*

Αποστολέας Θέμα: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας  (Αναγνώστηκε 667550 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προς ενημέρωση όλων των ενδιαφερομενων για τις μετατάξεις εκπαιδευτικών σε περιφερειακές υπηρεσίες του υπουργείου παιδείας. Με συνομιλίες που είχα με το Υποπαιθ, με διαφόρους αντιπροέδρους και προέδρους των διοικητικών υπαλλήλων έβγαλα τα εξής συμπεράσματα:
Αν δεν μας προλάβουν οι εξελίξεις και αλλάξει κάτι τότε:
1)Μέχρι στιγμής έχουν γίνει 550 αποδεσμεύσεις εκπαιδευτικών από το ΚΥΣΔΕ
2)Τα κριτήρια για την έγκριση των παραπάνω μετατάξεων είναι ημερολογιακά (δηλαδή όσο πιο νωρίς έγινε η αποδέσμευση από το ΚΥΣΔΕ τόσο καλύτερα γιατί θέλουν να τους πάρουν όλους)
3)Υπάρχει μέχρι στιγμής μια λίστα με 330 άτομα περίπου από τις αποδεσμεύσεις όπου δεν γνωρίζω για ποιο λόγο αλλά το ΚΥΣΔΕ τους αποδέσμευσε με μεταφορά της οργανικής θέσης. Αυτοί είναι σίγουρο ότι θα πάρουν μετάταξη καθώς είναι έτοιμη η λίστα αρκεί να υπογραφούν
4)Οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί περίπου 550-330 = 220 έχουν ένα θέμα γιατί αποδεσμεύτηκαν χωρίς ταυτόχρονη μεταφορά της οργανικής τους (εκεί ανήκω και εγώ)και δεν γνωρίζω γιατί έγινε αυτό…. μάλλον είμαι γκαντέμης ή κάποιοι δεν είχαν όρεξη να δουλέψουν…
5)Και πιο σημαντικό είναι ότι για εγκριθούν οι μετατάξεις μέσα στον Αύγουστο για τους υπόλοιπους 220 εκπαιδευτικούς χρειάζεται πολιτική παρέμβαση, για να γίνω πιο σαφής χρειάζεται υπουργική απόφαση.
Άρα θα πρέπει εμείς οι 220 υπόλοιποι εκπαιδευτικοί για να μπορέσουμε να πάρουμε μετάταξη θα πρέπει να ξεπεράσουμε το παραπάνω πρόβλημα πιέζοντας και ενοχλώντας πολιτικούς, αιρετούς, προέδρους διοικητικών υπαλλήλων(για να πιέσουν με την σειρά τους) και γενικά χρειάζονται προσπάθειες…..
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής επί αυτών των πολύ χρήσιμων που αναφέρεις.
Εγώ έχω αιτηθεί για περιφερειακές υπηρεσίες όπου αναφέρει αυτό που έχω στα χέρια μου: Με μεταφορά της θέσης και 2ον έχω αιτηθεί και για ΙΕΚ της πόλης μου όπου εκεί γράφει όχι ταυτόχρονη μεταφορά οργανικης θέσης. Να σημειώσεω ότι αποδεσμεύτηκα 26/6/2014 και ή απόφαση έχει ημερομηνία 14/09/2014. Τι συμπέρασμα βγαίνει ; Μπορείς να δώσεις ένα τηλ. ή με ποιον μιλησες για να δω και εγω τι γινεται ; εάν γίνεται ; Ευχαριστώ προκαταβολικά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2015, 07:43:14 μμ από Fotis »

Αποσυνδεδεμένος force4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Προς ενημέρωση όλων των ενδιαφερομενων για τις μετατάξεις εκπαιδευτικών σε περιφερειακές υπηρεσίες του υπουργείου παιδείας. Με συνομιλίες που είχα με το Υποπαιθ, με διαφόρους αντιπροέδρους και προέδρους των διοικητικών υπαλλήλων έβγαλα τα εξής συμπεράσματα:
Αν δεν μας προλάβουν οι εξελίξεις και αλλάξει κάτι τότε:
1)Μέχρι στιγμής έχουν γίνει 550 αποδεσμεύσεις εκπαιδευτικών από το ΚΥΣΔΕ
2)Τα κριτήρια για την έγκριση των παραπάνω μετατάξεων είναι ημερολογιακά (δηλαδή όσο πιο νωρίς έγινε η αποδέσμευση από το ΚΥΣΔΕ τόσο καλύτερα γιατί θέλουν να τους πάρουν όλους)
3)Υπάρχει μέχρι στιγμής μια λίστα με 330 άτομα περίπου από τις αποδεσμεύσεις όπου δεν γνωρίζω για ποιο λόγο αλλά το ΚΥΣΔΕ τους αποδέσμευσε με μεταφορά της οργανικής θέσης. Αυτοί είναι σίγουρο ότι θα πάρουν μετάταξη καθώς είναι έτοιμη η λίστα αρκεί να υπογραφούν
4)Οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί περίπου 550-330 = 220 έχουν ένα θέμα γιατί αποδεσμεύτηκαν χωρίς ταυτόχρονη μεταφορά της οργανικής τους (εκεί ανήκω και εγώ)και δεν γνωρίζω γιατί έγινε αυτό…. μάλλον είμαι γκαντέμης ή κάποιοι δεν είχαν όρεξη να δουλέψουν…
5)Και πιο σημαντικό είναι ότι για εγκριθούν οι μετατάξεις μέσα στον Αύγουστο για τους υπόλοιπους 220 εκπαιδευτικούς χρειάζεται πολιτική παρέμβαση, για να γίνω πιο σαφής χρειάζεται υπουργική απόφαση.
Άρα θα πρέπει εμείς οι 220 υπόλοιποι εκπαιδευτικοί για να μπορέσουμε να πάρουμε μετάταξη θα πρέπει να ξεπεράσουμε το παραπάνω πρόβλημα πιέζοντας και ενοχλώντας πολιτικούς, αιρετούς, προέδρους διοικητικών υπαλλήλων(για να πιέσουν με την σειρά τους) και γενικά χρειάζονται προσπάθειες…..

υπήρξε μια περίεργη όντως απόφαση μεταστροφής, δηλαδή αντί για μεταφορά θέσης αποφασίστηκε να μην μεταφέρεται η οργανική. Υπεύθυνη νομίζω ότι ήταν η κ. Καρδαμίτση και πράγματι με αυτό τον τρόπο υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να μην εγκριθούν. Οι πρόεδροι των διοικητικών υπαλλήλων ΠΟΣΥΠ και ΣΥΠΥΠ πρέπει να πειστούν ώστε να  τους αποδεχτούν όλους. Εξάλλου αυτό (δηλαδή η μεταφορά οργανικής θέσης) μπορεί να αλλάξει εύκολα με απόφαση υπηρεσιακού.

Αποσυνδεδεμένος PE20_2006

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εμπλοκη για μια ακομη φορα...                                                             http://www.esos.gr/arthra/39086/simantikes-kataggelies-kai-apeiles-gia-eisaggelea-gia-tis-metataxeis-ekpaideytikon-sti
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2015, 06:44:20 πμ από PE20_2006 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PE20_2006

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και τωρα με τον ανασχηματισμο χαιρετισματα... :-[

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τελικά από ότι φαίνεται πέσαμε σε ειδικευμένους παραμυθάδες. Το πρώτο δεκαήμερο πέρασε, η 15η Ιουλίου ήρθε και μετατάξεις όπως δεσμεύτηκαν δεν έγιναν. Τουλάχιστον ας έκαναν 1 για του λόγου το αληθές. Αλλά η απάντησή τους είναι: ΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΤΑ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΜΕ ΟΛΑ ΣΕ 5 ΜΗΝΕΣ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2015, 11:03:04 πμ από Fotis »

Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Χωρις να γνωριζω κατι συγκεκριμενο, στοιχηματιζω  οτι το υπουργειο δεν προκειται να υλοποιησει τωρα τις μεταταξεις, αλλα πιθανον να μεταθεσει τη διαδικασια  για το φθινοπωρο, οποτε θα ενεργοποιηθει το μονιμο σχημα κινητικοτητας στο Δημοσιο, στο οποιο θα ενταχθει η μεταταξη των εκπαιδευτικων σε διοικητικες υπηρεσιες του υπουργειου, προκειμενου να βγουν τα νουμερα της κινητικοτητας.

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τότε όμως θα επικαλείται ξανά τη δημιουργία κενών στα σχολεία! Το ίδιο επικαλείται και τώρα. Το ίδιο έλεγε και ο Λοβέρδος το Φθινόπωρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2015, 06:05:56 μμ από Fotis »

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ντροπή τους. Επιτρέπουν σε μια Καρδαμίωση να κάνει κουμάντο στο Υπουργείο  και να τους εκθέτει. Οι πληροφορίες λένε ότι αυτή λύνει και δένει. Έλεος πια. Παίζουν μμαζί μας. ΕΧΟΥΝ 2 ΕΤΩΝ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΝΑ ΤΙΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΟΥΝ!

Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Πάντα η 'Βάντα' έλυνε και έδενε εκεί μέσα...

Αποσυνδεδεμένος sid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ντροπή τους. Επιτρέπουν σε μια Καρδαμίωση να κάνει κουμάντο στο Υπουργείο  και να τους εκθέτει. Οι πληροφορίες λένε ότι αυτή λύνει και δένει. Έλεος πια. Παίζουν μμαζί μας. ΕΧΟΥΝ 2 ΕΤΩΝ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΝΑ ΤΙΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΟΥΝ!

Τσάμπα χαρήκαμε με το τηλεφώνημα δηλαδή;

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Προς ενημέρωση όλων των ενδιαφερομενων για τις μετατάξεις εκπαιδευτικών σε περιφερειακές υπηρεσίες του υπουργείου παιδείας. Με συνομιλίες που είχα με το Υποπαιθ, με διαφόρους αντιπροέδρους και προέδρους των διοικητικών υπαλλήλων έβγαλα τα εξής συμπεράσματα:
Αν δεν μας προλάβουν οι εξελίξεις και αλλάξει κάτι τότε:
1)Μέχρι στιγμής έχουν γίνει 550 αποδεσμεύσεις εκπαιδευτικών από το ΚΥΣΔΕ
2)Τα κριτήρια για την έγκριση των παραπάνω μετατάξεων είναι ημερολογιακά (δηλαδή όσο πιο νωρίς έγινε η αποδέσμευση από το ΚΥΣΔΕ τόσο καλύτερα γιατί θέλουν να τους πάρουν όλους)
3)Υπάρχει μέχρι στιγμής μια λίστα με 330 άτομα περίπου από τις αποδεσμεύσεις όπου δεν γνωρίζω για ποιο λόγο αλλά το ΚΥΣΔΕ τους αποδέσμευσε με μεταφορά της οργανικής θέσης. Αυτοί είναι σίγουρο ότι θα πάρουν μετάταξη καθώς είναι έτοιμη η λίστα αρκεί να υπογραφούν
4)Οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί περίπου 550-330 = 220 έχουν ένα θέμα γιατί αποδεσμεύτηκαν χωρίς ταυτόχρονη μεταφορά της οργανικής τους (εκεί ανήκω και εγώ)και δεν γνωρίζω γιατί έγινε αυτό…. μάλλον είμαι γκαντέμης ή κάποιοι δεν είχαν όρεξη να δουλέψουν…
5)Και πιο σημαντικό είναι ότι για εγκριθούν οι μετατάξεις μέσα στον Αύγουστο για τους υπόλοιπους 220 εκπαιδευτικούς χρειάζεται πολιτική παρέμβαση, για να γίνω πιο σαφής χρειάζεται υπουργική απόφαση.
Άρα θα πρέπει εμείς οι 220 υπόλοιποι εκπαιδευτικοί για να μπορέσουμε να πάρουμε μετάταξη θα πρέπει να ξεπεράσουμε το παραπάνω πρόβλημα πιέζοντας και ενοχλώντας πολιτικούς, αιρετούς, προέδρους διοικητικών υπαλλήλων(για να πιέσουν με την σειρά τους) και γενικά χρειάζονται προσπάθειες…..

Εγκυρότατες και ορθότατες οι πληροφορίες. Επομένως, τα τηλεφωνήματα που έγιναν, δεν έγιναν σε όλους όσους έκαναν αίτηση, αλλά σε αυτούς τους 330 πρώτους, αν κατάλαβα σωστά...Επιπλέον, αν αλλάξει η πολιτική ηγεσία, δεν ξέρουμε πόσο γρήγορα θα το τρέξει το ζήτημα η επόμενη ηγεσία, μέχρι να ενημερωθεί κλπ. κλπ.....

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Να συμπληρώσω ότι οι παραπάνω αριθμοί που αναφέρονται από τον ΠΕ20_2006 συμπεριλαμβάνουν και τους αιτούμενους μετάταξης στην ΚΥ, όχι μόνο στις περιφερειακές και διευθύνσεις εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος sid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για να καταλάβουμε, αν ξέρετε, η διαδικασία για αυτούς που ειδοποιήθηκαν αν δεν αλλάξουν οι υπουργοί σταματάει ή συνεχίζεται;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159430
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 294
Σύνολο: 306

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.