*

Αποστολέας Θέμα: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας  (Αναγνώστηκε 661890 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #980 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 06:01:14 μμ »
Οι αποφάσεις του ΚΥΣΔΕ στις 24/10/2014

7.     Συζητήθηκαν 78 αιτήσεις εκπαιδευτικών ΔΕ που ζητούν μετάταξη σε  διάφορες Διοικητικές Θέσεις. Αποδεσμεύτηκαν 71 εκπαιδευτικοί και απορρίφθηκαν 7 αιτήσεις. Eξ αυτών 1 αίτηση απορρίφθηκε λόγω κωλυμάτων (μη συμπλήρωση πενταετίας από το ΦΕΚ Διορισμού). Οι υπόλοιπες 6 αιτήσεις απορρίφθηκαν (μειοψηφούντων των αιρετών) λόγω του ότι δεν προβλέπεται μετάταξη υπαλλήλων σε κατώτερη κατηγορία. Η αποδέσμευση των εκπαιδευτικών αποτελεί το πρώτο βήμα της διαδικασίας για τη μετάταξη. Στη συνέχεια όλες οι αιτήσεις –και αφού ολοκληρωθούν τα οργανογράμματα των Διοικητικών Υπηρεσιών για να καθοριστούν και οι ανάγκες-θα εξεταστούν από το ΚΥΣΔΙΠ.

http://www.esos.gr/arthra/35485/oi-apofaseis-toy-kysde-stis-24102014

Καινούργιες αποδεσμεύσεις.

Η ολοκλήρωση των οργανογραμμάτων γνωρίζουμε πότε θα γίνει;Το ΚΥΣΔΙΠ θα γίνει όντως το Νοέμβριο;
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #981 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 10:04:03 πμ »
Κανένα νέο για ΚΥΣΔΙΠ;
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #982 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 01:45:17 μμ »
Κανένα νέο για ΚΥΣΔΙΠ;


Καλή η ερώτηση...αλλά όταν δεν βρίσκει αναπληρωτές για κάλυψη χιλιάδων υπαρχόντων κενών, θέλει να επιστρέψει σε σχολεία αποσπασμένους σε φορείς και ζητά εθελοντική διδασκαλία...πώς να μετατάξει εκπαιδευτικούς στην διοίκηση!!!!....επιπλέον όσο περνά ο καιρός μαζεύονται τόσες αιτήσεις μετάταξης που και θέσεις στην διοίκηση να υπήρχαν...με τέτοιο αριθμό αιτήσεων, δύσκολο να ικανοποιηθούν....δεν ακούγεται κάτι τώρα για ΚΥΣΔΙΠ......

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #983 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 08:10:14 μμ »
Ευχαριστώ για την πληροφορία.
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dourvas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #984 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 04:19:00 μμ »
Καλησπέρα,

Έχω αιτηθεί για μετάταξη σε διοικητική θέση από τον προηγούμενο Μαϊο. Δεν έχω καμία πληροφόρηση από τότε. Σήμερα, αναζήτησα στο διαδίκτυο περισσότερα και έμαθα πως το ΚΥΣΔΕ έχει συνεδριάσει 2 φορές (Σεπτέμβριο και Οκτώβριο) και έχει αποδεσμέυσει αρκετούς. Αρκετές αιτήσεις έχουν επίσης απορριθφεί. Πως μπορώ να ενημερωθώ αν η δική μου η αίτηση έχει εξεταστεί;

Αφού έγραψα τα παραπάνω αναζήτησα παλαιότερα μηνύματα και διάβασα απάντηση σε παρόμοιο μήνυμα με το δικό μου οτι δηλαδή η πληροφόρηση γίνεται με email ή τηλέφωνο με αιρετό. Σε ένα άλλο μήνυμα διάβασα πως μια συνάδελφος απορρίθφηκε η αίτηση της διότι είναι ΠΕ20 και η μετάταξη της συνιστά κατέβασμα κατηγορίας ή κάτι τέτοιο. Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει αυτό; Είμαι και εγώ ΠΕ20
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2014, 04:31:16 μμ από dourvas »

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #985 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 04:30:52 μμ »
Καλησπέρα,

Έχω αιτηθεί για μετάταξη σε διοικητική θέση από τον προηγούμενο Μαϊο. Δεν έχω καμία πληροφόρηση από τότε. Σήμερα, αναζήτησα στο διαδίκτυο περισσότερα και έμαθα πως το ΚΥΣΔΕ έχει συνεδριάσει 2 φορές (Σεπτέμβριο και Οκτώβριο) και έχει αποδεσμέυσει αρκετούς. Αρκετές αιτήσεις έχουν επίσης απορριθφεί. Πως μπορώ να ενημερωθώ αν η δική μου η αίτηση έχει εξεταστεί;
Καλησπέρα. Απλά παίρνεις τηλέφωνο στη Γραμματεία του ΚΥΣΔΕ. Τόσο απλά......
Υ.Γ. Αν θέλεις λες σε ποιά  περιφέρεια ανήκεις ; (εγώ είμα Κ.Μακεδονίας)

Αποσυνδεδεμένος dourvas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #986 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 04:38:54 μμ »
Καλησπέρα. Απλά παίρνεις τηλέφωνο στη Γραμματεία του ΚΥΣΔΕ. Τόσο απλά......
Υ.Γ. Αν θέλεις λες σε ποιά  περιφέρεια ανήκεις ; (εγώ είμα Κ.Μακεδονίας)

Απάντησες καθώς έκανα διόρθωση στο προηγούμενο μου post. Ανήκω στα Ιόνια νησιά (Κέρκυρα) και αιτήθηκα για Θεσσαλονίκη.

Το γεγονός πως είμαι ΠΕ20 με αποκλείει από την διαδικασία;

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #987 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 05:16:36 μμ »
Από όσο γνωρίζω όχι. Δεν έχει να κάνει με την ειδικότητα νομίζω. Πάντως απο όσο γνωρίζω έχουν μαζευτεί αρκετές αποδεσμεύσεις και ίσως να είναι δύσκολα πλέον να γίνουν τέτοιες μετατάξεις

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #988 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 07:27:40 μμ »
Καλησπέρα,

Έχω αιτηθεί για μετάταξη σε διοικητική θέση από τον προηγούμενο Μαϊο. Δεν έχω καμία πληροφόρηση από τότε. Σήμερα, αναζήτησα στο διαδίκτυο περισσότερα και έμαθα πως το ΚΥΣΔΕ έχει συνεδριάσει 2 φορές (Σεπτέμβριο και Οκτώβριο) και έχει αποδεσμέυσει αρκετούς. Αρκετές αιτήσεις έχουν επίσης απορριθφεί. Πως μπορώ να ενημερωθώ αν η δική μου η αίτηση έχει εξεταστεί;

Αφού έγραψα τα παραπάνω αναζήτησα παλαιότερα μηνύματα και διάβασα απάντηση σε παρόμοιο μήνυμα με το δικό μου οτι δηλαδή η πληροφόρηση γίνεται με email ή τηλέφωνο με αιρετό. Σε ένα άλλο μήνυμα διάβασα πως μια συνάδελφος απορρίθφηκε η αίτηση της διότι είναι ΠΕ20 και η μετάταξη της συνιστά κατέβασμα κατηγορίας ή κάτι τέτοιο. Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει αυτό; Είμαι και εγώ ΠΕ20
Επειδή οι απόφοιτοι ΤΕΙ στη Διοίκηση θεωρούνται ΤΕ και όχι ΠΕ, όπως στην Εκπαίδευση, κι επειδή δεν επιτρέπεται η μετάταξη σε κατώτερη κατηγορία, γι' αυτό απορρίφθηκε η αίτηση των ΠΕ20!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #989 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 07:38:43 μμ »
οι μετατάξεις εκπαιδευτικών σε διοικητικές θέσεις έχουν παγώσει ώσπου να καταλήξει το σχέδιο του οργανισμού για τις περιφερειακές διευθύνσεις ( περιφέρειες και διευθύνσεις δευτεροβάθμιας/πρωτοβάθμιας ).

Ήδη το οργανισμός του υπουργείου πέρασε σε ΦΕΚ και τώρα αναμένεται  το αντίστοιχο για τις λοιπές υπηρεσίες εκτός κεντρικής υπηρεσιας.

όταν λέμε σχέδιο του οργανισμού εννούμε χονδρικά, πόσες οργανικές θέσεις σε κάθε διευθυνση ώστε να προωθηθούν τα σχετικά αιτήματα.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #990 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 02:06:39 πμ »
οι μετατάξεις εκπαιδευτικών σε διοικητικές θέσεις έχουν παγώσει ώσπου να καταλήξει το σχέδιο του οργανισμού για τις περιφερειακές διευθύνσεις ( περιφέρειες και διευθύνσεις δευτεροβάθμιας/πρωτοβάθμιας ).

Ήδη το οργανισμός του υπουργείου πέρασε σε ΦΕΚ και τώρα αναμένεται  το αντίστοιχο για τις λοιπές υπηρεσίες εκτός κεντρικής υπηρεσιας.

όταν λέμε σχέδιο του οργανισμού εννούμε χονδρικά, πόσες οργανικές θέσεις σε κάθε διευθυνση ώστε να προωθηθούν τα σχετικά αιτήματα.


να συμπληρώσω στα γραφόμενα από την bitch, ότι όχι μόνο έχει εκδοθεί το ΦΕΚ του οργανισμού της ΚΥ, αλλά έχει ήδη αρχίσει και εφαρμόζεται...έχουν τοποθετηθεί οι προσωρινοί γενικοί διευθυντές, διευθυντές και τμηματάρχες και τώρα αναμένεται η επανατοποθέτηση του υπόλοιπου προσωπικού, διοικητικών και αποσπασμένων εκπαιδευτικών, στις νέες διευθύνσεις και τμήματα. Όπως έγραψα παραπάνω, οι μετατάξεις σχετίζονται άμεσα με τις ελλείψεις στην εκπαίδευση...όσα κενά και να βγάλουν οι νέοι οργανισμοί bitch με τόσα και τέτοια κενά στην εκπαίδευση, δεν μπορεί να μετατάξει προσωπικό από την εκπαίδευση...την ίδια ώρα που κάνει πρόταση για....εθελοντική διδασκαλία...!!!!!!οι πιθανές προσλήψεις μέσω του πιθανολογούμενου διαγωνισμού ΑΣΕΠ, εφόσον δοθεί το τροϊκανικό πράσινο φως, θα ανοίξει και τον δρόμο για μετατάξεις....αλλιώς οι αριθμοί δεν βγαίνουν...από την μία εκκλήσεις για εθελοντές εκπαιδευτικούς και από την άλλη μετατάξεις εκπαιδευτικών στην διοίκηση...δεν ταιριάζουν.....οπότε αναμένουμε...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #991 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 08:57:26 πμ »
αφενός συμβαίνουν αυτά που σωστά λες, αφετέρου υπάρχουν πλεονασματικές ειδικότητες που μπορουν να μταταχθούν. Επίσης, μην ξεχνάμε τις διαθεσιμότητες - από αυτο ή από άλλα υπουργεία... καπου θα πρέπει να μεταταχθούν αυτοί που με το Νομο εξαιρούνται...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #992 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 11:47:52 πμ »
οι μετατάξεις εκπαιδευτικών σε διοικητικές θέσεις έχουν παγώσει ώσπου να καταλήξει το σχέδιο του οργανισμού για τις περιφερειακές διευθύνσεις ( περιφέρειες και διευθύνσεις δευτεροβάθμιας/πρωτοβάθμιας ).

Ήδη το οργανισμός του υπουργείου πέρασε σε ΦΕΚ και τώρα αναμένεται  το αντίστοιχο για τις λοιπές υπηρεσίες εκτός κεντρικής υπηρεσιας.

όταν λέμε σχέδιο του οργανισμού εννούμε χονδρικά, πόσες οργανικές θέσεις σε κάθε διευθυνση ώστε να προωθηθούν τα σχετικά αιτήματα.

Δηλαδή, σε αυτό το σχέδιο για τις διευθύνσεις δευτεροβάθμιας/πρωτοβάθμιας δεν θα περιλαμβάνεται σε αυτή τη φάση ενδεχόμενη ενοποίησή τους;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #993 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 01:02:31 μμ »
δεν είναι απολύτως σαφές αυτό! Συζητιέται πολλά χρόνια τώρα αλλά υπάρχουν πολλά εσωτερικά ζητήματα που δεν το αφήνουν να προκόψει ( μεταξύ άλλων ότι πρέπει να κοπούν οι θέσει ευθύνης και άρα τα επιδόματα στο μισό .... ένας διευθυντής εκπ/σης αντί για δύο, ένας προίστ. εκπ/κών θεμάτων αντί για δύο και πάει λέγοντας.... )

Από την άλλη η  μηχανογραφική υποστήριξη αυτης της ενοποίησης ακόμα δεν υπάρχει... και δε φαίνεται να υπάρξει σχετικά σύντομα.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 300
Σύνολο: 304

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.