*

Αποστολέας Θέμα: TE16-ΠΕ16  (Αναγνώστηκε 17864 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σωτηρης Αποστολάκης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πτυχίο πιανου
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 09:18:07 μμ »
Καλησπέρα σας...εχω πτυχίο πιανου απο αναγνωρισμενο ωδείο...θα ηθελα να μου πείτε εάν γνωρίζετε εαν ειμαι τε.Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: TE16-ΠΕ16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:20:23 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 16, 2017, 11:37:16 μμ »
Ναι, είστε ΤΕ16 με κατεύθυνση πιάνου από μη ανώτατο ίδρυμα (ωδείο).

Αποσυνδεδεμένος marios751992

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 08, 2017, 07:54:53 μμ »
Καλησπέρα σας, θα ήθελα όποιος ξέρει και έχει εμπειρία να μου λύσει μια απορία. Είμαι πτυχιούχος σε άσχετο αντικείμενο (ΑΣΟΕΕ) και έχω πτυχίο Κλασικής Κιθάρας. Αν κάνω το μεταπτυχιακό στη Κλασική Κιθάρα του Ιονίου Πανεπιστημίου υπάρχει περίπτωση να γίνω ΠΕ16;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 09, 2017, 12:04:31 πμ »
Ως πτυχιούχος Κλασικής Κιθάρας μη ανώτατου εκπαιδευτικού ιδρύματος (ωδείου) είστε ΤΕ 16. Ως εκ τούτου, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, δεν έχετε τη δυνατότητα αναγνώρισης μεταπτυχιακού γι'αυτή την ειδικότητα. Αν ήσασταν ΠΕ16 ως κάτοχος πτυχίου πανεπιστημιακής σχολής μουσικής κατεύθυνσης, θα μπορούσε το μεταπτυχιακό σας να αναγνωριστεί και να προστεθεί ως επιπλέον προσόν για τη συγκεκριμένη ειδικότητα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: TE16-ΠΕ16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:20:23 »

Αποσυνδεδεμένος Pris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 03, 2017, 11:13:26 μμ »
Καλησπέρα σας, θα ήθελα όποιος ξέρει και έχει εμπειρία να μου λύσει μια απορία. Είμαι πτυχιούχος σε άσχετο αντικείμενο (ΑΣΟΕΕ) και έχω πτυχίο Κλασικής Κιθάρας. Αν κάνω το μεταπτυχιακό στη Κλασική Κιθάρα του Ιονίου Πανεπιστημίου υπάρχει περίπτωση να γίνω ΠΕ16;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ακόμα και διδακτορικό να έχεις, αν το πρώτο πτυχίο σου δεν είναι από τμήμα μουσικών σπουδών, εξακολουθείς να είσαι ΤΕ16 (αν έχεις παιδαγωγική επάρκεια-αλλιώς είσαι ΕΜ16) με διδακτορικό.

Αποσυνδεδεμένος vasimpax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 04, 2018, 05:35:41 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Είμαι αποφοιτη Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης, έχω πτυχίο αρμονίας και δίπλωμα μονωδιας. Θα μπορούσα να ενταχθώ στους πίνακες του ΤΕ;; Επίσης θα με βοηθούσε αν κάνω μεταπτυχιακο στη μουσική διδασκαλία;; Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Pris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 04:22:25 μμ »
Νομίζω ότι δεν αρκεί η μονωδία και η αρμονία για να μπεις. Δεν το λέω με βεβαιότητα όμως. (ψάξε την φετινή εγκύκλιο κάπου θα το αναφέρει) Σίγουρα από αντίστιξη και πάνω μπορείς να μπεις ή με πτυχίο-δίπλωμα οργάνου.

Το μεταπτυχιακό δεν μπορεί να σε εντάξει. Μπορεί να σου δώσει καλύτερη σειρά όμως αν έχεις ήδη ενταχθεί.

Γενικά όμως να ξέρεις με μηδενική προϋπηρεσία, ακόμα και να ενταχθείς στους πίνακες ΤΕ, είναι εξαιρετικά απίθανο να διοριστείς έστω και για λίγες ώρες. Οι από πάνω σου έχουν φτάσει σε αστρονομικά νούμερα.

Αποσυνδεδεμένος vasimpax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 11, 2018, 02:05:50 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 29, 2023, 12:47:30 μμ »
Γνωρίζει κάποιος καλός συνάδελφος, αν το πτυχίο οργάνου και ειδικού αρμονίας αναγνωρισμένου από το κράτος ωδείου έχει νόημα να κατατεθεί στην υπηρεσία από μόνιμα διορισμένο εκπαιδευτικό σε άλλο αντικείμενο;
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1704
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 29, 2023, 01:12:10 μμ »
Κλαημέρα, εχω δει προσωπικα γυμναστη να παιρνει συνεχως με προτερασιοτητα αποσπασης εντος πυσδε σε μουσικο σχολειο λογω πτυχιου τε16 (ωδειου). Επισης ειναι προσθετο προσν για αποσπαση σε Μουσικο μεσω υπουργειου. Ισως (θα επανελθω για αυτο) , αν υποβληθει αιτηση προς το ΑΠΥΣΔΕ μεσω δδε (κατατιθεται στο πρωτοκολλο της δδε) να μπορει να αποδοθει και 2η ειδικοτητα για συμπληρωση ωραριου σε Μουσικο σχολειο .Αν ακουει ενας μουσικος θα μπορουσε να μας διαφωτισει περαιτερω

Αποσυνδεδεμένος Pris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 29, 2023, 01:18:28 μμ »
Γνωρίζει κάποιος καλός συνάδελφος, αν το πτυχίο οργάνου και ειδικού αρμονίας αναγνωρισμένου από το κράτος ωδείου έχει νόημα να κατατεθεί στην υπηρεσία από μόνιμα διορισμένο εκπαιδευτικό σε άλλο αντικείμενο;

Το πτυχίο οργάνου σίγουρα μπορεί να σου εξασφαλίσει β' ειδίκευση. Το ειδικό αρμονίας δεν θυμάμαι. Καλό είναι όμως να τα καταθέσεις και τα δύο και ταυτόχρονα να κάνεις αίτηση για απόδοση β' και β' ειδίκευσης, με β' να είναι το όργανο του πτυχίου σου και γ' τα θεωρητικά της Ευρ.Μουσικής (αν τελικά το καλύπτει αυτό το ειδικό αρμονίας-που όμως δεν το ξέρω σίγουρα και το θεωρώ κομμάτι δύσκολο).

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 29, 2023, 02:16:59 μμ »
@ g.t και Pris
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο και την βοήθειά σας! Η αλήθεια είναι πως δεν θα ήθελα να αλλάξω αντικείμενο , ούτε θέλω απόσπαση σε μουσικό σχολείο. Δεν ήξερα καν πως έχω μια κάποια επιλογή είναι η αλήθεια. Οι σπουδές αυτές έγιναν από μεράκι και αγάπη μέχρι και τα φοιτητικά μου χρόνια και μόνο μια φορά (σε προφορική συνέντευξη πανεπιστημίου στο εξωτερικό για μεταπτυχιακό) έκανα χρήση τους. Εκεί θεωρήθηκε σαν επιβεβαίωση ουσιαστικά της πειθαρχίας που αντιλαμβανόμαστε πως έχει ένας άνθρωπος που σπουδάζει κάτι τόσο απαιτητικό και όχι σαν προσόν συναφές με το αντικείμενο. Δεν μου ζήτησαν επίσημη μετάφραση ή θεώρηση δηλ. Για τις ανάγκες ομίλου θεάτρου που θα ήθελα να χρησιμοποιήσουμε και μουσική, ρώτησα μήπως πρέπει να απευθυνθώ στην καθηγήτρια μουσικής του σχολείου ή μπορώ να το κάνω η ίδια χωρίς να εμπλέξω άλλον συνάδελφο (δεν ξέρω αν θα θέλει βασικά).
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 29, 2023, 02:32:19 μμ »
[..] Για τις ανάγκες ομίλου θεάτρου που θα ήθελα να χρησιμοποιήσουμε και μουσική, ρώτησα μήπως πρέπει να απευθυνθώ στην καθηγήτρια μουσικής του σχολείου ή μπορώ να το κάνω η ίδια χωρίς να εμπλέξω άλλον συνάδελφο (δεν ξέρω αν θα θέλει βασικά).

Καλό θα είναι πρώτα να ρωτήσεις  τη μουσικό του σχολείου (για να μη νομίζει ότι την παρακάμπτεις). Αν όμως δεν θέλει να εμπλακεί (δεν είναι και υποχρεωμένη να βοηθήσει), προχώρα το μόνη σου. Τη χρονιά που πέρασε, φιλόλογος στο σχολείο μας με πτυχίο μουσικής από ωδείο είχε αναλάβει ομίλους με μουσικά θέματα μόνη της και η μουσικός μας δεν είχε πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: TE16-ΠΕ16
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 29, 2023, 03:45:39 μμ »
@harac
Με συμβουλεύεις σωστά και το πιθανότερο είναι πως θα δεχθεί, μα έτσι θα αλλοιωθεί αυτό που θέλω να κάνω. Η σκέψη ήταν ανάμεσα σε κάποια θεατρικά αποσπάσματα (όχι ένα έργο μόνο) που θέλω να διδάξω πρωτίστως, να παρεμβάλλω κάποια έργα μουσικών σύγχρονων με τους θεατρικούς συγγραφείς, παίζοντας η ίδια τα κομμάτια ώστε να δείξω το συναίσθημα και όχι την τεχνική. Να τους μάθω δηλ πως να την αισθάνονται, τις εικόνες που δημιουργεί κλπ. Έχω κάνει ήδη δουλειά πάνω σε αυτό και έχω μελετήσει ιδιαίτερα την παράμετρο του χρόνου. Με έναν άλλο άνθρωπο δεν ξέρω πως θα λειτουργήσει αυτό.
Με στενοχωρεί όμως που δυο πτυχία, που οι μουσικοί μόνο ξέρουν πόσες ώρες διαβάσματος, πόσα μαθήματα και πόση εξάσκηση απαιτούν καθημερινά, δεν αντιμετωπίζονται ως πτυχία. Όσο κόπιασα για την μουσική από το νηπιαγωγείο μέχρι το πανεπιστήμιο, δεν έχω κοπιάσει για όλα τα άλλα μαζί. Εκτός κι αν κάνω λάθος, επειδή ποτέ δεν τα δήλωσα. Αυτό ουσιαστικά ήθελα να μάθω.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 371
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.179 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.