*

Αποστολέας Θέμα: Καλοκαιρινή Γιορτή-ΠΕ60  (Αναγνώστηκε 25847 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Καλοκαιρινή Γιορτή-ΠΕ60
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 17, 2011, 07:07:07 μμ »
Ειμαστε υποχρεωμένες να κάνουμε γιορτή , συγκεκριμένα Θεατρικό στο τέλος της χρονιάς?
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καλοκαιρινή Γιορτή-ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:36:06 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Καλοκαιρινή Γιορτή-ΠΕ60
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 17, 2011, 07:17:16 μμ »
Ειμαστε υποχρεωμένες να κάνουμε γιορτή , συγκεκριμένα Θεατρικό στο τέλος της χρονιάς?

Υποχρεωτική δεν είναι καμία γιορτή.
Το θέμα είναι όμως ότι αυτό το κάνεις για να χαρούνε τα πιτσιρίκια σου και να φύγουν από το νηπιγωγείο με τις καλύτερες αναμνήσεις.
Αν δεν θες θεατρικό, μπορείς να κάνεις τραγούδια και χορούς, μπορείς να κάνεις ένα πάρτυ όπου τα παιδιά θα έχουν ενεργό συμμετοχή (στολισμός, μουσική, φαγητό κλπ)... Μπορείς να το κάνεις σαν mini project και στο τέλος να το παρουσιάσεις
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Καλοκαιρινή Γιορτή-ΠΕ60
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 17, 2011, 07:52:44 μμ »
Εχουμε σκοπό φέτος να καλέσουμε εναν επαγγελματία "ανιματέρ" και να κάνουμε ένα μεγάλο πάρτυ για τα παιδιά . Δε θέλουμε να μπουν τα παιδιά στη διαδικάσία ενός θεατρικού (εχουμε αρκετά προνήπια ) μέσα στη ζέστη , ( στήσου , κοίτα από εδώ , πιάσε αυτό, αχ δεν τα μάθαμε τα λογάκια ... τώρα θα βγείς ...κλπ) .
Το ανακοινώσαμε όμως στους γονείς και αρχισανε λίγο να γκρινιάζουν. Η αλήθεια είναι ότι τους ζητήσαμε να συνδράμουν και με 3 € ο καθένας για να πληρωθεί ο ανιματέρ.
Την Παρασκευή έχουμε συνέλευση με τους γονείς για αυτό το θέμα ...
Πείτε μου έτσι μερικές συμβουλές οι πιό εμπειρες πώς να χειριστούμε το θέμα......
Ευχαριστώ πολύ
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Καλοκαιρινή Γιορτή-ΠΕ60
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 17, 2011, 08:17:49 μμ »
Εχουμε σκοπό φέτος να καλέσουμε εναν επαγγελματία "ανιματέρ" και να κάνουμε ένα μεγάλο πάρτυ για τα παιδιά . Δε θέλουμε να μπουν τα παιδιά στη διαδικάσία ενός θεατρικού (εχουμε αρκετά προνήπια ) μέσα στη ζέστη , ( στήσου , κοίτα από εδώ , πιάσε αυτό, αχ δεν τα μάθαμε τα λογάκια ... τώρα θα βγείς ...κλπ) .
Το ανακοινώσαμε όμως στους γονείς και αρχισανε λίγο να γκρινιάζουν. Η αλήθεια είναι ότι τους ζητήσαμε να συνδράμουν και με 3 € ο καθένας για να πληρωθεί ο ανιματέρ.
Την Παρασκευή έχουμε συνέλευση με τους γονείς για αυτό το θέμα ...
Πείτε μου έτσι μερικές συμβουλές οι πιό εμπειρες πώς να χειριστούμε το θέμα......
Ευχαριστώ πολύ

Προσωπικά δεν θα το έκανα.
Τα παιδιά δεν θα έχουν συμμετοχή, δεν θα είναι κάτι "δικό" τους. Μπορεί να περάσουν καλά, αλλά αυτό δεν θα είναι αυθόρμητο αλλά κατευθυνόμενο από τον επαγγελματία.
Το να μάθουν τα λογάκια, να καθίσουν με τη μαμά και να δουλέψουν μαζί, να ετοιμάσετε μαζί τα σκηνικά, να διαλέξετε μουσική, να κάνετε προσκλήσεις κλπ είναι όλο μια εκπαιδευτική διαδικασία με ευχάριστο αποτέλεσμα.
Αν έρθει ένας επαγγελματίας με καθορισμένο πρόγραμμα όπου τα παιδιά δεν θα έχουν συμβάλλει στη διαμόρφωση του, δεν θα έχει ζητηθέι η γνω΄μη τους.... Απλά για να περάσουν καλά... Δεν ξέρω....
Επίσης, τελευταία μέρα του σχολέιου συνηθίζουμε να αφήνουμε και στους γονείς μια καλή εικόνα. Τώρα μέχρι και την τελευταία μέρα να ζητάμε χρήματα....δεν νομίζω ότι αφήνει και την καλύτερη εικόνα.... Και αν κάποιοι πουν δεν δίνουμε τα 3 ευρώ γιατί δεν μπορούμε/δεν θέλουμε... τι θα κάνετε; Θα βάλετε από την τσέπη σας ή θα πείτε δεν θα έρθει το παιδί; Έχετε τα όλα αυτά υπόψη σας....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καλοκαιρινή Γιορτή-ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:36:06 »

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Καλοκαιρινή Γιορτή-ΠΕ60
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 17, 2011, 08:23:43 μμ »
Εχεις πολύ δίκιο , όπως επίσης  ΚΑΙ για τα χρήματα .Ηδη οι γονείς θεωρώ ότι έχουν δώσει αρκετά....
Τώρα για την εκπαιδευτική διαδίκασία του θεατρικού σε ιδανικές συνθήκες όντως είναι μια πολύ καλή διαδικασία για τα παιδιά...
Μία άλλη σκέψη μας ήταν να απασχολήσουμε τα παιδιά εμείς οι ίδιες με διάφορα παιχνίδια .....!!!????
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Καλοκαιρινή Γιορτή-ΠΕ60
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 17, 2011, 08:32:39 μμ »
Εχεις πολύ δίκιο , όπως επίσης  ΚΑΙ για τα χρήματα .Ηδη οι γονείς θεωρώ ότι έχουν δώσει αρκετά....
Τώρα για την εκπαιδευτική διαδίκασία του θεατρικού σε ιδανικές συνθήκες όντως είναι μια πολύ καλή διαδικασία για τα παιδιά...
Μία άλλη σκέψη μας ήταν να απασχολήσουμε τα παιδιά εμείς οι ίδιες με διάφορα παιχνίδια .....!!!????

Τι συνθήκες τις φτιάχνουμε εμείς...
Στην τελευταία γιορτή που έκανα σε σχολέιο, λόγω ζέστης, η γιορτή έγινε στην αυλή και τα παιδιά ήταν με τα μαγιό τους και στο τέλος πάιξαμε και δροσιστικό μπουγέλο.
Αν κάνετε ένα μίνι θεατρικό που θα κρατήσει γύρω στα 30-40 λεπτά δεν θα έχουν τα παιδιά πρόβλημα.

Αν απασχολήσετε εσείς τα παιδιά με παιχνίδια, πού θα είναι η δημιουργία των παιδιών; Επίσης πού θα είναι το διαφορετικό που θα μείνει και θα το θυμούνται για πάντα....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Καλοκαιρινή Γιορτή-ΠΕ60
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 17, 2011, 08:44:20 μμ »
Οπότε τί προτείνεις ? Εχει πλέον ανακοινωθεί στους γονείς. Οι συναδέλφισσες είναι ανένδοτες. Δε συζητούν καν για θεατρικό. Επίσης και εγώ ,επειδή ταλαιπωρήθηκαν πολύ τα παιδιά πέρισυ...και ουσιαστικά έμεινε στους γονείς η άναμνηση και όχι σε αυτά..προτιμώ να περάσουν όμορφα και να χαρούν με οποιοδήποτε τρόπο....Μέχρι και τον Ιούνιο θα είναι σε μια διαρκή εκπαιδευτική διαδικασία...ας ψυχαγωγηθούν λίγο διαφορετικά την τελευταάι ημέρα....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2011, 08:45:53 μμ από Sophaki »
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Καλοκαιρινή Γιορτή-ΠΕ60
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 17, 2011, 09:04:41 μμ »
Οπότε τί προτείνεις ? Εχει πλέον ανακοινωθεί στους γονείς. Οι συναδέλφισσες είναι ανένδοτες. Δε συζητούν καν για θεατρικό. Επίσης και εγώ ,επειδή ταλαιπωρήθηκαν πολύ τα παιδιά πέρισυ...και ουσιαστικά έμεινε στους γονείς η άναμνηση και όχι σε αυτά..προτιμώ να περάσουν όμορφα και να χαρούν με οποιοδήποτε τρόπο....Μέχρι και τον Ιούνιο θα είναι σε μια διαρκή εκπαιδευτική διαδικασία...ας ψυχαγωγηθούν λίγο διαφορετικά την τελευταάι ημέρα....

Εγώ είπα τι προτείνω.... Κάτι που θα κάνουν τα παιδιά μόνα τους και θα το δείξουν στους γονείς τους....
Τώρα, αν δεν μπορείτε να συννενοηθείτε με τις συναδέλφισσες, είναι άλλο θέμα.... Επίσης, όπως φαίνεται, το έχετε αποφασίσει το τι θα κάνετε, άρα ό,τι και να προτείνω εγώ ή κάποιος άλλος έχει λίγη σημασία...

Προσωπικά είμαι κατά των γιορτών, και ειδικά των ανοιχτών γιορτών που έρχονατο μαμάδες, μπαμπάδες, γιαγιάδες, θείες κλπ. Με μόνη εξάιρεση τη γιορτη΄την αποχαιρετιστήρια!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Καλοκαιρινή Γιορτή-ΠΕ60
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 17, 2011, 09:24:40 μμ »
Δεν μπορούμε τώρα να αλλάξουμε γνώμη.Αυτό ειναι το θέμα απλά ήθελα να ακούσω προτάσεις για το πώς να χειριστούμε καλύτερα και να υποστηρίξουμε καλύτερα την απόφασή μας αυτή.Ενα επιχείρημα παραπάνω ίσως βοηθούσε για να μη στεναχωρεθεί κανένας. Οσο για τις ανοιχτές γιορτές της ίδιας άποψης είμαι και εγώ.Επειδή εκεί που είμαι είναι και χωριό καταλαβαίνεις τί γίνεται.Πιό πολύ ενδιαφέρονται να φάνε από το μπουφεδάκι που στήνουμε κάθε καλοκαίρι (φεύγουν κάτι γεμάτα τάπερ) παρά να παρακολουθήσουν το θεατρικό ....Πάντως σε ευχαριστώ Emmaki.
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος Έλενα Μιχ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλοκαιρινή Γιορτή-ΠΕ60
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 17, 2011, 09:27:37 μμ »
Εμεις ανοιχτή γιορτη κανουμε τα Χριστουγεννα και φυσικα το καλοκαίρι...2 χρονια τωρα επειδη καποιοι γονεις μας παρακάλεσαν ηρθαν και στη γιορτη της 25ης Μαρτιου( δεν μπορεις να απαγορεύσεις σε κάποιον που θέλει να δει το παιδι του να μην έρθει).. Φυσικα κανουμε σκετσακια και λεμε τραγουδια....Ειναι στιγμες που μενουν στα παιδια αφου ακομα θυμουνται τις περσινες γιορτες.....

Αποσυνδεδεμένος iroz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καλοκαιρινή Γιορτή-ΠΕ60
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 17, 2011, 09:28:30 μμ »
Θα πω κι εγώ τι σκεφτήκαμε για την καλοκαιρινή γιορτήεπειδή θέλαμε να αποφύγουμε το θεατρικό:Θα κάνουμε την "παγωμένη εικόνα" που θα διαρκέσει γύρω στο 20λεπτο. Αυτο ειναι, για όσους δεν γνωρίζουν, αφήγηση από μια νηπιαγωγό για τα γεγονότα της χρονιάς,2 άτομα κρατούν ένα μεγάλο ύφασμα  ψηλά να κρύβει τη σκηνή ή σεντόνι και σε κάθε γεγονός το σεντόνι κατεβαίνει και τα παιδιά από πίσω σε ομάδες αναπαριστούν τη σκηνή ακίνητα.Για παράδειγμα ξεκινάει η αφήγηση λέγοντας ότι άρχισε το σχολείο το Σεπτέμβρη και όλα τα παιδάκια πήραν τις τσάντες τους και ήρθαν. Κατεβαίνει το σεντόνι και η πρώτη ομάδα απο πίσω φοράει τσαντες και κάνει οτι περπατά.Στη συνέχεια ανεβαίνει το σεντόνι και η αφήγηση συνεχίζει:Ήρθε η γιορτή της 28ης Οκτ.και είπαμε ποιήματα στην πρώτη μας γιορτούλα, κατεβαίνει το σεντόνι τα παιδιά κρατούν σημαιάκια και κάνουν οτι λένε ποιήμα με ανοιχτό στόμα!
Κάθε ομάδα κάνει 3-4 κινήσεις και συνεχίζουν οι επόμενοι.
Όταν τελειώσει αυτό θα κάνουμε ομαδικά κινητικά παιχνίδια, όπως αστείες σκυταλοδρομίες,παιχνίδια με μπαλόνια κτλ.
Τέλος θα φορέσουν όλα τα παιδιά καπελάκια αποφοίτησης που είναι πολυ εύκολο να φτιαχτούν, θα πουμε όλοι μαζί ένα αποχαιρετιστήριο ποιήμα, θα πάρουν τα αναμνηστικά τους και θα πετάξουν τα καπελάκια τους ψηλά!!!
Ταυτόχρονα θα υπάρχει έκθεση στην αυλή με τα έργα των παιδιών και μπουφές από τις μαμάδες.Αυτά

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Καλοκαιρινή Γιορτή-ΠΕ60
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 17, 2011, 09:32:02 μμ »
Πολύ όμορφο iroz.Μια πολύ ωραία ιδέα για του χρόνου...
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος iroz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καλοκαιρινή Γιορτή-ΠΕ60
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 17, 2011, 09:46:12 μμ »
Ευχαριστούμε πολύ!Αρχικά είχαμε πει η αφήγηση να γίνει από παιδιά αλλά έτσι θα είχαμε παράπονα από γονείς γιατί δεν είπε ποίημα το δικό τους κι έτσι το αφήσαμε.

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Καλοκαιρινή Γιορτή-ΠΕ60
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 17, 2011, 10:56:13 μμ »
Αχ , αυτοί οι γονείς....και ΄γω γονέας είμαι αλλά καταλαβαίνω...
Destination anywhere ..name a place and i be there....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159769
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 318
Σύνολο: 319

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.