*

Αποστολέας Θέμα: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011  (Αναγνώστηκε 245019 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DEXTER

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 25, 2010, 10:16:38 μμ »
Σαν πραγματικό  24μηνο προσλαμβάνεσαι μόνο αν έχεις και επιτυχία ΑΣΕΠ. Από εκεί και πέρα πας με 40%. Τώρα, επειδή οι 24μηνιτες θα πάνε σαν 40% , δεν παίζει ρόλο η επιτυχία ΑΣΕΠ.

διάβασα το νομοσχέδιο. το 24μηνο αποτελεί ξεχωριστό πινακα. είναιι νόμος που δεν καταργήθηκε. μπορεί να κάνω λάθος. ας περιμένουμε λοιπόν .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:31:55 »

Αποσυνδεδεμένος sham 28

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 25, 2010, 11:23:50 μμ »
να ρωτήσω κάτι; όσον αφορά την τοποθέτηση προηγείται το 24μηνο και το 40%;

Αποσυνδεδεμένος julie9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 25, 2010, 11:34:45 μμ »
Dexter δυστυχως η διατυπωση για τον διορισμο του 24μηνου σύμφωνα με τις ανάγκες της Υπηρεσίας, [/i] ειναι αρκετα ανοικτή,που σημαινει οτι σε αρκετους κλαδους δεν θα παρει 24μηνο γιατι δεν θα εχει αναγκη.Ελπίζω οτι δεν θα γινει σε μας αυτό αλλά και πάλι η νομοθεσια εκει ειναι ανοικτη.Η Διαμαντ λεει συνεχεια οτι θα παιρνει ακριβως οσους εκπαιδευτικους χρειάζεται και αυτη η διατυπωση για το 24μηνο την καλυπτει μια χαρα για να μην παρει το 24μηνο καθεαυτο.

Αποσυνδεδεμένος kalliopi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 26, 2010, 08:55:57 πμ »
Πιστεύω ότι λόγω της μείωσης των μονίμων οι αναπληρωτές δεν μπορεί να μειωθούν πολύ - ίσως και καθόλου. Το θέμα είναι ότι αν δεν πάρει καθόλου 24μηνήτες όπως ακούστηκε, η βάση διορισμού του 40% θα εκτοξευθεί στα 26+ μόρια!!! Και μιλάω για τη βάση διορισμού του 2011-12!!
σε μια ημερίδα, ρώτησα κάποιους συνδικαλιστές και μου είπανε ότι αναμένεται 50%μείωση στους μόνιμους και 70% στους αναπληρωτές. Τέλος μου είπαν ότι μόνο για την επόμενη χρονιά τα τμήματα των παιδιών θα είναι 27αρια και όχι 30αρια όπως είχε αρχικά ειπωθεί.Εγω αυτό που ξέρω είναι ότι δεν μπορείς να προεξοφλείς πριν το τέλος της σχολικής χρονιάς πόσους μόνιμους και πόσους αναπληρωτές θα χρειαστείς. Δεν μπορείς να υπολογίσεις τα κενά εκ των προτέρων...Οκ μπορείς λόγω κρίσης να μιλήσεις για κάποιες μειώσεις προσλήψεων άλλα όχι με ποσοστά και αριθμούς, είναι απλά αδύνατον. Αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν βαρεθεί να εκτείθονται!!!!!

Βρε παιδιά όντως αυτό ακούστηκε 50% μόνιμους και 70% λιγότερο αναπληρωτές , είναι όμως δυνατόν να πάρει μόνο 513 αναπληρωτές και 250 μόνιμους? Δεν είναι υπερβολικά μικρός ο αριθμός? Εντάξει να κάνει οικονομία αλλά πώς θα λειτουργήσουν το σχολεία μου λέτε? Έκλεισαν κάποια νηπιαγωγεία αλλά άνοιξαν και άλλα τόσα καινούργια οπότε πώς θα βγει η χρονιά απορώ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:31:55 »

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 26, 2010, 09:20:55 πμ »
Σε όλα τα υπουργεία προσπαθούν να πάρουν όσο το δυνατόν περισσότερες πιστώσεις για να κάνουν τις προσλήψεις που τους αναλογούν και στο παιδείας η Διαμαντοπούλου κάνει ακριβώς το αντίθετο. Θα διορίσει όσο το δυνατόν λιγότερους δηλ. μόνο το μισό ασεπ και το μισό 40% που είναι 2200 άτομα, άντε και μερικούς πολύτεκνους. Αυτή μισεί τους εκπαιδευτικούς, γι αυτό της έδωσε αυτό το υπουργείο. Κάποιο κόμπλεξ έχει.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος julie9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 26, 2010, 09:59:18 πμ »
Η Διαμαντοπούλου δεν ειναι ενα τυχαιο πρόσωπο,επιλεχθηκε για καποιο λογο στο υπεπθ.Παντως πριν λιγα χρονια ως ευροβουλευτης ειχε προτεινει την καθιερωση της αγγλικης ως δευτερης γλωσσας και την εκράξαν.Εχω την αισθηση οτι δεν την ενδιαφερει καθολου η δημοσια ελληνικη εκπ/ση.Αν αφησει τα σχολεια αδεια τον Σεπτεμβρη θα την βριζουν ολοι και ελπιζω τοτε να παραιτηθει γιατι με οσα βγηκαν τωρα δεν ειχε την ευθυξια να παραιτηθει.

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 26, 2010, 10:39:02 πμ »
Το ζήτημα είναι να παραιτηθεί ή να αντικατασταθεί πριν κάνει κι αυτή τη ζημιά.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος astralin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • άντε και καλή τύχη μάγκες...
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 26, 2010, 01:09:53 μμ »
Ρε παιδια, πραγματικά πιστεύετε ότι είναι θέμα υπουργού και συγκεκριμένων προσώπων? Η γνώμη μου είναι ότι η στρατηγική της κυβέρνησης είναι ενιαία. Εννοείται πως έχω κ γω στην μπούκα την Διαμαντοπούλου, όπως όλοι μας, γιατί αυτή εκφράζει την αντιδραστική πολιτική της κυβέρνησης εν προκειμένω, αλλά πραγματικά πιστεύω, ότι ακόμα και αν παραιτηθεί και έρθει κάποιος άλλος τα ίδια ακριβώς θα κάνει, μη σας πω και χειρότερα. Όλο το υπουργικό συμβούλιο δέχεται εντολές άνωθεν και αυτές οι εντολές είναι "πιέστε όσο μπορείτε". Μακάρι να ήταν μόνο η Διαμαντοπούλου η "κακιά" και να μπορούσε αυτό να αλλάξει, αλλά δυστυχώς είναι όλοι τους αλήτες.
Ας προσπαθήσουμε λοιπόν να μελετήσουμε και να ερμηνεύσουμε σωστά το νέο νομοσχέδιο, να κάνουμε μία εκτίμηση πόσους μπορεί να πάρουν και να δούμε τι θα κάνουμε όσοι δεν θα είμαστε μέσα ούτε φέτος, γιατί αλλιώς είχαμε σχεδιάσει τη ζωή μας κ αλλιώς μας τα φέρανε...

Αποσυνδεδεμένος tina_nt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 26, 2010, 01:10:54 μμ »
Τους αναπληρωτές από που θα τους πάρει τη νέα σχολική χρονιά?Από τον πίνακα αναπληρωτών που έχει μόρια από ΑΣΕΠ + μόρια από προυπηρεσία ή από τον πίνακα διορισμών που έχει μέσα μόνο μόρια από προυπηρεσία?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2010, 01:12:33 μμ από tina_nt »

Αποσυνδεδεμένος astralin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • άντε και καλή τύχη μάγκες...
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 26, 2010, 01:13:10 μμ »
Λογικά από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών, εφόσον αυτός δεν καταργείται ακόμα, απλά κλειδώνει μέχρι το τέλος της μεταβατικής περιόδου... αν κατάλαβα σωστά!

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 26, 2010, 01:28:31 μμ »
απ οτι ειδα χθες σε μια δημοσιευση κ αν καταλαβα καλα η διαμοντοπουλου αναστελλει ενα άρθρο απο το καινουργιο νομοσχεδιο που εχει να κανει με τις μεταθεσεις εκπαιδευτικων δηλ ελεγε πρωτα οτι θα αποσπουνται μονο οπου καλλυπτουν εκπαιδευτικες αναγκες κ τωρα το πήρε πισω επομενως μπορουν να πανε κ σε γραφεία πολιτικών.
αν οντως ισχύει καταλαβαινετε  οτι και λίγους μονιμους να παρει σιγουρα  ο αριθμος των αναπληρωτών θα ειναι πολυ μεγαλύτερος απ οτι διαδίδετε ευχομαι δηλαδη!
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 26, 2010, 01:36:13 μμ »
Ρε παιδια, πραγματικά πιστεύετε ότι είναι θέμα υπουργού και συγκεκριμένων προσώπων? Η γνώμη μου είναι ότι η στρατηγική της κυβέρνησης είναι ενιαία. Εννοείται πως έχω κ γω στην μπούκα την Διαμαντοπούλου, όπως όλοι μας, γιατί αυτή εκφράζει την αντιδραστική πολιτική της κυβέρνησης εν προκειμένω, αλλά πραγματικά πιστεύω, ότι ακόμα και αν παραιτηθεί και έρθει κάποιος άλλος τα ίδια ακριβώς θα κάνει, μη σας πω και χειρότερα. Όλο το υπουργικό συμβούλιο δέχεται εντολές άνωθεν και αυτές οι εντολές είναι "πιέστε όσο μπορείτε". Μακάρι να ήταν μόνο η Διαμαντοπούλου η "κακιά" και να μπορούσε αυτό να αλλάξει, αλλά δυστυχώς είναι όλοι τους αλήτες.
Ας προσπαθήσουμε λοιπόν να μελετήσουμε και να ερμηνεύσουμε σωστά το νέο νομοσχέδιο, να κάνουμε μία εκτίμηση πόσους μπορεί να πάρουν και να δούμε τι θα κάνουμε όσοι δεν θα είμαστε μέσα ούτε φέτος, γιατί αλλιώς είχαμε σχεδιάσει τη ζωή μας κ αλλιώς μας τα φέρανε...
Κάνεις μεγάλο λάθος. Η Διαμαντοπούλου έχει μεγάλο πρόβλημα με τους εκπαιδευτικούς, στην ουσία προσωπικό. Αν παρακολουθούσες όλες τις δηλώσεις της σχετικά με τους εκπαιδευτικούς, θα το διαπίστωνες. Εγώ πιστεύω ότι τους μισεί.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος astralin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • άντε και καλή τύχη μάγκες...
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 26, 2010, 02:13:35 μμ »
Ρε παιδια, πραγματικά πιστεύετε ότι είναι θέμα υπουργού και συγκεκριμένων προσώπων? Η γνώμη μου είναι ότι η στρατηγική της κυβέρνησης είναι ενιαία. Εννοείται πως έχω κ γω στην μπούκα την Διαμαντοπούλου, όπως όλοι μας, γιατί αυτή εκφράζει την αντιδραστική πολιτική της κυβέρνησης εν προκειμένω, αλλά πραγματικά πιστεύω, ότι ακόμα και αν παραιτηθεί και έρθει κάποιος άλλος τα ίδια ακριβώς θα κάνει, μη σας πω και χειρότερα. Όλο το υπουργικό συμβούλιο δέχεται εντολές άνωθεν και αυτές οι εντολές είναι "πιέστε όσο μπορείτε". Μακάρι να ήταν μόνο η Διαμαντοπούλου η "κακιά" και να μπορούσε αυτό να αλλάξει, αλλά δυστυχώς είναι όλοι τους αλήτες.
Ας προσπαθήσουμε λοιπόν να μελετήσουμε και να ερμηνεύσουμε σωστά το νέο νομοσχέδιο, να κάνουμε μία εκτίμηση πόσους μπορεί να πάρουν και να δούμε τι θα κάνουμε όσοι δεν θα είμαστε μέσα ούτε φέτος, γιατί αλλιώς είχαμε σχεδιάσει τη ζωή μας κ αλλιώς μας τα φέρανε...
Κάνεις μεγάλο λάθος. Η Διαμαντοπούλου έχει μεγάλο πρόβλημα με τους εκπαιδευτικούς, στην ουσία προσωπικό. Αν παρακολουθούσες όλες τις δηλώσεις της σχετικά με τους εκπαιδευτικούς, θα το διαπίστωνες. Εγώ πιστεύω ότι τους μισεί.

Τι να σου πω, μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες και να πάρει σύντομα πόδι και να αλλάξουν τα πράγματα... όλα μπροστά μας είναι...

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 26, 2010, 02:45:13 μμ »
Ρε παιδια, πραγματικά πιστεύετε ότι είναι θέμα υπουργού και συγκεκριμένων προσώπων? Η γνώμη μου είναι ότι η στρατηγική της κυβέρνησης είναι ενιαία. Εννοείται πως έχω κ γω στην μπούκα την Διαμαντοπούλου, όπως όλοι μας, γιατί αυτή εκφράζει την αντιδραστική πολιτική της κυβέρνησης εν προκειμένω, αλλά πραγματικά πιστεύω, ότι ακόμα και αν παραιτηθεί και έρθει κάποιος άλλος τα ίδια ακριβώς θα κάνει, μη σας πω και χειρότερα. Όλο το υπουργικό συμβούλιο δέχεται εντολές άνωθεν και αυτές οι εντολές είναι "πιέστε όσο μπορείτε". Μακάρι να ήταν μόνο η Διαμαντοπούλου η "κακιά" και να μπορούσε αυτό να αλλάξει, αλλά δυστυχώς είναι όλοι τους αλήτες.
Ας προσπαθήσουμε λοιπόν να μελετήσουμε και να ερμηνεύσουμε σωστά το νέο νομοσχέδιο, να κάνουμε μία εκτίμηση πόσους μπορεί να πάρουν και να δούμε τι θα κάνουμε όσοι δεν θα είμαστε μέσα ούτε φέτος, γιατί αλλιώς είχαμε σχεδιάσει τη ζωή μας κ αλλιώς μας τα φέρανε...
Κάνεις μεγάλο λάθος. Η Διαμαντοπούλου έχει μεγάλο πρόβλημα με τους εκπαιδευτικούς, στην ουσία προσωπικό. Αν παρακολουθούσες όλες τις δηλώσεις της σχετικά με τους εκπαιδευτικούς, θα το διαπίστωνες. Εγώ πιστεύω ότι τους μισεί.

Τι να σου πω, μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες και να πάρει σύντομα πόδι και να αλλάξουν τα πράγματα... όλα μπροστά μας είναι...
Το ζήτημα είναι να φύγει πριν τη λήξη της χρονιάς.
Πείτε μου ποιον άλλο υπουργό ακούσατε να μιλάει έτσι για υπαλλήλους του υπουργείου του . Ακούσατε στο δημοσίας τάξης να πει τίποτα για τους αστυνομικούς ή και τους ειδικούς φρουρούς; Ίσα-ίσα τους στηρίζει και με το παραπάνω. Ακούσατε τον υπουργό οικονομικών να απαξιώνει τους υπαλλήλους όλους μετά από αυτά που γίνονται με τους εφοριακούς που δεν κάνουν ούτε δήλωση. ΜΟΝΟ Η ΔΙΑ(ΒΟΛΟ)ΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΠΑΞΙΩΝΕΙ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΗΣ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2010, 02:49:21 μμ από paschalist »
Nil homini certum est

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.