*

Αποστολέας Θέμα: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011  (Αναγνώστηκε 244587 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 26, 2010, 04:28:34 μμ »
αν δεν πάρει καθόλου 24μηνήτες όπως ακούστηκεΠες μου την πηγή σου σε παρακαλώ !
Δεν αναφέρω πηγή και λέω ακούστηκε γιατί αυτό έχω καταλάβει από όσα διαβάζω στο φόρουμ εδώ αλλά και στο eikositetramino blog.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:11:39 »

Αποσυνδεδεμένος ritsaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 26, 2010, 07:32:34 μμ »
αν τελικά μειωθούν τόσο οι προσλήψεις, αναπληρωτές θα πάνε μόνο αυτοί  που πήγανε τη προηγούμενη α και β φάση..

Αποσυνδεδεμένος npanag

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 26, 2010, 09:25:15 μμ »
Προσπαθώ και γω, όπως και σεις να ερμηνεύσω νόμους και να προβλέψω καταστάσεις. Το κλειδί στην όλη αλυσίδα είναι τι θα κάνει με το 24μηνο. Από κει προκύπτουν θέσεις για το 40%, προκύπτουν θέσεις για αναπλήρωση κ.ο.κ.
Παιδιά το υπουργείο δεν έχει πει επίσημα ότι θα ενσωματώσει το 24μηνο στο 40%. Κατά τη γνώμη μου έχει αφήσει το σημείο σκοτεινό. Στο καινούργιο νομοσχέδιο μιλάει μόνο για 60-40, κι από κει πολλοί βγάζουν το συμπέρασμα ότι το 24μηνο θα ενσωματωθεί στο 40%.
Εμένα η γνώμη μου είναι ο νόμος περί 24μηνου ισχύει. Κι αφού ο καινούργιος νόμος δεν λέει τίποτα για το 24μηνο, σημαίνει ότι το 24μηνο θα καλυφθεί νομικά από τον παλιό νόμο. Η δράση των νόμων είναι συνεργιστική. Ο,τι δεν αναφέρει ρητά ο καινούργιος νόμος το παίρνει αναγκαστικά απ’ τον παλιό. Και κάτι που δεν αναιρείται από τον καινούργιο νόμο είναι ότι οι 24μηνίτες προσλαμβάνονται ΠΕΡΑΝ του 60-40.
Πώς θα το κάνουν αυτό γαργάρα; Ο παλιός νόμος το λέει ξεκάθαρα κι ο καινούργιος με τη σιωπή του στο συγκεκριμένο θέμα το αποδέχεται αναγκαστικά.
Τώρα τι διαρρέουν οι του υπουργείου σαν φήμες, ή τι επιθυμούν, ή τι σκοπιμότητες πολιτικής συγκυρίας παλεύουν δεν το ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι όταν φτάσουμε στο κρίσιμο σημείο, το μόνο που θα μετρήσει για το υπουργείο είναι η αναγκαστική υποταγή του στους νόμους. Εντάξει δεν είμαι νομικός, αλλά οι παραπάνω σκέψεις μου φαίνονται λογικές με βάση τον κοινό νου.
Εχω εκφράσει σε άλλο σημείο του φόρουμ τη γνώμη μου και για το άλλο γνωστό θέμα  του νόμου του 24μηνου: τη διατύπωση «θα προσληφθούν σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας». Για μένα η έμφαση είναι στο ότι διορίζονται. Ο νόμος είναι νόμος περί διορισμού. Το «σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας» θα μπορούσε κάλλιστα να είναι μια απλή γραφειοκρατική διατύπωση. Το ότι θα μπορούσε η διατύπωση αυτή να είναι σφαγέας ενός μεγάλου μέρους των 24μηνιτών δε μου φαίνεται λογικό. Πιστεύω ότι θα μπορούσε άνετα να προσβληθεί σε μια δικαστική αγωγή.

Αποσυνδεδεμένος lefa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 993
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 26, 2010, 09:57:16 μμ »



παντωσ παιδια στο νηπιαγωγείο που δουλευα πέρυσι το σεπτεμ.θα έχει 4 κενα....πωσ θα τα καλύψουν;;;

 npanag  επειδή έχεισ άποψη σε πολλά τι πιστεύεισ για τουσ αναπληρωτέσ πόσουσ να πάρεισ;;;


είναι δύσκολο...εάν υποθέσουμε όι θα πάρει γύρω στουσ 400 μόν. τι πιστεύεισ;;;

 και αναπληρωτέσ από ποιον πίνακα θα πάρει  ;;;τον ενιαίο η του διορισμού με προυπ. μόνο;;;


ευχαριστώ....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:11:39 »

Αποσυνδεδεμένος npanag

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 26, 2010, 10:48:24 μμ »
Δεν ξέρω βρε παιδιά. Πρέπει πρώτα να δούμε πόσοι θα είναι οι διοριστέοι και μετά να προσπαθήσουμε να κάνουμε πρόβλεψη για τους αναπληρωτές. Ηδη πάντως φαίνεται ότι ο μηχανισμός της παιδείας κινείται πέρα από τις κορώνες της Διαμαντοπούλου. Π.χ. συγκρίνοντας τα νηπιαγωγεία που καταργούνται με τα καινούργια που δημιουργούνται, βγαίνει ότι από Σεπτέμβρη θα λειτουργήσουν 60 καινούργια νηπιαγωγεία. Γεγονός τελείως αντίθετο με το στυλ της Διαμαντοπούλου και το όλο κλίμα.
Προφανώς ο πίνακας από όπου θα πάρουν αναπληρωτές θα είναι αυτός με τα μεικτά μόρια (ΑΣΕΠ+προϋπηρεσία), ο ενιαίος πίνακας αναπληρωτών. Ετσι κι αλλιώς απ’ αυτόν προκύπτει κι ο πίνακας διορισμών, απλώς με διαφορετική ταξινόμηση (αντί για τα μεικτά μόρια, η ταξινόμηση γίνεται ως προς πραγματική προϋπηρεσία). Αλλά για αναπληρωτές η ταξινόμηση θα είναι ως προς τα μεικτά μόρια, κατά τα γνωστά, όπως τα προηγούμενα χρόνια.
Τώρα αν πάρει 400 μόνιμους, και επιμένεις για μια πρόβλεψη, ε τι στο καλό, δεν θα πάρει τουλάχιστον 1300-1500 άτομα για αναπλήρωση; Τώρα οι κορώνες της Διαμαντοπούλου περί 70% μείωσης των αναπληρωτών δε νομίζω ότι μπορούν να εφαρμοστούν στον κλάδο των νηπιαγωγών. Μη σου πω και γενικότερα, αλλά τέλος πάντων.
Με άλλα λόγια δεν εμπιστεύομαι καθόλου αυτά που κατά καιρούς δηλώνει η Διαμαντοπούλου. Από την ορολογία που χρησιμοποιεί κι απ’ αυτά που λέει δείχνει ότι δεν είναι γνώστρια του αντικειμένου της παιδείας. Πιστεύω ότι κινείται σε επίπεδο προσωπικού συμφέροντος και μόνο, προσπαθεί να γίνει αρεστή στον Παπανδρέου βγάζοντας κορώνες για τη μείωση των προσλήψεων, και προσπαθεί να αποφύγει καρατόμηση στον όποιο μελλοντικό ανασχηματισμό.
Εχει δίκιο ο paschalist που λέει ότι έχει προσθέσει ένα έντονο προσωπικό στίγμα στη διαμάχη της με τους εκπαιδευτικούς. Το αντικειμενικό κομμάτι είναι η μείωση των προσλήψεων. Τη φαντάζομαι να λέει στον πρωθυπουργό, «ναι αφεντικό, θα τους μειώσω τους διορισμούς, αλλά επίσης θα τους χορέψω στο ταψί, θα τους τηγανίσω».
Είναι απίστευτη η απαξίωση που έχει βγάλει για τους εκπαιδευτικούς, που είναι και σε ευθεία αντίθεση με όλη την υπόλοιπη κυβέρνηση κι όλο το ΠΑΣΟΚ. Ολη η κυβέρνηση κινείται στο στυλ, «ναι βρε παιδιά, έχετε δίκιο, είναι άδικα τα μέτρα, σας παρακαλούμε κατανοείστε μας» κλπ. Η Διαμαντοπούλου είναι η μόνη που κινείται στο στυλ «καλά σας κάνω τεμπέληδες, που έχετε ψυχολογικά προβλήματα, που εσείς φταίτε που είστε υπεράριθμοι, που εσείς φταίτε που έρχεστε στους πολιτικούς και έχετε ευμενή απόσπαση στο υπουργείο παιδείας» και πολλά άλλα. Θυμηθείτε ότι από την άλλη μεριά ο νέος νόμος πριμοδοτεί με 2 μόρια τους αποσπώμενους στο υπουργείο παιδείας. Ε, εντάξει είναι προκλητική.
Συγχωρέστε με για το μακρύ μήνυμα, έβγαλα τα απωθημένα μου με τη Διαμαντοπούλου!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2010, 10:52:41 μμ από npanag »

Αποσυνδεδεμένος lefa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 993
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 27, 2010, 11:56:12 πμ »


ευχαριστω πολύ npanag.Εχθέ πήγα στο γραφείο που άνηκα και γινότανε χαμόσ....δεν υπάρχει προσωπικό ειδικά η λογίστρια τραβούσε τα μαλλιά τησ..υπάρχουν μόνο 2 διοικ.υπάλληλοι....

Αποσυνδεδεμένος Μαφαλντα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 27, 2010, 01:14:12 μμ »
καλημερα παιδια... ;)...με το μικρο μυαλο που διαθετω υποθετω οτι δεν μπορει να παρει τοσους λιγους αναπληρωτες δηλ.400-500 τουλαχιστον φετος,περιπου 7 σε καθε νομο...................????????????????πχ στην δικη μου περιοχη που ειναι κωμοπολη λειτουργουν 4 νηπιαγωγεια,οι νηπιαγωγοι των τριων(τις ξερω προσωπικα) βγαινουν σε συνταξη...και δεν θυμαμαι σε ποιο θεμα του φορουμ διαβασα οτι σε καποιο νηπιαγωγειο σταλθηκε εγκυκλιος απο το υπουργειο για τον αριθμο παιδιων και ειναι ειναι ιδιος με τα μεχρι τωρα δεδομενα δηλ.μεχρι 25 παιδια...δυο περιπτωσεις υπαρχουν η πρωτη οτι ακομα θελω να τα βλεπω ολα ροδινα και να ελπιζω οτι θα μπω σε νηπιαγωγειο φετος...και η δευτερη οτι η διαμαντοπουλου θελει με αυτο τον ψυχολογικο πολεμο να αποθαρρυνει ενα ποσοστο εκπαιδευτικων και να στραφουν σε αλλους τομεις για εργασια περα απο το δημοσιο σχολειο,να τα παρατησουν...................................................................

Αποσυνδεδεμένος sedix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εκπαιδευση ?? ποια εκπαιδευση ?
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 27, 2010, 06:49:20 μμ »
Λοιπον  συναδελφοι ΠΕ60 ,  σημερα βγηκαν τα αποτελεσματα για τα διδασκαλεια ( μαρασλειος) .
Μετρησα  γυρω στους 155 νηπιαγωγους οι οποιοι πανε για 2 χρονια μετεκπαιδευση .
Bαζουμε και τουλαχιστον αλλους 60  απο τα νεα νηπιαγωγεια που δημιουργουνται  , εχουμε λοιπον σαν μια πρωτη  γευση  περιπου 215  κενα σε μας για αρχη .
και ακομη δεν ξερουμε ποσες θα ειναι οι συνταξιοδοτησεις οι οποιες αναμενονται αρκετες φετος και αλλα κενα που θα προκυψουν στη πορεια .

Να δειτε που τα κενα θα ειναι τα ιδια , αν οχι περισσοτερα , φετος για μας !!

be positive !!   ;)

Αποσυνδεδεμένος margarita23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 27, 2010, 07:14:08 μμ »
Επειδή δε γνωρίζω... οι θέσεις που αφήνουν στα σχολεία, για να κάνουν μετεκπαίδευση, καλύπτονται από διορισμούς μονίμων;

Αποσυνδεδεμένος giota.pat.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 27, 2010, 10:06:54 μμ »
Λοιπον  συναδελφοι ΠΕ60 ,  σημερα βγηκαν τα αποτελεσματα για τα διδασκαλεια ( μαρασλειος) .
Μετρησα  γυρω στους 155 νηπιαγωγους οι οποιοι πανε για 2 χρονια μετεκπαιδευση .
Bαζουμε και τουλαχιστον αλλους 60  απο τα νεα νηπιαγωγεια που δημιουργουνται  , εχουμε λοιπον σαν μια πρωτη  γευση  περιπου 215  κενα σε μας για αρχη .
και ακομη δεν ξερουμε ποσες θα ειναι οι συνταξιοδοτησεις οι οποιες αναμενονται αρκετες φετος και αλλα κενα που θα προκυψουν στη πορεια .

Να δειτε που τα κενα θα ειναι τα ιδια , αν οχι περισσοτερα , φετος για μας !!

be positive !!   ;)

Χωρίς να θέλω να είμαι απαισιόδοξη, σίγουρα θα υπάρχουν άτομα που τελείωσαν φέτος την μετεκπαίδευσή τους και θα γυρίσουν στις τάξεις. Πόσοι είναι άραγε αυτοί? Περισσότεροι ή λιγότεροι?

Αποσυνδεδεμένος julie9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 27, 2010, 11:23:35 μμ »
Σιγουρα υπάρχουν και θα υπάρξουν πολλα κενα στους νηπ/γους που ουτε 2000 ατομα επαρκουν αλλα τα οικονομικα προβληματα της χωρας ειναι τεραστια.Δεν μπορουμε να βλέπουμε το δέντρο και να ξεχναμε το δασος.Ολα εξαρτώνται απο την οικονομία συτη τη στιγμη
Βεβαια ειναι σημαντικη και η πολιτικη προθεση του Υπεπθ και αν ενδιαφερεται για την λειτουργια του νηπ.γειου.Απο την σημερινη συνεντευξη της Διαμαντοπουλου πάντως καταλαβα οτι το νηπ/γειο δεν ειναι προτεραιοτητα της.Δεν υπήρξε ουτε μια αναφορα.Θα μπορουσε να μιλησει για το ολοημερο νηπ/γειο και την αναβαθμιση του αλλα τιποτα. Παντως αν δεν βελτιωθουν τα πραγματα στην οικονομια απλα δεν θα λειτουργησουν τα ολοημερα νηπ/γεια θα λειτουργησουν μονο ως κλασσικα και ετσι θα κανουν οσο το δυνατο λιγοτερες προσληψεις.

Αποσυνδεδεμένος owyea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 29, 2010, 12:55:53 μμ »
Ρε npanag το έθεσες πολύ ωραία. Έχω παρακολουθήσει εδώ και 2 χρόνια το forum λόγω του ότι η κοπέλα μου είναι νηπιαγωγός (έχω διαβάσει και όλα τα νομοσχέδια που σχετίζονται) και πάντα δίνεις χρήσιμες αλλά και εμπεριστατωμένες απόψεις – συμβουλές. Κρίμα που το forum δεν έχει χαρακτηρισμό κάθε post με αστεράκια…

Αποσυνδεδεμένος npanag

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 29, 2010, 04:51:07 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Να 'σαι καλά.
Βρε τι άλλο θα κάνουμε για τις νηπιαγωγούς γυναίκες μας; Νόμους διαβάζουμε, εγκυκλίους, πίνακες κατασκευάζουμε, σλάιντ φτιάχνουμε, φωτοτυπίες βιβλίων, πλαστικοποιήσεις, εκτυπώσεις απ' το Ιντερνετ.
i fell in love with a kindergardener! (σε γνήσια ελληνικά!)

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 01, 2010, 06:55:23 μμ »
άρχισαν οι εγγραφές η πρωτη που ήρθε στο νηπιαγωγείο ειχε το παιδι της περυσι σε ιδιωτικο ,. πολλοι γονεις που περυσι προτίμησαν τα ιδιωτικα φετος με τα νεα οικονομικα δεδομένα θα αναζητήσουν τα δημοσια σχολεια επομενως οι αναγκες αυξανονται σχετικα
μαρακι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158567
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 576
Σύνολο: 596

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.