*

Αποστολέας Θέμα: Καλοκαιρινή Γιορτή-ΠΕ60  (Αναγνώστηκε 25809 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος poca

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλοκαιρινή Γιορτή-ΠΕ60
« στις: Μάιος 11, 2010, 05:20:43 μμ »
 Καλησπερα.
 Τι εχετε ετοιμασει για τη γιορτη λήξης;
 Μηπως εχετε καμια ιδεα;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2010, 03:23:24 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:44:50 »

Αποσυνδεδεμένος zouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χαλαραααα
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 11, 2010, 05:56:49 μμ »
Καλησπερα. εγω φετος ειπα να κανω διαφορους χορους. το θεατρικο λεγετε ταξιδι στη μουσικη κ πηρα την ιδεα απο το βιβλιο ¨ στη γειτονια ου θεατρου¨ εκδ. χατζηλακος.. επειδη εχω 17 παιδακια το προσαρμοσα. ετσι θα χορεψουμε βαλς, τανγκο, παραδοσιακα, ζεμπεκικο, σεικ, ντισκο, τουιστ κ χιπ χοπ. μεχρι στιγμης εχει πολυ γελιο κ τα πανε πολυ καλα. εγω απο την αλλη εχω βγει νοκ αουτ γιατι παρολο που ειμαστε 2 οι νηπιαγωγοι τα εχω αναλαβει ολα μονη μου. τα εχω ολα ετοιμα(προσκλησεις, προγραμμα) κ μου μενουν τα σκηνικα. επισης φροντισα τα χορευτικα να μην ειναι πανω απο 2 λεπτα ωστε να μην τα κουρασω κ πολυ. αυτα......α κ περσυ ειχα κανει γιορτη με θεμα τον γαμο αλλα το φετινο μου αρεσει πιο πολυ
πε60

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 12, 2010, 06:19:47 μμ »
Καλησπερα. εγω φετος ειπα να κανω διαφορους χορους. το θεατρικο λεγετε ταξιδι στη μουσικη κ πηρα την ιδεα απο το βιβλιο ¨ στη γειτονια ου θεατρου¨ εκδ. χατζηλακος.. επειδη εχω 17 παιδακια το προσαρμοσα. ετσι θα χορεψουμε βαλς, τανγκο, παραδοσιακα, ζεμπεκικο, σεικ, ντισκο, τουιστ κ χιπ χοπ. μεχρι στιγμης εχει πολυ γελιο κ τα πανε πολυ καλα. εγω απο την αλλη εχω βγει νοκ αουτ γιατι παρολο που ειμαστε 2 οι νηπιαγωγοι τα εχω αναλαβει ολα μονη μου. τα εχω ολα ετοιμα(προσκλησεις, προγραμμα) κ μου μενουν τα σκηνικα. επισης φροντισα τα χορευτικα να μην ειναι πανω απο 2 λεπτα ωστε να μην τα κουρασω κ πολυ. αυτα......α κ περσυ ειχα κανει γιορτη με θεμα τον γαμο αλλα το φετινο μου αρεσει πιο πολυ

ωχ... Τί όλα έτοιμα; Εμείς ακόμα τώρα βρήκαμε τί θα κάνουμε.... Ουπς.... Πώς έλεγε η διαφήμιση; "Πά-λι αργησες, πά-λι άργησες".... ;D
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος zouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χαλαραααα
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 12, 2010, 09:55:10 μμ »
μην αγχωνεσαι selas εχεις καιρο ακομη. αναλογα κ τις απαιτησεις της γιορτης ξεκινας κ τις προετοιμασιες.. επειδη εγω ασχολουμε με τον χορο τους εβαλα λιγο πιο πολυπλοκες κινησεις κ ετσι το ξεκινησα νωρις για να ειναι χαλαρα για τα παιδια μετα, πριν σφιξουν κ οι ζεστες(αφηστε σκαμε εκει μεσα χωρις κλιματισμο). να μπορω κ οταν στρωσει το θεατρικο να πιασω κ το προγραμμα γιατι τωρα εχουν μεινει ολα πισω. τι να πρωτοκανει πια μια νηπιαγωγος..... κ μετα καποιοι λενε οτι ειναι ευκολα επαγγελμα.
πε60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:44:50 »

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 12, 2010, 11:07:32 μμ »
εκ μέρους της αδερφής μου φέτος κάνουν διάφορους ήρωες απο την μυθολογία. Όχι 12 θέους, άλλους και διάφορα περιστατικά π.χ. αργοναυτική εξτρατία, τιτάνες κ.α.

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 12, 2010, 11:10:24 μμ »
Τις γοργόνες στην στεριά, όπου οι γοργόνες ανεβαίνουν στην στεριά για να συνετίσουν τους ανθρώπους που υπεραλιεύουν και μολύνουν την θάλασσα, αυτό είπαμε να κάνουμε εμείς..
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 12, 2010, 11:40:29 μμ »
zouki πολυ ομορφη η ιδέα σου.θα κανετε πολυ όμορφη γιορτουλα.σημερα μιλουσα με γυμναστρια που δουλευει σε νηπιαγωγείο κ έκανε ακριβως αυτο, μου λεγε οτι τις βγαλανε την πιστη τα μικρα αλλα το θεαμα δεν περιγραφετε.τους εχει φτιαξει κ στολες αναλογες κ ειναι χαρμα οφθαλμον.

εγω κανω το ταξιδι της ειρήνης , οπου τα παιδια απο διαφορες χωρες στελνου το μηνυμα της ειρήνης στους μεγαλους κ ταυτοχρονα παρουσιαζουν εθνικους χορους της καθε χωρας. κοζάκοι στην ρωσία.κινεζοι μαχητες στην κίνα. σπανιολες κ ταυρομαχοι στην ισπανια  κ.α
και εμεις τωρα αρχιζουμε σήμερα καναμε πρωτη προβα/
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος sham 28

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 13, 2010, 10:45:39 μμ »
Απο αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής θεωρώ πως το καλύτερο είναι : ''το δικό μας θέατρο"απο τις εκδόσεις Σαββάλα. Αποτελείται απο δυο τόμους αν και λίγο ακριβό (45 ευρουλάκια) αξίζει τον κόπο. Περιέχει θεατρικά γραμμένα σε έμετρο στιλ, δίνει ιδέες για χορευτικά, σκηνικά, αφίσες, προσκλήσεις...Αυτό που με εντυπωσίασε το οποίο θα πραγματοποιήσουμε κιόλας είναι το ''δέκα μήνες μαζί''. Είναι μια αναπαράσταση απο την πορεία της χρονιάς στην τάξη. Μπορείτε και μόνοι σας να το κάνετε αυτό χρησιμοποιώντας λόγια των παιδιών μέσα απο την εμπειρία σας. Το σκηνικό μπορεί να αποτελείται απο έργα των παιδιών, στο χώρο να είναι τοποθετημένα παιχνίδια και να κάνουν οτι παίζουν και ό,τι άλλο μπορείτε να φανταστείτε...Επίσης περιέχει και cd

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 14, 2010, 03:12:51 μμ »
Απο αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής θεωρώ πως το καλύτερο είναι : ''το δικό μας θέατρο"απο τις εκδόσεις Σαββάλα. Αποτελείται απο δυο τόμους αν και λίγο ακριβό (45 ευρουλάκια) αξίζει τον κόπο. Περιέχει θεατρικά γραμμένα σε έμετρο στιλ, δίνει ιδέες για χορευτικά, σκηνικά, αφίσες, προσκλήσεις...Αυτό που με εντυπωσίασε το οποίο θα πραγματοποιήσουμε κιόλας είναι το ''δέκα μήνες μαζί''. Είναι μια αναπαράσταση απο την πορεία της χρονιάς στην τάξη. Μπορείτε και μόνοι σας να το κάνετε αυτό χρησιμοποιώντας λόγια των παιδιών μέσα απο την εμπειρία σας. Το σκηνικό μπορεί να αποτελείται απο έργα των παιδιών, στο χώρο να είναι τοποθετημένα παιχνίδια και να κάνουν οτι παίζουν και ό,τι άλλο μπορείτε να φανταστείτε...Επίσης περιέχει και cd

Πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα...Μήπως μπορείς να την αναλύσεις λίγο περισσότερο;  Μου αρέσει σαν σκέψη αλλά μου φαίνεται κάπως δύσκολο όπως το ακούω. Μήπως έχεις κάποιον 'κορμό' με λόγια τα οποία θα χρησιμοποιηθούν ως βάση και πάνω σε αυτά θα προσθέσουμε και δικά μας; Απλά ένα παράδειγμα για να καταλάβω καλύτερα.
 


« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2010, 03:14:55 μμ από Melina04 »

Αποσυνδεδεμένος poca

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καλοκαιρινή Γιορτή-ΠΕ60
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 15, 2010, 09:24:32 μμ »
Σας ευχαριστω πολυ και καλη επιτυχια στις γιορτουλες σας!!!

Αποσυνδεδεμένος sham 28

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Καλοκαιρινή Γιορτή-ΠΕ60
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 16, 2010, 07:38:06 μμ »
η γιορτή με τον τρόπο που θα την κάνουμε ξεκινάει ως εξής: Στο χώρο της σκηνής θα είναι τοποθετημένα ΄παιχνίδια όπως βιβλία, κούκλες κουκλοθεάτρου...(ό,τι επιλέξουν τα παιδιά). Με μουσική μπαίνουν τα παιδιά στο χώρο κρατώντας τις τσάντες τους, τις αφήνουν και πηγαίνουν να παιξουν αργά με τα παιχνίδια που έχουν επιλέξει. Παίζουν δηλαδή παντομίμα. Μόλις σταματήσει η μουσική αν είναι σε ζευγάρια κάνουν τον εξής διάλογο πχ "εμένα μου αρέσει να διαβάζω βιβλία'' ,''και μένα!θες να διαβάσουμε μαζί''

Στη συνέχεια πάλι με μουσική μαζεύουν τα παιχνίδια τους στην άκρη της σκηνής. Στο τελείωμα της μουσικής σχηματίζουν ένα κύκλο και ετοιμάζονται για το πρώτο τους χορευτικό. Για το χορευτικό έχουμε επιλέξει τη μουσική του Καραγκιόζη που αρέσει πολύ στα παιδιά. Στο τέλος σχηματίζουν ένα ημικύκλιο

Αποσυνδεδεμένος sham 28

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Καλοκαιρινή Γιορτή-ΠΕ60
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 16, 2010, 08:02:07 μμ »
και λένε τα λόγια τους που ξεκινούν ως εξής: ''όλοι μαζί σε μια γιορτή όλοι μαζί και πάλι να θυμιθούμε τις χαρές σαν όνειρο σα ζάλη''. Μετά ΄λέμε για το φθινόπωρο, το χειμώνα, τα χριστούγεννα, την άνοιξη την αποκριά και κλείνουμε με στιχάκια για το καλοκαίρι.

Στη συνέχεια έχουμε γράψει σε καρτέλες(μια λέξη σε κάθε καρτέλα αναλογα με τον αριθμό των παιδιών) τη φράση''αγάπη και φιλία! όλα τα παιδιά έχουν δικαίωμα στο παιχνίδι και στη γνώση''. Με μουσική διαδοχικά τα παιδιά σηκώνουν ψηλά την καρτέλα τους ώστε να σχηματιστεί η φράση''.

Ακολουθεί ο επίλογος με λόγια όπως ''κανείς μας δε κατάλαβε πως πέρασε ένας χρόνος, πως γράψαμε τις διαδρομές πως φτιάχτηκαν οι μουσικές, ήταν μακρύς ο δρόμος...''

Η παράσταση ολοκληρώνεται με ένα χορευτικό

Αποσυνδεδεμένος Pedro Juan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλοκαιρινή Γιορτή-ΠΕ60
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 17, 2010, 11:49:00 πμ »
Εμείς πάντως θα ανεβάσουμε τον Πλούτο του Αριστοφάνη (Διασκευή: Σοφία Ζαραμπούκα) σε συνεργασία με παιδιά του δημοτικού...

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Καλοκαιρινή Γιορτή-ΠΕ60
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 17, 2010, 09:01:30 μμ »
και λένε τα λόγια τους που ξεκινούν ως εξής: ''όλοι μαζί σε μια γιορτή όλοι μαζί και πάλι να θυμιθούμε τις χαρές σαν όνειρο σα ζάλη''. Μετά ΄λέμε για το φθινόπωρο, το χειμώνα, τα χριστούγεννα, την άνοιξη την αποκριά και κλείνουμε με στιχάκια για το καλοκαίρι.

Στη συνέχεια έχουμε γράψει σε καρτέλες(μια λέξη σε κάθε καρτέλα αναλογα με τον αριθμό των παιδιών) τη φράση''αγάπη και φιλία! όλα τα παιδιά έχουν δικαίωμα στο παιχνίδι και στη γνώση''. Με μουσική διαδοχικά τα παιδιά σηκώνουν ψηλά την καρτέλα τους ώστε να σχηματιστεί η φράση''.

Ακολουθεί ο επίλογος με λόγια όπως ''κανείς μας δε κατάλαβε πως πέρασε ένας χρόνος, πως γράψαμε τις διαδρομές πως φτιάχτηκαν οι μουσικές, ήταν μακρύς ο δρόμος...''

Η παράσταση ολοκληρώνεται με ένα χορευτικό

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Ακούγεται φανταστική η γιορτή σας μπράβο! Πολύ ωραίο θέμα να το έχουν τα παιδιά σε βίντεο και να θυμούνται τη δουλειά και τις όμορφες στιγμές που πέρασαν στο νηπιαγωγείο...Είναι μια "γιορτή-αναμνηστικό". Και συγκινητικό σαν θέμα για όλους σας παιδιά γονείς εκπαιδευτικούς...


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 495
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.