*

Αποστολέας Θέμα: τι θα γίνει τελικά με το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας?  (Αναγνώστηκε 13767 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος semiramis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Γειά σας!

Έχω μπερδευτεί όσον αφορά το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας. Κάπου forum (στους φιλoλόγους νομίζω) διάβασα ότι δεν θα χρειαζόμαστε το πιστοποιητικό για τους δύο επόμενους ΑΣΕΠ. Μήπως γνωρίζει κάποιος από σας αν αυτό ισχύει και αν ναι που το διάβασατε?

Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Το λέει στις μεταβατικές διατάξεις του Ν/Σ, άρθρο 9, παρ.6. Το Ν/Σ μπορείς να το κατεβάσεις και από εδώ: http://exetaseis-asep.com/index.php/diafora
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος semiramis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σ'ευχαριστώ πολύ, μόλις το είχα κατεβάσει το νομοσχέδιο από τη σελίδα του ypepth

<<6. Για τον πρώτο μετά την έναρξη ισχύος του παρό−
ντος και τον επόμενο διαγωνισμό του Α.Σ.Ε.Π. εξακο−
λουθούν να εφαρμόζονται οι ισχύουσες διατάξεις περί
παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας, παράλληλα με
τις διατάξεις των παραγράφων 3 και 4 του άρθρου 2
του παρόντος νόμου οι οποίες θα ισχύουν εφεξής.>>

Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις και τι εννοεί λέγοντας ότι οι ισχύουσες διατάξεις εξακολουθούν να εφαρμόζονται μαζί με τις καινούριες? Μάλλον κινδυνεύω να φανώ τελείως χαζή!!! :-[

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Ότι λέει. Θα ισχύουν παράλληλα. Όσοι θεωρούνταν ότι είχαν παιδαγωγική με το ισχύον καθεστώς θα είναι το ίδιο με όποιους πάρουν παδαγωγική με τς νέες προϋποθέσεις για τους 2 πρώτους διαγωνισμούς.
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος semiramis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Και πάλι σ'ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
να ρωτήσω εγώ κάτι τώρα;;;
Πέρα απο τα μεταπτυχιακά/διδακτορικά που δίνουν την παιδαγωγική επάρκεια....
υπάρχουν σεμινάρια (ήδη υπάρχοντα) που να την δίνουν;

Πήρε το αφτί μου για μία συνάδελφο ότι παρακολουθεί ήδη κάποια σεμινάρια , αλλά δεν μου έχει αναφέρει τίποτα στις όποιες συζητήσεις μας.
Δεν θα έλεγα ότι με λατρεύει κιόλας για να με ενημερώσει..... ;D ;D ;D ;D

Πέρα απο αυτό γνωρίζετε αν οργανώνονταιι για το προσεχές μέλλον, σεμινάρια από τα πανεπιστήμια για τους ήδη πτυχιούχους;
Πολλά ζητάω εεεε;;;;;
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος semiramis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μία κοπέλα από το forum μου είχε πει ότι διοργανώνει κάτι σχετικό η Ένωση Ελλήνων Φυσικών, αλλά δεν ξέρω αν τελικά αυτό θα μετρήσει σαν πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας. Εγώ γενικά είμαι επιφυλακτική για σεμινάρια που διοργανώνονται από άλλους φορείς και όχι από τα Πανεπιστήμια γιατί φοβάμαι ότι δεν θα αναγνωριστούν και θα έχουμε πληρώσει ένα σωρό λεφτά χωρίς λόγο. Επίσης είδα ότι το πανεπιστήμιο Κρήτης , τμήμα μαθηματικών, το έχει ήδη έτοιμο το πρόγραμμα που θα δίνει το πιστοποιητικό. Προς το παρόν δεν έχω μάθει κάτι άλλο. Βέβαια εγώ μένω στην επαρχία και δεν ξέρω τι γίνεται στην Αθήνα. Ίσως το Πανεπιστήμιο Αθηνών να ετοιμάζει κάτι από Σεπτέμβρη

Αποσυνδεδεμένος geopap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Η ΕΕΦ και οποιοσδήποτε Μπόνιας καλά κάνει και διδάσκει παιδαγωγικά μαθήματα. Άλλο αυτό και άλλο να δίνει και την επάρκεια. Επάρκεια δίνει μόνο δημόσιος φορέας για επαγγελματικά δικαιώματα στις περισσότερες των περιπτώσεων. Διαφορετικά απλά ο καθένας απο εμάς απλά θα πλήρωνει για να πάρει ένα χαρτί.

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Η ΕΕΦ και οποιοσδήποτε Μπόνιας καλά κάνει και διδάσκει παιδαγωγικά μαθήματα. Άλλο αυτό και άλλο να δίνει και την επάρκεια. Επάρκεια δίνει μόνο δημόσιος φορέας για επαγγελματικά δικαιώματα στις περισσότερες των περιπτώσεων. Διαφορετικά απλά ο καθένας απο εμάς απλά θα πλήρωνει για να πάρει ένα χαρτί.
++++++++++++++++++++++++++++++
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
να ρωτήσω εγώ κάτι τώρα;;;
Πέρα απο τα μεταπτυχιακά/διδακτορικά που δίνουν την παιδαγωγική επάρκεια....
υπάρχουν σεμινάρια (ήδη υπάρχοντα) που να την δίνουν;
Πήρε το αφτί μου για μία συνάδελφο ότι παρακολουθεί ήδη κάποια σεμινάρια , αλλά δεν μου έχει αναφέρει τίποτα στις όποιες συζητήσεις μας.
Δεν θα έλεγα ότι με λατρεύει κιόλας για να με ενημερώσει..... ;D ;D ;D ;D
Πέρα απο αυτό γνωρίζετε αν οργανώνονταιι για το προσεχές μέλλον, σεμινάρια από τα πανεπιστήμια για τους ήδη πτυχιούχους;
Πολλά ζητάω εεεε;;;;;
Υπομονή τα περισσότερα από αυτά που ρωτάς θα απαντηθούν (ελπίζω σύντομα) από το υπουργείο παιδείας και το Π.Ι.
Σχετικά με τους φορείς που θα δίνουν το διαβόητο πιστοποιητικό μην βιαστείς να πας σε καμία ΕΕΦ ή άλλη ιδιωτικό φορέα. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να δώσει πιστοποιηση παιδαγωγικής επάρκειας μέχρι τώρα.

Αποσυνδεδεμένος semiramis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Για να μην παρεξηγηθώ, αυτό που είπα για την ΕΕΦ δεν ξέρω αν ισχύει πράγματι ή όχι, απλώς είναι κάτι που μου το ανέφερε κάποιος άλλος και δεν το έχω ψάξει ούτε ρώτησα στην ΕΕΦ, οπότε με συγχωρείτε αν προκάλεσα σύγχιση. Απ'όσο ξέρω κι εγώ το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας θα το δίνουν τα Πανεπιστήμια

Αποσυνδεδεμένος yioulag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Αυτό που γράφετε για σεμινάριο από την ΕΕΦ είναι αληθές. Είδα με τα ματάκια μου (άλλο που δεν το πίστευα!) ένα χαρτί που έστειλαν αυτοί οι κύριοι στο σχολείο που υπηρετούσα για να διαφημίσουν το σεμινάριό τους. Συνάδελφος μου είπε πως φίλη της πήρε τηλ και της ζήτησαν 300 Ε. Οι άνθρωποι είναι τουλάχιστον απαράδεκτοι!

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
υπήρξα μέλος της ΕΕΦ για ένα έτος. Κατάντησε πολύ.... "κερδοσκοπικό" και η συνδρομή ήταν υψηλή το χρόνο. Υψηλή τουλάχιστον για μέλος απο επαρχιακή πόλη, μακριά απο την Αθήνα που δεν μπορεί να πάρει μέρος σε όλα αυτά τα σεμινάρια με την τιμή συμμετοχής μέλους.
Τελικά δεν πλήρωσα την ανανέωση αλλα επιμένουν χρόνια μετά να με παίρνουν τηλέφωνα και να μου λένε να πάω σε σεμινάρια που διοργανώνουν χιλιόμετρα μακρια... με το αζημίωτο φυσικά!
Να επανεγγραφώ (κάπου στα 65 ++ euro έχει φτάσει) + όσο πάει το έκαστο σεμινάριο!
Βρε δε σφάξανε... κάτι τέτοιους πρέπει να τους "κόψει" να μην τα αναγνωρίσει.
Δεν έχω βρε παιδάκι μου, ούτε 300 euro για σεμινάρια, ούτε 1000 για ειδική αγωγή ούτε 20.000 για αγορά προυπηρεσίας!
Ωχουουουουουουου ;) ;) ;) ;)
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος geopap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Η ΕΕΦ καλά θα κάνει να ασχοληθεί λιγάκι πιο σοβαρά με θέματα που απασχολέι εμας τους φυσικούς όπως τα εργασιακά μας, την αναγνώριση των κατευθύνσεων/ ειδικοτήτων/ επαγγελματικών δικαωμάτων  απο το κράτος , θέματα όπως η ασφάλιση , οι συνθήκες εργασίας. Η παροχή βοήθειας με διάφορους τρόπους πχ ...ώς κέντρο διασύνδεσης πανεπιστημίων/φοιτητών/ιδιωτών/επιχειρηματιών.
Δυστυχώς δεν τα κάνει και γι αυτο δεν την παίρνουν και οι υποψιασμένοι στα σοβαρα.

Δυστυχώς τίποτα απο όλα αυτά. Ένα μαγαζάκι για σεμινάρια είναι με αθλιότατες εγκατασάσεις. Είχα και γώ παέι για ενα σεμινάριο στην πληροφορική και το μετάνιωσα. Μαγαζάκι για να βγάζει κανένα φραγκάκι , χωρίς δύναμη , χωρίσ στόχο , χωρίς λόγω ύπαρξης.
Θα μπορούσε να λέγεται Ουζερι  Φυσικων, Σύλλογος Φυσικών Αθηνών , Σεμινάρια συλλόγου Φυσικών , Φροντιστήρια ΑΣΕΠ  η  ΕΕΦ , Club Φυσικών...

Ο τίτλος είναι καθαρά παραπλανητικός , δεν εκλέγεται κανείς απο κανέναν και δεν εκπροσωπεί κανέναν αυτό το μαγαζι. Αυτά για την ΕΕΦ. Άν αποφασίσει να είναι πιό ενεργή και να αναλάβει δράσεις ...το ξανακοιτάμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 534
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.154 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.