*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 498172 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2898 στις: Ιούλιος 23, 2014, 04:53:00 μμ »
εχοντας δοκιμασει και τα δυο θεωρω την ταξη πολυ πιο ζορικη απο το 8ωρο(εννοωντας  οτι και στα 2 δουλευεις σωστα χωρις να λουφαρεις)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:02:17 »

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2899 στις: Ιούλιος 23, 2014, 04:55:02 μμ »
εχοντας δοκιμασει και τα δυο θεωρω την ταξη πολυ πιο ζορικη απο το 8ωρο(εννοωντας  οτι και στα 2 δουλευεις σωστα χωρις να λουφαρεις)

Ποιο 8ωρο; 9ωρο θες να πεις. ( 7:30 - 16: 30) To 8ωρο καταργήθηκε ανεπιστρεπτί.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2900 στις: Ιούλιος 23, 2014, 04:59:22 μμ »
Που χρόνος για μπάνιο; Νομίζεις ότι καθόμαστε τους 2 μήνες που έχουμε άδεια; Άδικα μας θεωρούν τυχερούς και ευνοούμενους δημόσιους υπαλλήλους που έχουμε 2 μήνες άδεια το καλοκαίρι και Χριστούγεννα, Πάσχα κλπ σε σχέση με τους άλλους δημόσιους υπαλλήλους. Αυτός ο χρόνος δεν είναι για μπάνια. Είναι για να διαβάσεις, να προετοιμαστείς για την τάξη, να διορθώσεις διαγωνίσματα κλπ. Κορόιδα είναι οι άλλοι δημόσιοι υπάλληλοι που δουλεύουν 7:30-16:30 κάθε μέρα και τα καλοκαίρια;
Το καλοκαιρινο 2μηνο + Πασχα-Χριστουγεννα δεν αποτελει παραπανω χρονο ξεκουρασης σε συγκριση με τους υπολοιπους μισθωτους...

Υπαρχουν και 25 εργασιμες μερες αδειας που συμπεριλαμβανονται σε αυτες τις περιοδους...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2901 στις: Ιούλιος 23, 2014, 05:08:27 μμ »
εχοντας δοκιμασει και τα δυο θεωρω την ταξη πολυ πιο ζορικη απο το 8ωρο(εννοωντας  οτι και στα 2 δουλευεις σωστα χωρις να λουφαρεις)
Ακριβώς, για αυτό εξάλλου το διδακτικό μας ωράριο (21-23 ώρες) είναι το μισό από το συνολικό ωράριο των υπολοίπων δημοσίων υπαλλήλων (45 ώρες τώρα!).

Και αν θες να είσαι σωστός, δεν δουλεύεις 21 ώρες, αλλά και άλλες τόσες στο σπίτι για προετοιμασία κλπ.

Το θέμα είναι το εξής: Ο κόσμος θεωρεί ότι εμείς δουλεύουμε 21 ώρες και πάμε σπίτι μας και καθόμαστε. Και δίκιο έχει! τι άλλο να υποθέσει όταν θα έρθει στο σχολείο και δεν θα σε βρει είτε γιατί σχόλασες (είχες 4ωρο πχ) είτε γιατί ξεκινάς κατα τις 10-11 να έρχεσαι στο σχολείο; Τι άλλο να υποθέσει δηλαδή;

Εσείς αν πάτε σε μια δημόσια υπηρεσία και σας πουν "ελάτε αύριο γιατί ο υπάλληλος σχόλασε στις 11" πως θα αντιδρούσατε; ή αν σας έλεγαν στις 10 η ώρα "δεν έχει έρθει ακόμα ο υπάλληλος. Σήμερα έρχεται στις 11";

Εμένα εδώ είναι η ένστασή μου. Θεωρώ εξαντλητικό το διδακτικό ωράριο που έχουμε, όμως αυτό δεν φαίνεται στην κοινωνία.
Θεωρώ ότι πρέπει να είμαστε στο σχολείο 8:00-14:00 κάθε μέρα, και να διεκπεραιώνουμε εκεί τη δουλειά μας. Με την ίδια λογική, και ο δημόσιος υπάλληλος δεν θα μπορούσε να πάρει δουλειά να κάνει στο σπίτι; !!

Αλλά την έχουμε ξανακάνει αυτή τη κουβέντα και δεν οδηγεί πουθενά. Γιατί ξέρω ότι θα μου πείτε ότι δεν έχουμε γραφεία, υπολογιστες, air condition , εκτυπωτές, μελάνι κλπ.
Δηλαδή αν τα είχατε όλα αυτά θα ερχόσασταν 8-2? άλλη άνεση δεν έχει το σπίτι;

Τέλος πάντων, το σκεπτικό μου είναι να πιέσουμε προς αυτή την κατεύθυνση, δηλαδή "εξοπλίστε τα σχολεία για να μπορούμε να δουλεύουμε στο σχολείο και να είμαστε 8-2 κάθε μέρα.". Έτσι και οι γονείς θα μας βρίσκουν, αλλά θα πείσουμε και την κοινωνία ότι όντως δουλεύουμε.

Δεν ξέρω πόσοι συμμερίζεστε αυτή την άποψη, γιατί έχουμε μάθει αλλιώς, να κάνουμε και τα ψώνια μας στα κενά μας! παραδεχτήτε το!  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:02:17 »

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2902 στις: Ιούλιος 26, 2014, 06:09:33 μμ »
Μ΄αρέσει να κάνω τα ψώνια μου στα κενά μου και να προετοιμάζω το μάθημά μου τα ξημερώματα. Μου θυμίζει λίγο τα φοιτητικά μου χρόνια  ;) κι είναι ένα από τα τελευταία ωραία πράγματα που έχει το επάγγελμά μας! Δε θέλω να το χάσω μπας και πείσω μια κοινωνία που μας έχει γραμμένους ότι και εμείς δουλεύουμε.

Προτιμώ να είμαι εκεί όποτε πάρει γονιός τηλ και πει "τώρα μπορώ, να έρθω;" τους έχω πει ότι μπορούν να το κάνουν όποτε θέλουν. Προτιμώ να με παίρνουν τηλ στο σχολείο και να παίρνω πίσω όποτε μπορέσω, προτιμώ να περάσω απ΄το σχολείο ακόμα και απόγευμα (είναι ανοιχτό) για να συναντήσω κάποιο γονιό που δεν μπορεί πρωί, προτιμώ να μου στείλουν mail και να απαντήσω σε ό,τι θέλουν.

Μη με βάλεις να δουλέψω 8-2, με σκοτώνεις. Αν ήθελα να δουλεύω 8-2 θα είχα μείνει στη Νομαρχία που είχα διοριστεί. Και πιο πολλά λεφτά ήτανε και δίπλα στο σπίτι μου!!!
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2903 στις: Ιούλιος 26, 2014, 06:21:06 μμ »
Κάθε δουλειά, έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Διαλέγεις και παίρνεις. Το επάγγελμα του εκπαιδευτικού μπορεί να συνεπάγεται λιγότερες ώρες εργασίας (αν και αυτό είναι συζητήσιμο, αφού ο εκπαιδευτικός δε δουλεύει μόνο εντός της τάξης) και μακρύτερες διακοπές, αλλά είναι εξαιρετικά ψυχοφθόρο και απαιτητικό.

Killbill, δεν υπάρχουν συγκεκριμένες μέρες κατά τις οποίες κάθε εκπαιδευτικός δέχεται γονείς, τις οποίες δηλώνει από την αρχή της χρονιάς; Εξάλλου, για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, οι γονείς που έρχονται σχολείο για να ρωτήσουν για τα παιδιά τους είναι ισχνή μειοψηφία.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2904 στις: Ιούλιος 26, 2014, 07:21:42 μμ »
Ποιο 8ωρο; 9ωρο θες να πεις. ( 7:30 - 16: 30) To 8ωρο καταργήθηκε ανεπιστρεπτί.

Δεν καταργήθηκε το 8ωρο. 9ωρο δουλεύει η υπηρεσία, όχι ο υπάλληλος. Οι υπάλληλοι χωρίζονται και ο καθένας κάνει άλλο ωράριο. Άλλοι 7:30-15:30, άλλοι 8:00-16:00, και άλλοι 8:30-16:30. Τώρα θέλει να το καταργήσει η Κυβέρνηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 07:27:10 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος pv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Υπουργείο !! Τον ΠΔΕ !! Τον Προισταμενο
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2905 στις: Ιούλιος 26, 2014, 08:14:22 μμ »
Ακριβώς, για αυτό εξάλλου το διδακτικό μας ωράριο (21-23 ώρες) είναι το μισό από το συνολικό ωράριο των υπολοίπων δημοσίων υπαλλήλων (45 ώρες τώρα!).

Και αν θες να είσαι σωστός, δεν δουλεύεις 21 ώρες, αλλά και άλλες τόσες στο σπίτι για προετοιμασία κλπ.

Το θέμα είναι το εξής: Ο κόσμος θεωρεί ότι εμείς δουλεύουμε 21 ώρες και πάμε σπίτι μας και καθόμαστε. Και δίκιο έχει! τι άλλο να υποθέσει όταν θα έρθει στο σχολείο και δεν θα σε βρει είτε γιατί σχόλασες (είχες 4ωρο πχ) είτε γιατί ξεκινάς κατα τις 10-11 να έρχεσαι στο σχολείο; Τι άλλο να υποθέσει δηλαδή;

Εσείς αν πάτε σε μια δημόσια υπηρεσία και σας πουν "ελάτε αύριο γιατί ο υπάλληλος σχόλασε στις 11" πως θα αντιδρούσατε; ή αν σας έλεγαν στις 10 η ώρα "δεν έχει έρθει ακόμα ο υπάλληλος. Σήμερα έρχεται στις 11";

Εμένα εδώ είναι η ένστασή μου. Θεωρώ εξαντλητικό το διδακτικό ωράριο που έχουμε, όμως αυτό δεν φαίνεται στην κοινωνία.
Θεωρώ ότι πρέπει να είμαστε στο σχολείο 8:00-14:00 κάθε μέρα, και να διεκπεραιώνουμε εκεί τη δουλειά μας. Με την ίδια λογική, και ο δημόσιος υπάλληλος δεν θα μπορούσε να πάρει δουλειά να κάνει στο σπίτι; !!

Αλλά την έχουμε ξανακάνει αυτή τη κουβέντα και δεν οδηγεί πουθενά. Γιατί ξέρω ότι θα μου πείτε ότι δεν έχουμε γραφεία, υπολογιστες, air condition , εκτυπωτές, μελάνι κλπ.
Δηλαδή αν τα είχατε όλα αυτά θα ερχόσασταν 8-2? άλλη άνεση δεν έχει το σπίτι;

Τέλος πάντων, το σκεπτικό μου είναι να πιέσουμε προς αυτή την κατεύθυνση, δηλαδή "εξοπλίστε τα σχολεία για να μπορούμε να δουλεύουμε στο σχολείο και να είμαστε 8-2 κάθε μέρα.". Έτσι και οι γονείς θα μας βρίσκουν, αλλά θα πείσουμε και την κοινωνία ότι όντως δουλεύουμε.

Δεν ξέρω πόσοι συμμερίζεστε αυτή την άποψη, γιατί έχουμε μάθει αλλιώς, να κάνουμε και τα ψώνια μας στα κενά μας! παραδεχτήτε το!  :)
Σαν εργαζομενος που εισαι θα επρεπε να γνωριζεις οτι η υπηρεσια θα πρεπει να σου εξασφαλισει ικανες συνθηκες εργασιας οι οποιες να μπορουν να εξασφαλισουν την στοιχειωδη ανεση για να μπορεσεις να εργαστεις. Διαβασε και λιγο εργασιακο δικαιο για να μπορεσεις να εχεις αποψη. Βασικα , ψαξε λιγο αυτο που σου ειπα και θα δεις οτι εφ'όσον δεν μπορουν να εξασφαλιστουν τα ελαχιστα δεν εχει το διακιωμα να σου επιβαλει την παραμον σε καποιον χωρο. Τωρα , αυτες οι αηδιες περι "ωραριου" και ηρθαν οι γονεις και δεν μας βρηκαν και αλλα τετοια ειναι ανυποστατα. Το σχολειο θα επρεπε να εχει διοικητικους , γραμματεια που να ειναι εκει 08:00 - 14:00 και να διαικπεραιωνει τα καθημερινα. Εμεις , παλλικαρι μου , δεν ειμαστε διποικητικοι και οτι κανουμε το κανουμε επειδη μας το φορτωνουν για να μην χρειαστει να προσλαβουν γραμματεια .
Τι να πω ????!!!!! παρακολουθω το φορουν , προσπαθω να μην γραφω γιατι εξοργιζω τους admin , αλλα ΕΛΕΟΣ !!!!!!!!!!! φτανει πια ... Πρωτα ενημερωθιετε και μετα να εχετε αποψη ....

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2906 στις: Ιούλιος 26, 2014, 10:48:29 μμ »
Ψυχραιμία!

Για την συζήτηση τώρα, θα πω πως είμαι ανάμεσα σε Killbill & pv (ισως και αλλων, αλλα δεν μπορεσα, λογω χρόνου, να διαβασω όλα τα μηνυματα)
Δεν νομιζω πως το 8-2 είναι απαραίτητο (και δεν είναι μόνο το μελάνι,ο printer κλπ είναι και η βιβλιοθηκη και πολλα άλλα). Όμως, άλλο το διδακτικό έργο του εκπαιδευτικου και άλλο το παιδαγωγικό του έργο. Μπορει να εφάπτονται αλλά δεν είναι το ιδιο. Προσωπικά θα ηθελα κάθε εκπαιδευτικος να ορίσει 2 ωρες την εβδομάδα, την μερα και τις ωρες που τον εξυπηρετουν και να δέχεται αποκλειστικά τους γονεις. Αυτό μπορει να το κανει και δυστυχως Δεν το κάνει ή δεν το κανουν όλοι.

Η "εργασία" του εκπαιδευτικού είναι, όπως λεει και ο Ιωσηπος Μοισιοδακας " δυσχερέστατη τέχνη"Εχει να κανει με τον ιδιο, με τον μαθητή αλλά και με συνεργασια του γονέα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 11:08:42 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2907 στις: Ιούλιος 26, 2014, 11:27:05 μμ »
Εμενα δε με πειραζει το 8-2 ειλικρινά, ασε που με εκνευριζει να κουβαλαω δουλεια στο σπιτι, αλλα αφενος μετα το μαθημα στην ταξη η ενεργεια μου και η συγκεντρωση μου εχουν εξαντληθει και αφετερου ειναι αδυνατο να εχω ολα τα βιβλια μου συγκεντρωμενα στο σχολειο για να βγαλω θεματα, ασκησεις, να επεξεργαστω τα ερωτηματολογια για το οπτικοακουστικό υλικο, να εχω ελευθερη προσβαση σε υπολογιστη για να βρω υλικο κλπ. Ναι, τα εκανα καποτε ολα αυτα, αλλα τωρα ταιζω κρεμες, αλλαζω πανες, ξενυχταω τα βραδια και τρεμω την ωρα που θα ξαναρχισω να φερνω δουλεια στο σπιτι για να την κανω κουτουλωντας απο τη νυστα τα μεσανυχτα κλεβοντας κι αλλες ωρες απο τον υπνο μου... Παντως συμφωνω με το συναδελφο που μιλησε περι εξοπλισμου των σχολειων, πρεπει ειλικρινα να πιεσουμε καπως προς αυτη την κατασταση, ειναι εκνευριζομαι που το φροντιστηριο ειναι καλυτερα εξοπλισμενο απο το δημοσιο σχολειο.

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2908 στις: Ιούλιος 26, 2014, 11:30:41 μμ »
Εμενα δε με πειραζει το 8-2 ειλικρινά, ασε που με εκνευριζει να κουβαλαω δουλεια στο σπιτι, αλλα αφενος μετα το μαθημα στην ταξη η ενεργεια μου και η συγκεντρωση μου εχουν εξαντληθει και αφετερου ειναι αδυνατο να εχω ολα τα βιβλια μου συγκεντρωμενα στο σχολειο για να βγαλω θεματα, ασκησεις, να επεξεργαστω τα ερωτηματολογια για το οπτικοακουστικό υλικο, να εχω ελευθερη προσβαση σε υπολογιστη για να βρω υλικο κλπ. Ναι, τα εκανα καποτε ολα αυτα, αλλα τωρα ταιζω κρεμες, αλλαζω πανες, ξενυχταω τα βραδια και τρεμω την ωρα που θα ξαναρχισω να φερνω δουλεια στο σπιτι για να την κανω κουτουλωντας απο τη νυστα τα μεσανυχτα κλεβοντας κι αλλες ωρες απο τον υπνο μου... Παντως συμφωνω με το συναδελφο που μιλησε περι εξοπλισμου των σχολειων, πρεπει ειλικρινα να πιεσουμε καπως προς αυτη την κατασταση, ειναι εκνευριζομαι που το φροντιστηριο ειναι καλυτερα εξοπλισμενο απο το δημοσιο σχολειο.

Ειδικά για εμάς τους ξενόγλωσσους που δουλεύουμε πολύ με βίντεο και οπτικοακουστικό υλικό, είναι αδύνατη η προετοιμασία στο σχολείο!
1 υπολογιστής και 1 εκτυπωτής μόνο στο γραφείο του δ/ντή!! Επίσης 1 γραφείο ανά 2 καθηγητές.
Καλά κρασιά!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2909 στις: Ιούλιος 27, 2014, 12:48:16 πμ »
Προσωπικά θα ηθελα κάθε εκπαιδευτικος να ορίσει 2 ωρες την εβδομάδα, την μερα και τις ωρες που τον εξυπηρετουν και να δέχεται αποκλειστικά τους γονεις.


Συμφωνώ και θα έπρεπε να γίνεται. :) Από εκεί και πέρα, το πού θα προετοιμάζει τα μαθήματα του ο κάθε καθηγητής (στο σχολείο ή στο σπίτι του) λίγη σημασία έχει για εμένα, εφόσον επιτελεί εν τέλει το έργο του.
Όσο για τις διάφορες συγκρίσεις ωραρίων ανεξαρτήτως της φύσης κάθε εργασίας είναι παραπλανητικές και νομίζω ότι κάπου κρύβουν και μια εμπάθεια προς το διπλανό μας.
 
Ωστόσο, νομίζω ότι μάλλον η συζήτηση εδώ κινείται εκτός του πνεύματος της είδησης για την αύξηση του ωραρίου των δ.υ.
Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η ιδέα της αύξησης του ωραρίου έχει περισσότερο οικονομικά κίνητρα, δηλ. τον περιορισμό των υπερωριών και την κάλυψη των ίδιων ή μεγαλύτερων αναγκών (εδώ κολλάει η θεωρία της καλύτερης εξυπηρέτησης του πολίτη) με το υπάρχον ελλιπές προσωπικό που θα δουλεύει περισσότερο.

Παρόμοιας λογικής δεν είναι και η εργασία των εμποροϋπαλλήλων τις Κυριακές, ώστε να εξυπηρετείται καλύτερα ο καταναλωτής; ??? ::)

Σαν να επεκτείνεται το πράγμα σιγά-σιγά ή κάνω λάθος... ::) :P

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2910 στις: Ιούλιος 27, 2014, 01:04:13 πμ »
 Είναι καθαρά μνημονιακό το θέμα, για να φτάσουμε κάποτε να δουλεύουμε όλοι, δημόσιοι, ιδιωτικοί, ελεύθεροι επαγγελματίες κλπ από το ξημέρωμα μέχρι τη δύση!  >:(
  

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2911 στις: Ιούλιος 27, 2014, 02:05:53 πμ »
Προσωπικά θα ηθελα κάθε εκπαιδευτικος να ορίσει 2 ωρες την εβδομάδα, την μερα και τις ωρες που τον εξυπηρετουν και να δέχεται αποκλειστικά τους γονεις. Αυτό μπορει να το κανει και δυστυχως Δεν το κάνει ή δεν το κανουν όλοι.

Αυτό είναι θέμα διευθυντή του σχολείου. Σε όσα σχολεία καθορίζεται από το διευθυντή, τηρείται από όλους.
Όσο για τον εξοπλισμό, αν και έχει συζητηθεί πολλάκις, αυτό που έγραψε η συνάδελφος...
1 υπολογιστής και 1 εκτυπωτής μόνο στο γραφείο του δ/ντή!! Επίσης 1 γραφείο ανά 2 καθηγητές.
...δυστυχώς είναι ο κανόνας.
Στο σχολείο που ήμουν φέτος που ήταν ευρύχωρο,  όταν είχαμε σύλλογο καθόμασταν δύο συνάδελφοι σε κάθε γραφείο και περίσσευαν και μερικοί.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158552
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.