*

Αποστολέας Θέμα: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας  (Αναγνώστηκε 323075 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chrys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος πόσα χρόνια υπηρεσίας πρέπει να έχει ένας εκπαιδευτικός για να ζητήσει μετάταξη σε δ/θμια δ/νση εκ/σης ή στην κ.υ. του υπ. παιδείας?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος πόσα χρόνια υπηρεσίας πρέπει να έχει ένας εκπαιδευτικός για να ζητήσει μετάταξη σε δ/θμια δ/νση εκ/σης ή στην κ.υ. του υπ. παιδείας?
Αν ισχύει ό,τι και για όλους του λοιπούς Δημόσιους Υπαλλήλους, είναι 5 χρονάκια, με το νέο νόμο του Σεπτέμβρη του 2009.

Αποσυνδεδεμένος chrys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε ποιό νόμο αναφέρεσαι του 2009? γιατι ψάχνω αλλα δεν ξεκαθαρίζει, λέει ότι αν πας σε άλλο υπουργείο χρειάζεσαι 5ετία, όμως από κλάδο σε κλάδο του ίδιου υπουργείου θέλει 2 χρόνια.
ευχαριστώ πάντως, έτσι και αλλιώς αύριο θα πάρω το αρμόδιο τμήμα να ρωτήσω.

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Σε ποιό νόμο αναφέρεσαι του 2009? γιατι ψάχνω αλλα δεν ξεκαθαρίζει, λέει ότι αν πας σε άλλο υπουργείο χρειάζεσαι 5ετία, όμως από κλάδο σε κλάδο του ίδιου υπουργείου θέλει 2 χρόνια.
ευχαριστώ πάντως, έτσι και αλλιώς αύριο θα πάρω το αρμόδιο τμήμα να ρωτήσω.
o νόμος είναι ο Ν. 3801 (ΦΕΚ 163/A/04-09-09) άρθρο 19, όπου τροποποιεί τον Δημοσιουπαλληλικό, σχετικά με τις μετατάξεις και ορίζει την 5ετία.
αλλά, αυτό που λες, δεν είναι το ίδο πράγμα νομίζω, αφού εννοείς από εκπαιδευτικός να γίνεις διοικητικός στον ίδιο φορέα -ΥΠΕΠΘ. συμφωνώ μαζί σου, και μπορεί ούτε τα 2 χρόνια να χρειάζονται. ούτως ή άλλως το πολυνομοσχέδιο που ψηφίστηκε προτρέπει εκπαιδευτικούς αποσπασμένους να πάρουν μετάταξη έτσι δεν είναι ;
άρα πρέπει να γίνεται άμεσα. οπότε ο νόμος που παραθέτω, ας διαβαστεί για εγκυκλοπαιδική γνώση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος schatz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Γνωρίζει κανείς εάν θα βγει εγκύκλιος που θα καλέι τους ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς να κάνουν αίτηση μετάταξης για την Κ.Υ του ΥΠΔΒΜΘ, σύμφωνα με τα όσα αναγράφει το νεό νομοσχέδιο;

Και αν ναί πότε; Λογικά αυτή η διαδικασία δεν θα έπρεπε να προηγηθεί των αποσπάσεων, ώστε να δουν πόσες διοικητικές θέσεις θα καλυφθούν σε μόνιμη βάση και μετά να αποφασίσουν πόσους αποσπασμένους χρειάζονται;

Αποσυνδεδεμένος konmon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Είναι εύκολο να ικανοποιηθεί μια αίτηση μετάταξης απο εκπαιδευτικός σε διοικητικός σε κάποιο Γραφείο Εκπαίδευσης ή Δ/νση Εκπαίδευσης; Είναι χρονοβόρα η διαδικασία; Στην αίτηση μετάταξης θα πρέπει να δηλώσεις συγκεκριμένο Γραφείο ή Δ/νση;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1887
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Είναι εύκολο να ικανοποιηθεί μια αίτηση μετάταξης απο εκπαιδευτικός σε διοικητικός σε κάποιο Γραφείο Εκπαίδευσης ή Δ/νση Εκπαίδευσης; Είναι χρονοβόρα η διαδικασία; Στην αίτηση μετάταξης θα πρέπει να δηλώσεις συγκεκριμένο Γραφείο ή Δ/νση;
konmon απ'όσο ξέρω, δεν υπάρχει ειδική διαδικασία μετάταξης εκπαιδευτικών σε γραφεία και φορείς του ΥΠΕΠΘ. Η διαδικασία των μετατάξεων είναι ενιαία για όλους τους δημοσίους υπαλλήλους. Κάθε υπηρεσία έχει την υποχρέωση να καλύπτει ένα μικρό ποσοστό (10% νομίζω) των κενών της θέσεων με μετατάξεις από τον υπόλοιπο δημόσιο τομέα. Οι ανακοινώσεις τέτοιων θέσεων δημοσιεύονται εδώ. Όποιος ενδιαφερόμενος κάνει αίτηση (άσχετα με το εάν είναι εκπαιδευτικός).

Αποσυνδεδεμένος chrys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα, ρώτησα στο υπουργείο και ακόμα δεν έχει βγει κάποια εγκύκλιος για μετατάξεις. Αυτό που μπορεί να κάνει κάποιος που θέλει μετάταξη, εφόσον έχει 5 χρόνια υπηρεσίας από την ημερομηνία του διορισμού του( χωρίς προϋπηρεσία)-τελικά είχες δίκιο billst- ,είναι να ακολουθήσει την διαδικασία που γίνεται συνήθως:

1) Αίτηση χορήγησης βεβαίωσης ύπαρξης κενής οργανικής θέσης ΠΕ Διοικητικού στην υπηρεσία που επιθυμεί να ζητήσει μετάταξη
2)Πιστοποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών
3)Αντίγραφο πτυχίου
4)Βιογραφικό
5)Αίτηση μετάταξης προς την υπηρεσία

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Και λογικά οι μεταταχθέντες εκπαιδευτικοί χάνουν τα επιδόματα διδακτικής προετοιμασίας κτλ, από τη στιγμή που γίνονται διοικητικοί, έτσι; Να μη ξεχνάμε ότι και το οικονομικό είναι και αυτό ένα θέμα...
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος schatz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Στο άρθρο 5 του ν. 1824/1988 (Α΄ 296) προστίθεται παράγραφος 8 ως
εξής: «Ειδικά οι εκπαιδευτικοί που μετατάσσονται σε κενές θέσεις της κεντρικής
υπηρεσίας και των περιφερειακών υπηρεσιών του Υπουργείου Παιδείας, Δια
Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων διατηρούν το μισθολογικό τους καθεστώς.»

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Στο άρθρο 5 του ν. 1824/1988 (Α΄ 296) προστίθεται παράγραφος 8 ως
εξής: «Ειδικά οι εκπαιδευτικοί που μετατάσσονται σε κενές θέσεις της κεντρικής
υπηρεσίας και των περιφερειακών υπηρεσιών του Υπουργείου Παιδείας, Δια
Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων διατηρούν το μισθολογικό τους καθεστώς.»

!!! Ευχαριστώ πολύ ! Δεν το είχα πολυψάξει, χρήσιμη πληροφορία!
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Στο άρθρο 5 του ν. 1824/1988 (Α΄ 296) προστίθεται παράγραφος 8 ως
εξής: «Ειδικά οι εκπαιδευτικοί που μετατάσσονται σε κενές θέσεις της κεντρικής
υπηρεσίας και των περιφερειακών υπηρεσιών του Υπουργείου Παιδείας, Δια
Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων διατηρούν το μισθολογικό τους καθεστώς.»
Όπως το ποντίκι που κυνηγάει το τυράκι και...πιάνεται στη φάκα...
Μπορεί να διατηρήσουν το μισθολογικό καθεστώς για 1,2,3 χρόνια ...
Σε μια πενταετία, όμως, ενόψει και ενιαίου μισθολογίου, πώς θα δικαιολογηθούν τα εκπαιδευτικά επιδόματα σε διοικητικό, πρώην εκπαιδευτικό...Πώς θα γίνει ο διοικητικός-πρώην εκπαιδευτικός να παίρνει περισσότερα από τον διοικητικό-διοικητικό του διπλανού γραφείου;;
Μην σας κοροϊδεύουν με νόμους ρε...Μην σας παραμυθιάζουν...Μην σας εγκλωβίζουν....
Εξάλλου το αντιστοιχο σημείο για τα μισθολογικά, αλλάζει ευκολότατα με Προεδρικό Διάταγμα μέσα σε μια μέρα ή και  νύχτα!!

Αποσυνδεδεμένος magg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν κάνει κάποιος μετάταξη σε διοικητική θέση , για τη συγκεκριμένη θέση είναι δόκιμος δημόσιος υπάλληλος ?

Αποσυνδεδεμένος efi1771970

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
καλησπερα.μια φίλη μου που δουλευει σε δευτεροβάθμια,μου ειπε ότι αν εφαρμοστει ο νέος νόμος(υποθετω του ραγκουση και όχι της διαμ.) θα γίνει υποχρεωτικη μεταταξη εκπαιδευτικών υπεράριθμων σε άλλα υπουργεια.γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό;

 

Pde.gr, © 2005 - 2017

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 27925
  • Τελευταία: Argyrw
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 943027
  • Σύνολο θεμάτων: 16424
  • Σε σύνδεση σήμερα: 184
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1737
  • (Σεπτέμβριος 06, 2014, 04:03:51 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 165
Σύνολο: 176

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.