινογραφία) μπορώ να εξυπηρετηθώ μέσω ΙΚΑ (αυτό που λένε με στρογγυλή σφραγίδα), για να γλυτώσω ταλαιπωρία και χάσιμο χρόνου;
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 31, 2013, 09:37:21 μμ »
Vally αυτό εξαρτάται από το φορέα που εκδίδει το πιστοποιητικό. Ο κάθε φορέας ενδέχεται να ζητάει διαφορετικά δικαιολογητικά. Λογικά θα σου δώσουν ένα χαρτί που θα γράφει ακριβώς τι θέλουν. Εγώ είχα πάρει γνωμάτευση από ψυχίατρο του ΙΚΑ.

Το αν θα πας με ραντεβού ή όχι εξαρτάται από το κάθε νοσοκομείο, πάντως συνήθως για την ακτινογραφία και τη γνωμάτευση πας χωρίς ραντεβού.

Αποσυνδεδεμένος english-french

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:46:54 πμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα να μάθω από άτομο που έκανε τα χαρτιά του στην Αθήνα, πόσο χρόνο πήρε να βγει το πιστοποιητικό του Υγειονομικού; Επίσης, αν υπάρχει κάποιος που εξέδωσε αναγγελία έναρξης διδασκαλίας το τελευταίο τρίμηνο, πήρε πολύ καιρό να βγει; Όπως καταλαβαίνετε υπάρχει η ανάγκη να τα βγάλω το συντομότερο δυνατό, γι'αυτό ρωτάω για τα χρονικά διαστήματα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:16:54 »

Αποσυνδεδεμένος Vally

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 06:10:52 μμ »
Vally αυτό εξαρτάται από το φορέα που εκδίδει το πιστοποιητικό. Ο κάθε φορέας ενδέχεται να ζητάει διαφορετικά δικαιολογητικά. Λογικά θα σου δώσουν ένα χαρτί που θα γράφει ακριβώς τι θέλουν. Εγώ είχα πάρει γνωμάτευση από ψυχίατρο του ΙΚΑ.

Το αν θα πας με ραντεβού ή όχι εξαρτάται από το κάθε νοσοκομείο, πάντως συνήθως για την ακτινογραφία και τη γνωμάτευση πας χωρίς ραντεβού.

Σε ευχαριστώ πολύ!!!  :)

Αποσυνδεδεμένος Vally

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 11:47:18 μμ »
Λοιπόν, επειδή έχω κουραστεί και μπερδευτεί σκέφτομαι να την αφήσω την έκδοση άδειας...
Σήμερα έψαχνα να βρω τη Β βάθμια της περιοχής μου που μετακόμισε ίσα για να μου πουν ότι τις πιστοποιήσεις τέτοιου είδους τις αναλαμβάνει πλέον ο ΕΟΠΠΕΠ κι όχι αυτοί.
Στον ΕΟΠΠΕΠ δε σηκώνουν τηλέφωνα και είδα προ ολίγου ότι πλέον δε δίνεται άδεια διδασκαλίας, αλλά άδεια έναρξης ασκήσεως επαγγέλματος σε φροντιστήρια...
Τόση ταλαιπωρία ενώ δε μου το ζητάει ο υποψήφιος εργοδότης δε νομίζω να την υποστώ...
Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 01:00:14 πμ »
Ναι, από τον Μάιο και μετά τα φροντιστήρια και τα κέντρα ξένων γλωσσών υπάγονται στον ΕΟΠΠΕΠ. Καμία σχέση με δευτεροβάθμια. Η λίστα με τα χαρτιά που πρέπει να καταθέσεις είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα τους: http://www.eoppep.gr/index.php/el/structure-and-program-certification/didaskontes_frontistiria/anaggeli_didaskalias_menu

Το θέμα είναι να βρεις σε ποια πρωτοβάθμια υγειονομική επιτροπή ανήκεις. Δεν ξέρω αν σε αυτό μπορεί αν σε βοηθήσει ο ΕΟΠΠΕΠ. Εμένα από την Δευτεροβάθμια με είχαν στείλε σε λάθος επιτροπή...  >:(

Δες αν σε βοηθάει αυτό το λινκ: http://www.apdattikis.gov.gr/citizen/Pages/healthcommittees.aspx

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 10:06:47 πμ »
α) Τα περισσότερα τηλέφωνα που έχουν στο ίντερνετ δεν ισχύουν πια, βγάζει μήνυμα πως δεν υπάρχει αυτός ο συνδρομητής/ αριθμός, κτλ. β) Τα ελάχιστα τηλ που χτυπάνε κανονικά δε τα σηκώνει κανείς! Είχα βρει κάποιον από άλλη υγειονομική επιτροπή και του λέω "σας παρακαλώ, δώστε μου ένα τηλέφωνο για την υγεινομική επιτροπή της Αγ. Παρασκευής που να λειτουργεί". Μου έδωσε ένα και μου είπε να καλέσω από Δευτέρα (02/09). Έχω πάρει πολλές φορές τηλ πρωινές και μεσημεριανές ώρες και δεν το σηκώνει κανείς! Εγώ έχω μόνο γνωμάτευση από παθολόγο να πάρω αύριο και μεθαύριο πάω να τα καταθέσω στην υγ.επιτροπή, εάν μου πούνε ότι δεν τους αρέσει κάτι, θα τρελαθώ.. ας σηκώνανε τα τηλ.  >:(

Είναι τραγική η κατάσταση σε όλα τα επίπεδα στην Ελλάδα και το ακόμα πιο τραγελαφικό είναι πως αντί να καταρρεύσει το σάπιο σύστημα, καταρρέουν οι πολίτες και το σύστημα επιβιώνει!

Αποσυνδεδεμένος Vally

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 05:57:51 μμ »
α) Τα περισσότερα τηλέφωνα που έχουν στο ίντερνετ δεν ισχύουν πια, βγάζει μήνυμα πως δεν υπάρχει αυτός ο συνδρομητής/ αριθμός, κτλ. β) Τα ελάχιστα τηλ που χτυπάνε κανονικά δε τα σηκώνει κανείς! Είχα βρει κάποιον από άλλη υγειονομική επιτροπή και του λέω "σας παρακαλώ, δώστε μου ένα τηλέφωνο για την υγεινομική επιτροπή της Αγ. Παρασκευής που να λειτουργεί". Μου έδωσε ένα και μου είπε να καλέσω από Δευτέρα (02/09). Έχω πάρει πολλές φορές τηλ πρωινές και μεσημεριανές ώρες και δεν το σηκώνει κανείς! Εγώ έχω μόνο γνωμάτευση από παθολόγο να πάρω αύριο και μεθαύριο πάω να τα καταθέσω στην υγ.επιτροπή, εάν μου πούνε ότι δεν τους αρέσει κάτι, θα τρελαθώ.. ας σηκώνανε τα τηλ.  >:(

Είναι τραγική η κατάσταση σε όλα τα επίπεδα στην Ελλάδα και το ακόμα πιο τραγελαφικό είναι πως αντί να καταρρεύσει το σάπιο σύστημα, καταρρέουν οι πολίτες και το σύστημα επιβιώνει!

Να σε ρωτήσω, τα υπόλοιπα χαρτιά (πλην παθολόγου) πώς τα μάζεψες; Από δημόσιο νοσοκομείο ή ΙΚΑ; με ραντεβού ή χωρίς;

Επίσης, ξέρει κανείς αν πλέον οι διδάσκοντες σε κέντρα ξένων γλωσσων θα είναι με μπλοκάκι;;; Έχω πρόταση για λίγες ωρες σε ΚΞΓ, αλλά άμα είναι να τα δίνω στον ΟΑΕΕ, να το αφήσω....

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 06:42:01 μμ »
Επειδή οι ιστοσελίδες του δημοσίου είναι χαοτικές και τα στοιχεία δεν είναι up-to-date, διάβασα από τα διάφορα fora και blogs τι χρειάζεται για να βγάλει κανείς πιστοποιητικό υγείας. Τα διασταύρωσα και τελικά τύπωσα και ακολούθησα πιστά τα βήματα που έλεγε ένα post σε ένα blog που λέγεται mestoxotagallika - να'ναι καλά ο άνθρωπος που το έγραψε (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βαλω link, κάνε το google και μετα πάτησε το "Νομικές διαδικασίες"). Τα λέει αρκετά αναλυτικά, τι, πώς, πού, πότε.

Κλείνεις ραντεβού μόνο για τον ψυχίατρο, εγώ έκλεισα, πήγα, πλήρωσα 5 ευρώ εισιτήριο, είδα μία ψυχίατρο, δε με εξέτασε (γι'αυτό έχουμε γεμίσει με ψυχοπαθείς εκπαιδευτικούς), μου υπέγραψε το χαρτί ότι δεν πάσχω από κάποια ψυχασθένεια και μετά μου είπε "πάρτο, φύγε". Για την ακτινογραφία θώρακος και τον παθολόγο δε χρειάζεται ραντεβού (εκτός αν διαλέξεις να πας σε κάποιο μεγάλο κρατικό νοσοκομείο και γι'αυτα, όπως στον Ευαγγελισμό). Πας απλά και περιμένεις στην ουρά. Για την ακτινογραφία πήγα στο Ινστιτούτο νοσημάτων θώρακος στην Αβέρωφ και ήταν 4,5 ευρώ και 5-10 λεπτά υπόθεση καθώς δεν υπήρχε ούρα, κάνεις δεν υπήρχε, ίσως επειδή ήταν Αύγουστος. Τώρα μου μένει να πάω με την ακτινογραφία αύριο για γνωμάτευση παθολόγου, θα πάω στην "Αγία Ελένη". Θέλω να ελπίζω πως η υγειονομική επιτροπή όπου υπάγομαι δε θέλει extra εξετάσεις και πως θα τα καταθέσω τα δικαιολογητικά μέσα στην εβδομάδα για το πιστοποιητικό. Πάντως, πολλή ταλαιπωρία, σύγχυση και κούραση.. ίσως υπερβάλλω γιατί ήταν η πρώτη μου εμπειρία με την ελληνική γραφειοκρατία και μπάχαλο, αλλά δεν παύει να είναι ψυχοφθόρο. 

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 07:00:28 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που δεν έχω καταλάβει... Έχω άδεια διδασκαλίας από Β/θμια, την είχα βγάλει όταν τελείωσα τη σχολή, αλλά δε δούλεψα ποτέ σε φροντιστήρια, μιας και ήμουν ωρομίσθια και ΑΜΩ. Τώρα που ψάχνω εργασία σε κξγ κι έμαθα για τον ΕΟΠΠΕΠ έστειλα αρχικά μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχουν αλλάξει οι προϋποθέσεις με τις οποίες μου χορηγήθηκε η άδεια, σύμφωνα με όσα έλεγε η εγκύκλιος. Τελικά, μου την επέστρεψαν ταχυδρομικά...πήρα τηλ. και δε το σηκώνουν...Γνωρίζει κανείς τι ισχύει για όσους είχαν ήδη άδεια διδασκαλίας? Ακυρώνεται και κάνουμε αίτηση για αναγγελία από την αρχή? Κι αυτή η αναγγελία είναι κάτι το τυπικό σαν την παλιά άδεια ή συνεπάγεται ΟΑΕΕ? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αποσυνδεδεμένος Vally

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 07:40:22 μμ »
Επειδή οι ιστοσελίδες του δημοσίου είναι χαοτικές και τα στοιχεία δεν είναι up-to-date, διάβασα από τα διάφορα fora και blogs τι χρειάζεται για να βγάλει κανείς πιστοποιητικό υγείας. Τα διασταύρωσα και τελικά τύπωσα και ακολούθησα πιστά τα βήματα που έλεγε ένα post σε ένα blog που λέγεται mestoxotagallika - να'ναι καλά ο άνθρωπος που το έγραψε (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βαλω link, κάνε το google και μετα πάτησε το "Νομικές διαδικασίες"). Τα λέει αρκετά αναλυτικά, τι, πώς, πού, πότε.

Κλείνεις ραντεβού μόνο για τον ψυχίατρο, εγώ έκλεισα, πήγα, πλήρωσα 5 ευρώ εισιτήριο, είδα μία ψυχίατρο, δε με εξέτασε (γι'αυτό έχουμε γεμίσει με ψυχοπαθείς εκπαιδευτικούς), μου υπέγραψε το χαρτί ότι δεν πάσχω από κάποια ψυχασθένεια και μετά μου είπε "πάρτο, φύγε". Για την ακτινογραφία θώρακος και τον παθολόγο δε χρειάζεται ραντεβού (εκτός αν διαλέξεις να πας σε κάποιο μεγάλο κρατικό νοσοκομείο και γι'αυτα, όπως στον Ευαγγελισμό). Πας απλά και περιμένεις στην ουρά. Για την ακτινογραφία πήγα στο Ινστιτούτο νοσημάτων θώρακος στην Αβέρωφ και ήταν 4,5 ευρώ και 5-10 λεπτά υπόθεση καθώς δεν υπήρχε ούρα, κάνεις δεν υπήρχε, ίσως επειδή ήταν Αύγουστος. Τώρα μου μένει να πάω με την ακτινογραφία αύριο για γνωμάτευση παθολόγου, θα πάω στην "Αγία Ελένη". Θέλω να ελπίζω πως η υγειονομική επιτροπή όπου υπάγομαι δε θέλει extra εξετάσεις και πως θα τα καταθέσω τα δικαιολογητικά μέσα στην εβδομάδα για το πιστοποιητικό. Πάντως, πολλή ταλαιπωρία, σύγχυση και κούραση.. ίσως υπερβάλλω γιατί ήταν η πρώτη μου εμπειρία με την ελληνική γραφειοκρατία και μπάχαλο, αλλά δεν παύει να είναι ψυχοφθόρο.

Στον Παθολόγο πας με την ακτινογραφία και της ψυχιάτρου και λες θέλω γνωμάτευση; Και πρέπει να είναι Νοσοκομείου Παθολόγος ή και ΙΚΑτζής;
Επίσης, δεν πρέπει να έχεις πάρει εξαρχής μία φόρμα με τις εξετάσεις; Εγώ πήγα στο Νοσοκομείου της Κορίνθου και είχαν φωτοτυπημένη μια φορμα με εξετάσεις αίματος γενικές, ούρων, ηπατίτιδας, Ψυχιάτρου και Ακτινογραφία.
Έχω χιλιομπερδευτεί...

Τέλος, ξέρει κανείς αν με την καινούργια άδεια έναρξης ασκήσεως επαγγέλματος κλπ δουλεύεις με μπλοκάκι ή με ΙΚΑ;

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 07:54:21 μμ »
Δε μου ζητούσαν τίποτα στα νοσοκομεία, ούτε βιβλιάριο, ούτε φόρμα, παρά μόνο μου ζητούσαν ταυτότητα και τον σκοπό της εξέτασης, τους απαντούσα πως είναι για άδεια διδασκαλίας. Στον παθολόγο πας μαζί με την ακτινογραφία, ναι, τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει. Δεν ξέρω αν μπορείς αυτά να τα κάνεις και στο ΙΚΑ.

Αυτό με τον ΕΟΠΠΕΠ και το ΙΚΑ vs μπλοκάκια κι εγώ δεν το έχω καταλάβει, έχω την ίδια απορία.   

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 07:54:28 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που δεν έχω καταλάβει... Έχω άδεια διδασκαλίας από Β/θμια, την είχα βγάλει όταν τελείωσα τη σχολή, αλλά δε δούλεψα ποτέ σε φροντιστήρια, μιας και ήμουν ωρομίσθια και ΑΜΩ. Τώρα που ψάχνω εργασία σε κξγ κι έμαθα για τον ΕΟΠΠΕΠ έστειλα αρχικά μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχουν αλλάξει οι προϋποθέσεις με τις οποίες μου χορηγήθηκε η άδεια, σύμφωνα με όσα έλεγε η εγκύκλιος. Τελικά, μου την επέστρεψαν ταχυδρομικά...πήρα τηλ. και δε το σηκώνουν...Γνωρίζει κανείς τι ισχύει για όσους είχαν ήδη άδεια διδασκαλίας? Ακυρώνεται και κάνουμε αίτηση για αναγγελία από την αρχή? Κι αυτή η αναγγελία είναι κάτι το τυπικό σαν την παλιά άδεια ή συνεπάγεται ΟΑΕΕ? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

αν ειχες αδεια διδασκαλιας και δεν εχει αλλαξει κατι, δεν κανεις τιποτα. ισχυει αυτη που ηδη εχεις.
και με τις καινουργιες εγω δεν εχω καταλαβει οτι θα υπαρχει καθεστως ΟΑΕΕ. γενικα ομως επειδη ο φορεας αλλαξε προσφατα ειναι λιγο μπαχαλο και στα χαμενα. και ουτε επαρκεις διευκρινησεις εχουν βγει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 287
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 261
Σύνολο: 267

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.