*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 497143 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2408 στις: Απρίλιος 27, 2013, 12:56:31 πμ »
Καλύτερα να μη συζητήσουμε για το πως δουλεύουν οι καθηγητές στη Γαλλία γιατί έχω προσωπική άποψη. Οι εβδομαδιαίες παιδαγωγικές συνεδριάσεις τους κρατάν τουλάχιστον μέχρι τις 4 με πέντε το απόγευμα. Εμείς παραβιάζουμε συστηματικά το νόμο κάνοντας σύλλογο εντός σχολικού ωραρίου και διώχνοντας τα παιδιά νωρίτερα. Ή μήπως μόνο στα σχολεία από τα οποία πέρασα γίνεται αυτό;
Μια χαρά είναι το εικοσάωρο μετά τα πρώτα δώδεκα χρόνια. Αυτή είναι η άποψη μου.

Μα δε διαφωνούμε στο ότι πρέπει να διορθωθούν πράγματα. Φυσικά και πρέπει να κάνουμε το σύλλογο εκτός ωραρίου. Αυτό θα διορθωθεί με την αύξηση του ωραρίου; Μην τα συγχέεις. Νομίζω ότι αφήνεις την απογοήτευσή σου για τα κακώς κείμενα να επηρεάζει την κρίση σου για το αν είναι θετικό ή αρνητικό να αυξηθούν οι ώρες διδασκαλίας.
(να πούμε όμως και τι αίθουσες καθηγητών έχουν στη Γαλλία και ότι δουλεύουν 4 φορές την εβδομάδα γιατί η Τετάρτη είναι διάλειμμα...)
Δε νομίζω ότι θα συμφωνήσουμε, οπότε ας το σταματήσουμε εδώ. Ο καθένας έχει την άποψη του και είναι σεβαστή.

οκ. πάντως για να θέλεις αύξηση ωραρίου γυμναστή σε κόβω.  :P και για τις Τετάρτες στη Γαλλία δε λες τίποτα ε;
(αστειεύομαι.. καλό βράδυ :))

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:12:11 »

Αποσυνδεδεμένος vasilis21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2409 στις: Απρίλιος 27, 2013, 12:58:29 πμ »
Καλύτερα να μη συζητήσουμε για το πως δουλεύουν οι καθηγητές στη Γαλλία γιατί έχω προσωπική άποψη. Οι εβδομαδιαίες παιδαγωγικές συνεδριάσεις τους κρατάν τουλάχιστον μέχρι τις 4 με πέντε το απόγευμα. Εμείς παραβιάζουμε συστηματικά το νόμο κάνοντας σύλλογο εντός σχολικού ωραρίου και διώχνοντας τα παιδιά νωρίτερα. Ή μήπως μόνο στα σχολεία από τα οποία πέρασα γίνεται αυτό;
Μια χαρά είναι το εικοσάωρο μετά τα πρώτα δώδεκα χρόνια. Αυτή είναι η άποψη μου.

Μα δε διαφωνούμε στο ότι πρέπει να διορθωθούν πράγματα. Φυσικά και πρέπει να κάνουμε το σύλλογο εκτός ωραρίου. Αυτό θα διορθωθεί με την αύξηση του ωραρίου; Μην τα συγχέεις. Νομίζω ότι αφήνεις την απογοήτευσή σου για τα κακώς κείμενα να επηρεάζει την κρίση σου για το αν είναι θετικό ή αρνητικό να αυξηθούν οι ώρες διδασκαλίας.
(να πούμε όμως και τι αίθουσες καθηγητών έχουν στη Γαλλία και ότι δουλεύουν 4 φορές την εβδομάδα γιατί η Τετάρτη είναι διάλειμμα...)
Δε νομίζω ότι θα συμφωνήσουμε, οπότε ας το σταματήσουμε εδώ. Ο καθένας έχει την άποψη του και είναι σεβαστή.

οκ. πάντως για να θέλεις αύξηση ωραρίου γυμναστή σε κόβω.  :P και για τις Τετάρτες στη Γαλλία δε λες τίποτα ε;
(αστειεύομαι.. καλό βράδυ :))
Μαθηματικός είμαι.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2410 στις: Απρίλιος 27, 2013, 01:22:36 πμ »
Καλύτερα να μη συζητήσουμε για το πως δουλεύουν οι καθηγητές στη Γαλλία γιατί έχω προσωπική άποψη. Οι εβδομαδιαίες παιδαγωγικές συνεδριάσεις τους κρατάν τουλάχιστον μέχρι τις 4 με πέντε το απόγευμα. Εμείς παραβιάζουμε συστηματικά το νόμο κάνοντας σύλλογο εντός σχολικού ωραρίου και διώχνοντας τα παιδιά νωρίτερα. Ή μήπως μόνο στα σχολεία από τα οποία πέρασα γίνεται αυτό;
Μια χαρά είναι το εικοσάωρο μετά τα πρώτα δώδεκα χρόνια. Αυτή είναι η άποψη μου.
Αυτός είναι ο ένας νόμος που ισχύει και τον παραβιάζουμε...
Οι 2 άλλοι νόμοι, που επίσης είναι σε ισχύ, και τους τηρούμε, είναι αυτοί που λένε πως Α) η συμμετοχή όλων των εκπαιδευτικών είναι υποχρεωτική στην συνεδρίαση του συλλόγου, και Β) απαγορεύεται η παραμονή ενός εκπαιδευτικού στο σχολείο για πάνω από 6 συνεχόμενες ώρες.

Δεδομένου λοιπόν πως υπάρχουν συνάδελφοι που ξεκινάνε την 1η διδακτική ώρα το μάθημά τους, δλδ 8:10', και δεδομένου ότι η παρουσία τους είναι υποχρεωτική στον σύλλογο, μπορείς σε παρακαλώ να μου βρεις την κατάλληλη ώρα για την συνεδρίαση του συλλόγου;
Νομίζω πως λόγω ειδικότητας θα εκτιμήσεις ιδιαίτερα την συγκεκριμένη σπαζοκεφαλιά.  ::)

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2411 στις: Απρίλιος 27, 2013, 06:53:37 πμ »
Ερώτημα προς τους φωστήρες του υπουργείου:

Εκπαιδευτικός 60 ετών  με τριάντα χρόνια υπηρεσίας και 25 χρόνια στην περιοχή μετάθεσης , έχει ζητήσει πέρυσι εσωτερική μετάθεση και τοποθετήθηκε σε σχολείο της επιλογής του.Με την αύξηση του ωραρίου ,ως τελευταίος τοποθετηθείς, κρίνεται υπεράριθμος και μπαίνει στον πίνακα για υποχρεωτική μετάθεση.

Την ίδια ώρα ,συνάδελφός του με 5 χρόνια υπηρεσίας και 2 χρόνια στην περιοχή μετάθεσης,έχει τοποθετηθεί ένα χρόνο νωρίτερα στο ίδιο σχολείο και στρογγυλοκάθεται άνετος  στη θέση του.

Είναι δίκαιο αυτό κύριοι "φωστήρες";

Σε τέτοια θέση, σαν αυτή του 60άχρονου του παραδείγματος, θα βρεθούν χιλιάδες συνάδελφοι ,καθώς για να κριθείς υπεράριθμος στην περιοχή σου αρκεί να είσαι υπεράριθμος στο σχολείο σου και δε λαμβάνονται υπόψην  τα χρόνια υπηρεσίας ή τα χρόνια που βρίσκεσαι στην περιοχή μετάθεσης.
Επειδή ο πανικός είναι κακός σύμβουλος:
στο ΠΔ για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις που κατατέθηκε στο ΣτΕ για επεξεργασία αναφέρεται ότι:
οι εκπαιδευτικοί που πλεονάζουν και δεν συμπληρώνουν το 75% τουλάχιστον του υποχρεωτικού διδακτικού ωραρίου τους σε σχολική μονάδα ή σε ομάδα σχολικών μονάδων, της ίδιας ή διαφορετικής βαθμίδας, «με μαθήματα της πρώτης και δεύτερης ανάθεσης, της πρώτης και δεύτερης ειδικότητας, χαρακτηρίζονται με απόφαση του αρμόδιου περιφερειακού διευθυντή εκπαίδευσης, ύστερα από εισήγηση των περιφερειακών υπηρεσιακών συμβουλίων, εξ' ολοκλήρου υπεράριθμοι».
Οι εκπαιδευτικοί, οι οποίοι θα χαρακτηριστούν εξ' ολοκλήρου υπεράριθμοι (ολικά υπεράριθμοι) κατατάσσονται σε πίνακες υποχρεωτικής μετάθεσης που συντάσσονται από τα υπηρεσιακά συμβούλια ανά περιοχή μετάθεσης, ανά κλάδο και ειδικότητα.
Για τη σύνταξη των πινάκων υποχρεωτικών μεταθέσεων σε περιοχές της ίδιας περιφερειακής διεύθυνσης εκπαίδευσης (πίνακες περιφερειακής εμβέλειας), οι περιφερειακοί διευθυντές εκπαίδευσης καλούν τους εκπαιδευτικούς να υποβάλλουν δηλώσεις συναίνεσης μέσα σε τρεις ημέρες. Όσοι εκπαιδευτικοί δηλώσουν ότι δεν συναινούν στην υποχρεωτική τους μετάθεση, καθώς και όσοι δεν υποβάλλουν δήλωση, κατατάσσονται στους πίνακες υποχρεωτικών μεταθέσεων πανελλαδικής εμβέλειας.
Είναι βέβαιο ότι πολλές ειδικότητες συναδέλφων (αλλά όχι όλες) θα έχουν "ολικά υπεράριθμους" που θα ενταχθούν υποχρεωτικά σε πίνακες υποχρεωτικών μεταθέσεων περιφερειακής ή πανελλαδικής εμβέλειας, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν ισχύει γενικά ότι ο τελευταίος οργανικά τοποθετηθείς που θα κριθεί υπεράριθμος στην ειδικότητά του στο σχολείο του, θα είναι και ολικά υπεράριθμος  και θα μπει σε πίνακες υποχρεωτικών μεταθέσεων.
http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%AD%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CF%80%CE%B4-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD#ixzz2RVZqjDN2
΄


Δηλαδή τι καταλαβαίνεις συνάδελφε; Πως θα γίνει να μην είναι ο τελευταίος τοποθετηθείς;Θα μετρήσουν τα μόρια; Μεταξύ ποιων;

Κατά τη γνώμη μου εφόσον τίθεται θέμα για το ποιος θα φύγει από μια περιοχή μετάθεσης, τα κριτήρια πρέπει να είναι ένα από τα εξής δύο:

1.Τα μόρια αλλά για όλους τους εκπαιδευτικούς της ειδικότητας και όχι τους τελευταίους τοποθετηθέντες στα σχολεία
ή
2. Ποιοι ήρθαν τελευταίοι στην περιοχή μετάθεσης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:12:11 »

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2412 στις: Απρίλιος 27, 2013, 08:45:25 πμ »
Vasilis21 αν θεωρείς ότι καθόμαστε πήγαινε ξανά στον ιδιωτικό τομέα να μην αισθάνεσαι ότι τεμπελιαζεις! Κάτσε να φτάσεις 55 - 60 χρονων και να δώ της αντοχές σου μέσα στην τάξη ! Τώρα και οι δυο μας είμαστε νέοι και τα καταφέρνουμε τότε να δώ τι θα κάνουμε !

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2413 στις: Απρίλιος 27, 2013, 09:22:59 πμ »
[bΌσοι είμαστε Αθήνα ελάτε να πάμε στις 6.30 στην ΟΛΜΕ !!!Πάμε να τους ξεφωνίσουμε μήπως ξυπνήσουν .Από ότι ακούω θα είμαστε πολλοί αναπληρωτές !!!Ελάτε να δουμε τι θα κάνουμε και αφήστε τις φιλολογίες του πληκτρολογίου .Όποιος θέλει να έρθει μαζί μας ας μου στείλει το τηλέφωνό του σε πμ.][/b]

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2414 στις: Απρίλιος 27, 2013, 09:57:13 πμ »

Το προβλημα δεν εγκειται τοσο στην αυξηση του διδακτικου ωραριου καθαυτη, αν και ολοι οι ευσυνειδητοι εκπαιδευτικοι γνωριζουν τι προετοιμασια απαιτειται για να υποστηριχθουν αποτελεσματικα οι δυο αυτες διδακτικες ωρες. Το προβλημα αφορα κυριως τις συνεπειες που επιφερει η εν λογω αυξηση στο εργασιακο πλαισιο της δημοσιας εκπαιδευσης, το οποιο θα κατεδαφιστει, αν τεθει σε εφαρμογη το ΠΔ για τις υποχρεωτικες μεταθεσεις των εκπαιδευτικων. Στην πραγματικοτητα, και αφηνοντας κατα μερος τις ενδιαμεσες διαβαθμισεις του θεματος, το ΠΔ θα συγκροτησει τη δεξαμενη απο την οποια θα αντληθουν οι εκπαιδευτικοι που θα τεθουν σε διαθεσιμοτητα και θα απολυθουν. Προκειται για τους εκπαιδευτικους οι οποιοι θα ενταχθουν στις λιστες πανελλαδικης εμβελειας υποχρεωτικων μεταθεσεων και δεν θα βρεθει κενη οργανικη θεση στην επικρατεια για να τοποθετηθουν. Σαν εσχατη γραμμη αμυνας πρεπει οπωσδηποτε να αποτραπει η εφαρμογη του ΠΔ.   

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2415 στις: Απρίλιος 27, 2013, 10:29:32 πμ »
Σαν εσχατη γραμμη αμυνας πρεπει οπωσδηποτε να αποτραπει η εφαρμογη του ΠΔ.   
+++++++++++++++++++++++++++++++
  

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2416 στις: Απρίλιος 27, 2013, 10:35:28 πμ »
Είναι πρόβλημα και η αύξηση του ωραρίου σε σχέση με την ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσης. και γενικά την οργάνωση της σχολικής ζωής. Στη ρύθμιση υπάρχουν λεπτομέρειες, οι οποίες επιβεβαιώνουν το ρητό οτι ο διάβολος κρίνεται στις λεπτομέρειες:

1. Αυξάνεται το ωράριο των διευθυντών και μάλιστα με τη ρύθμιση οτι η τα τμήματα που έχουν κάτω από έναν αριθμό μαθητών δεν θα προσμετρώνται θα έχει ως συνέπεια οι Διευθυντές μικρών σχολικών μονάδων  σε κεφαλοχώρια να διδάσκουν έως και δέκα ώρες και μάλιστα αν ένα Γυμνάσιο έχει τρία τμήματα με μικρό αριθμό το καθένα, ίσως τελικά ο Διευθυντής να διδάσκει με πλήρες ωράριο. Δεν λέγεται ξεκάθαρα αυτό, αλλά θα μπορούσε να είναι μια ερμηνεία του νόμου. Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να λειτουργήσει μια σχολική μονάδα με το Διευθυντή να κάνει τόσες πολλές ώρες μάθημα και τους υποδιευθυντές 16 ώρες. Νομίζω πως ειδικά για τους υποδιευθυντές ελάχιστοι συνάδελφοι θα θέλουν να αναλάβουν όλη αυτή τη γραφειοκρατική δουλειά (πολλές φορές μάλιστα χωρίς ουσιαστικό λόγο).
2. Οι υπεύθυνοι εργαστηρίου χάνουν τη μείωση ωραρίου κατά τρεις ώρες, αλλά ρυθμίζεται οτι ο υπεύθυνος εργαστηρίου θα διδάσκει 20 ώρες. Αυτό σημαίνει οτι όφελος προκύπτει μόνο για όσους έχουν μέχρι 6 χρόνια υπηρεσία.

3.Εγώ έτσι όπως κατανοώ την περίπτωση ε της παραγράφου 14 του άρθρου 14, όσοι είχαν 16 ώρες ωράριο θα διδάσκουν πλέον 20 και όχι 18 όπως είπαν κάποιοι. η διατύπωση είναι ξεκάθαρη: "Εκπαιδευτικό προσωπικό όλων των κλάδων της κατηγορίας ΠΕ ώρες 23 αν έχουν έως έξι έτη υπηρεσίας, ώρες 21 αν έχουν από έξι μέχρι δώδεκα έτη υπηρεσίας και ώρες 20 αν έχουν πάνω από δώδεκα έτη υπηρεσίας."

Θέλω να πω με τα παραπάνω οτι η αύξηση δεν είναι απλά 2 ώρες κατά μέσο όρο, αλλά υπάρχουν περιπτώσεις, όπου η αύξηση είναι πολύ μεγαλύτερη και αυτό θα έχει πολύ μεγαλύτερες επιπτώσεις στις υπεραριθμίες κλπ. Αν μάλιστα το συνδυάσουμε και με τη γνωμοδότηση του ΝΣΚ περί κατάταξης των συναδέλφων με πτυχίο ΑΤΕΙ ή τεχνικών σχολών, τότε μιλάμε για τραγωδία και αναφέρω ένα παράδειγμα:
Ας πούμε οι εφαρμόζονται συνδυαστικά η αύξηση του ωραρίου με τη γνωμοδότηση του ΝΣΚ σε έναν συνάδελφο ΠΕ20, ο οποίος έκλεισε 6 χρόνια υπηρεσίας φέτος. Ενώ θα δίδασκε 19 ώρες ως ΠΕ20 αν τον μετατρέψουν σε μια νύχτα σε ΤΕ20 για την επόμενη σχολική χρονιά θα διδάσκει 24 ώρες και μέχρι να κλείσει τα 7 χρόνια για να διδάσκει 21 ώρες. Συνάδελφοι ΤΕ, οι οποίοι δίδασκαν 18 ώρες θα βρεθούν με ωράριο 28 ή 30 ωρών. Στην τεχνική εκπαίδευση θα μιλάμε για μακελειό.

Νομίζω πως ο στόχος είναι προφανής. Από τη μια στις ειδικότητες που υπάρχουν ανάγκες για προσλήψεις να μηδενιστούν αυτές οι ανάγκες, από την άλλη να υπάρξει μεγάλος αριθμός υπεράριρθμων σε άλλες ειδικότητες και να αρχίσει να δημιουργείται κλίμα απομάκρυνσης μας από την εκπαίδευση, είτε μέσω κινητικότητας (καλό σενάριο), είτε μέσω απόλυσης.
Ένας τρίτος στόχος είναι να σπρώξουν προς την αποχώρηση συναδέλφους μεγαλύτερης ηλικίας, οι οποίοι έχουν ήδη θεμελιώσει ή κοντεύουν να θεμελιώσουν συνταξιοδοτικό δικαίωμα, ή ακόμα και να κερδίσουν χρόνο μέσω αδειών άνευ αποδοχών μέχρι να συνταξιοδοτηθούν. Μάλιστα επειδή κάποιοι συνάδελφοι γράφουν για απαλλαγή από εξωδιδακτικές εργασίες στις δύσκολες ειδικότητες. Μα πως θα συμβεί αυτό συνάδελφοι, όταν ο αριθμός των υπηρετούντων εκπαιδευτικών σε ένα σχολείο θα μειωθεί σημαντικά, άρα οι ίδιες δουλειές θα μοιράζονται σε λιγότερους. Όταν θα αυξηθεί ο αριθμός των συναδέλφων που θα πηγαίνουν σε πολλά σχολεία ταυτόχρονα (θα αυξηθεί και ο αριθμός των σχολείων που θα χρειάζεται για να καλύψει κάποιος το ωράριο του) και όταν οι Διευθυντές και οι Υποδιευθυντές θα μαπίνουν περισσότερες ώρες στην τάξη, άρα θα φορτώσουν περισσότερη γραφειοκρατική δουλειά στους συναδέλφους. Μάλλον θα αυξηθούν και οι διοικητικές εργασίες, όχι θα μειωθούν.
 Από εδώ και πέρα το θέμα είναι τι θα κάνουμε εμείς. Εγώ πάντως ως πρώτο βήμα θα φροντίσω να μάθω εάν θα πραγματοποιήσει συγκέντρωση η ΕΛΜΕ και στην πόλη που μένω και θα συμμετέχω κυρίως για να συζητήσω με τους συναδέλφους και να αφουγκραστώ το κλίμα, να ακούσω και να προτείνω ιδέες και να δω τι μπορούμε να κάνουμε.



Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1997
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2417 στις: Απρίλιος 27, 2013, 10:48:49 πμ »
1) "Για την εφαρμογή της διάταξης αυτής δεν υπολογίζεται ως τμήμα εκείνο που έχει αριθμό μαθητών μικρότερο από το μισό του προβλεπόμενου ανώτατου αριθμού." Αυτό υπήρχε ήδη στον 1566/1985.

2) Στις Συχνές Ερωτήσεις στο plan.sch.gr είδα ότι προστέθηκε το εξής:
"Και με τις 3 ώρες που διαθέτει από το Υποχρεωτικό Διδακτικό του Ωράριο ο Υπεύθυνος Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ. και ο Υπεύθυνος Σ.Ε.Φ.Ε. τι γίνεται;
Εξακολουθούν να ισχύουν και δηλώνονται επίσης στην καρτέλα του εκπαιδευτικού στο survey στην Ενότητα ΜΕΙΩΣΗ ΩΡΑΡΙΟΥ."

3) Σύμφωνα με τη σχετική εγκύκλιο (http://www.esos.gr/uploads/dthmia/Kataxwrisi%20wrariou.pdf), η οποία με απαράδεκτο τρόπο προεξοφλεί την ψήφιση του νομοσχεδίου, προκαταλαμβάνοντας την ψήφο των εθνικών αντιπροσώπων (βουλευτών) και καθιστώντας (και τυπικά) ανούσια τη διαδικασία ψηφοφορίας του νομοσχεδίου στη Βουλή: "Διευκρινίζεται ότι το ωράριο των εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης άνω των 20 ετών υπηρεσίας είναι 18 ώρες."

Συνεπώς ισχύει το: http://www.pde.gr/index.php?topic=19215.msg662622#msg662622


Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2418 στις: Απρίλιος 27, 2013, 10:56:07 πμ »
Μάλλον αστειεύεσαι. ΟΛΟΙ στον ιδιωτικό τομέα με τα προσόντα μου εργάζονται περισσότερο από εμένα. ¨ολοι μου οι φίλοι εργάζονται περισσότερο από εμένα. Εγώ ο ίδιος μέχρι τα τριάντα μου στον ιδιωτικό τομέα έφτυνα αίμα! Εϊπαμε να συζητάμε σε ρεαλιστική βάση.
Το αν φτύνουμε αίμα στην ιδιωτική ή δεν φτύνουμε αίμα στην δημόσια εκπαίδευση δεν έχει να κάνει με τα μέτρα αυτά αλλά με την αξιολόγηση που συζητάμε σε άλλο τόπικ. Ως σημείο αναφοράς για το πόσες ώρες πρέπει να είναι οι διδακτικές, είναι ο ευσυνείδητος εκπαιδευτικός και όχι αυτός που εργάζεται διαφορετικά στην ιδιωτική και δημόσια εκπαίδευση. Αυτά τα μέτρα που εξαγγέλουν δεν αποσκοπούν στην βελτίωση της ποιότητας της εκπαίδευσης. Είναι μέτρα εξόντωσης των εκπαιδευτικών άρα και υποβάθμισης της δημόσιας εκπαίδευσης. Εγώ ως φυσικός αδυνατώ με τις 21 ώρες και όλες τις άλλες προετοιμασίας, εργαστηρίων, διοικητικές να αποδόσω αυτό που θέλω. Φταίει βέβαια και το ότι είμαι αναπληρωτής. Δεν θέλω όμως να γίνουν και οι μόνιμοι αναπληρωτές...

Θέλω να πω με τα παραπάνω οτι η αύξηση δεν είναι απλά 2 ώρες κατά μέσο όρο, αλλά υπάρχουν περιπτώσεις, όπου η αύξηση είναι πολύ μεγαλύτερη και αυτό θα έχει πολύ μεγαλύτερες επιπτώσεις στις υπεραριθμίες κλπ. Αν μάλιστα το συνδυάσουμε και με τη γνωμοδότηση του ΝΣΚ περί κατάταξης των συναδέλφων με πτυχίο ΑΤΕΙ ή τεχνικών σχολών, τότε μιλάμε για τραγωδία και αναφέρω ένα παράδειγμα:
Ας πούμε οι εφαρμόζονται συνδυαστικά η αύξηση του ωραρίου με τη γνωμοδότηση του ΝΣΚ σε έναν συνάδελφο ΠΕ20, ο οποίος έκλεισε 6 χρόνια υπηρεσίας φέτος. Ενώ θα δίδασκε 19 ώρες ως ΠΕ20 αν τον μετατρέψουν σε μια νύχτα σε ΤΕ20 για την επόμενη σχολική χρονιά θα διδάσκει 24 ώρες και μέχρι να κλείσει τα 7 χρόνια για να διδάσκει 21 ώρες. Συνάδελφοι ΤΕ, οι οποίοι δίδασκαν 18 ώρες θα βρεθούν με ωράριο 28 ή 30 ωρών. Στην τεχνική εκπαίδευση θα μιλάμε για μακελειό.

Νομίζω πως ο στόχος είναι προφανής. Από τη μια στις ειδικότητες που υπάρχουν ανάγκες για προσλήψεις να μηδενιστούν αυτές οι ανάγκες, από την άλλη να υπάρξει μεγάλος αριθμός υπεράριρθμων σε άλλες ειδικότητες και να αρχίσει να δημιουργείται κλίμα απομάκρυνσης μας από την εκπαίδευση, είτε μέσω κινητικότητας (καλό σενάριο), είτε μέσω απόλυσης.
Ένας τρίτος στόχος είναι να σπρώξουν προς την αποχώρηση συναδέλφους μεγαλύτερης ηλικίας, οι οποίοι έχουν ήδη θεμελιώσει ή κοντεύουν να θεμελιώσουν συνταξιοδοτικό δικαίωμα, ή ακόμα και να κερδίσουν χρόνο μέσω αδειών άνευ αποδοχών μέχρι να συνταξιοδοτηθούν. Μάλιστα επειδή κάποιοι συνάδελφοι γράφουν για απαλλαγή από εξωδιδακτικές εργασίες στις δύσκολες ειδικότητες. Μα πως θα συμβεί αυτό συνάδελφοι, όταν ο αριθμός των υπηρετούντων εκπαιδευτικών σε ένα σχολείο θα μειωθεί σημαντικά, άρα οι ίδιες δουλειές θα μοιράζονται σε λιγότερους. Όταν θα αυξηθεί ο αριθμός των συναδέλφων που θα πηγαίνουν σε πολλά σχολεία ταυτόχρονα (θα αυξηθεί και ο αριθμός των σχολείων που θα χρειάζεται για να καλύψει κάποιος το ωράριο του) και όταν οι Διευθυντές και οι Υποδιευθυντές θα μαπίνουν περισσότερες ώρες στην τάξη, άρα θα φορτώσουν περισσότερη γραφειοκρατική δουλειά στους συναδέλφους. Μάλλον θα αυξηθούν και οι διοικητικές εργασίες, όχι θα μειωθούν.
 Από εδώ και πέρα το θέμα είναι τι θα κάνουμε εμείς. Εγώ πάντως ως πρώτο βήμα θα φροντίσω να μάθω εάν θα πραγματοποιήσει συγκέντρωση η ΕΛΜΕ και στην πόλη που μένω και θα συμμετέχω κυρίως για να συζητήσω με τους συναδέλφους και να αφουγκραστώ το κλίμα, να ακούσω και να προτείνω ιδέες και να δω τι μπορούμε να κάνουμε.
Αυτό έγραψα πριν μερικά μηνύματα. Έχει γίνει λάθος εκτίμηση για το πόση είναι η αύξηση του ωραρίου. Είναι πάνω από τρεις ώρες σίγουρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2013, 10:57:47 πμ από sikat »

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2419 στις: Απρίλιος 27, 2013, 10:56:44 πμ »
@perastikos_kav

Η πρόταση που έκανα για τις γραφειοκρατικές εργασίες αφορούσε να τις αναλάβουν κάποιοι συνάδελφοι που εκ των πραγμάτων θα βγούν υπεράριθμοι ή είναι στη διαθεση - με ωράριο 8-14 για εκείνες τις ημέρες που θα απασχολούνται με τις συγκεκριμένες εργασίες- , δεν αφορούσε κάποιες ειδικότητες που επιβαρύνονται αφορούσε συναδέλφους συνολικά που επιβαρύνονται με επιπλέον διδακτικές ώρες και με αυτόν τον τρόπο θα απαλλαγούν από διοικητικές εργασίες. Πρακτικά με αυτόν τον τρόπο αποτρέπεις μετακινήσεις συναδέλφων εντός περιφέρειας στην καλύτερη και εκτός περιφέρειας στην λιγότερο καλύτερη και εκτός εκπαίδευσης στην χειρότερη.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2420 στις: Απρίλιος 27, 2013, 10:57:38 πμ »

3.Εγώ έτσι όπως κατανοώ την περίπτωση ε της παραγράφου 14 του άρθρου 14, όσοι είχαν 16 ώρες ωράριο θα διδάσκουν πλέον 20 και όχι 18 όπως είπαν κάποιοι. η διατύπωση είναι ξεκάθαρη: "Εκπαιδευτικό προσωπικό όλων των κλάδων της κατηγορίας ΠΕ ώρες 23 αν έχουν έως έξι έτη υπηρεσίας, ώρες 21 αν έχουν από έξι μέχρι δώδεκα έτη υπηρεσίας και ώρες 20 αν έχουν πάνω από δώδεκα έτη υπηρεσίας."


Δες κι αυτο:

"Διευκρινίζεται ότι το ωράριο των εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης άνω των 20 ετών υπηρεσίας είναι 18 ώρες."

(58733/Δ2/26/4/2013)

http://www.alfavita.gr/arthra/%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%89%CF%81%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CE%BF-%CE%AD%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%BF

edit @Patreas δεν ειδα οτι το ειχες ηδη γραψει απο πανω
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2013, 11:09:24 πμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2421 στις: Απρίλιος 27, 2013, 11:20:31 πμ »
Η αύξηση ωραρίου επηρεάζει και τους δασκάλους στην πρωτοβάθμια;πως όμως; αφου μια τάξη δεν εχει ο καθενας;
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1157994
  • Σύνολο θεμάτων: 19192
  • Σε σύνδεση σήμερα: 421
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 375
Σύνολο: 386

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.