*

Αποστολέας Θέμα: πτυχιο Αγγλικων MSU  (Αναγνώστηκε 48877 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 09:31:57 μμ »
τα κάνει αναγώγή. βασικά το 25 είναι το άριστα σε κάθε ενότητα. άρα 20% του 25 δηλαδή 5 μόρια πιάνει το άριστα στη γραμματική και 80% του 25 δηλαδή 20 πιάνει το άριστα στην έκθεση.
5 +20 = 25 άριστα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:45:55 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 09:37:24 μμ »
αααα οκ! thank you! εχεις εμπειρια απο τις εξετασεις, εχεις στειλει μαθητες; καποιο feedback?

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 10:12:36 μμ »
το writing δε μπορεις να το ξερεις πως υπολογιζεται..υπαρχουν πραγματα που μπορεις να τσεκαρεις πχ σωστο περιεχομενο κ δομη καλο λεξιλογιο κλπ αλλα δεν γινεται να ξερεις πως βαθμολογει ο καθενας..γι'αυτο κ συνηθως βαθμολογειτυαι απο δυο κ πανω εξεταστες
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 10:25:46 μμ »
αααα οκ! thank you! εχεις εμπειρια απο τις εξετασεις, εχεις στειλει μαθητες; καποιο feedback?
εχω δώσει ο ίδιος εξετάσεις και το βρήκα πιο απλοποιημένο απο το μισιγκαν το κλασικό. Σέβεται τον εξεταζόμενο, έχεις αρκετό χρόνο και το ακουστικό μέρος το μεγάλο το ακούς 2 φορές. Το προτείνω ανεπιφύλακτα από την δική μου εμπειρία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:45:55 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 03:56:32 μμ »
Μιας και δε βρηκα νεοτερο topic ηθελα να ρωτησω τους γνωστες γαι το συγκεκριμενο. Σε σχεση με το κλασικο michigan ποσο πιο ευκολο ειναι; Αν και δε νομιζω να το δεχθει το πανεπιστημιο (για το master) το οποιο θελει τα κλασσικα proficiency συν IELTS και Toefl. Πριν λιγο καιρο έδωσα ielts αλλα δυσκολεύτηκα παρα πολυ απο την πίεση του χρόνου ιδιαιτερα στο reading.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 08:56:54 μμ »
Μιας και δε βρηκα νεοτερο topic ηθελα να ρωτησω τους γνωστες γαι το συγκεκριμενο. Σε σχεση με το κλασικο michigan ποσο πιο ευκολο ειναι; Αν και δε νομιζω να το δεχθει το πανεπιστημιο (για το master) το οποιο θελει τα κλασσικα proficiency συν IELTS και Toefl. Πριν λιγο καιρο έδωσα ielts αλλα δυσκολεύτηκα παρα πολυ απο την πίεση του χρόνου ιδιαιτερα στο reading.

Πολύ πιο εύκολο από ECPE! δεν έχει vocabulary, συν φυσικά η γραμματική του είναι super light! βάση το 60% αντί για 65% συν φυσικά ότι είναι μακράν το πιο εύκολο Prof. που έχω δει! το UCLAN C2 είναι αρκετά δύσκολο, το ECPE μέτριο και το CPE bloody difficult ;)

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 06:31:18 μμ »
Το πανεπιστήμιο είναι στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό; Αν είναι στο εξωτερικό τότε μάλλον αποκλείεται να δεχτεί ο,τιδήποτε άλλο εκτός από CPE, IELTS ή TOEFL (ένα από τα τρία, όχι και τα τρία). Το MSU πιθανότατα δεν θα το έχουν ούτε ακουστά, εκτός αν το πανεπιστήμιο που σε ενδιαφέρει είναι σε κάποια χώρα της Άπω Ανατολής.

Το UCLAN είναι πιο εύκολο από το ECPE αλλά γι' αυτούς που θέλουν ένα Proficiency της πλάκας υπάρχουν διάφορα στην  αγορά (όλα με μηδέν αναγνωρισιμότητα εκτός των συνόρων και με αμφίβολη αναγνωρισιμότητα εντός).

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 08:25:48 μμ »
Μιας και τα έχω δώσει και τα δύο, MSU και ECPE, μπορω να πω πως ναι μεν το πρώτο δεν έχει vocabulary αλλά το reading ήταν αρκετά τσιμπημένο στις εξετάσεις και στην ουσία εξετάζεται κανείς στο λεξιλόγιο μέσω αυτού.Όσο για το listening ήταν τόσο, μα τόσο, χαλιαη ακουστική που τα περισσότερα τα βάζαμε στην τυχή,κάτι που δεν ίσχυσε στο ECPE

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 28, 2014, 01:48:06 πμ »
Μιας και τα έχω δώσει και τα δύο, MSU και ECPE, μπορω να πω πως ναι μεν το πρώτο δεν έχει vocabulary αλλά το reading ήταν αρκετά τσιμπημένο στις εξετάσεις και στην ουσία εξετάζεται κανείς στο λεξιλόγιο μέσω αυτού.Όσο για το listening ήταν τόσο, μα τόσο, χαλιαη ακουστική που τα περισσότερα τα βάζαμε στην τυχή,κάτι που δεν ίσχυσε στο ECPE

καλά στο ECPE μαθήτρια μου που πέρασε καθόταν στα 20 εκατοστά από το μεγάφωνο! όλα είναι σχετικά. Κοίτα μπορώ να αποδείξω πως το MSU (βάση των sample papers στο site τους) είναι πολύ πιο εύκολο από ECPE! Δηλαδή, δεν έχει βαριά γραμματική (καμιά υποτακτική, υποθετικοί λόγοι, παθητική φωνή-στοιχεία που το ECPE ή δεν τα εξετάζει καθόλου ή τα θεωρεί τελείως εύκολα και βάζει 1-2 mc μονάχα), η έκθεση του πιο light θεματολογίας από το ECPE συν φυσικά πως είναι πιο εύκολο να σου δίνει μια λέξη underlined και να σου λέει τι σημαίνει (το βγάζεις από τα συμφραζόμενα!) στο ECPE αν δεις 4 άγνωστες λέξεις πρέπει να παίξεις joker! συν φυσικά, λόγω ευκολίας του grammar μπορείς άνετα να πιάσεις 20/25 οπότε σχεδόν πέρασες, θες μονάχα άλλες 40 μονάδες από 75 διαθέσιμες (53%) όταν το ECPE πετάει με 65%!!

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 28, 2014, 10:40:14 πμ »
Δεν αμφισβητώ αυτά που λες,απλά θεωρώ πως κάποια πράγματα είναι σχετικά!!

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 28, 2014, 04:03:41 μμ »
Δεν αμφισβητώ αυτά που λες,απλά θεωρώ πως κάποια πράγματα είναι σχετικά!!
alright, no worries, απλά στους ίδιους 100 μαθητές πόσοι θα είχαν pass σε ECPE, CPE, MSU c2? είμαι σίγουρος πως
το μεγαλύτερο pass rate (ceteris paribus) θα το είχαν οι MSU!!

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 09, 2014, 11:08:03 πμ »
γνωριζει κανεις το εξεταστικο κεντρο του Βολου για το msu σε ποιο ξενοδοχειο ειναι?

Αποσυνδεδεμένος annaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 08:03:18 μμ »
Καλησπέρα και από μένα !!χρειάζομαι την βοήθεια σας παιδιά μου...Είμαι 22 χρονών.Μόλις τελείωσα το πανεπιστήμιο και θέλω να πάρω το proficiency μιας και δεν το είχα πάρει πιο μικρή και τώρα το χρειάζομαι κυρίως στη δουλειά και για να έχω γενικά το proficiency .... Πήγα σε ένα φροντιστήριο και έδωσα τον Μάιο που μας πέρασε το michigan αλλά δυστυχώς απέτυχα...το θέμα μου με αυτό το πτυχίο είναι ότι ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος...
Γι αυτό μια φίλη μου μου πρότεινε να δώσω το esb η το msu!
Θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου πει ποιο είναι πιο εύκολο???και ποιο μου προτείνει να δώσω γιατί με έχει πιάσει απελπισία ... :-[ :-[ ??? ??? ??? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 11:12:34 μμ »
Ποιοι ήταν οι βαθμοί σου στις εξετάσεις του ECPE?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 456

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.