*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα  (Αναγνώστηκε 91294 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vally

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 09:57:11 μμ »
Vally πήγα την Πέμπτη (05/09) στην "Αγία Ελένη" για τον παθολόγο και δούλευαν κανονικά!

Επίσης, προσπαθούσα μία εβδομάδα να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με την υγειονομική επιτροπή της περιοχής μου και τίποτα, παρ'όλο που με κόπο είχα βρει το σωστό τηλ. Μέχρι τη γραμματεία του υπουργείου υγείας πήρα τηλ να μου πουν επιτέλους ποιες μέρες και ώρες λειτουργεί η υγειονομ. επιτροπή αλλά ούτε τηλ είχαν, ούτε τις ώρες λειτουργίας ήξεραν, τίποτα και μου είπαν να πάρω το υπουργείο εργασίας μήπως ξέρουν εκείνοι. Το ρίσκαρα και πήγα μέχρι την υ.ε. με όλα τα δικαιολογητικά ΜΗΠΩΣ και είναι ανοιχτή. Τελικά ήταν ανοιχτή (!), δεν έχω ιδέα τι έπαιζε με τα τηλ, με εξυπηρέτησαν οι 2 κυρίες που ήσαν εκεί, έκανα την αίτηση και σε 2 βδομάδες θα περάσω από επιτροπή (με την ακτινογραφία) για να μου δώσουν το πιστοποιητικό.

*Προσέξτε πολύ όσον αφορά την ιστοσελίδα του υπουργείου για την άδεια διδασκαλίας.. εγώ την πάτησα γιατί στην αρχή δεν ήξερα ότι από τον Μάιο 2013 πλέον κάνουμε αίτηση στον ΕΟΠΠΕΠ και πίστευα -η αφελής- πως ό,τι αλλαγές και να έχουν γίνει θα έχουν ενημερώσει το site του υπουργείου accordingly. Έτσι, άρχισα να μαζεύω τα δικαιολογητικά που έγραφε εκεί, τα οποία τελικά ήταν με το παλιό σύστημα (αίτηση σε διεθύνσεις της β'θμιας εκπαίδευσης).. αλλά διαπίστωσα πως τα δικαιολογητικά που ζητάει ο ΕΟΠΠΕΠ είναι λίγο διαφορετικά!!! Ο ΕΟΠΠΕΠ θέλει το ποινικό μητρώο να το υποβάλλεις εσύ, κάτι υπεύθυνες δηλώσεις και ΔΕΝ αναφέρει ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΟ ΔΙΠΛΟΤΥΠΟ των 30 ευρώ προς ΕΛΙΓΕ ΚΑΕ 3444. Εγώ η ανόητη είχα ήδη πάρει το διπλότυπο.. 30 ευρώ πεταμένα γιατί δεν είναι up-to-date οι σελίδες τους! Έμαθα όμως πως με το ελληνικό δημόσιο το παραμικρό πρέπει να το διασταυρώνω από διαφορετικές μεριές 4-5 φορές τουλάχιστον..

Οπα! Για να σου δώσει η ΥΕ το πιστοποιητικο περνας απο επιτροπη;;; Εγω που μετακομιζω την Παρασκευη κι ακομη δεν τα εχω καταθεσει να τους τα παω η να το αφησω να παω στην περιοχη που θα μετακομισω;;;
Επισης, εμενα στην Κηφισιας με ρωτησαν που μενω και μου ειπαν να τα παω σε αυτους....
Τελος, αν το αφησω να παω στην επιτροπη της νεας πολης, πως θα αποδειξω οτι υπαγομαι εκει, αφου δε θα εχω λογαριασμο στο ονομα μου ακομη;;

Μπερδεμαααα....  :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:00:27 »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 10:15:47 πμ »
Οπα! Για να σου δώσει η ΥΕ το πιστοποιητικο περνας απο επιτροπη;;; Εγω που μετακομιζω την Παρασκευη κι ακομη δεν τα εχω καταθεσει να τους τα παω η να το αφησω να παω στην περιοχη που θα μετακομισω;;;
Επισης, εμενα στην Κηφισιας με ρωτησαν που μενω και μου ειπαν να τα παω σε αυτους....
Τελος, αν το αφησω να παω στην επιτροπη της νεας πολης, πως θα αποδειξω οτι υπαγομαι εκει, αφου δε θα εχω λογαριασμο στο ονομα μου ακομη;;

Μπερδεμαααα....  :(

Είναι πολύ μακρυά η μία πόλη από την άλλη; Δηλαδή δε θα μπορούσες να τα καταθέσεις στην παλιά και να κάνεις ένα μικρό ταξιδάκι/διαδρομή να πας σε 1-2 βδομάδες που θα σου ζητήσουν να περάσεις από επιτρόπή; Πάρε τηλ και ρώτα τους τι γίνεται στην περίπτωσή σου.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:02:58 μμ »
Σίγουρα περνάς από επιτροπή; Eγώ απλά είχα καταθέσει τα χαρτιά και μετά από ένα μήνα πήγα και πήρα το πιστοποιητικό. Έψαξα και βρήκα τη λίστα με τα δικαιολογητικά και τα γράφω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται. Τα δικαιολογητικά ενδέχεται να διαφέρουν από επιτροπή σε επιτροπή, αυτά είναι για Αθήνα.

α) ακτινογραφία θώρακος από κρατικό νοσοκομείο ή ΙΚΑ, με επικολλημένη και σφραγισμένη με κρατική σφραγίδα, φωτογραφία

β) κλινική εξέταση από παθολόγο κρατικού νοσοκομείου ή ΙΚΑ και από ψυχίατρο

γ) δύο επιπλέον φωτογραφίες

δ) επιπλέον για τους άνδρες, απολυτήριο στρατού ή τύπου Α, φωτοτυπημένο

Όταν τελικά τα πήγα στη σωστή επιτροπή (αυτή που είναι στο Cosmos στη Λεωφ. Κηφισίας στους Αμπελόκηπους, και όχι στην Καλλιθέα που με είχαν στείλει....) μου ζήτησαν φωτοτυπία της ταυτότητας και κάποιον λογαριασμό που να φαίνεται το όνομά μου ή υπεύθυνη δήλωση στο ΚΕΠ, την οποία έκανα επί τόπου στο ΚΕΠ που είναι ακριβώς απέναντι.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:17:24 μμ »
Σίγουρα περνάς από επιτροπή;

Εμένα η υπεύθυνη γραμματέας έτσι μου είπε, ότι τάδε ημερομηνία θα περάσω από επιτροπή και το πιστοποιητικό βγαίνει εκείνη τη στιγμή, αυθημερόν. Ας διασταυρώσει και τηλ. η Vally για να είναι ήσυχη..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:00:27 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 02:56:43 μμ »
Θα περάσεις εσύ προσωπικά από επιτροπή ή τα χαρτιά σου; Γιατί εγώ πριν ένα χρόνο που χρειάστηκα πιστοποιητικό από ΥΕ, δεν πέρασα από επιτροπή. Απλά κατέθεσα τα χαρτιά μου και μου είπαν πότε να πάω για να παραλάβω το πιστοποιητικό. Να άλλαξε κάτι στο μεσοδιάστημα;

Αποσυνδεδεμένος Vally

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 05:37:39 μμ »
Θα περάσεις εσύ προσωπικά από επιτροπή ή τα χαρτιά σου; Γιατί εγώ πριν ένα χρόνο που χρειάστηκα πιστοποιητικό από ΥΕ, δεν πέρασα από επιτροπή. Απλά κατέθεσα τα χαρτιά μου και μου είπαν πότε να πάω για να παραλάβω το πιστοποιητικό. Να άλλαξε κάτι στο μεσοδιάστημα;

Καλησπέρα. Αν είναι απλώς να τα καταθέσεις, έχει καλώς... Το θέμα είναι ότι μπορούν να σου στείλουν το πιστοποιητικό αυτοί ή πρέπει οπωσδήποτε να πας εσύ ο ίδιος;;
Ναι, μετακομίζω στη Δυτική Ελλάδα και ούτε λεφτά υπάρχουν ούτε χρονικό περιθώριο... Θα τα καταθέσω στον νέο τόπο διαμονής, όποτε μπορέσω....

Αποσυνδεδεμένος english-french

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 04:54:12 μμ »
Καλησπέρα. Ξέρει κάποιος αν για την αναγγελία έναρξης διδασκαλίας χρειάζονται οπωσδήποτε το πρωτότυπο του Πιστοποιητικού απ'το Υγειονομικό και το πρωτότυπο της επάρκειας διδασκαλίας; Υπάρχει περίπτωση να δέχονται επικυρωμένα αντίγραφα;

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 07:58:10 μμ »
Το ποινικό μητρώο από που το παίρνουμε;

Αποσυνδεδεμένος english-french

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 11:28:14 μμ »
Μπορείς να μπεις στη σελίδα του Πρωτοδικείου Αθηνών, να κάνεις εγγραφή και να κάνεις αίτηση online. Όταν είναι έτοιμο θα σου γράψει στην εξέλιξη της αίτησης σου ότι έχει διεκπεραιωθεί το αίτημα και θα πας να το παραλάβεις από την αρμόδια θυρίδα. Διεύθυνση και ακριβή τοποθεσία γράφει στο site(Δεριγνύ 2 είναι νομίζω, κοντά στο μετρό Αμπελόκηποι).

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 11:20:28 μμ »
Καλό βράδυ σε όλους.Ήθελα να μάθω αν κάποιος έχει άδεια διδασκαλίας για φροντιστήριο που εκδόθηκε το 2006 ισχύει ή πρέπει να εκδόσει καινούρια; Επιπλέον για να διδάξει σε ιδιωτικό σχολείο πρέπει να έχει κάποια αντίστοιχη άδεια; Κάποτε είχα κάνει εγγραφή στην επετειρίδα των ιδιωτικών εκπαιδευτικών (σχ. έτος : 2006-2007) αυτό πραγματοποιείται κάθε χρόνο;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 01:05:24 πμ »
 Η άδεια διδασκαλίας εκδίδεται άπαξ και εφ όρου ζωής. Η άδεια ιδρύσεως φροντιστηρίου και η άδεια λειτουργίας φροντιστηρίου ανανεώνονται κάθε χρόνο!
 ( Εδώ δεν καταλαβαίνω γιατί η άδεια ιδρύσεως πρέπει να ανανεώνεται κάθε χρόνο! Έντάξει η λειτουργίας, το θεωρώ λογικό. Αφού έχεις ιδρύσει το φρον/ριο, ανανεώνεις κάθε χρόνο την άδεια λειτουργίας, αλλά γιατί και την ιδρύσεως; Το θεωρώ "βαριάς μορφής" γραφειοκρατία   ;D)
  

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 08:59:35 πμ »
Δεν υφίσταται πλέον άδεια ίδρυσης (απ' ότι ξέρω), μόνο άδεια λειτουργίας. Αλλά και πριν που υπήρχε, δεν την ανανέωνες κάθε χρόνο.

Αυτά για τα φροντιστήρια ΞΓ. Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι άλλο για τα μέσης εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 10:14:35 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ...οπότε δεν χρειάζομαι νέα άδεια διδασκαλίας σε φροντιστήρια...για ιδιωτικά σχολεία ισχύει η ίδια;γιατί στο έγγραφο που διαθέτει και ενώ στον τίτλο αναφέρει άδεια διδασκαλίας σε φροντιστήριο στο κείμενο γράφει ιδιωτικά σχολεία κτλ!

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια / άδεια διδασκαλίας κ άλλα
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 10:36:33 πμ »
Η άδεια διδασκαλίας εκδίδεται άπαξ και εφ όρου ζωής. Η άδεια ιδρύσεως φροντιστηρίου και η άδεια λειτουργίας φροντιστηρίου ανανεώνονται κάθε χρόνο!
 ( Εδώ δεν καταλαβαίνω γιατί η άδεια ιδρύσεως πρέπει να ανανεώνεται κάθε χρόνο! Έντάξει η λειτουργίας, το θεωρώ λογικό. Αφού έχεις ιδρύσει το φρον/ριο, ανανεώνεις κάθε χρόνο την άδεια λειτουργίας, αλλά γιατί και την ιδρύσεως; Το θεωρώ "βαριάς μορφής" γραφειοκρατία   ;D)
Η αδεια ιδρυσης σε ενα ονομα βγαινει μια φορα και ειναι οπως ακριβως και η αδεια διδασκαλιας. Η αδεια λειτουργιας ανανεωνονταν καθε χρονο. Με τον καινουργιο νομο η τωρινη ανανεωσης της αδειας λειτουργειας θα ισχυει για δυο χρονια .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 164
Σύνολο: 165

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.17 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.