*

Αποστολέας Θέμα: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας  (Αναγνώστηκε 661784 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε ότι αφορά την καθυστέρηση της απάντησης γνωρίζω ότι αφορούσε το θέμα της μεταφοράς της οργανικής θέσης στη νέα θέση γεγονός που δημιουργούσε πρόβλημα στο σχολείο από το οποίο θα φύγει ο εκπαιδευτικός. Για το θέμα αυτό παραπέμφθηκε  ερώτημα στη νομική υπηρεσία του υπουργείου. Επίσης ήταν κάθετα αντίθετοι και από το υπουργείο εσωτερικών και η θέση τους ήταν ότι οι εκπαιδευτικοί ανήκουν στις ειδικές κατηγορίες των δημοσίων υπαλλήλων και δεν θα έπρεπε να τους επιτρέπεται μετάταξη....
Δε γνωρίζω αν υπήρξε τελικά μια απάντηση .. Τώρα επειδή ζήτησαν τα πτυχία , σε ερώτηση που έκανα σχετικά στην συγκεκριμένη υπηρεσία δεν μου έδωσαν απάντηση ότι θα προχωρήσει όντως το θέμα αλλά ότι "απλώς τακτοποιούν τα σχετικά έγγραφα και ότι η διαδικασία εξακολουθεί να είναι παγωμένη"...
Σχετικά με τα προσόντα πράγματι ο νόμος αναφέρει ότι θα πρέπει να κατέχει κάποιος τα προσόντα της θέσης που διεκδικεί αλλά και αυτό είναι αόριστο...
Βγήκε και στάλθηκε στις δ/νσεις ο πίνακας όσων αποσπασμένων έκαναν αίτηση για μετάταξη και δεν είναι πολλοί!! Οι ειδικότητες τους είναι αυτές που πλεονάζουν πχ. πληροφορικοί, γυμναστές , οικονομολόγοι ...
Μπορεί τελικά να μην γίνουν αυτές οι μετατάξεις ή αν γίνουν μπορεί ο αριθμός να είναι πολύ μικρός. Δεν γνωρίζουμε αν θα υπάρξουν κριτήρια επιλογής και ποια είναι αυτά αφού δεν υπάρχουν οργανογράμματα. πχ. μπορεί η θέση που θέλει κάποιος να μεταταχθεί και με βάση αυτή να έκανε την αίτηση για μετάταξη να μην υπάρχει στο νέο οργανόγραμμα οπότε και δεν υπάρχει λόγος μετάταξης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Που ειναι αυτοι οι πίνακες?

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1997
    • Προφίλ
Σε ότι αφορά την καθυστέρηση της απάντησης γνωρίζω ότι αφορούσε το θέμα της μεταφοράς της οργανικής θέσης στη νέα θέση γεγονός που δημιουργούσε πρόβλημα στο σχολείο από το οποίο θα φύγει ο εκπαιδευτικός. Για το θέμα αυτό παραπέμφθηκε  ερώτημα στη νομική υπηρεσία του υπουργείου. Επίσης ήταν κάθετα αντίθετοι και από το υπουργείο εσωτερικών και η θέση τους ήταν ότι οι εκπαιδευτικοί ανήκουν στις ειδικές κατηγορίες των δημοσίων υπαλλήλων και δεν θα έπρεπε να τους επιτρέπεται μετάταξη....
Δε γνωρίζω αν υπήρξε τελικά μια απάντηση ..

Απαντήθηκε αυτό: http://www.nsk.gov.gr/webnsk/pdf.jsp?fileid=30741394

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σε ότι αφορά την καθυστέρηση της απάντησης γνωρίζω ότι αφορούσε το θέμα της μεταφοράς της οργανικής θέσης στη νέα θέση γεγονός που δημιουργούσε πρόβλημα στο σχολείο από το οποίο θα φύγει ο εκπαιδευτικός. Για το θέμα αυτό παραπέμφθηκε  ερώτημα στη νομική υπηρεσία του υπουργείου. Επίσης ήταν κάθετα αντίθετοι και από το υπουργείο εσωτερικών και η θέση τους ήταν ότι οι εκπαιδευτικοί ανήκουν στις ειδικές κατηγορίες των δημοσίων υπαλλήλων και δεν θα έπρεπε να τους επιτρέπεται μετάταξη....
Δε γνωρίζω αν υπήρξε τελικά μια απάντηση ..

Απαντήθηκε αυτό: http://www.nsk.gov.gr/webnsk/pdf.jsp?fileid=30741394

Χωρίς βέβαια να κοινοποιηθεί ποτέ η παραπάνω γνωμοδότηση σε τυχόν ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
ε τώρα μην είμαστε και άδικοι -
πρώτα η απάντηση αφορά σε ερώτημα συγκεκριμένου εκπαιδευτικου που εθίγετο και δευτερον δημοσιευμένη στο διαδίκτυο ειναι - άρα όχι ακριβώς "κρυφή" απόφαση.... αλλά οκ πρέπει να ψάξει κανείς και λιγο....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Έχω κάνει αίτηση για μετάταξη στην Κεντρική Υπηρεσία του υπουργείου εδώ και δύο χρόνια. Όλος ο φάκελός μου και η αίτηση μετάταξης στάλθηκαν υπηρεσιακά από τη ΔΔΕ που ανήκω. (Να σημειωθεί εδώ ότι ουδέποτε έχω αποσπαστεί στην Κεντρική Υπηρεσία και άρα δεν υπάγομαι προφανώς σ´αυτόν τον περιβόητο νόμο που αναφέρθηκε πιο πάνω)

Εδώ και 2 χρόνια, ΚΑΜΙΑ απάντηση δεν έχω πάρει. Μήπως να ανέβω Υπουργείο αυτες τις μέρες; Τί μπορώ να κάνω; Υπηρεσιακά δεν ήταν υποχρεωμένοι να απαντήσουν στο αίτημά μου εντός 50 ημερών;
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Που ειναι αυτοι οι πίνακες?
Έχουν σταλεί στις Δ/νσεις Εκπ/σης όπου είχαν κάνει αίτηση οι αποσπασμένοι εκπ/κοί.

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στη διαδικασία με βάση το Ν.4057. Ζήτησαν τα πτυχία. Αλλά από τότε σιωπή! Η υπάλληλος εξακολουθεί να μας λέει ότι είναι παγωμένη η διαδικασία και ο αιρετός ότι δεν θέλει ο υπουργός!!!

προς  leniao

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να απευθυνθώ στο Συνήγορο του Πολίτη.
Δεν είναι δυνατόν να ΜΗΝ ΔΊΝΟΥΝ ΜΙΑ ΑΠΆΝΤΗΣΗ.
Σε ερώτηση μου γιατί δεν μου απαντάτε κάτι "είτε θετικά - είτε αρνητικά" σας έχω καταθέσει επίσημα έγγραφο σε συγκεκριμένη αναφορά νόμου και έχει περάσει ένας χρόνος και ένας μήνας?
Η προισταμένη στη Δ/νση Διοικητικού μου σχολίασε
ότι οι συγκεκριμένες μετατάξεις είναι παγωμένες από τον Υπουργό.
Τώρα τι να πεις?
Συγγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα, τώρα το είδα ότι αναφέρεσαι σε μένα. Μπορείς φυσικά να το κυνηγήσεις αλλά πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις λίγη υπομονή ακόμα για να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Απ΄ότι καταλαβαίνω έκανες αίτηση με τις γενικές διατάξεις! Απ΄ότι ακούγεται θα συζητηθούν και αυτές.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
 Αν πάρεις μετάταξη, θεωρείται νέα πρόσληψη και πάει από την αρχή η μισθοδοσία??

guestteacher

  • Επισκέπτης
Tα έχουμε ήδη πει αυτά παιδιά.
Με τα ισχύοντα δεδομένα, ΟΧΙ

Αποσυνδεδεμένος kompar2-ο-μηχανικός

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχω κάνει αίτηση για μετάταξη στην Κεντρική Υπηρεσία του υπουργείου εδώ και δύο χρόνια. Όλος ο φάκελός μου και η αίτηση μετάταξης στάλθηκαν υπηρεσιακά από τη ΔΔΕ που ανήκω. (Να σημειωθεί εδώ ότι ουδέποτε έχω αποσπαστεί στην Κεντρική Υπηρεσία και άρα δεν υπάγομαι προφανώς σ´αυτόν τον περιβόητο νόμο που αναφέρθηκε πιο πάνω)

Εδώ και 2 χρόνια, ΚΑΜΙΑ απάντηση δεν έχω πάρει. Μήπως να ανέβω Υπουργείο αυτες τις μέρες; Τί μπορώ να κάνω; Υπηρεσιακά δεν ήταν υποχρεωμένοι να απαντήσουν στο αίτημά μου εντός 50 ημερών;


Ο Συνήγορος του Πολίτη δεν διαμεσολαβεί εάν δεν παρέλθει η εκ του νόμου προβλεπόμενη προθεσμία απάντησης από την Διοίκηση [κατά κανόνα, και αν δεν προβλέπονται ειδικότερες προθεσμίες, η προθεσμία αυτή είναι πενήντα (50) ημέρες, σύμφωνα με το άρθρο 4 του Ν. 2690/1999, «Κώδικας Διοικητικής Διαδικασίας»]. Πριν την άπρακτη παρέλευση της προθεσμίας αυτής δεν υφίσταται φαινόμενο παράνομης δράσης ή κακοδιοίκησης για την επίλυση του οποίου θα είχε την αρμοδιότητα να παρέμβει η Αρχή.

Δες στο ερ.22 εδώ
http://www.synigoros.gr/?i=stp.el.faq_parembasi#fi27025

Μια ομαδική προσφυγή στον Συνήγορο θα είχε το ενδιαφέρον της.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2013, 12:19:15 μμ από kompar2-ο-μηχανικός »

Αποσυνδεδεμένος kompar2-ο-μηχανικός

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε ότι αφορά την καθυστέρηση της απάντησης γνωρίζω ότι αφορούσε το θέμα της μεταφοράς της οργανικής θέσης στη νέα θέση γεγονός που δημιουργούσε πρόβλημα στο σχολείο από το οποίο θα φύγει ο εκπαιδευτικός. Για το θέμα αυτό παραπέμφθηκε  ερώτημα στη νομική υπηρεσία του υπουργείου. Επίσης ήταν κάθετα αντίθετοι και από το υπουργείο εσωτερικών και η θέση τους ήταν ότι οι εκπαιδευτικοί ανήκουν στις ειδικές κατηγορίες των δημοσίων υπαλλήλων και δεν θα έπρεπε να τους επιτρέπεται μετάταξη....
Δε γνωρίζω αν υπήρξε τελικά μια απάντηση ..

Απαντήθηκε αυτό: http://www.nsk.gov.gr/webnsk/pdf.jsp?fileid=30741394



Σημαντικότατο το έγγραφο Patreas ευχαριστούμε!!!!!

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Σήμερα ο Αρβανιτόπουλος στον Παπαδάκη: οι μετατάξεις θα ολοκληρωθούν έως τις 15/7 αντί 30/6 που ήταν το χρονοδιάγραμμα
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μήπως εννοεί τις μετατάξεις από τη Δ/θμια στην Π/θμια και όχι σε διοικητικές θέσεις; Γιατί άκουσα ότι πάλι πάει πίσω το θέμα αυτό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158519
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 349
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.