*

Αποστολέας Θέμα: Β γλωσσα-δημοτικό  (Αναγνώστηκε 71131 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #112 στις: Ιούνιος 02, 2011, 04:05:16 μμ »
Ντρέπεσαι να πεις ότι φοβάσαι να απολυθείς ενώ είσαι μόνιμη;
Εγώ πάλι δε ντρέπομαι καθόλου. Και το φοβάμαι , και το απεύχομαι και μάχομαι να μη γίνει, κατά τον ίδιο τρόπο που μάχομαι για τα δικαιώματα των αδιόριστων συναδέλφων, και φωνάζω και διαδηλώνω και απεργώ για αυτούς.
Δε θα πέσω στην παγίδα όμως, επειδή "εξασφάλισα" (μέσω ΑΣΕΠ , κανείς δε μου τη χάρισε και από κανένα δεν την έκλεψα) μια θέση στο δημόσιο σχολείο, έχοντας μάλιστα δύο πανεπιστημιακά πτυχία "καθηγητικών" σχολών , να είμαι αιώνια ευγνώμων και να παραιτηθώ κάθε δικαιώματος μου να διαμαρτύρομαι για ότι πιστεύω ότι πρέπει να αλλάξει. Θα το θεωρούσα ένδειξη ηττοπάθειας από πλευράς μου. Το να είσαι απαισιόδοξος ή αισιόδοξος πάλι , έχω τη γνώμη ότι θα πρέπει να σχετίζεται με τη γύρω σου πραγματικότητα. Θέλω να αισιοδοξήσω. Αρκεί να πειστώ με επιχειρήματα ότι η παρούσα (δεν είναι καινούργια, αλλά όλο και χειροτερεύει) φάση και κατάσταση του κλάδου μας "προκαλεί" συναισθήματα αισιοδοξίας για το μέλλον.

Ντρεπομαι  οταν ο αλλος του χρονου θα μεινει ανεργος εγω να κλαιγομαι μην με απολυσουν, οσο κι αν το φοβαμαι.
Η γιαγια μου ευστοχα ελεγε "να κλαιν οι χηρες , να κλαιν κι οι παντρεμενες..."
Επισης ποιος σου ειπε να παραιτηθεις των δικαιωματων σου?????Εγω σιγουρα οχι...
Και τελος-προσωπικα- δεν εχω κανενα καημο να σε πεισω με επιχειρηματα να αισιοδοξησεις.
Δε θες , μη θες. Αλλα εγω αν θελω να αισιοδοξησω πες με κοκκορομυαλη μεσα σου, μεχρι εκει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2011, 04:06:50 μμ από mariefrance »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:54:41 »

Αποσυνδεδεμένος aspad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Γηράσκω αει διδασκόμενος
    • Προφίλ
Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #113 στις: Ιούνιος 02, 2011, 10:38:30 μμ »
To "διαίρει και βασίλευε" λειτουργεί άψογα.
Εντάξει λοιπόν Alceste. Οι μόνιμοι φταίνε που το Υπουργείο καθυστερεί τους διορισμούς των διοριστέων του 08 και θέλει να κόψει τους διορισμούς ΑΜΩ. Αυτοί είναι ο εχθρός. Απλά αναρωτιέται κανείς τί όφελος έχουν οι μόνιμοι, να ταλαιπωρούνται και να μένουν άνεργοι οι συνάδελφοί τους.
 Mariefrance, το ρητό της γιαγιάς σου περί "παντρεμένων" και "χήρων" μου φαίνεται τόσο retro και υποτιμητικό για τους αδιόριστους συναδέλφους, που πραγματικά δεν μπορώ να το σχολιάσω. Αυτό που με βεβαιότητα σου λέω είναι ότι σε καμια περίπτωση δεν κλαίγομαι και αναρωτιέμαι σε ποιό σημείο των μηνυμάτων μου διέκρινες "κλάψα" .
Αυτό όμως που με στεναχωρεί περισσότερο (Alceste μη συγκινηθείς άλλο) είναι που καθόλου δεν μπορείτε να δεχθείτε ότι η υποβάθμιση της γαλλικής γλώσσας και της ξενόγλωσσης εκπαίδευσης γενικά , μας πλήττει όλους , διορισμένους και αδιόριστους. Και αν στοχεύσουμε όλοι στην αναβάθμισή της , μόνο κέρδος θα έχουμε όλοι και οι μαθητές μας κυρίως.
Ας μην συνεχίσουμε λοιπόν τη συζήτηση.  Εύχομαι το καλύτερο για όλους. 
Choisissez un travail que vous aimez et vous n’aurez pas à travailler un seul jour de votre vie.
Confucius

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #114 στις: Ιούνιος 02, 2011, 11:10:34 μμ »
Οτι να'ναι......

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #115 στις: Ιούνιος 02, 2011, 11:16:15 μμ »
Έτσι μπράβο, να πλακωνόμαστε μεταξύ μας μέχρι την επόμενη εγκύκλιο του Υπουργείου που ποιος ξέρει τι θα λέει πάλι... Έχουμε καταλάβει ότι τα πράγματα είναι σε οριακό σημείο; Για ΟΛΟΥΣ του εκπαιδευτικούς (μόνιμους και μη) και για ΟΛΟΥΣ τους κλάδους;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:54:41 »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #116 στις: Ιούνιος 02, 2011, 11:20:27 μμ »
Μα θα τρελαθουμε πια. Που εχω γραψει εγω η εχω αφησει να εννοηθει οτι δεν καταννοω οτι υποβαθμιζεται ο κλαδος μας και η ξενογλωσση εκπαιδευση και η εκπαιδευση εν γενει?
Που καταλαβαινει κανεις οτι εγω ειμαι ευχαριστημενη και ζω στο ροζ συννεφο μου?Εγω που γυρναω σε 4 σχολεια σαν τον  τσιγγανο?
Οτι θελουμε λεμε πια?

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #117 στις: Ιούνιος 03, 2011, 09:02:07 πμ »
Xτες το βράδυ σε ζητήση στη ΝΕΤ με τον Χρυσοχοϊδη , το Μάνο κά περί οικονομικών, ανάπτυξης, δημοσίου κλπ ήταν τυχαίο που για όλα τα παραδείγματα για παύση, απόλυση κλπ δημοσίων υπαλλήλων χρησιμοποιήθηκαν εκπαιδευτικοί;
"Ας πούμε ότι δυο δάσκαλοι κάθονται, αυτούς ποιος τους πληρώνει; Ο εργαζόμενος των 500ευρώ που θα φορολογηθεί. Ενώ αν τους πούμε κύριοι δεν έχετε αρκετή δουλειά, καθίστε σε αργία για 3 χρόναι με το μισό μισθό πριν απολυθείτε ώστε να έχετε τακτοποιήσει τις εκκρεμότητές σας λύνετε κάπως το πρόβλημα"
Αυτό ειπώθηκε από τους πολιτικούς και όλοι συμφωνούσαν. Όπως καταλάβατε ο καιρός γαρ εγγύς.
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #118 στις: Ιούνιος 03, 2011, 10:07:16 πμ »
Βεβαια ετσι εχουν τα πραγματα... Οι δασκαλοι καθονται...Οι ΔΕΗτζηδες σκοτωνονται στη δουλεια, το ιδιο και οι υπαλληλοι της Ολυμπιακης που καθοντουσαν και πληρωνοντουσαν χροοοοονια,επισης οι υπαλληλοι του ΟΣΕ σκοτωνονται στη δουλεια και ομως μετατασσονται εκει που επιθυμουν.
Απολυστε τους εκπαιδευτικους και θα δει αυτο το κρατος την υγεια του.Αλλα καλα να παθουμε αφου εχουμε τετοιους μαχητικους συνδικαλιστες......

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #119 στις: Ιούνιος 03, 2011, 11:57:59 πμ »
http://www.pde.gr/index.php?page=2718

Mία δεύτερη ξένη γλώσσα και στα γυμνάσια...

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #120 στις: Ιούνιος 03, 2011, 12:26:57 μμ »
Βεβαια ετσι εχουν τα πραγματα... Οι δασκαλοι καθονται...Οι ΔΕΗτζηδες σκοτωνονται στη δουλεια, το ιδιο και οι υπαλληλοι της Ολυμπιακης που καθοντουσαν και πληρωνοντουσαν χροοοοονια,επισης οι υπαλληλοι του ΟΣΕ σκοτωνονται στη δουλεια και ομως μετατασσονται εκει που επιθυμουν.
Απολυστε τους εκπαιδευτικους και θα δει αυτο το κρατος την υγεια του.Αλλα καλα να παθουμε αφου εχουμε τετοιους μαχητικους συνδικαλιστες......
Ακριβώς. Ούτε απόσπαση σε γραφείο δε θα μπορούμε να πάρουμε πλέον αφού έχουν γεμίσει με τις θείτσες που διορίστηκαν "αξιοκρατικά" σε δήμους, ΔΕΚΟ κτλ με απολυτήριο γυμνασίου και δεν ξέρουν να ανοίξουν έναν υπολογιστή - για αυτούς όμως δεν τέθηκε ούτε στιγμή θέμα απόλυσης. Φυσικά, είμαι η τελευταία που θα πει ότι πρέπει να απολυθεί κάποιος από τη δουλειά του, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ξεκινά η συζήτηση από μόνιμους υπαλλήλους, που έχουν τουλάχιστον ένα πανεπιστημιακό πτυχίο και πολλοί έχουν διοριστεί αξιοκρατικά μέσω ΑΣΕΠ.
Κατά τα άλλα, ψυχραιμία μεταξύ μας. Αυτή η πολιτική θίγει τους πάντες - και αυτό ακριβώς που συμφέρει την εξουσία είναι να αρχίσουμε να "τρωγόμαστε" μεταξύ μας: γερμανόφωνοι μα γαλλόφωνους, μόνιμοι με διοριστέους και αναπληρωτές κτλ κτλ.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος Ilek05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Που θα μας στείλουν φέτος;
    • Προφίλ
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #122 στις: Ιούνιος 03, 2011, 09:09:14 μμ »
http://www.deutsch.gr/img/d01d18dbb9a3e8c7fa02a25b827b052dSchicksalFremdsprachenunterricht.doc

Ναι, κάτι τέτοιο είχα σκεφτεί κι εγώ... Δεν νομίζω να το κάνει κανείς δωρεάν αλλά αν κάθε παιδί πληρώνει γύρω στα 10€ το μήνα, κάτι βγαίνει, έτσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #123 στις: Ιούνιος 03, 2011, 10:37:59 μμ »
 ενώ οι επίσημες γλώσσες της Ε.Ε. είναι έντεκα, οι γλώσσες εργασίας των θεσμικών οργάνων της είναι επισήμως τρεις (αγγλική, γαλλική, γερμανική) και ουσιαστικά δύο (αγγλική, γαλλική).http://www.komvos.edu.gr/glwssa/odigos/thema_c2/c_2_thema.htm
Και να που καταντήσαμε, να θεωρούμαστε Β' γλώσσα!
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #124 στις: Ιούνιος 04, 2011, 11:44:38 πμ »
http://dlv.gr/?p=1555

Απίστευτο! Χτύπησαν συνάδελφισσα Γαλλικών έξω από το Υπουργείο Συνεχής ενημέρωση από τους συναδέλφους μας μέσα κι έξω από το Υπουργείο Παιδείας
(19: 45)

Πριν από μόλις λίγα λεπτά, ο κ. Κατσαρός (εκπαιδευτικός) από το επιτελείο της Υπ. Παιδείας, μας ανέφερε ότι το ραντεβού της Δευτέρας έχει κλειδώσει και η κ. Χριστοφιλοπούλου θα δεχθεί την αντιπροσωπεία των Συλλόγων. Ο ίδιος δήλωσε ότι με την Εγκύκλιο “επιχειρείται ένας εξορθολογισμός του συστήματος” και ότι “όλα τα Ελληνόπουλα θα έχουν τη δυνατότητα να μάθουν μία (1) δεύτερη ξένη γλώσσα”, κινούμενος προφανώς στα πλαίσια της Εγκυκλίου που εξέδωσε το υπουργείο.

Σε συναδέλφους που εξακολουθούν να παραμένουν έξω από το υπ. Παιδείας ειπώθηκε ότι θα αξιοποιηθεί όλο το υπάρχον προσωπικό, όμως θα ελαχιστοποιηθούν οι προσλήψεις.

Εννοείται ότι διατηρούμε τις επιφυλάξεις μας.

(18:30)

Έξω από το χώρο του Υπ. Παιδείας συγκεντρωμένοι συνάδελφοι Γερμανικών και Γαλλικών είχαν σχηματίσει ανθρώπινη αλυσίδα, προκειμένου να μιλήσουν στην υφ. κ. Φώφη Γεννηματά, αφού η Υπουργός δεν δεχόταν καν, μετά από 6 ώρες αναμονής.

Η υφ. κ. Φώφη Γεννηματά βρισκόταν μέσα στο υπηρεσιακό της αυτοκίνητο που εκείνη την ώρα έβγαινε από το υπόγειο γκαράζ του υπουργείου.  Οι συνάδελφοι καθηγητές Γαλλικών και Γερμανικών κατευθύνθηκαν προς το αυτοκίνητο, για να πλησιάσουν και να μιλήσουν στην υφυπουργό.

Ένας άντρας της υπηρεσίας Security  κατευθύνθηκε προς το μέρος τους και χτύπησε με τα χέρια μια συναδέλφισσα καθηγήτρια Γαλλικών στα πλευρά, όπως μας ενημέρωσαν συνάδελφοι από τον τόπο του συμβάντος

Αυτή τη στιγμή έχει έρθει το ΕΚΑΒ για να διακομίσει τη συναδέλφισσα στον νοσοκομείο “ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ. Η συναδέφισσα δήλωσε πως θα προβεί σε όλες τις νόμιμες ενέργειες.
(17:00)

Η αντιπροσωπεία των Συλλόγων αυτή τη στιγμή βρίσκεται έξω από το Υπ. Παιδείας. Η υπουργός …φυγαδεύθηκε και δόθηκε το “πράσινο φως” να αποχωρήσουν οι Περιφερειακοί Διευθυντές και οι υπάλληλοι του υπουργείου. Έξω από το υπουργείο εξακολουθούν να παραμένουν οι δυνάμεις των ΜΑΤ.

(16:25)

Οι συνάδελφοι που βρίσκονται συγκεντρωμένοι έξω από το Υπουργείο, θέλουν να μπουν μέσα. Η αντιπροσωπεία των Συλλόγων Καθηγητών Γερμανικής και Γαλλικής Γλώσσας αποδέχθηκαν το ραντεβού για τη Δευτέρα 6 Ιουνίου, αλλά θεωρούν ότι είναι αργά (αν δεν είναι εκ του πονηρού), διότι δεν υπάρχει χρονικό περιθώριο: Σύμφωνα με την Εγκύκλιο την Τετάρτη στις 8 Ιουνίου 2011 “Οι γονείς και οι κηδεμόνες των μαθητών που θα φοιτήσουν κατά το σχολικό έτος 2011-2012 στις Ε΄ & Στ΄ τάξεις του δημοτικού σχολείου θα συμπληρώσουν, μετά από ενημέρωσή τους δήλωση της γλώσσα προτίμησης του παιδιού τους (Γαλλική ή Γερμανική) και θα την καταθέσουν στο Δ/ντή του σχολείου τους  …”.

Οι συνάδελφοι της αντιπροσωπείας των Συλλόγων βρίσκονται ακόμα εκεί, έξω από το Γραφείο της Υπουργού. ΔΕΝ ΦΕΥΓΟΥΝ!  Μέσα στο υπουργείο βρίσκονται οι Πρόεδροι των Συλλόγων των Καθηγητών Γερμανικής Γλώσσας κ.κ. Γιάννης Καρατσιομπάνης (Π.Ε.ΚΑ.ΓΕ.Π.Ε.) και Πέτρος Παπαβασιλείου (ΣΥ.ΚΑ.Γ.Ε. – DLV), οι 2 Γραμματείς κ.κ. Παν. Γιατράς (Π.Ε.ΚΑ.ΓΕ.Π.Ε.) και Έλενα Καρουλά-Γούλα (ΣΥ.ΚΑ.Γ.Ε. – DLV) καθώς και οι 2 Πρόεδροι των Συλλόγων Καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας.

(15:55)

Θα υπάρξει ραντεβού με την υφ. Παιδείας κ. Χριστοφιλοπούλου τη Δευτέρα στις 16:00 μμ.

(15:50)

Η αντιπροσωπεία των συναδέλφων ανέβηκε στο Υπ. Παιδείας και ζήτησε να συναντηθεί, όπως προαναφέραμε με την Υπουργό ΜΟΝΟ. Αυτό έλαβε χώρα γύρω στις 2. Η υπουργός διεμήνυσε ότι δεν μπορεί να δεχθεί την αντιπροσωπεία γιατί βιάζεται και σε 5 λεπτά θα πρέπει να είναι στο Μέγαρο Μαξίμου.

Η υπουργός, μέχρι αυτή την ώρα, είναι ακόμα μέσα στο γραφείο της!

(15:35)

Ο Γ. Γ. του Υπουργείου Παιδείας κ. Κουλαϊδής ΔΗΛΩΣΕ ΑΓΝΟΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ!

(14:45)

Η Υπουργός Παιδείας αρνήθηκε να δεχθεί την αντιπροσωπεία των Συλλόγων και αυτή τη στιγμή γίνεται συνάντηση με τον Γενικό Γραμματέα του Υπ. Παιδείας κ. Κουλαϊδή.

(13:50)

Λίγο μετά τις 13:00 οι συνάδελφοι μπήκαν μέσα στο Υπ. Παιδείας και, σύμφωνα με κάποιες πρώτες πληροφορίες, αντιπροσωπεία των Συλλόγων ανέβηκε στο Γραφείο. Οι συνάδελφοι απαίτησαν να μιλήσουν μόνο με την Υπουργό. Για οποιαδήποτε άλλη εξέλιξη, θα υπάρξει νεότερη ενημέρωση.

Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: Β γλωσσα-ο ψωριαρης του δημοτικου
« Απάντηση #125 στις: Ιούνιος 04, 2011, 11:46:17 πμ »
Απορώ που αυτά δεν έγιναν "πρώτο θέμα" και δε συζητιούνται ούτε εδώ...

http://www.apf.gr/default.asp?static=34&ID=848
Σήμερα, Πέμπτη 2-6-20011, οι καθηγητές γαλλικής και γερμανικής γλώσσας είχαν παράσταση διαμαρτυρίας  στο ΥΠΔΒΜΘ, για τον αυθαίρετο ορισμό των σχολείων σε γαλλόφωνα και γερμανόφωνα. Παρά το πλήθος των συγκεντρωμένων εκπαιδευτικών, η ηγεσία  του Υπουργείου αρνήθηκε να συναντήσει τους Προέδρους των Συλλόγων μας. Το αποκορύφωμα του εμπαιγμού του Υπουργείου ήταν η επίκληση ανειλημμένης υποχρέωσης της Υπουργού για «εσπευσμένη» μετάβασή της στο Μέγαρο Μαξίμου.

Η  Υπουργός, όχι μόνο δεν έφυγε, αλλά είχε και μακρά σύσκεψη με τον Περιφερειάρχη Θεσσαλίας. Όταν αποφασίσαμε να περιμένουμε την Υπουργό και στις δυο εξόδους του Υπουργείου, συνάδελφοι εκπαιδευτικοί προπηλακίστηκαν από άνδρα της ασφάλειας της κας Φ. Γεννηματά, ο οποίος μάλιστα δε δίστασε και να βιαιοπραγήσει εναντίον συναδέλφων. Σε προηγούμενη συνομιλία (την ίδια πάντα ημέρα) και με τον κο Κουλαιδή , Γενικό Γραμματέα του Υπουργείου, τα Προεδρεία μας διαπίστωσαν ότι δεν είχε πλήρη γνώση της εγκυκλίου σχετικά με το διαχωρισμό σε γαλλόφωνα και γερμανόφωνα σχολεία.!!!!

Η αμετακίνητη απόφασή μας για παραμονή στο Υπουργείο, έκαμψε την αδιαλλαξία της Υπουργού και περί ώρα 6.30 πια το απόγευμα, έστειλε αντιπροσωπεία από δυο συμβούλους του γραφείου της, δασκάλους στην ειδικότητα, οι οποίοι δεν καθησύχασαν με κανέναν τρόπο την ανησυχία μας. Με το γνωστό, πλέον, παρελκυστικό, δαιδαλώδη και ομιχλώδη λόγο, ο οποίος μάλιστα παρουσίαζε και αρκετά κενά πληροφόρησης, προσπάθησαν να μας διαβεβαιώσουν πως το Υπουργείο ΘΑ ΠΡΑΞΕΙ το καλύτερ
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 282
Σύνολο: 291

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.