*

Αποστολέας Θέμα: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας  (Αναγνώστηκε 661781 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kalakrasia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1442 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 01:29:49 μμ »
Το θεμα ειναι εκτος απο τις ανακοινωσεις να δουλευτουν κ να υπογραφουν, πιεζουμε οποιους μπορουμε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nanu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • ...
    • Προφίλ
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάτι νεότερο; Η απόφαση από το Νομικό Συμβούλιο βγήκε, το νέο Οργανόγραμμα του Υπουργείου βγήκε, διάθεση να προχωρήσουν οι μετατάξεις υπάρχει;

Αποσυνδεδεμένος kalakrasia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτοι που δεν εστειλαν τις υπευθυνες δηλωσεις , ας κανουνε μια προσπαθεια , υπαρχουν συναδελφοι και εγω που καιγονται, καντε μια θυσια να απαντησετε ,αμεσα, τωρα

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτοι που δεν εστειλαν τις υπευθυνες δηλωσεις , ας κανουνε μια προσπαθεια , υπαρχουν συναδελφοι και εγω που καιγονται, καντε μια θυσια να απαντησετε ,αμεσα, τωρα
Καλημέρα....Πώς θα μάθουμε αν το Υπουργείο έχει τις υπεύθυνες δηλώσεις μας ; δηλ, εμείς τις στείλαμε τοτε μέσω Διεύθυνσης αλλά μπορούμε να το ελέγξουμε και με ένα τηλ ; για να βεβαιωθούμε.....στο Υπουργείο εννοώ....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kalakrasia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιρνεις τηλ στο Υπουργειο, στα τηλ του εγγραφου, κ ρωτας

Αποσυνδεδεμένος mg_eagle

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημερα! Γνωριζει καποιος να μου πει ποια ειναι η διαδικασια για μεταταξη εκπαιδευτικου ως διοικητικός σε Δ/νσεις Εκπαιδευσης (αθμιας κ βθμιας); ΕΥχαριστω!

fileprovider

  • Επισκέπτης
Καλημερα! Γνωριζει καποιος να μου πει ποια ειναι η διαδικασια για μεταταξη εκπαιδευτικου ως διοικητικός σε Δ/νσεις Εκπαιδευσης (αθμιας κ βθμιας); ΕΥχαριστω!

Παλιότερα ισχυαν αυτά.

https://www.newsbeast.gr/greece/ekpaideusi/arthro/821320/odigies-gia-tis-aitiseis-metataxis-ekpaideutikon

Δεν ξέρω τώρα με την κινητικότητα αν πλέον ισχυουν.

Αποσυνδεδεμένος Babis_Trikala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω κάνει κι εγώ αίτηση μετάταξης για διοικητική θέση σε Δ/νση Εκπαίδευσης εδώ και τέσσερα χρόνια. Παραθέτω ένα e-mail από το Αυτοτελές Τμήμα Ανθρώπινου Δυναμικού Περιφερ. Υπηρεσιών του Υπουργείου που έλαβε γνωστός συνάδελφός μου που έκανε κι αυτός αίτηση μετάταξης.

"Αγαπητέ κύριε/κυρία,

Σας αποστέλλουμε την αρ.273/2017 Γνωμοδότηση του Γ΄ Τμήματος ΝΣΚ (ΑΔΑ: Ω62ΠΟΡΡΕ-9ΡΤ), η οποία έγινε αποδεκτή από τον Υπουργό Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και κατά συνέπεια είναι υποχρεωτική για τη Διοίκηση, σύμφωνα με την οποία"...καθ'ερμηνεία της διάταξης της παρ.7 του άρθρου του ν.1824/88 υπό το φως του Συντάγματος και δη των συνταματικών αρχών της ισότητας και της αξιοκρατίας θα πρέπει η διοίκηση, υλοποιώντας τις επίμαχες διατάξεις οι οποίες εκ του νόμου έχουν δυνητικό χαρακτήρα, να προβεί, κατ'αντιστοίχιση του χρόνου υπηρεσίας εκάστου μετατασσομένου εκπαιδευτικού προς τους προβλεπόμενους στον Υπαλληλικό Κώδικα βαθμούς των τακτικών διοικητικών υπαλλήλων, σε επανακατάταξη αυτού στον αναλογούντα βαθμό της διοικητικής θέσης της κατηγορίας στην οποία ανήκει (ΠΕ ή ΤΕ), ανεξάρτητα από το βαθμό που κατείχε ως εκπαιδευτικός..".

Εν όψει των ανωτέρω, και προκειμένου η υπηρεσία να διαβιβάσει  την υπόθεση της μετάταξής σας για συζήτηση στο αρμόδιο υπηρεσιακό συμβούλιο (ΚΥΣΔΙΠ) ώστε να κρίνει σχετικά, παρακαλούμε, το αργότερο έως τις 1-6-2018, όπως αποστείλετε ταχυδρομικά στην υπηρεσία μας με συστημένη επιστολή υπεύθυνη δήλωση για το ότι αποδέχεσθε να μεταταχθείτε σε διοικητική θέση με βαθμολογική σας επανακατάταξη σύμφωνα με την ανωτέρω γνωμοδότηση. Αντιστοίχως, σε περίπτωση που δεν αποδέχεστε τη μετάταξή σας σε διοικητική θέση με βαθμολογική επανακατάταξη οφείλετε να υποβάλετε σχετική υπεύθυνη δήλωση. Επιπλέον τονίζεται ότι οι ανωτέρω υπεύθυνες δηλώσεις θα πρέπει να φέρουν βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής σας από δημόσια αρχή ή ΚΕΠ.

Αυτοτελές Τμήμα  Ανθρώπινου Δυναμικού

Περιφερειακών Διευθύνσεων Εκπαίδευσης και

Διευθύνσεων Εκπαίδευσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

τηλ: 213 131 16 42
Ανδρέα Παπανδρέου 37
15180 ΜΑΡΟΥΣΙ"

Το παραπάνω μήνυμα δείχνει ότι κάτι αρχίζει να κινείται; Εγώ δεν έχω λάβει το μήνυμα αυτό. Αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος οτιδήποτε παρακαλώ ας ενημερώσει. Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος force4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω κάνει κι εγώ αίτηση μετάταξης για διοικητική θέση σε Δ/νση Εκπαίδευσης εδώ και τέσσερα χρόνια. Παραθέτω ένα e-mail από το Αυτοτελές Τμήμα Ανθρώπινου Δυναμικού Περιφερ. Υπηρεσιών του Υπουργείου που έλαβε γνωστός συνάδελφός μου που έκανε κι αυτός αίτηση μετάταξης.

"Αγαπητέ κύριε/κυρία,

Σας αποστέλλουμε την αρ.273/2017 Γνωμοδότηση του Γ΄ Τμήματος ΝΣΚ (ΑΔΑ: Ω62ΠΟΡΡΕ-9ΡΤ), η οποία έγινε αποδεκτή από τον Υπουργό Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και κατά συνέπεια είναι υποχρεωτική για τη Διοίκηση, σύμφωνα με την οποία"...καθ'ερμηνεία της διάταξης της παρ.7 του άρθρου του ν.1824/88 υπό το φως του Συντάγματος και δη των συνταματικών αρχών της ισότητας και της αξιοκρατίας θα πρέπει η διοίκηση, υλοποιώντας τις επίμαχες διατάξεις οι οποίες εκ του νόμου έχουν δυνητικό χαρακτήρα, να προβεί, κατ'αντιστοίχιση του χρόνου υπηρεσίας εκάστου μετατασσομένου εκπαιδευτικού προς τους προβλεπόμενους στον Υπαλληλικό Κώδικα βαθμούς των τακτικών διοικητικών υπαλλήλων, σε επανακατάταξη αυτού στον αναλογούντα βαθμό της διοικητικής θέσης της κατηγορίας στην οποία ανήκει (ΠΕ ή ΤΕ), ανεξάρτητα από το βαθμό που κατείχε ως εκπαιδευτικός..".

Εν όψει των ανωτέρω, και προκειμένου η υπηρεσία να διαβιβάσει  την υπόθεση της μετάταξής σας για συζήτηση στο αρμόδιο υπηρεσιακό συμβούλιο (ΚΥΣΔΙΠ) ώστε να κρίνει σχετικά, παρακαλούμε, το αργότερο έως τις 1-6-2018, όπως αποστείλετε ταχυδρομικά στην υπηρεσία μας με συστημένη επιστολή υπεύθυνη δήλωση για το ότι αποδέχεσθε να μεταταχθείτε σε διοικητική θέση με βαθμολογική σας επανακατάταξη σύμφωνα με την ανωτέρω γνωμοδότηση. Αντιστοίχως, σε περίπτωση που δεν αποδέχεστε τη μετάταξή σας σε διοικητική θέση με βαθμολογική επανακατάταξη οφείλετε να υποβάλετε σχετική υπεύθυνη δήλωση. Επιπλέον τονίζεται ότι οι ανωτέρω υπεύθυνες δηλώσεις θα πρέπει να φέρουν βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής σας από δημόσια αρχή ή ΚΕΠ.

Αυτοτελές Τμήμα  Ανθρώπινου Δυναμικού

Περιφερειακών Διευθύνσεων Εκπαίδευσης και

Διευθύνσεων Εκπαίδευσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

τηλ: 213 131 16 42
Ανδρέα Παπανδρέου 37
15180 ΜΑΡΟΥΣΙ"

Το παραπάνω μήνυμα δείχνει ότι κάτι αρχίζει να κινείται; Εγώ δεν έχω λάβει το μήνυμα αυτό. Αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος οτιδήποτε παρακαλώ ας ενημερώσει. Ευχαριστώ πολύ.

έχω κάνει κι εγώ εδώ και πέντε χρόνια. Πλέον έχω πάει και δικαστικά.
Κατά καιρούς στέλνουν τέτοια email και ζητούν διάφορες "επικαιροποιήσεις". Το γεγονός είναι ότι αυθαίρετα οι υπηρεσιακοί παράγοντες αποφασίζουν να μπλοκάρουν με προσχήματα και φίλτρα κατά το δοκούν ΟΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ θέλουν. Αυτό όμως δεν είναι νόμιμο διότι το ΚΥΣΔΕ αποφάσισε αποδέσμευση και τέλος. Το τελευταίο είναι ότι απέκλεισαν όσους υπηρετούν σε νησιά (Αιγαίο και Κρήτη), όταν όμως κάνουν αποσπάσεις σε φορείς τότε δεν υπάρχει κανένα εμπόδιο. Είναι καθαρά θέμα ομηρίας και πολιτικής συναλλαγής!

Αποσυνδεδεμένος Babis_Trikala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δυστυχώς δεν υπάρχει η πολιτική βούληση να προχωρήσουν αυτές οι μετατάξεις για τον απλό λόγο ότι εξυπηρετούν καλύτερα οι αποσπάσεις στους φορείς που γίνονται κάθε χρόνο και χωρίς μοριοδότηση. Απλώς αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι ο εμπαιγμός. Έχουμε κάνει μια αίτηση μετάταξης. Ας μας το πουν τουλάχιστον ξεκάθαρα ότι δε θα προχωρήσουν. Πόσα χρόνια χρόνια πρέπει να περάσουν για να πάρουμε μια απάντηση;

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Επικοινωνία με το Υπουργείο Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης για αλλαγή του νόμου.

Αποσυνδεδεμένος 25basilio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι αποφάσεις του ΚΥΣΔΙΠ - 80 νέες μετατάξεις άντε να δούμε και τα ονόματα στις υποτίθεται  υπό στελεχωμένες περιοχές...
https://www.esos.gr/arthra/57495/oi-apofaseis-toy-kysdip

Αποσυνδεδεμένος joanspil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι αποφάσεις του ΚΥΣΔΙΠ - 80 νέες μετατάξεις άντε να δούμε και τα ονόματα στις υποτίθεται  υπό στελεχωμένες περιοχές...
https://www.esos.gr/arthra/57495/oi-apofaseis-toy-kysdip
Αφορά μόνο υποστελεχωμενες περιοχές; και αν ναι ποιες είναι αυτές; ονόματα ποτέ θα μάθουμε;

Αποσυνδεδεμένος raven

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
  Συνάδελφοι συγνώμη αν αλλάζω λίγο τη ροή της συζήτησης, αλλά αν υπάρχει κάποιος να με διαφωτίσει σε κάτι πολύ θα με βοηθούσε.
  Εκπαιδευτικός στο ίδιο ΠΥΣΔΕ με μένα πήρε προ τριών εβδομάδων μετάταξη ως Διοικητικός υπάλληλος και άφησε πίσω του την οργανική του θέση κενή. Εν τω μεταξύ στις βελτιώσεις το κενό δεν παρουσιάστηκε (ίσως δεν το είχαν αντιληφθεί). 
  Ρώτησα τον αιρετό και μου είπε ότι πέρασε η διαδικασία κι ότι θα προκηρυχθεί του χρόνου. Ξέρετε αν όντως δεν μπορεί να γίνει φέτος αυτή η μεταβολή, υπάρχει δηλ. κάποια δεσμευτική προθεσμία για την επίσημη ανακοίνωση του κενού;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158518
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 360

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.