*

Αποστολέας Θέμα: τι θα γίνει τελικά με το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας?  (Αναγνώστηκε 13796 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VasoZ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ενας κούκος φέρνει την Ανοιξη;
    • Προφίλ
Απ: τι θα γίνει τελικά με το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας?
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 05:59:07 μμ »
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
Ωραία έχουμε 2010, αλλά πότε σκοπεύουν να μας που τι θα κάνουν;
Θα μας το ανακοινώσουν "τελευταία στιγμή" κι όπως θα έχει το χρόνο και τα λεφτά θα τρέχει να πάρει πιστοποίση από κάπου;!;
Το ελληνικό κράτος κάνει τα πάντα για να ωθήσει τον κόσμο προς μετανάστευση.Α, ρε ξύλο που τους χρειάζεται!
Ο κόσμος έχει υποχρεώσεις, παιδιά, λίγα χρήματα και χρόνο και ίσως αν είναι κάποιος τυχερός τη σήμερον ημέρα να έχει και δουλειά.

Φυσικά τα λέω έτσι για να πω έναν από τους πόνους μου κι όχι γιατί απευθύνομαι προσωπικά σε κάποιον άνθρωπο εδώ από εσάς που έχετε γράψει.

 ;) :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι θα γίνει τελικά με το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας?
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 06:01:56 μμ »
Δεν θεωρώ ότι οτιδήποτε έχει πει η Διαμαντοπούλου είναι εξορισμού λάθος. Το να είναι ο ΑΣΕΠ υποχρεωτική προυπόθεση για όλους, το να μετρούν όλα τα ακαδημαικά προσόντα του κάθε υποψηφίου, το να υπάρχει υποχρεωτική παιδαγωγική επιμόρφωση όποιου επιθυμεί να μπει σε μία τάξη, το να καταργηθούν τα σεμινάρια των 400 ωρών, εμένα με βρίσκουν σύμφωνο.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι θα γίνει τελικά με το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας?
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 01:49:31 πμ »
Green....μην απομονώνεις τόσο πολύ τουσ νόμους και τις ρυθμίσεις από την πραγματικότητα...και η πραγματικότητα είναι πως όταν αλλάζουν οι όποι του παιχνιδιού τόοοσο ξαφνικά...είναι δύσκολο για τον κόσμο που έχει προσαρμοστεί και έχει παλέψει με άλλα δεδομένα...του πετάνε τους κόπους του στα σκουπίδια (και κόπους εννοώ κάθε αξιοκρατική και ανοιχτή για όλους διαδικασία...όχι τα βυσματικά...)
Αφού λοιπόν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ η παιδαγωγική κατάρτιση...μάθε λοιπόν από μένα που έκανα επί τέσσερα χρόνια στη σχολή μου παιδαγωγικά πως ο Ξωχέλης,ένας από τους σημαντικούς καθηγητές στην παιδαγωγική που είχαμε μας έλεγε συνέχεια πως στα προηγμένα κράτη που σέβονται την Παιδεία και συγκεκριμένα στις σκανδιναβικές χώρες,για να γίνει μια αλλαγή στο εκπαιδευτικό σύστημα...είτε αφορά τα σχολεία και τους μαθητές είτε αφορά τον τρόπο διορισμού των εκπαιδευτικών...την μελετούν πάνω από 10 χρόνια...δεν είναι ό,τι του φανεί του Λολοστεφανή οι άνθρωποι όπως οι δικοί μας...
Και οι φοιτητές ξέρουν απ'την σχολή τι θα αντιμετωπίσουν αργότερα....Επίσης αφού μιλάς για τα σεμινάρια και εξαίρεις τόσο πολύ τα προσόντα...να σου πω κι εγώ με τη σειρά μου να καταργηθούν τα δίδακτρα από τα μεταπτυχιακά...όπως ήταν παλιά!!
Γιατί πλέον ΟΛΑ αγοράζονται...απλά κάποια κοστίζουν λιγότερο και τα αποκαλούν σεμινάρια και κάποια άλλα κοστίζουν περισσότερο και τα αποκαλούν μεταπτυχιακά!!
Η ουσία είναι η ίδια...ό,τι μπορεί αγοράζει κανείς...γιατί εκεί μας φτάσανε...αυτό θέλανε...και εμείς καθόμαστε σαν τα χάπατα και μιλάμε για προσόντα...αυτούς μόνο το παραδάκι που στάζουμε τους νοιάζει και όχι τα προσόντα ως προσόντα...
Και μη μου πεις πως στα μεταπτυχιακά (στην Ελλάδα) μπαίνει κάποιος δύσκολα σε αντίθεση με τα σεμινάρια...γιατί από τότε που άρχισαν να πληρώνονται ακούω την σάρα και την μάρα να μπαίνει σε μεταπτυχιακό....αυξήθηκε ξαφνικά ως εκ θαύματος ο αριθμός εισακτέων σε μεταπτυχιακά...γιατί απλά παίζει χρήμα πλέον...!!
Αυτά ξέρω εγώ...και καλό είναι καμιά φορά το "read between the lines" που λένε και οι Άγγλοι...
Αυτά ήθελα να πω....και να προσέχουμε πριν βγούμε σαν ειδήμονες να μιλήσουμε για την ορθότητα ενός συστήματος που απλά έχει στόχο να μας στίβει σαν λεμονόκουπες....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: τι θα γίνει τελικά με το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας?
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 02:04:49 πμ »
Ας μη μασάμε άλλο, για διαβάστε όλοι προσεκτικά την έρευνα και το πόρισμα που έχει διεξάγει ο συνήγορος του πολίτη και ας στηριχτούμε
σε αυτό.
Πιστεύω αξίζει τον κόπο όσο είναι καιρός....

http://www.synigoros.gr/pdf_01/6953_2_porisma_p_e_.pdf


Για δείτε και το πόρισμα!!

http://www.synigoros.gr/pdf_01/6953_1_DELTIO_TYPOU.pdf


Ο Συνήγορος του Πολίτη συμπεραίνει ότι το ΥΠΕΠΘ δεν έχει τηρήσει αυστηρή και
σταθερή στάση όσον φορά το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας ενώ δεν είναι σαφές αν τελικά
πρέπει οι υποψήφιοι εκπαιδευτικοί να το έχουν. Έτσι, αν και γενικώς θεωρείται απαραίτητο προσόν
διορισμού και πρόσληψης, η έλλειψή του δεν αποτελεί κώλυμα, εφόσον εν απουσία των εχόντων το
πιστοποιητικό αυτό διορίζονται και προσλαμβάνονται οι μη έχοντες αυτό, ενώ σε ορισμένες
περιπτώσεις δεν ζητείται καθόλου.
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας είναι εντελώς ανεπαρκές.
http://xenesglosses.eu/2016/01/to-pistopoiitiko-paidagogikis-epark/

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159746
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.