*

Αποστολέας Θέμα: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας  (Αναγνώστηκε 661898 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1288 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 10:21:44 πμ »
Καλσπέρα! είμαι κι εγώ μια απο τις εκπαιδευτικούς που έχοντας απηυδήσει απο την έλλειψη μεταθέσεων κ χωρίς καμια ελπίδα να πάω κοντά σο σπίτι μου, έκανα αίτηση μετάταξης, το καλοκαίρι, στη διεύθυνση δευτ/θμια ςκαι πρωτ/θμιας της περιοχής που με ενδιαφέρει. Μου κοινοποιήθηκε χαρτι αποδέσμευσης απο το κυσδε και τωρα τι??απλα περιμένω?(δεν έχω βύσμα, εννοείται :P)αυτο με το αρνητικο απαντητικό έγγραφο με αφορά και την μεταφορά πίστωσης?


Καλημέρα solidarite. Πρώτον, το έγγραφο αποδέσμευσης που σου κοινοποιήθηκε, τί γράφει;;;;Αποδέσμευση χωρίς ταυτόχρονη μεταφορά πίστωσης και θέσης ή με ταυτόχρονη μεταφορά πίστωσης και θέσης;;; Αν έχεις αποδεσμευτεί με μεταφορά πίστωσης και θέσης, τότε απλά περιμένεις, πότε και αν θα αποφασίσει η πολιτική ηγεσία να προχωρήσει-κινήσει το θέμα των μετατάξεων...μέχρι τότε βλέπουμε...αν, από την άλλη πλευρά έχεις αποδεσμευτεί χωρίς μεταφορά πίστωσης και θέσης, τότε ανήκεις στην κατηγορία των συναδέλφων, οι οποίοι/ες θα λάβουν κάποια χρονική στιγμή, το έγγραφο με την απάντηση του Υπουργείου ότι δεν μπορεί να προχωρήσει το αίτημα σου, λόγω μη μεταφοράς πίστωσης και θέσης...το έγγραφο αποδέσμευσης που έχεις στα χέρια σου γράφει οπωσδήποτε πώς αποδεσμέυτηκες....δες το και αν έχεις κάποια άλλη απορία, ύστερα από αυτά που έγραψα, ξαναγράψε εδώ....εύχομαι τα καλύτερα....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος manitoy13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Χαμογέλα ρε! Δε σου κοστίζει τίποτα
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1289 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 10:34:09 πμ »

Καλημέρα solidarite. Πρώτον, το έγγραφο αποδέσμευσης που σου κοινοποιήθηκε, τί γράφει;;;;Αποδέσμευση χωρίς ταυτόχρονη μεταφορά πίστωσης και θέσης ή με ταυτόχρονη μεταφορά πίστωσης και θέσης;;; Αν έχεις αποδεσμευτεί με μεταφορά πίστωσης και θέσης, τότε απλά περιμένεις, πότε και αν θα αποφασίσει η πολιτική ηγεσία να προχωρήσει-κινήσει το θέμα των μετατάξεων...μέχρι τότε βλέπουμε...αν, από την άλλη πλευρά έχεις αποδεσμευτεί χωρίς μεταφορά πίστωσης και θέσης, τότε ανήκεις στην κατηγορία των συναδέλφων, οι οποίοι/ες θα λάβουν κάποια χρονική στιγμή, το έγγραφο με την απάντηση του Υπουργείου ότι δεν μπορεί να προχωρήσει το αίτημα σου, λόγω μη μεταφοράς πίστωσης και θέσης...το έγγραφο αποδέσμευσης που έχεις στα χέρια σου γράφει οπωσδήποτε πώς αποδεσμέυτηκες....δες το και αν έχεις κάποια άλλη απορία, ύστερα από αυτά που έγραψα, ξαναγράψε εδώ....εύχομαι τα καλύτερα....

Καλημέρα σε όλους, καλημέρα chris75. Μήπως γνωρίζεις αν όσα αναφέρεις παραπάνω ισχύουν και για μετατάξεις πέραν της ΚΥ ή Διευθύνσεων? Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για μετάταξη σε διοικητική θέση στην Τριτοβάθμια και έχω αποδεσμευθεί χωρίς μεταφορά πίστωσης και θέσης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων πολύ για οποιαδήποτε απάντηση.
Το να μεγαλώνεις είναι αναπόφευκτο, το να εξελίσσεσαι είναι επιλογή..

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1290 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 11:03:41 πμ »
Δράττομαι της ευκαιρίας που μου δόθηκε ύστερα από αυτό που ρώτησε η solidarite,για να πω σε όλους και όλες ανεξαιρέτως τους/τις συναδέλφους που έχουν κάνει αίτηση μετάταξης για διοικητικοί και έχουν αποδεσμευτεί, να ελέγξουν το έγγραφο αποδέσμευσης που έχουν στην κατοχή τους, για την μορφή με την οποία αποδεσμεύτηκαν....με μεταφορά πίστωσης και θέσης ή χωρίς μεταφορά πίστωσης και θέσης...γνωρίζω περιπτώσεις συναδέλφων, οι οποίοι έλεγξαν το έγγραφο αποδέσμευσης, αφού τους ήρθε η αρνητική απάντηση....καλό να είμαστε προετοιμασμένοι......
Μανιτού καλή η ερώτησή σου...δεν ξέρω για αυτές τις αιτήσεις...πάρε τηλέφωνο καλύτερα στην Διεύθυνση Ανθρωπίνου Δυναμικού του υπουργείου για να σε παραπέμψουν ή να σουν πουν ακόμη καλύτερα για την αίτησή σου....

Αποσυνδεδεμένος solidarite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1291 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 04:09:15 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ Chris 75!Κοίταξα το έγγραφο και είναι, ω τι έκπληξη :o, χωρις μεταφοορά πίστωσης και θέσης.Οπότε κάποια στιγμή θα λάβω το αρνητικό απαντητικό έγγρφο. Και μετα τι γίνεται? πώς κινούμαστε? επίσης, με ποια κριτήρια γίνεται η αποδέσμευση με μεταφορά πίστωσης κ θέσης ή χωρις? Ευχαριστώ κ πάλι για οποιαδήποτε απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1292 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 04:26:42 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ Chris 75!Κοίταξα το έγγραφο και είναι, ω τι έκπληξη :o, χωρις μεταφοορά πίστωσης και θέσης.Οπότε κάποια στιγμή θα λάβω το αρνητικό απαντητικό έγγρφο. Και μετα τι γίνεται? πώς κινούμαστε? επίσης, με ποια κριτήρια γίνεται η αποδέσμευση με μεταφορά πίστωσης κ θέσης ή χωρις? Ευχαριστώ κ πάλι για οποιαδήποτε απάντηση!

Έτσι θα ήταν...η τελευταία αποδέσμευση του ΚΥΣΔΕ με μεταφορά πίστωσης και θέσης έγινε άνοιξη με καλοκαίρι του 2014...έκτοτε όλες οι αποδεσμεύσεις που γίνονται μέχρι σήμερα, όπως η δική σου γίνονται χωρίς μεταφορά πίστωσης και θέσης...το κριτήριο δηλαδή ήταν βασικά και μόνον χρονικό....μέχρι άνοιξη του 2014 με μεταφορά, μετά όχι....για ποιό λόγο έγινε αυτό δεν το ξέρω...τώρα περιμένεις να παραλάβεις το έγγγραφο....δεν υπάρχει συγκεκριμένη κατεύθυνση για το τί κάνει κανείς μετά την αρνητική απάντηση...ο καθένας κινείται, όπως αποφασίσει, ανάλογα με τα δεδομένα του και τις αντοχές του...

Αποσυνδεδεμένος force4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1293 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 04:33:45 μμ »
Καλσπέρα! είμαι κι εγώ μια απο τις εκπαιδευτικούς που έχοντας απηυδήσει απο την έλλειψη μεταθέσεων κ χωρίς καμια ελπίδα να πάω κοντά σο σπίτι μου, έκανα αίτηση μετάταξης, το καλοκαίρι, στη διεύθυνση δευτ/θμια ςκαι πρωτ/θμιας της περιοχής που με ενδιαφέρει. Μου κοινοποιήθηκε χαρτι αποδέσμευσης απο το κυσδε και τωρα τι??απλα περιμένω?(δεν έχω βύσμα, εννοείται :P)αυτο με το αρνητικο απαντητικό έγγραφο με αφορά και την μεταφορά πίστωσης?

στο χαρτί αποδέσμευσής σου αναφέρει με μεταφορά οργανικής ή χωρίς μεταφορά οργανικής;

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1294 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 09:33:44 μμ »
Σύμφωνα με πληροφορίες από αιρετό της διοίκησης, το ερώτημα προς το Γ.Λ.Κ. τέθηκε αυτοβούλως από διοικητικούς υπαλλήλους και όχι από την πολιτική ηγεσία!!!

Αποσυνδεδεμένος force4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1295 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 09:44:10 μμ »
Σύμφωνα με πληροφορίες από αιρετό της διοίκησης, το ερώτημα προς το Γ.Λ.Κ. τέθηκε αυτοβούλως από διοικητικούς υπαλλήλους και όχι από την πολιτική ηγεσία!!!

ναι καλά τους πιστεύουμε τώρα (την πολιτική ηγεσία εννοώ). Όταν το ΚΥΣΔΕ αποδεσμεύει για μετάταξη οι αιρετοί είναι παρόντες. Γνωρίζουν επομένως πολύ καλά ότι αποδεσμεύουν χωρίς μεταφορά θέσης και ότι η διαδικασία θα ¨κολλήσει" κάπου στην πορεία.

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1296 στις: Ιανουάριος 14, 2016, 03:34:28 μμ »
Αναφέρω αιρετό των διοικητικών και όχι εκπαιδευτικών.

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1297 στις: Ιανουάριος 14, 2016, 04:53:17 μμ »
Σύμφωνα με πληροφορίες από αιρετό της διοίκησης, το ερώτημα προς το Γ.Λ.Κ. τέθηκε αυτοβούλως από διοικητικούς υπαλλήλους και όχι από την πολιτική ηγεσία!!!


Μιλώντας πάντα για το ελληνικό δημόσιο και όχι το....Σουηδικό!!!!!σας διαβεβαιώνω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ξύπνησε μια μέρα ο/η διευθυντής ανθρωπίνου δυναμικού του υπουργείου και να έστειλε από μόνος του!!!!!!τέτοιο έγγραφο στο ΓΛΚ....είναι επίσημο ερώτημα του υπουργείου μας προς άλλή υπηρεσία και μάλιστα το ΓΛΚ!!!! με αρ. πρωτ. κλπ....δεν μιλάμε για συζήτηση σε κυλικείο ή καφετέρια!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος force4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1298 στις: Ιανουάριος 14, 2016, 08:04:17 μμ »

Μιλώντας πάντα για το ελληνικό δημόσιο και όχι το....Σουηδικό!!!!!σας διαβεβαιώνω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ξύπνησε μια μέρα ο/η διευθυντής ανθρωπίνου δυναμικού του υπουργείου και να έστειλε από μόνος του!!!!!!τέτοιο έγγραφο στο ΓΛΚ....είναι επίσημο ερώτημα του υπουργείου μας προς άλλή υπηρεσία και μάλιστα το ΓΛΚ!!!! με αρ. πρωτ. κλπ....δεν μιλάμε για συζήτηση σε κυλικείο ή καφετέρια!!!!!!

ακριβώς αυτό εννοώ κι εγώ, πράγματι, μπορεί ο αιρετός των εκπαιδευτικών να εξηγήσει γιατί αποδεσμεύει χωρίς μεταφορά θέσης; Μπορεί ο αιρετός των διοικητικών να εξηγήσει πως ένας υπηρεσιακός παράγοντας (έστω κι εάν είναι διευθυντής ανθρωπίνου δυναμικού) στέλνει τέτοιο ερώτημα στο ΓΛΚ. Μπορεί ο οποιοσδήποτε αιρετός να εξηγήσει σε ποιο σημείο προβλέπεται από το νόμο να αποφασίζει ο διευθυντής ανθρωπίνου δυναμικού ποιος θα πάρει μετάταξη και ποιος όχι όταν υπάρχουν αποφάσεις του Υπηρεσιακού Συμβουλίου που είναι το αρμόδιο με βάση το νόμο;

Αποσυνδεδεμένος 25basilio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1299 στις: Φεβρουάριος 04, 2016, 02:18:51 μμ »
Τι σημαίνει αυτό?
Με το ίδιο νομοσχέδιο παρατείνεται η εφαρμογή του πλαισίου για μετατάξεις - μεταθέσειςμε ταυτόχρονη μεταφορά θέσης όπου δεν υπάρχει κενή οργανική θέση κινούνται διαδικασίες κατάταξης σε νέο πίνακα διοριστέων των επιτυχόντων σε παλαιό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για το Δημόσιο και ΝΠΔΔ.

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα νέα δεν είναι καλά, ιδίως για αυτούς που δεν έχουν μεταφορά θέσης. Άντε μου στο δια.... . Τότε γιατί μας αποδεσμεύσατε αφού ξέρατε ότι δεν θα μας μετατάξετε. Το ίδιο διάστημα το ΚΥΣΠΕ αποδέσμευε με μεταφορά ... ΓΙΑΤΙ ΒΡΕ ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2016, 05:44:24 μμ από Fotis »

Αποσυνδεδεμένος force4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Τα νέα δεν είναι καλά, ιδίως για αυτούς που δεν έχουν μεταφορά θέσης. Άντε μου στο δια.... . Τότε γιατί μας αποδεσμεύσατε αφού ξέρατε ότι δεν θα μας μετατάξετε. Το ίδιο διάστημα το ΚΥΣΠΕ αποδέσμευε με μεταφορά ... ΓΙΑΤΙ ΒΡΕ ...

αυτό ονομάζεται εμπαιγμός, κοροϊδία και άλλα σχετικά που δεν μπορώ να αναφέρω. Βέβαια ούτε οι αιρετοί όπως ο Κορδής απαλλάσσονται, είναι κι αυτοί μέρος του συστήματος. Την ίδια στιγμή οι αποσπάσεις που στερούν εκπαιδευτικούς από τα σχολεία δίνουν και πέρνουν

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 384
Σύνολο: 394

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.