*

Αποστολέας Θέμα: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας  (Αναγνώστηκε 668695 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Προς ενημέρωση όλων των ενδιαφερομενων για τις μετατάξεις εκπαιδευτικών σε περιφερειακές υπηρεσίες του υπουργείου παιδείας. Με συνομιλίες που είχα με το Υποπαιθ, με διαφόρους αντιπροέδρους και προέδρους των διοικητικών υπαλλήλων έβγαλα τα εξής συμπεράσματα:
Αν δεν μας προλάβουν οι εξελίξεις και αλλάξει κάτι τότε:
1)Μέχρι στιγμής έχουν γίνει 550 αποδεσμεύσεις εκπαιδευτικών από το ΚΥΣΔΕ
2)Τα κριτήρια για την έγκριση των παραπάνω μετατάξεων είναι ημερολογιακά (δηλαδή όσο πιο νωρίς έγινε η αποδέσμευση από το ΚΥΣΔΕ τόσο καλύτερα γιατί θέλουν να τους πάρουν όλους)
3)Υπάρχει μέχρι στιγμής μια λίστα με 330 άτομα περίπου από τις αποδεσμεύσεις όπου δεν γνωρίζω για ποιο λόγο αλλά το ΚΥΣΔΕ τους αποδέσμευσε με μεταφορά της οργανικής θέσης. Αυτοί είναι σίγουρο ότι θα πάρουν μετάταξη καθώς είναι έτοιμη η λίστα αρκεί να υπογραφούν
4)Οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί περίπου 550-330 = 220 έχουν ένα θέμα γιατί αποδεσμεύτηκαν χωρίς ταυτόχρονη μεταφορά της οργανικής τους (εκεί ανήκω και εγώ)και δεν γνωρίζω γιατί έγινε αυτό…. μάλλον είμαι γκαντέμης ή κάποιοι δεν είχαν όρεξη να δουλέψουν…
5)Και πιο σημαντικό είναι ότι για εγκριθούν οι μετατάξεις μέσα στον Αύγουστο για τους υπόλοιπους 220 εκπαιδευτικούς χρειάζεται πολιτική παρέμβαση, για να γίνω πιο σαφής χρειάζεται υπουργική απόφαση.
Άρα θα πρέπει εμείς οι 220 υπόλοιποι εκπαιδευτικοί για να μπορέσουμε να πάρουμε μετάταξη θα πρέπει να ξεπεράσουμε το παραπάνω πρόβλημα πιέζοντας και ενοχλώντας πολιτικούς, αιρετούς, προέδρους διοικητικών υπαλλήλων(για να πιέσουν με την σειρά τους) και γενικά χρειάζονται προσπάθειες…..

Φυσικά οι παρακάτω σκέψεις δεν απευθύνονται στον ΠΕ20, αλλά γενικώς..... Πώς είναι σίγουρο ότι θα γίνουν;;;;;έχουμε δει πολλά σίγουρα σε αυτό το υπουργείο να παύουν να είναι σίγουρα....και έχουμε δει λίστες να παθαίνουν κάθε είδους και μορφής στρεβλώσεις, προσθαφαιρέσεις.....και επίσης δεν ξέρουμε τί θα γίνει στην περίπτωση, κατά την οποία, όπως υπάρχει εντονότατη συζήτηση, να πάμε σε εκλογές, κάποια στιγμή το φθινόπωρο...και το θέμα να παραπεμφθεί πάλι στις ελληνικές καλένδες, όπως γίνεται σταθερά, επί δύο συναπτά έτη, όπως έγραψε κάποιος συνάδελφος παραπάνω, καθώς οι παλιότερες  από  τις αιτήσεις μας  χρονολογούνται από τα τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου του 2013.....και όλο κάτι γίνεται και το θέμα παγώνει.....
Sid κανείς δεν γνωρίζει...γιατί όπως έγραψαν και άλλοι συνάδελφοι δνε είναι το μόνο θέμα η αλλαγή των υπουργών, αλλά και η γενικότερη πολιτική(εκλογές) και διοικητική(κινητικότητα) κατάσταση, που θα κρίνουν τί θα γίνει...δύο χρόνια!!!!!!!!πόση πια υπομονή!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και εγώ 1,5 χρόνο περιμένω αλλά όλο και κάτι γίνεται, μια εκλογές μια αλλαγή υπουργού και τώρα πήγα να χαρώ.

Υπομονή λοιπόν.

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Και εγώ 1,5 χρόνο περιμένω αλλά όλο και κάτι γίνεται, μια εκλογές μια αλλαγή υπουργού και τώρα πήγα να χαρώ.

Υπομονή λοιπόν.

εγώ είμαι από τα πρώτα κομμάτια της συλλογής....καλοκαίρι του 2013.....γνωρίζω και θυμάμαι όλα τα κατά καιρούς....παγώματα...επομένως υπομονή!!!!

Αποσυνδεδεμένος PE20_2006

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδια το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να παιρνουμε τηλ να πιεζουμε αιρετους,τους προεδρους_αντιπροεδρους ποσυπ,συπυπ,τηλ σε πολιτικους ωστε με την σειρα τους να πιεζουν την πολιτικη ηγεσια του υποπαιθ να προχωρησουν τις μεταταξεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος disappointed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Μία ερώτηση:
Για να αιτηθείς μετάταξη σε διοικητική θέση πρέπει να έχεις υπηρετήσει την οργανική σου από μετάθεση;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Δε νομίζω.

Νομίζω ότι ο μόνος περιορισμός είναι να έχεις κλείσει 5ετία από το φεκ διορισμού.
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος PE20_2006

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κανενα νεο καποιος;

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Δε νομίζω.

Νομίζω ότι ο μόνος περιορισμός είναι να έχεις κλείσει 5ετία από το φεκ διορισμού.
Νομίζω δύο χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Νομίζω δύο χρόνια.

Όχι, όπως γράφτηκε παραπάνω, μια πενταετία από το φεκ διορισμού και μόνο, δηλαδή δεν υπολογίζεται τυχόν προϋπηρεσία ως αναπληρωτής, ωρομίσθιος κλπ. Επίσης, για τον υπολογισμό της πενταετίας αφαιρούνται και δεν υπολογίζονται οι μήνες, κατά τους οποίους κάποιος πήρε άδεια ανευ αποδοχών, είχε εκπαιδευτική άδεια για μεταπτυχιακά ή εκπόνηση διατριβής.

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Κανενα νεο καποιος;

Αν δεν γίνει ο ανασχηματισμός, για να δούμε ποιός μένει ή ποιός έρχεται δεν γίνεται τίποτε...ποιός από την πολιτική ηγεσία να ασχοληθεί, όταν δεν γνωρίζουν, αν σε λίγες ώρες θα εξακολουθούν να κατέχούν αυτήν την θέση....

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Όχι, όπως γράφτηκε παραπάνω, μια πενταετία από το φεκ διορισμού και μόνο, δηλαδή δεν υπολογίζεται τυχόν προϋπηρεσία ως αναπληρωτής, ωρομίσθιος κλπ. Επίσης, για τον υπολογισμό της πενταετίας αφαιρούνται και δεν υπολογίζονται οι μήνες, κατά τους οποίους κάποιος πήρε άδεια ανευ αποδοχών, είχε εκπαιδευτική άδεια για μεταπτυχιακά ή εκπόνηση διατριβής.
Συγνώμη που ρωτάω αλλά το πέντε χρόνια από που βγαίνει; Ψάχνω αλλά δεν το έχω βρει κάπου.

Αποσυνδεδεμένος PE20_2006

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αντε και ενα νεο.                                                                                                                                                                                                                 http://xenesglosses.eu/2015/07/kysde-177-apofaseis-ton-augousto-apospaseis-tin-epomeni-bdomada-metataxeis-egkyklios-anapliroton/         

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα είναι όμως οι πρώτες μετατάξεις αυτών που πήραν τηλέφωνο. Εμείς ; Οι υπόλοιποι ; Άντε να δούμε

Αποσυνδεδεμένος PE20_2006

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ελα ντε.θα ξαναπαρω τηλ σε κανεναν του ποσυπ, συπυπ να μαθω νεα απο δευτερα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159584
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 331
Σύνολο: 352

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.