*

Αποστολέας Θέμα: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας  (Αναγνώστηκε 661861 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1274 στις: Δεκέμβριος 24, 2015, 06:36:13 μμ »
Αυτή η εξέλιξη είναι  αποκαρδιωτική. Ο αιρετός διαβεβαίωνε ότι όλα βαίνουν καλώς και μέχρι τα Χριστούγεννα θα σνακοινωθούν και ονόματα. Γιατί δεν δίνεται εντολή από τον Υπουργό να επανεξεταστούν από το ΚΥΣΔΕ και να φύγουν με μεταφορά θέσης και πίστωσης, αφού όπως λέει θέλει να κόψει τις αποσπάσεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2016, 05:19:38 μμ από Fotis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1275 στις: Δεκέμβριος 25, 2015, 02:02:47 πμ »

Ναι, απ' όσο ξέρω έφτασε επίσημο απαντητικό έγγραφο απο τη Δ/νση Ανθρώπινου Δυναμικού σε συναδέλφους που είχαν κάνει αίτηση μετάταξης στην ΚΥ. Στο ίδιο έγγραφο επισυνάπτεται αλληλογραφία με το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους όπου γίνεται ερώτημα για το αν είναι δυνατή η μετάταξη 600 εκπαιδευτικών χωρίς μεταφορά πίστωσης, και το ΓΛΚ απαντά αρνητικά.
Φαντάζομαι θα σταλούν σε όλους αντίστοιχα έγγραφα.

Καλές γιορτές!!! :)


Αν και Χριστούγεννα και οι πληροφορίες αυτές είναι δύσκολες έως δυσάρεστες...θεωρώ ότι η ενημέρωση είναι σημαντική...είχα και εγώ την ίδια πληροφορία σχετικά με την απάντηση σε συναδέλφους που ζητούσαν μετάταξη στην ΚΥ.....και αν απορεί κανείς γιατί πρώτα σε αυτούς, αυτό έγινε διότι άλλο τμήμα της Δνσης Ανθρωπίνου Δυναμικού ασχολείται με τις μετατάξεις στην ΚΥ και άλλο Τμήμα με τις μετατάξεις σε δνσεις και περιφερειακές δνσεις...και εκεί όμως ετοιμάζεται μια ίδια απάντηση, οπωα αυτή για την ΚΥ και σύντομα θα σταλεί σε...άπαντες και άπασες που δεν έχουν μεταφορά πίστωσης και θέσης και ζητούν μετάταξη σε  Δνσεις... Φώτη η απάντηση σε αυτό που λες είναι ότι δεν υπάρχουν χρήματα....μνημόνιο γαρ...Αποδεσμευμένε σε ευχαριστώ για την ενημέρωση....αν δεν ανέφερες κάτι....δεν ξέρω πότε θα το μαθαίναμε και μάλιστα εν μέσω εορτών....όπως και να έχει καλά Χριστούγεννα!!!!

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1276 στις: Δεκέμβριος 25, 2015, 02:13:23 πμ »
για να μην δημιουργηθεί κάποια παρεξήγηση...δεν υπάρχει κάποια διαφορά ή διαφωνία μεταξύ των τμημάτων της Δνσης Ανθρωπίνου Δυναμικού....απλά όπως όλα στην Ελλάδα...ο καθένας έχει τους δικούς του ρυθμούς.... το Τμήμα που ασχολείται με τις μετατάξεις στην ΚΥ έστειλε τις αρνητικές απαντήσεις πρώτο, διότι  οι αιτήσεις για μετάταξη στην ΚΥ είναι λιγότερες από τις αιτήσεις για δνσεις...είχαν δηλαδή λιγότερους αποδέκτες εγγράφων...το Τμήμα που ασχολείται με τις μετατάξεις σε δνσεις έχει περισσότερες αιτήσεις και γι αυτό η καθυστέρηση...πάντως όπως ορθά λέει ο αποδεσμευμένος, θα σταλεί σε λίγο καιρό η ίδια αρνητική απάντηση σε όλους όσους δεν έχουν μεταφορά πίστωσης και θέσης είτε είναι για ΚΥ είτε για δνσεις εκπαίδευσης.....

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1277 στις: Δεκέμβριος 25, 2015, 11:20:14 πμ »

Αν και Χριστούγεννα και οι πληροφορίες αυτές είναι δύσκολες έως δυσάρεστες...θεωρώ ότι η ενημέρωση είναι σημαντική...είχα και εγώ την ίδια πληροφορία σχετικά με την απάντηση σε συναδέλφους που ζητούσαν μετάταξη στην ΚΥ.....και αν απορεί κανείς γιατί πρώτα σε αυτούς, αυτό έγινε διότι άλλο τμήμα της Δνσης Ανθρωπίνου Δυναμικού ασχολείται με τις μετατάξεις στην ΚΥ και άλλο Τμήμα με τις μετατάξεις σε δνσεις και περιφερειακές δνσεις...και εκεί όμως ετοιμάζεται μια ίδια απάντηση, οπωα αυτή για την ΚΥ και σύντομα θα σταλεί σε...άπαντες και άπασες που δεν έχουν μεταφορά πίστωσης και θέσης και ζητούν μετάταξη σε  Δνσεις... Φώτη η απάντηση σε αυτό που λες είναι ότι δεν υπάρχουν χρήματα....μνημόνιο γαρ...Αποδεσμευμένε σε ευχαριστώ για την ενημέρωση....αν δεν ανέφερες κάτι....δεν ξέρω πότε θα το μαθαίναμε και μάλιστα εν μέσω εορτών....όπως και να έχει καλά Χριστούγεννα!!!!
Υποτίθεται ότι με την κάλυψη αυτών των θέσεων με διοικ. και όχι με εκπ/κους θα μειώσουν τις αποσπάσεις. Αυτό θέλουν να ακούγεται. Τώρα εάν στείλουν απορριπτικές απαντήσεις ποιούς θα μετατάξουν σε διοικητικές θέσεις ; >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1278 στις: Δεκέμβριος 25, 2015, 05:22:59 μμ »
Συνάδελφοί καλησπέρα και χρόνια πολλά καταρχήν σε όλους. Να ρωτήσω και εγώ κάτι επι προσωπικού και αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει; στην δικιά μου αποδέσμευσή γράφει για μεταφορά θέσης και πίστωσης αλλά "έφαγα" στοπ με μια λίστα που είδα με τα ματάκια μου απο την αρμόδια κα προϊσταμένη (να μην αναφέρω όνομα). Ο λόγος ; Δεν τον κατάλαβα. Ίσως λόγο ειδικότητας (είμαι ΠΕ09)  Τώρα που να ρωτήσω μήπως πάρω καμια πληροφορία ; στον Φωτιάδη ; στο Υπουργείο ; εάν ισχύει αυτή η λίστα ακόμη ; Όχι τίποτε άλλο να μην ελπίζω δλδ μέρες που είναι. Αλλα όπως είπε και συνάδελφός ο chris75, βρίσκουν τρόπους να "κόβουν" αιτήσεις. Τι να πω ; Εύχομαι καλη χρονιά σε ολους μας και ουτοπικά αλλά και ενα καλό νεο μετάταξης!!!!!  :D :) :)

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1279 στις: Δεκέμβριος 26, 2015, 01:09:50 πμ »
Υποτίθεται ότι με την κάλυψη αυτών των θέσεων με διοικ. και όχι με εκπ/κους θα μειώσουν τις αποσπάσεις. Αυτό θέλουν να ακούγεται. Τώρα εάν στείλουν απορριπτικές απαντήσεις ποιούς θα μετατάξουν σε διοικητικές θέσεις ; >:( >:( >:(

Και το ερώτημα γίνεται πιο έντονο!!!, αν λάβουμε υπ' όψιν μας ότι ο αριθμός αυτών που τελικά θα μεταταχθούν, αν προχωρήσει η διαδικασία, θα είναι ακόμη μικρότερος διότι σύμφωνα με τα δεδομένα του φετινού καλοκαιριού, όπως λέει και ο malioni, εμφανίστηκαν πολλά...κοπτικά φίλτρα...σκεφτείτε ότι η θερινή διαδικασία έγινε επί αποδεσμευμένων με μεταφορά πίστωσης και θέσης, ωστόσο τέθηκαν κριτήρια ,όπως ειδικότητα, περιοχή μετάθεσης κλπ...και τελικά από δθμια μετατάχθηκαν μόνον....30....το λέω συνέχεια και ας γίνομαι κουραστικός...υπάρχουν διάφορα επίπεδα και στάδια κοψίματος...απόδειξη οι μετατάξεις του καλοκαιριού....υπήρχε σε αυτούς που πήραν τηλέφωνο μεταφορά πίστωσης και θέσης, αλλά οι περισσότεροι, όπως ο malioni, έμειναν χωρίς μετάταξη.....malioni μην μπερδεύεσαι...αυτό που γίνεται τώρα δεν έχει να κάνει με την διαδικασία του καλοκαιριού, τώρα ασχολούνται με αυτούς που δεν έχουν μεταφορά πίστωσης και θέσης...για όσους υπάρχει μεταφορά πίστωσης και θέσης, το θέμα ευρίσκεται στα χέρια της πολιτικής ηγεσίας, να αποφασίσει να τις προχωρήσει....και κανείς δεν ξέρει ποιους και πόσους θα πάρει και με ποια κριτήρια...οπότε τώρα τι να ρωτήσεις και ποίον;;;;δεν έχει νόημα η ερώτηση, διότι δεν ασχολούνται τώρα με αυτό το θέμα...η θερινή διαδικασία τελείωσε, ξέχασε την, όπως και την λίστα που είδες....θα ξαναγίνουν όλα από την αρχή, όταν και αν ληφθεί η απόφαση να προχωρήσουν οι μετατάξεις....

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1280 στις: Δεκέμβριος 26, 2015, 01:58:54 πμ »
Thanks chris75, εγώ να ευχηθώ προς το παρόν υγεία σε ολους μας, λίγη ξεκούραση και αφήνω το πνεύμα των Χριστουγέννων να κανει το θαύμα του !!!!!

Αποσυνδεδεμένος force4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1281 στις: Δεκέμβριος 26, 2015, 10:36:50 πμ »
διαβάζοντας τα σχόλια των παραπάνω 2 ημερών τα οποία είναι πράγματι αποκαρδιωτικά, έχω να παρατηρήσω τα εξής:
- πράγματι φέτος το καλοκαίρι χρησιμοποιήθηκαν πολλά "φίλτρα" ώστε να αποκλειστούν οι περισσότεροι από τους συναδέλφους. Την ίδια στιγμή ο Κουράκης διαβεβαίωνε και ταυτόχρονα κορόιδευε όλους εμάς που περιμέναμε, ότι οι αιτήσεις θα ικανοποιηθούν.
- τώρα ήρθε η ώρα του Φίλη, από τη μια θα καταργήσει "δήθεν" τις αποσπάσεις και από την άλλη με έντεχνο τρόπο, οφείλω να ομολογήσω, προωθεί την ακύρωση των αιτήσεων. Αναρωτιέμαι με ποιοι τρόπο θα καταργήσει τις αποσπάσεις;
Με λίγα λόγια ετοιμάζεται από την πολιτική ηγεσία, απάτη πρώτου μεγέθους!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2015, 02:22:10 μμ από george4 »

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1282 στις: Ιανουάριος 02, 2016, 01:48:08 πμ »

Ναι, απ' όσο ξέρω έφτασε επίσημο απαντητικό έγγραφο απο τη Δ/νση Ανθρώπινου Δυναμικού σε συναδέλφους που είχαν κάνει αίτηση μετάταξης στην ΚΥ. Στο ίδιο έγγραφο επισυνάπτεται αλληλογραφία με το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους όπου γίνεται ερώτημα για το αν είναι δυνατή η μετάταξη 600 εκπαιδευτικών χωρίς μεταφορά πίστωσης, και το ΓΛΚ απαντά αρνητικά.
Φαντάζομαι θα σταλούν σε όλους αντίστοιχα έγγραφα.

Καλές γιορτές!!! :)


Καλή χρονιά σε όλους και καλή δύναμη!!!Προχθές είδα και εγώ αυτά τα έγγραφα από συνάδελφο που τα παρέλαβε για τον εαυτό του....είναι τρία έγγραφα...το πρώτο από την δνση διοικητικού του υπουργείου παιδείας που ενημερώνει τον εκπαιδευτικό ότι δεν είναι δυνατή η μετάταξη του χωρίς μεταφορά πίστωσης κλπ... ένα δεύτερο έγγραφο-ερώτημα  της δνσης διοικητικού του υπουργείου μας προς το ΓΛΚ για το αν είναι δυνατή  η μετάταξη συνολικά 600 εκπαιδευτικών που ζητούν μετάταξη σε ΚΥ  και δνσεις εκπαίδευσης και περιφερειακές δνσεις εκπαίδευσης χωρίς μεταφορά πίστωσης .....και ένα τρίτο έγγραφο-απάντηση του ΓΛΚ προς την δνση διοικητικού που ενημερώνει ότι δεν είναι δυνατή η μετάταξη υπαλλήλων χωρίς μεταφορά πίστωσης.....σταδιακά θα τα λάβουν όλοι και όλες που δεν έχουν μεταφορά πίστωσης και θέσης....ο συγκεκριμένος συνάδελφος είναι αποσπασμένος στην ΚΥ και το παρέλαβε ποροσωπικώς με υπογραφή από υπάλληλο της δνσης διοικητικού σε κλειστό φάκελο....το ίδιο και όλοι οι αποσπασμένοι στην ΚΥ της ίδιας κατηγορίας...για τους εκτός υπουργείου δεν γνωρίζω με ποιόν τρόπο θα τους παραδοθεί....

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1283 στις: Ιανουάριος 02, 2016, 01:55:50 πμ »
εκ παραδρομής στο προηγούμενο μήνυμά μου έγραφα συνέχεια δνση διοικητικού...εννοούσα φυσικά δνση Ανθρωπίνου Δυναμικού του υπουργείου παιδείας.......

Αποσυνδεδεμένος PE20_2006

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1284 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 11:27:57 πμ »
Παιδιά γιατί δεν κάνουμε όλοι ένσταση αφού θα μας απορρίψουν όλους?Έτσι να έχουν να γράφουν στο ΥΠΕΠΘ.Πιστεύω ότι όλο αυτό έγινε γιατί υπάρχουν κενά στην εκπαίδευση αλλά βέβαια όχι για όλες τις ειδικότητες...Το συντονιστικό υπάρχει ακόμη μήπως κάνουμε κάποια κίνηση?

Αποσυνδεδεμένος primus inter pares

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1285 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 03:45:38 μμ »
να ρωτήσω κάτι χαζό: μετάταξη από άσχετο υπουργείο π.χ. ένας πληροφορικός στο υπουργείο ανάπτυξης, σε θέση εκπαιδευτικού δευτεροβάθμιας προβλέπεται;

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1286 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 02:56:40 μμ »
να ρωτήσω κάτι χαζό: μετάταξη από άσχετο υπουργείο π.χ. ένας πληροφορικός στο υπουργείο ανάπτυξης, σε θέση εκπαιδευτικού δευτεροβάθμιας προβλέπεται;

Δεν είναι χαζή ερώτηση, πολύ φυσική...κοίτα έχουν τεθεί παρόμοια ερωτήματα στο παρελθόν, και το πολύ πρόσφατο παρελθόν, ακόμη και σε επίπεδο επρώτησης στην βουλή προς τον υπουργό παιδείας...η απάντηση, με δικά μου λόγια και χωρίς αναφορά στους νόμους....δεν τους θυμάμαι, είναι ότι, επειδή οι εκπαιδευτικοί αποτελεούν ειδική κατηγορία δημοσίων υπαλλήλων, με ειδικό τρόπο διορισμού, δεν μπορεί να γίνει μετάταξη διοικητικού σε θέση εκπαιδευτικού...το αντίστροφο γίνεται.....εκπαιδευτικόε μπορεί να γίνει κάποιος μόνον με τον τρόπο που ορίζει κάθε φορά το κράτος για τους διορισμούς εκπαιδευτικών, ασεπ, επετηρίδα κλπ.....

Αποσυνδεδεμένος solidarite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1287 στις: Ιανουάριος 12, 2016, 05:02:19 μμ »
Καλσπέρα! είμαι κι εγώ μια απο τις εκπαιδευτικούς που έχοντας απηυδήσει απο την έλλειψη μεταθέσεων κ χωρίς καμια ελπίδα να πάω κοντά σο σπίτι μου, έκανα αίτηση μετάταξης, το καλοκαίρι, στη διεύθυνση δευτ/θμια ςκαι πρωτ/θμιας της περιοχής που με ενδιαφέρει. Μου κοινοποιήθηκε χαρτι αποδέσμευσης απο το κυσδε και τωρα τι??απλα περιμένω?(δεν έχω βύσμα, εννοείται :P)αυτο με το αρνητικο απαντητικό έγγραφο με αφορά και την μεταφορά πίστωσης?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 392
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.