*

Αποστολέας Θέμα: Χλωμό το τοπίο για τις προσλήψεις. Μεταθέσεις από διαθεσιμότητα.  (Αναγνώστηκε 4332 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ελεάνθη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
    • Προφίλ
Ανθή καλησπέρα. Αν αναφέρεσαι σε μένα σαφώς δεν επιτέθηκα έκανα μία απλή ερώτηση συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τον paschalist ενημερώνομαι καθημερινά για τα πάντα, ξέρω πόσο άσχημα είναι τα πράγματα έχω μάλιστα φροντίσει να κατευνάσω σε προσωπικό επίπεδο τον ενθουσιασμό φιλων- συναδέλφων που περιμενουν να διοριστούν για να μην απογοητευτούν παραπανω, κατευνάζω και το δικό μου όποιο πια ενθουσιασμό και προσπαθώ απλά να μάθω αν τελικά έχω κάτι να περιμένω από κάτι πιο σίγουρο από αυτά που ήδη γνωρίζω. Αν πάλι δεν αναφερόσουν σε "μένα και πάλι φίλοι"
Οχι δεν αναφερομουν σε σενα :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Δεν μπορω να καταλαβω μερικους απο σας που επιτιθωνται οταν διαβαζουν νεα που ειναι δυσαρεστα.Αυτο που λεει pashalist δεν ειναι παραλογο ,ολα μπορουν να συμβουν.Νομιζω οτι πρεπει να ειμαστε ετοιμοι για τα παντα,απο τα καλυτερα μεχρι τα χειροτερα.Εξαλλου μεχρι τωρα εχουν συμβει γεγονοτα που δεν μπορουσαμε να φανταστουμε οτι θα γινουν.

+++++++++φωνώ !!!!
Μαρκο οντως τα πραγματα δεν πανε καθολου καλα,εδω σκεφτομαστε τι θα γινει με τις καταθεσεις στις τραπεζες,επισης αν ειδες στο αλφαβιτα τα αποτελεσματα των πανελληνιων ειναι στον αερα επειδη μειωσαν κατα 65%τις πληρωμες των βαθμολογιτων.Τι να λεμε τωρα.

Ανθη, ετσι ειναι οπως τα λες. ολος ο κοσμος ετσι σκεπτεται. αριστερα και δεξια ακουω καθε πρωι "μη χασω τα λεφτα μου!!!". Πιστευω οτι συντομα θα ερθουν οι πραγματικα δυσκολες μερες. Μακαρι να βγουμε ψευτες και γω και συ και ολοι οσοι τα λεμε αυτα, αλλα.....τα γεγονοτα άλλο δειχνουν.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
(Αν σου πω κανένα μόνιμο θα τρομοκρατηθείς πάλι;

Αν όποια κενά προκύψουν από άδειες και συνταξιοδοτήσεις καλυφυούν με αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου μετά τις 10 Σεπτεμβρίου, πάλι θα τρομοκρατηθείς; (08 με 13:15 η μόνιμη και 13:15 με 16:15 οι αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου).

Μήπως είναι καλύτερα να τα ξέρεις από τώρα για να μη τρομοκρατηθείς αργότερα;)

Καλησπέρα. Αυτό paschalist είναι προσωπική εκτίμηση βάσει των δεδομένων ή έχεις ακούσει κάτι συγκεκριμένο; Ρωτώ γιατί ειδικά εμείς οι νηπιαγωγοί που περιμέναμε διορισμό είτε ως διοριστέοι ΑΣΕΠ είτε ως 40% θα πρέπει εγκαίρως να βρούμε κάτι να κάνουμε.... Δεν έχουμε και ιδιαίτερα ούτε καν φροντιστήρια εμείς για ένα χαρτζιλίκι... δεν ειρωνεύομαιι για να μην παρεξηγηθώ απλώς οι ΠΕ60 είμαστε λίγο ιδιαιτερη περίπτωση , νομιζω και οι δάσκαλοι το ίδιο
΄
Όχι δεν είναι προσωπική μου εκτίμηση. Είναι εκτίμηση αν όχι σίγουρη τοποθέτηση ατόμων που επεξεργάζονται την οποιαδήποτε δυνατή μείωση εξόδων του κράτους και συγκεκριμένα από τους εκπαιδευτικούς αφού βρήκαν πολλούς που δεν είχαν ούτε καν γραφείο στις διευθύνσεις που ήταν αποσπασμένοι. Γι'αυτό δεν φταίνε οι εκπαιδευτικοί αλλά οι προϊστάμενοι των διευθύνσεων που κάνουν τα χατήρια κάποιων πολιτικών και κάποιοι εκπαιδευτικοί που δεν θέλουν να κουνηθούν από τη γειτονιά τους.
Στο νομό που είμαι υπάρχει μεγαλύτερος αριθμός εκπ/κών που συμβαίνει το ίδιο πράγμα, αλλά περιμένω την κατάσταση και θα γράψω και γι αυτούς.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Εντάξει paschalist αυτό που λες μπορεί να ισχύσει σε ολοήμερα νηπιαγωγεία. Στα κλασικά όμως πως θα καλυφθεί το κενό από αναπληρώτρια  νηπιαγωγό μειωμένου ωραρίου αφού η νηπιαγωγός κάνει μόνο 1 βάρδια 8.00-12.15.Σίγουρα θα υπάρξουν κενά και σε κλασικά ή μήπως όχι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sedix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εκπαιδευση ?? ποια εκπαιδευση ?
    • Προφίλ
Αληθεια  paschalist  ειναι τοσο μεγαλη η αναγκη σου να τρομοκρατησεις  ,ωστε  επρεπε να ανοιξεις το ιδιο θεμα και σε αλλη σελιδα  ??



http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=19430.0


Ηρεμησε πια !!! ??? ??? ??? ???

Φίλε sedix το είχα βάλει σε λάθος topic στην αρχή, κι επειδή ήθελα να αναφερθώ μόνο στους αναπληρωτές νηπιαγωγούς που περιμένουν διορισμό το έβαλα εδώ. Αν εσύ πιστεύεις πως σκοπός μου είναι να τρομοκρατήσω κι όχι να ξυπνήσω κόσμο τότε είσαι μάλλον απ'αυτούς που κοιμούνται. Ένα απλό υπολογισμό κάνε μην τα περιμένεις όλα έτοιμα και θα δεις πόσοι νιπιαγωγοί θα χρειαστεί το υπουργείο για μόνιμους.

Αν σου πω κανένα μόνιμο θα τρομοκρατηθείς πάλι;

Αν όποια κενά προκύψουν από άδειες και συνταξιοδοτήσεις καλυφυούν με αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου μετά τις 10 Σεπτεμβρίου, πάλι θα τρομοκρατηθείς; (08 με 13:15 η μόνιμη και 13:15 με 16:15 οι αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου).

Μήπως είναι καλύτερα να τα ξέρεις από τώρα για να μη τρομοκρατηθείς αργότερα;




Καταρχην η κριτικη μου αναφερεται στο γεγονος οτι εχεις βαλει το ιδιο θεμα 2 φορες.
Αν εχεις κανει λαθος οπως λες μπορεις ακομη και τωρα το ενα  να το διαγραψεις .

Οσον αφορα τις πληροφοριες που δινεις , καλα κανεις και τις δινεις .
Απλα οι δικες μου πληροφοριες  λενε αλλα .

Εγω ξερω οτι φετος  θα παρει και  μονιμους  και αναπληρωτες  ΠΕ60    και οτι το σεναριο για αναπληρωτες μειωμενου ωραριου  ισχυει για τη δευτεροβαθμια .

Απο και κει και περα ο καθενας πιστευει οτι θελει .

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μην το υπεραναλύουμε τοσο πολύ  μεσα στην δίνη της αβεβαιοτητας ολοι καταθετουμε αυτα που ακουμε και αυτα που βλέπουμε στο περιγυρο μας , δεν σημαινει οτι δνε ισχύουν ή οτι θα φέρουν δραματικες αλλαγές .. το γεγονός ειναι ένα οτι απ τον υπουργείο δεν υπαρχει πληροφορηση και απ την αλλη θα πρεπει να κραταμε μικρο καλαθι πλεον αφου μας την εφερε ήδη μια φορα με το νεο νομοσχέδιο.
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αληθεια  paschalist  ειναι τοσο μεγαλη η αναγκη σου να τρομοκρατησεις  ,ωστε  επρεπε να ανοιξεις το ιδιο θεμα και σε αλλη σελιδα  ??



http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=19430.0


Ηρεμησε πια !!! ??? ??? ??? ???

Φίλε sedix το είχα βάλει σε λάθος topic στην αρχή, κι επειδή ήθελα να αναφερθώ μόνο στους αναπληρωτές νηπιαγωγούς που περιμένουν διορισμό το έβαλα εδώ. Αν εσύ πιστεύεις πως σκοπός μου είναι να τρομοκρατήσω κι όχι να ξυπνήσω κόσμο τότε είσαι μάλλον απ'αυτούς που κοιμούνται. Ένα απλό υπολογισμό κάνε μην τα περιμένεις όλα έτοιμα και θα δεις πόσοι νιπιαγωγοί θα χρειαστεί το υπουργείο για μόνιμους.

Αν σου πω κανένα μόνιμο θα τρομοκρατηθείς πάλι;

Αν όποια κενά προκύψουν από άδειες και συνταξιοδοτήσεις καλυφυούν με αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου μετά τις 10 Σεπτεμβρίου, πάλι θα τρομοκρατηθείς; (08 με 13:15 η μόνιμη και 13:15 με 16:15 οι αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου).

Μήπως είναι καλύτερα να τα ξέρεις από τώρα για να μη τρομοκρατηθείς αργότερα;




Καταρχην η κριτικη μου αναφερεται στο γεγονος οτι εχεις βαλει το ιδιο θεμα 2 φορες.
Αν εχεις κανει λαθος οπως λες μπορεις ακομη και τωρα το ενα  να το διαγραψεις .

Οσον αφορα τις πληροφοριες που δινεις , καλα κανεις και τις δινεις .
Απλα οι δικες μου πληροφοριες  λενε αλλα .

Εγω ξερω οτι φετος  θα παρει και  μονιμους  και αναπληρωτες  ΠΕ60    και οτι το σεναριο για αναπληρωτες μειωμενου ωραριου  ισχυει για τη δευτεροβαθμια .

Απο και κει και περα ο καθενας πιστευει οτι θελει .


Συμφωνώ μαζί σου.
Με βολεύει να κάνω λάθος.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος Asars

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Φίλε paschalist ευχαριστώ για την απάντηση. Παρ' όλα αυτά, έχει αρχίσει να συζητιέται ανεπίσημα το υπηρεσιακό ωράριο των νηπιαγωγών και στα ολοήμερα; Γνωρίζεις κάτι; Το λέω γιατί αφενός θα μπορούσε να γίνει όπως το αναφέρεις και αφετέρου δεν αποσαφηνίζεται τίποτα για ΠΕ60 στον προγραμματισμό της λειτουργίας των σχολείων που εστάλη στα σχολεία και δημοσιεύτηκε στην alfavita

Αποσυνδεδεμένος julie9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
O προγραμματισμός που βγηκε για τα νηπ/γεια ειναι ακριβώς ο ίδιος που βγαινει τα τελευταια χρονια.Σιγα μην εχουν ασχοληθει με το νηπ/γειο.Το ωραριο μας ειναι βεβαιο οτι θα αλλαξει τα επομενα χρονια,αλλα οχι απο φετος.Εχω αναφερει στο φορουμ πολλες φορες οτι δεν υπάρχει θεσμοθετημενο ωραριο στους νηπ/γους.Η ΔΟΕ και το συντονιστικο νηπιαγωγων εφεραν το ζητημα σε συζητησεις με την Χριστοφιλοπουλου αλλά δεν υπήρξε επισημη δεσμευση για το αν και ποτε θα θεσμοθετηθει το ωραριο μας.
Αυτο για μενα σημαινει οτι η προθεση τους ειναι να το αυξησουν, απλα εχουν και αλλα θεματα πιο σημαντικα να ασχοληθουν (πχ.αυτοαξιολογηση) αυτη τη στιγμη και ισως παρει παραταση.
Παντως εκτος απο τις υπεραριθμιες υπάρχουν και διπλασιες συνταξιοδοτησεις  σε μας σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια.Μια συναδελφος σε γραφειο του Πειραια λεει οτι λες οι παλιές νηπ/γοι στον Πειραια συνταξιοδοτουνται, φεύγουν ακομη και με μειωμενη συνταξη.
Πιστευω οτι το υπεπθ δεν εχει κανει σοβαρο σχεδιασμο για την λειτουργια του σχολειου παρα μονο αυτοσχεδιασμο και λογια εντυπωσιασμου για την κοινη γνωμη.Στην πρωινη εκπομπη του mega που ηταν η Διαμαντ,ο Μπρατης την ρωτησε εαν ξερει οτι οι συνταξιοδοτησεις εκπ/κων ειναι 10000 και εκεινη ειπε αρχικά οχι και μετα τα μαζεψε και ειπε οτι θα φερει τα πανω κατω για να λειτουργησουν τα σχολεια χωρις κενα.Δηλ κουφια λογια ακομη μια φορα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.