*

Αποστολέας Θέμα: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011  (Αναγνώστηκε 244584 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sedix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εκπαιδευση ?? ποια εκπαιδευση ?
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 01, 2010, 07:51:33 μμ »
και οπως  βλεπω εδω  :


http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=7953:--------2010-2011&catid=378:2009-12-02-07-32-30&Itemid=1078

ισχυει  ο ιδιος προγραμματισμος για τη λειτουργεια των ολοημερων  οπως και τα προηγουμενα χρονια .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:52:37 »

Αποσυνδεδεμένος protovathmites

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 01, 2010, 08:32:06 μμ »
Στο «σκοτάδι» χιλιάδες εκπαιδευτικοί που έχουν αποσπαστεί
 
Χιλιάδες εκπαιδευτικούς που έχουν αποσπαστεί, αλλά δεν εμφανίζονται πουθενά αναζητεί το υπ. Παιδείας. Από τον Βόλο όπου βρέθηκε για διήμερη επίσκεψη η υπουργός Αννα Διαμαντοπούλου, ανακοίνωσε ότι 9.500 εκπαιδευτικοί βρίσκονται οπουδήποτε αλλού εκτός από τα σχολεία και ένας μεγάλος αριθμός από αυτούς, παρά τις αναζητήσεις, δεν βρίσκεται πουθενά.
Το 2008-2009 υπήρξε αύξηση 25% στους εκπαιδευτικούς που υπηρετούν -και αυτό παρά τη μείωση του αριθμού των μαθητών-, ωστόσο στις νομαρχίες καταγράφονται σημεία και τέρατα με υπεράριθμους εκπαιδευτικούς, ενώ τα στοιχεία που στέλνονται στο υπουργείο είναι συχνά λάθος.

Η κ. Διαμαντοπούλου κατηγόρησε τον προκάτοχό της ότι μέσα σε μία μέρα απέσπασε 900 εκπαιδευτικούς για τρία χρόνια. Σημείωσε πως δεν κοιμάται όσο σκέφτεται τον Σεπτέμβριο και επανέλαβε ότι τη νέα χρονιά δεν θα προσληφθούν αναπληρωτές και θα γίνει διαχείριση δυνάμεων ώστε να λειτουργήσουν τα σχολεία.

Η υπουργός επισκέφθηκε χθες το πρώτο «πράσινο» σχολείο, το 1ο Σχολικό Επαγγελματικό Κέντρο Βόλου, στο οποίο εγκαινίασε μονάδα παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος με φωτοβολταϊκά.

Αποδοκιμασίες
Εκεί έγινε δεκτή με συνθήματα από συγκεντρωμένους φοιτητές και εκπαιδευτικούς, οι οποίοι αποδοκίμασαν την οικονομική πολιτική της κυβέρνησης, αλλά και τις αλλαγές στο Ασφαλιστικό. Κάποιοι πέταξαν αβγά, μπουκάλια με νερό και καφέδες στη συνοδεία της υπουργού και προς στιγμήν επικράτησε ένταση.

Χρειάστηκε, μάλιστα, η επέμβαση δυνάμεων της Αστυνομίας, όταν οι συγκεντρωμένοι θέλησαν να μπουν στον χώρο της εκδήλωσης και να τη ματαιώσουν, ενώ κατά την έξοδό της η υπουργός είχε μια σύντομη συνομιλία μαζί τους. Σε συνέντευξη Τύπου που έδωσε αναφέρθηκε στις αλλαγές που θα γίνουν από τον Σεπτέμβριο με μείωση της ύλης στις δύο τελευταίες τάξεις του δημοτικού, στο γυμνάσιο και στην Α’ λυκείου, «ώστε τα παιδιά να έχουν περισσότερες ώρες στο σχολείο με δράσεις και λιγότερη ύλη για να πάνε σε βάθος».

Η διήμερη επίσκεψη της κ. Διαμαντοπούλου ολοκληρώθηκε με επίσκεψή της στο δημοτικό Ανηλίου, όπου έγινε παρουσίαση της δράσης «Ψηφιακή Τάξη 2», με διαδραστικό πίνακα και ηλεκτρονικά βιβλία.

http://www.alfavita.gr/typos/t1_6_10_1326.php
λετε να ισχυει και για τους νηπιαγωγους?

Αποσυνδεδεμένος lefa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 993
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 01, 2010, 09:46:23 μμ »


αντε ντε κατα ποσο να μασ επηρεαζει...να μη παρει καθολου αναπληρωτεσ  ;;;

Αποσυνδεδεμένος mona

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 02, 2010, 06:59:52 μμ »
Η κατασταση μόνο απογοητευτική μπορεί να χαρακτηριστεί, όλα όσα δημοσιεύονται είναι πολύ ύποπτα, δηλώσεις διαμαντοπούλου,σχολεία που κλείνουν στην Πορτογαλία, οι συνδικαλιστές που κάνουν τουμπεκί, και όλα αυτά και ακόμα περισσότερα. Η βομβα δεν έχει σκάσει ακόμα και αλίμονό μας όταν αυτό γίνει!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:52:37 »

Αποσυνδεδεμένος elenaV

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΟΙ ΚΟΠΟΙ ΑΜΕΙΒΟΝΤΑΙ..!!!
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 03, 2010, 11:34:29 μμ »
συναδελφοι αν και παντα αισιοδοξη με απογοητευσε ο αιρετος(Δημητρακοπουλος) στην συνελευση που εκανε στο Πορο.Ειπε οτι τα κενα θα τα καλυψουν υπεραριθμοι αλλα μιλησε γενικοτερα για την πρωτοβαθμια...μπορουμε να δουμε ποσοι ειναι οι υπεραριθμοι στον δικο μασ κλαδο?επισησ ειπε οτι δεν θα κανει καμια προσληψη φετος και θα παρει ελαχιστους αναπληρωτες...η αγωνια εχει χτυπησει κοκκινο!!!! Οποιος γνωριζει κατι για τους υπεραριθμους ας το αναφερει,,εγω που ειμαι Γ' Πειραια ειναι 3 υπεραριθμοι.

Αποσυνδεδεμένος ritsaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 04, 2010, 04:46:25 μμ »
καταλαβαίνω ότι θα γίνουν περικοπές προσλήψεων άλλα δεν είναι δυνατόν να μη γίνουν καθόλου προσλήψεις.Οι αιτήσεις για συνταξιοδότηση των εκπαιδευτικών γίνονται με τη λήξη της σχολικής χρονιάς, μετά τις 21/06 δηλαδή. Εκεί θα φανούν τα κενά. Επίσης στο alfavita αναφέρθηκε ότι μετά απο τηλεφώνημα στο υπουργείο, προκύρηξη για αναπληρωτές θα βγεί πιθανόν την επόμενη βδομάδα και οι προσλήψεις θα είναι μειωμένες κατα 50%. Καλό είναι να μην πιστεύουμε ότι ακούμε, σε πολλές περιπτώσεις, εμείς είμαστε περισσότερο ενημερωμένοι από πολλούς 'ειδήμονες".

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 04, 2010, 05:07:06 μμ »
Λογικά στον κλάδο μας θα πάρει άτομα αλλά ακόμα δεν γνωρίζουμε πόσα και σε ποιες περιοχές... Ανάλογα με τα κενά που υπάρχουν ανά πρωτοβάθμια...Ας είμαστε αισιόδοξοι και βλέπουμε... Μπορεί κάποιος να κάνει εκτίμηση, αν η θέση γύρω (περίπου!) στο 380 των διοριστέων είναι καλή ή όχι για φέτος ,για διορισμό και πρώτη περιοχή προτίμησης??? Πολλά ζητάω??? Καλή επιτυχία σε όλους τους συναδέρφους! Έχω πολλή αγωνία! Βλέπω να περνάω όλο το καλοκαίρι μου μπροστά σε έναν υπολογιστή!!!  :(

Αποσυνδεδεμένος markela

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 04, 2010, 05:17:14 μμ »
ας ελπισουμε πως ειναι και το τελευταιο καλοκαιρι    που θα στραβωθουμε στον υπολογιστη,  χαλαλι ομως  αν εχουμε καλα αποτελεσματα.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ  ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΝΙΚΑΣ  ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΝΑ ΜΗ ΔΕΙΛΙΑΖΕΙΣ , ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ.

Αποσυνδεδεμένος Asars

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 04, 2010, 08:19:16 μμ »
Καλησπέρα, χωρίς να έχω σκοπό να κινδυνολογήσω θα επιβεβαιώσω τα λεγόμενα του αιρετού ΠΥΣΠΕ Πειραιά που αναφέρει η συνάδελφος. Είχα ολιγόλεπτη κατ' ιδίαν συζήτηση μαζί του για θέματα που αφορούν διορισμούς μεταθέσεις κτλ. στη συνέλευση του συλλόγου και ο άνθρωπος μου είπε κατα λέξη πως είναι ορατός ο κίνδυνος να μη γίνουν καθόλου διορισμοί καθότι υπάρχει περίπτωση σε μερικούς μήνες η χώρα να πτωχεύσει, (  κατάλαβα οτι συνέδεσε τα δύο γεγονότα).Φυσικά συνάδελφοι ΑΝ η χώρα πτωχεύσει είναι αστειο και ουτοπικό να μιλάμε για αυτά τα ζητήματα, το αρνητικό θα έρθει για όλους. Δεν θέλω κι εγω να τα πιστέψω αλλά όλα δείχνουν ότι αυτή είναι η πραγματικότητα και είναι μία πραγματικότητα δύσκολη. Στις ειδήσεις τώρα αναφέρει πως η δεύτερη δόση του δανείου θα αποφασιστεί τον Αύγουστο, πιστεύετε ότι μέχρι τότε μπορούμε να έχουμε μία σ'ιγουρη είδηση ή μία σίγουρη εξέλιξη; Δε νομίζω.....
Παρ' όλα αυτά νομίζω και αυτό είναι ξεκάθαρα προσωπική εκτίμηση, εάν υπάρξει τελικά η δυνατότητα για διορισμούς, αυτοί θα είναι όσο το δυνατό λιγότεροι, οι προσλήψεις αναπληρωτών το ίδιο και θα γίνουν τα αδύνατα  δύνατα για να καλυφθούν οι ανάγκες με το δυναμικό που ήδη υπάρχει΄με ότι αλχημείες συνεπάγεται αυτό.

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 05, 2010, 01:06:45 μμ »
Καλησπέρα, χωρίς να έχω σκοπό να κινδυνολογήσω θα επιβεβαιώσω τα λεγόμενα του αιρετού ΠΥΣΠΕ Πειραιά που αναφέρει η συνάδελφος. Είχα ολιγόλεπτη κατ' ιδίαν συζήτηση μαζί του για θέματα που αφορούν διορισμούς μεταθέσεις κτλ. στη συνέλευση του συλλόγου και ο άνθρωπος μου είπε κατα λέξη πως είναι ορατός ο κίνδυνος να μη γίνουν καθόλου διορισμοί καθότι υπάρχει περίπτωση σε μερικούς μήνες η χώρα να πτωχεύσει, (  κατάλαβα οτι συνέδεσε τα δύο γεγονότα).Φυσικά συνάδελφοι ΑΝ η χώρα πτωχεύσει είναι αστειο και ουτοπικό να μιλάμε για αυτά τα ζητήματα, το αρνητικό θα έρθει για όλους. Δεν θέλω κι εγω να τα πιστέψω αλλά όλα δείχνουν ότι αυτή είναι η πραγματικότητα και είναι μία πραγματικότητα δύσκολη. Στις ειδήσεις τώρα αναφέρει πως η δεύτερη δόση του δανείου θα αποφασιστεί τον Αύγουστο, πιστεύετε ότι μέχρι τότε μπορούμε να έχουμε μία σ'ιγουρη είδηση ή μία σίγουρη εξέλιξη; Δε νομίζω.....
Παρ' όλα αυτά νομίζω και αυτό είναι ξεκάθαρα προσωπική εκτίμηση, εάν υπάρξει τελικά η δυνατότητα για διορισμούς, αυτοί θα είναι όσο το δυνατό λιγότεροι, οι προσλήψεις αναπληρωτών το ίδιο και θα γίνουν τα αδύνατα  δύνατα για να καλυφθούν οι ανάγκες με το δυναμικό που ήδη υπάρχει΄με ότι αλχημείες συνεπάγεται αυτό.

Αν είναι αυτό αλήθεια asars τότε τι να πω??? Να πάμε τότε όλοι καλόγεροι στο Άγιο Όρος, να τρώμε χόρτα και να σώσουμε την ψυχή μας... ;D Αν πτωχεύσει η χώρα τότε : Καληνύχτα! Να φτιάξουμε κοτέτσια στα χωριά και να ψαρεύουμε στη θάλασσα για φαΐ!!! Μήπως θέλουν με αυτό τον τρόπο να μας προετοιμάσουν ή να μας φοβερίσουν για να μην περιμένουμε και πολλά τον Σεπτέμβρη ή για να μην κινηθούμε δικαστικά??? Συνήθως προετοιμάζουν έδαφος για να δουν αντιδράσεις!!!! Δεν ξέρω τι να πω??? Φωτιά στα μπατζάκια μας!!!!! Ο Θεός να βάλει το χέρι του!!!

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 05, 2010, 06:08:02 μμ »
εδω κια πολυ καιρο τα καναλια μας προετοιμαζουν για το ΄πακετο νεων μετρων που θα έρθει το φθινοπωρο οπου τα προηγουμενα θα εινια πταισματακια μπροστα τους και παλι για να μην υπαρξουν αντιδρασεις και για το καλο της χώρας ρίχνουν στο τραπεζι τον κυνδινο της χρεωκοπιας.
ο παπανδρεου εχει ξεπουλήσει ολη την χώρα χωρίς να το γνωρίζουμε εχουν κανει πισω κ θαψει πολλες εθνικες διεκδικήσεις λες να γιναν τυχαια αυτα για να χρεωκοπησουμε τοσο γρηγορα ? η πολιτικη τους προσ χρεωκοπια παει αλλα δεν το βλέπω τοσο γρήγορα ή ευελπιστώ τουλαχιστον
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος Φινιώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 06, 2010, 12:06:23 μμ »
Ηθελα κι εγώ να κάνω μια ερώτηση αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ! είμαι αναπληρώτρια νηπιαγωγός, προσλήφτηκα φέτος στην Δ΄φάση 28 Σεπτεμβρίου 2009, είμαι τρίτεκνη, έχω 22,34 μόρια από τον τελευταίο ΑΣΕΠ και σειρά στον πίνακα αναπληρωτών 2208. Ξέρει κάποιος  να μου πει τι σειρά  θα έχω το Σεπτέμβρη στον πίνακα αναπληρωτών; Επιπλέον έχω σειρά 666 στον πίνακα επιτυχόντων του ΑΣΕΠ υπάρχει πιθανότητα να διοριστώ έστω και του χρόνου ή θα πρέπει να ξαναδώσω ΑΣΕΠ ;

Αποσυνδεδεμένος npanag

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 07, 2010, 09:26:12 πμ »
Θέση 1601 - (αριθμό διοριστέων).
Προσωπικά δεν ξέρω τι θα γίνει με τις διπλοδιοριστέες φέτος. Κανονικά, και με 53 νηπιαγωγούς διπλοδιοριστέες φέτος, διοριζόσουν με τους συμπληρωματικούς διορισμούς. Αλλά τώρα με την πλήρη αβεβαιότητα που υπάρχει γύρω από 40% και το 24μηνο, μοιάζει το 60% πιο ασφαλές για διορισμό. Αν όμως οι διπλοδιοριστέες προτιμήσουν το 60%, τότε δεν θα υπάρξουν  συμπληρωματικοί διορισμοί. Εξαρτάται από την εγκύκλιο διορισμού τέλη Ιούλη, ή αρχές Αυγούστου, που θα μας λέει πόσοι θα διοριστούν από τις διάαφορες κατηγορίες.
Αναπληρώτρια θα είσαι και φέτος και του χρόνου, επειδή είσαι τρίτεκνη. Αλλά αν δεν διοριστείς με τους συμπληρωματικούς διορισμούς, τότε μπαίνεις στην επόμενη λίστα του ΑΣΕΠ, με τη βαθμολογία του προηγούμενου ΑΣΕΠ+ την προϋπηρεσία του 2009-2010 (8.8 μόρια) + τις προϋπηρεσίες για τις 2 επόμενες χρονιές (μετασχηματισμένες βέβαια με τους συντελεστές). Χοντρικά γύρω στους 87 βαθμούς. Αν μια τέτοια βαθμολογία είναι ικανή να σε διορίσει; Ειλικρινά δεν ξέρω. Μπορεί ναι, μπορεί όχι. Εσύ καλού καακού δίνεις στον επόμενο ΑΣΕΠ μήπως και γράψεις καλύτερα απότι στον προηγούμενο.

Αποσυνδεδεμένος elenaV

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΟΙ ΚΟΠΟΙ ΑΜΕΙΒΟΝΤΑΙ..!!!
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 07, 2010, 02:29:34 μμ »
npanag αναφερεις οτι η συναδελφος θα παρει 8.8 μορια απο την φετινη της προυπηρεσια..με τα καινουρια δεδομενα δεν θα μετρησει διαφορετικα η προυπηρεσια?γιατι ειναι ατοπο η φετινη προυπηρεσια να πιαστει με 8.8 και απο του χρονου το πολυ με 2-3 μορια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 554

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.