*

Αποστολέας Θέμα: πτυχιο Αγγλικων MSU  (Αναγνώστηκε 48798 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
πτυχιο Αγγλικων MSU
« στις: Ιούνιος 13, 2010, 03:47:57 πμ »
Καλησπερα συναδελφοι της Αγγλικης! Προσφατα ανακαλυψα οτι η pde εχει και forum (!) και ομολογώ οτι μου αρεσει πολυ η παρεα σας  :)
Να κανω μια ερώτηση σχετικα με ενα νεο πτυχιο? Μου προεκυψε προσφατα μια μαθητρια (26 ετών) η οποια μολις αποφοιτησε απο το μαθηματικο,(ειχε παρει το FCE χρονια πριν,στο γυμνασιο) και θελει να δωσει καποιο πτυχιο Αγγλικων επιπεδου C2 για να να μαζεψει επιπλεον μορια για τον ΑΣΕΠ. Οσους μαθητες εχω στειλει μεχρι τωρα για εξετασεις Β2 ή C2 για παρομοιο σκοπο, εδωσαν για TOEIC (το οποιο δυστυχως αναγνωριζεται μεχρι επιπεδο advanced,οποτε συνεπαγεται μονο 50 μορια), Edexcel ή Κρατικο,αναλογα με τις προτιμησεις και τις αδυναμιες του ο καθενας. Στα Michigan και Cambridge προτιμω να στελνω μαθητες που ειχαν πιο αμεση και συνεχη επαφη με τη γλωσσα,αρα και πιο γερες βασεις. Η συγκεκριμενη μαθητρια ομως επιμενει για το πτυχιο MSU, το οποιο δεν το εχω δουλεψει ποτε (της το ειπα,αλλα λεει οτι γνωριζει συμφοιτητες της που το πηραν πολυ ευκολα,και γενικως δειχνει επιμονή). Εχει κανεις σας εμπειρια απο MSU? Ειναι οντως πιο βατό απο TOEIC, EDEXCEL και Κρατικο? Ευχαριστώ εκ των προτερων.

http://www.msu-exams.gr/swift.jsp?CMCCode=1005&extLang=

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:06:23 »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 13, 2010, 09:45:40 πμ »
Το MSU ειναι πολυ ιο ευκολο, δοκιμασε και τοTIE και αυτο ειναι ευκολο

Αποσυνδεδεμένος maria_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 13, 2010, 08:12:09 μμ »
αληθεια?θα ριξω μια ματια στο format τοτε mpesg ,μηπως εχει κανεις υποψιν καποιο καλο βιβλιο για MSU?
ολο καινουρια πτυχια ξεφυτρωνουν.. TIE, MSU, BULATS, TOEIC EDEXCEL..δεν ξερω τι να πρωτο-προτεινω στους μαθητες που τα θελουν μονο για τα μορια του ΑΣΕΠ πια!  ???

Αποσυνδεδεμένος optica rubra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 14, 2010, 06:51:24 μμ »
Καλησπερα παιδια,

Μαλλον το εχει η ηλικια διοτι και η δικη μου μαθητρια (26 ετων) θελησε να δωσει το  MSU CELP. Παρα τις εντονες αντιρρησεις μου με βασικο επιχειρημα το γεγονος οτι προκειται για νεο πτυχιο, επομενως τα πρωτα παιδια που θα δωσουν ειναι τα γνωστα "guinea pigs" οσον αφορα το σχεδιασμο του τεστ + βαθμολογηση, υπερισχυσε τελικα η επιθυμια της.

Εντυπωσεις:
H προσελευση γενικα ηταν ... 3 και ο κουκος...περιττο να αναφερω ποιος ηταν ο κουκος...
Δεν υπηρχε καλη οργανωση (λογικο - δεν εχουν μεγαλη εμπειρια ακομη) και τα θεματα ηταν ... βατα. Τουλαχιστον αυτο καταλαβα απο τα γενικα που μου ειπε η μαθητρια μου...τώρα που το σκεφτομαι πολυ μου τα μασουσε... αμαννννννν...

Τωρα, για βιβλιο το μονο που βρηκα οταν ξεκινησα ηταν το "Succeed in MSU CELP" του Betsis. Ειχε καποια λαθακια αλλα προετοιμαζει τον υποψηφιο ως προς το format, εχει 4 complete tests.

Τελος, θα πρεπει να μαθει η μαθητρια σου οτι οσον αφορα τη βαθμολογηση υπαρχει η βαση του 15 (points) με αριστα το 25 (points), καθως και οτι η "γραμματικη" και η "εκθεση" συμψηφιζονται με ποσοστο 20% και 80% αντιστοιχως. Και το καλυτερο... αν σε ενα section παρεις κατω απο 12 points τοτε κοβεσαι ανεξαρτητα απο την υπολοιπη βαθμολογια σου.

Την ημερα της εξετασης γνωρισα αρκετα παιδια που ειχαν κοπει σε ενα section επειδη τους εδωσαν 11 points, καποια μαλιστα κοπηκαν στο Interview...

Προσωπικα για ΑΣΕΠ προτεινω το TOEIC
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2010, 10:26:42 πμ από optica rubra »
Actions Speak Louder Than Words

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:06:23 »

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 14, 2010, 07:06:10 μμ »
ενδιαφέρουσα συζήτηση...
Ξεκίνησα πρόσφατα Αγγλικά με σκοπό το prof. δεν έχω όμως αποφασίσει ποιο θα δώσω. Υποθέτω σε κανα 6μηνο δουλειάς θα το ξανασκεφτώ.
Τελικά πόσα prof. υπάρχουν;;
Εξετάζουν όλα τα ίδια πράγματα; γιατι κάπου άκουσα ότι μερικά για παράδειγμα δεν έχει προφορική εξέταση.
Τι ισχύει απο όλα αυτά;
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος maria_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 14, 2010, 07:38:07 μμ »
charm_quark  δυο πολυ γνωστα πτυχια που δεν εχουν προφορικα ειναι το TOEIC και το BULATS,αλλα να ξερεις οτι το toeic φτανει μεχρι επιπεδο advanced (δηλαδη 50 μορια και οχι 70 που δινει το επιπεδο prof.)
matem ευχαριστω για τις επισημανσεις! Η δικια μου επιμενει επισης,και να δω τι θα την κανω..επειδη δεν το εχω ξανακανει το συγκεκριμενο πτυχιο,δεν θελω να την αφησω να το δωσει,θα προτιμουσα να την προετοιμασω για κατι αλλο που το κατεχω καλυτερα, αλλα ιδωμεν..



Αποσυνδεδεμένος optica rubra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 14, 2010, 09:28:19 μμ »
Η υλη ειναι πανω-κατω η ιδια απλα το format αλλαζει.

Γνωμη μου ειναι να δειτε τα τεστ που εχουν ηδη μπει (λογικα θα τα ανεβασουν στο site, συνηθως το κανουν ανα δυο εξεταστικες) και σε καμια περιπτωση να μη θεωρησετε το on-line τεστ που εχουν στο site τους τωρα ως το επιπεδο του κανονικου τεστ (αυτος ειναι γενικος κανονας, ξερεις ποσοι πηγαν ακλαυτοι με σημαια τους τον κραχτη; )

Ελπιζω να βοηθησα, αν χρειαστεις κατι αλλο εδω θα ειμαι ......και αυτο το καλοκαιρι λιωμενο παγωτο...

Actions Speak Louder Than Words

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 14, 2010, 10:35:20 μμ »
charm_quark  δυο πολυ γνωστα πτυχια που δεν εχουν προφορικα ειναι το TOEIC και το BULATS,αλλα να ξερεις οτι το toeic φτανει μεχρι επιπεδο advanced (δηλαδη 50 μορια και οχι 70 που δινει το επιπεδο prof.)
matem ευχαριστω για τις επισημανσεις! Η δικια μου επιμενει επισης,και να δω τι θα την κανω..επειδη δεν το εχω ξανακανει το συγκεκριμενο πτυχιο,δεν θελω να την αφησω να το δωσει,θα προτιμουσα να την προετοιμασω για κατι αλλο που το κατεχω καλυτερα, αλλα ιδωμεν..
χμ... προσωπικά αν κάπου τα Χριστούγεννα νιώθω έτοιμη να δοκιμάσω το TOEIC θα το κάνω. Σίγουρα όμως δεν θα αφήσω και το κλασσικό prof.
Δίνει περισσότερα μόρια στον νέο πίνακα....  ;D ;D ;D
Θα μπορούσε η ιστορία να αποτελέσει τίτλο ταινίας:
"Αχ... τώρα στα γεράματα, μάθε γέρο γράμματα!"
ή "16 χρόνια μετά... διαβάζοντας Αγγλικά!"
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος ACHINOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 15, 2010, 09:31:15 πμ »
Καλημερα και απο εμενα.Δεν ανηκω στην ειδικοτητα σας αλλα μια και ασχοληστε με το αντικειμενο θα ηθελα να σας ρωτησω κατι.Ο 16 ετων γιος μου εδωσε για το advanced και τωρα με απασχολει αν θα πρεπει να συνεχισει για το prof. ,δεδομενου οτι θελω να το χρησιμοποιησει ως επαρκεια γλωσσας για σπουδες στο εξωτερικο.Γνωριζει μηπως καποιος πως δουλετει το συστημα και ποιο πτυχιο ειναι αποδεκτο για Αγγλια η Αμερικη?

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 15, 2010, 10:09:31 πμ »
Καλημερα και απο εμενα.Δεν ανηκω στην ειδικοτητα σας αλλα μια και ασχοληστε με το αντικειμενο θα ηθελα να σας ρωτησω κατι.Ο 16 ετων γιος μου εδωσε για το advanced και τωρα με απασχολει αν θα πρεπει να συνεχισει για το prof. ,δεδομενου οτι θελω να το χρησιμοποιησει ως επαρκεια γλωσσας για σπουδες στο εξωτερικο.Γνωριζει μηπως καποιος πως δουλετει το συστημα και ποιο πτυχιο ειναι αποδεκτο για Αγγλια η Αμερικη?

Το proficiency του Cambridge έχει "διάρκεια" 2 χρόνων. Μετά είναι σαν να μην το έχεις πάρει (για σπουδές στο εξωτερικό πάντα). Βέβαια, τα περισσότερα πανεπιστήμια στην Αγγλία (για εκεί γνωρίζω) ζητάνε IELTS ή TOEFL με κάποια βαθμολογία (εξαρτάται από το πανεπιστήμιο)....
Παρεπιμπτόντως, εμένα δεν μου ζητήθηκε IELTS ή TOEFL, και το Proficiency μου ήταν 7 χρόνων.....Ξέρω όμως φίλους που δεν τους το μέυτρησαν, αν και κάναμε το ίδιο μεταπτυχιακό (εμένα με συμπάθησαν φαίνεται....)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 05, 2013, 04:26:36 μμ »
Ήθελα να ρωτήσω για το msu αν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για προετοιμασία βιβλία του ecpe. έχω δώσει το michigan και τώρα είπα να δώσω το συγκεκριμένο. τι προτείνετε να κάνω για προετοιμασία?

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 05, 2013, 05:10:15 μμ »
Παράθεση
Το proficiency του Cambridge έχει "διάρκεια" 2 χρόνων. Μετά είναι σαν να μην το έχεις πάρει (για σπουδές στο εξωτερικό πάντα). Βέβαια, τα περισσότερα πανεπιστήμια στην Αγγλία (για εκεί γνωρίζω) ζητάνε IELTS ή TOEFL με κάποια βαθμολογία (εξαρτάται από το πανεπιστήμιο)....
Παρεπιμπτόντως, εμένα δεν μου ζητήθηκε IELTS ή TOEFL, και το Proficiency μου ήταν 7 χρόνων.....Ξέρω όμως φίλους που δεν τους το μέυτρησαν, αν και κάναμε το ίδιο μεταπτυχιακό (εμένα με συμπάθησαν φαίνεται....)
Δεν ηξερα οτι το proficiency tou cambridge διαρκει για 2 χρονια μονο στο εξωτερικο....ηξερα μονο για το IELTS KAI TO TOEFL...γενικα ομως πιστευω οτι απο την στιγμη που πληρωνεις θα σε παρουν (για μεταπτυχιακο) αν φυσικα υπαρχουν θεσεις..ακομα κ στο IELTS που ζητανε πανω απο 6,5, αν καποιος εχει 6 πιστευω θα πουν κανουμε μια εξαιρεση για σενα...σιγα μην χασουν τον πελατη ετσι...
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 30, 2013, 09:36:08 πμ »
αυτο το πτυχιο MSU τι επιπεδο αναγνωρισης εχει για πανεπιστημια του εξωτερικου? ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΔΙΝΕΙς?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2013, 09:50:28 πμ από pd »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: πτυχιο Αγγλικων MSU
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 09:19:07 μμ »
μια βοηθεια. πως υπολογιζεται το 20% του grammar και το 80% του wiriting για να βγει ο βαθμος για το writing part?
μπορειτε να μου δωσετε ενα παραδειγμα;  :-[

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158566
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 587
Σύνολο: 605

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.