*

Αποστολέας Θέμα: Πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπ. υποστήριξης για ένταξη μαθητών με αναπηρία ....κλπ  (Αναγνώστηκε 94443 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος takis3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μετα απο 2 ωρες εβγαλα γραμμη
με ειπε οτι το αντιστοιχο κουτακι θα υπαρχει και στην εγκυκλιο της ειδικης
 και πως βαλαν αυτη την επιλογη στην εγκυκλιο της γενικης για δασκαλους και μαθηματικους επειδη εξαντλουνται οι πινακες απ την ειδικη.
πρωτα δηλαδη θα  ξεκινησουν απ τον πινακα της ειδικης και μετα θα ακολουθησει της γενικης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ

μέχρι στιγμής ότι έχω προβλέψει έχω πέσει μέσα 100% !!!!!!! να πάω να παίξω κανένα τυχερό παιχνίδι !

και μάλλον δεν θα δώσουν δικαίωμα στους μόνιμους αν και κάτι τέτοιο δεν αναφέρεται μέσα στο επιχειρησιακό πρόγραμμα για τον λόγο ότι έτσι θα δείξει λιγότερη ανεργία προσλαμβάνοντας περισσότερο κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος paki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 γεια σας!
εχω κι εγω μια απορια...
 οταν λέει "παράλληλη στηριξη" εννοει οτι θα εισαι δευτερος εκπαιδευτικος μεσα στην τάξη, με σκοπο να βοηθησεςς τα παιδια με αναπηρια,παράλληλα με  δασκαλο της ταξης ;

Αποσυνδεδεμένος Fiodora

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
γεια σας!
εχω κι εγω μια απορια...
 οταν λέει "παράλληλη στηριξη" εννοει οτι θα εισαι δευτερος εκπαιδευτικος μεσα στην τάξη, με σκοπο να βοηθησεςς τα παιδια με αναπηρια,παράλληλα με  δασκαλο της ταξης ;

Στην Παράλληλη Στήριξη το παιδί εκπαιδεύεται μέσα στην τάξη με υποστήριξη ενός δασκάλου ειδικής αγωγής σε τακτή βάση. (αυτό απο την ισχύουσα νομοθεσία)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος paki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δηλ  τωρα με αυτο το προγραμμα δινει την δυνατοτητα και στους εκπαιδευτικους γενικης αγωγης να δουλεψουν στην παραλληλη στηριξη;

Αποσυνδεδεμένος Fiodora

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δηλ  τωρα με αυτο το προγραμμα δινει την δυνατοτητα και στους εκπαιδευτικους γενικης αγωγης να δουλεψουν στην παραλληλη στηριξη;

όπως μας αναφέρουν και οι συνάδελφοι

Λοιπόν, μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το τμήμα Ε.Α. το πρόγραμμα αυτό, αν υλοποιηθεί, όπως πολύ χαρακτηριστικά ανέφερε η υπάλληλος, θα αφορά μόνο αναπληρωτές που θα δουλεύουν με κανονικό ωράριο και θα επιμορφώνονται τα απογεύματα ή τα Σ/Κ. Επίσης αφορά μόνο στην παράλληλη στήριξη και θα προηγηθούν οι έχοντες τα προσόντα-κριτήρια της Ε.Α. κι έπειτα όλοι οι άλλοι.

συνεπώς τους δίνει το δικαίωμα εφόσον παρακολουθήσουν το πρόγραμμα αλλά υπάρχουν κ άλλοι τόσοι που έχουν ήδη εξειδικευτεί σε αυτό το κομμάτι. κάποια ρύθμιση θα υπάρξει (μελλοντικά, μετά το τέλος του προγράμματος φαντάζομαι)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2010, 03:31:00 μμ από Fiodora »

Αποσυνδεδεμένος paki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 ευχαριστω πολυ.....  :)

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Για να συνοψίσουμε - Απ' αυτά που διάβασα κατάλαβα ότι για η Παράλληλη στήριξη αφορά δάσκαλους, φιλολόγους, μαθηματικούς. Προηγούνται όσοι έχουν εξειδίκευση στην Ειδική αγωγή. Παρ' όλα αυτά θα επιμορφωθούν επιπροσθέτως. Θα πληρωθούν από πρόγραμμα Ευρώπης... Η απορία μου... Γιατί δεν τους πήραν κατευθείαν από τον πίνακα ειδικής αγωγής?

Αποσυνδεδεμένος nickolai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • viva la vida
    • Προφίλ
Για να συνοψίσουμε - Απ' αυτά που διάβασα κατάλαβα ότι για η Παράλληλη στήριξη αφορά δάσκαλους, φιλολόγους, μαθηματικούς. Προηγούνται όσοι έχουν εξειδίκευση στην Ειδική αγωγή. Παρ' όλα αυτά θα επιμορφωθούν επιπροσθέτως. Θα πληρωθούν από πρόγραμμα Ευρώπης... Η απορία μου... Γιατί δεν τους πήραν κατευθείαν από τον πίνακα ειδικής αγωγής?


Γιατί σκοπός είναι η αποδόμηση και διάλυση της Ειδικής Αγωγής (ως ξεχωριστό χώρο της εκπαίδευσης) και όλα να γίνονται μέσω της Γενικής Αγωγής.
Με αργά βηματάκια τα καταφέρνουν.Δεν διαμαρτυρόμαστε αρκετα και οι της Ειδικής και ορίστε......
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2010, 10:10:15 μμ από ange.pe71 »

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 Αρα προσπαθώντας να καταλάβω... Με αυτόν τον τρόπο τι καταφέρνει? Μειώνει τους αναπληρωτές της ειδικής αγωγής... Παίρνει από τη γενική αγωγή... Εκείνο όμως που με εκπλήσσει είναι ότι στην εγκύκλιο δεν αναφέρει μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής ή σεμινάρια και στο τηλέφωνο μίλησαν για επιμόρφωση τα Σαββατοκύριακα... Μήπως απαξιώνει τα μεταπτυχιακά, τα σεμινάρια και θα προωθήσει τους εκπαιδευτικούς της γενικής ... Μήπως προσπαθεί να την φέρει στους εκπαιδευτικούς της ειδικής? Γνωρίζετε όλοι τι σημαίνουν σεμινάρια, μεταπτυχιακά...Τι λέτε?

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Αυτό για το οποίο με διαβεβαίωσε μια επαρκώς ενημερωμένη υπαλληλος του υπουργείου ήταν ΄τι θα αρχίσουν να παίρνουν απο τον πίνακα της γενικής των παραπάνω ειδικοτήτων εφόσον εξαντληθούν οι πίνακες της ειδικής καθώς, όπως είπε χαρακτηριστικά, δεν μπορούνε να "αδειάσουν" ΄οσους ειναι στην ειδική. Ομως οι πίνακες ειδικής για φιλολογους δεν υπάρχει περιπτωση να εξαντληθεί, καθώς υπαρχουν πολλά άτομα με μεταπτυχιακό και λοιπά προσόντα. Ο πίνακας των μαθηματικών όμως ενδέχεται να αδειασει πιο γρήγορα διότι είναι λιγότεροι και έτσι θα περάσουν στον πίνακα μαθηματικών γενικής .Μπορεί ενας μαθηματικός  γενικής με Bralille να επιλεγεί, εφόσον όμως έχουν απορροφήσει όλους μαθηματικούς ειδικης με γνωση της γραφής. Αν όμως, αφού έχουν εξαντλησει τον πίνακα ειδικής, δε βρίσκουν απο τη γενική κάποιον με braille τότε θα πάρουν και κάποιον χωρίς πρόσόντα, διότι θα υπάρχει και η επιμόρφωση( σε τι ακριβώς δε μου είπε).Κατέληξε λέγοντας πως τους περισσότερους θα τους πάρουν στην Πρωτοβαθμια, διότι εκεί υπάρχουν πολλές ανάγκες. . Τώρα απο τους ΠΕ60, ΠΕ70 (με εξειδίκευση στην ειδική), ΠΕ61,ΠΕ71 ποιοι προηγούνται στην επιλογή, δεν το ξέρω. Απλά δίνει δικαίωμα και στους εκαπιδευτικούς γενικής να το επιλέξουν. Συνάδελφοι, αναφέρω όσα μου είπαν και ήταν η μόνη υπαλληλος που φάνηκε να γνωρίζει... οι υπόλοιποι ψαχνόντουσαν και αναρωτιόντουσαν. Η πράξη θα το δείξει αν πραγματικά θέλουν να κάνουν κάτι για την ειδική έστω μέχρι να σωθούν τα λεφτά του ΕΣΠΑ

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Από την άλλη, από το να πα΄ρουν κάποιους από τη γενική (όταν αδειάσουν οι πίνακες της ειδικής κάτι που συμβαίνει σε κάποιες ειδικότητες) που δεν ε΄χουν ιδέα από ΈΑ, είναι καλύτερα να τους κάνει κάποια επιμόρφωση και να πάρουν μια ιδέα.....
Φυσικά το καλύτερο από όλα είναι όλοι οι εκπαιδευτικοί που θα εργαστούν στην ΕΑ να είναι εξειδικευμένοι και μάλιστα με αυξημένα προσόντα....
Αλλά από το ολότελα.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=3767

Ωστόσο κάποιοι ΠΕ60, ΠΕ70 δεν έχουν περιοριστεί μόνο στο σεμινάριο αλλά έχουν προχωρήσει σε μετεκπαίδευση ή σε ματαπτυχιακές σπουδές, καποιοι κάνουν και το διδακτορικό τους. Ετσι όμως δημιουργούνται οι λανθασμένες εντυπώσεις και είναι άδικο για δασκαλους και νηπιαγωγούς (οχι του Βόλου) που είναι συνειδητά στην ειδική αγωγή και το σπούδασαν.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=3767

Ωστόσο κάποιοι ΠΕ60, ΠΕ70 δεν έχουν περιοριστεί μόνο στο σεμινάριο αλλά έχουν προχωρήσει σε μετεκπαίδευση ή σε ματαπτυχιακές σπουδές, καποιοι κάνουν και το διδακτορικό τους. Ετσι όμως δημιουργούνται οι λανθασμένες εντυπώσεις και είναι άδικο για δασκαλους και νηπιαγωγούς (οχι του Βόλου) που είναι συνειδητά στην ειδική αγωγή και το σπούδασαν.

Για μένα, θα έπρεπε να δίνεται η δυνατότητα σε όσους έχουν τα προσόντα διορισμού να δίνουν και ΑΣΕΠ! Βέβαια, θα πρέπει και να επιλέξουν αν θέλουν να μείνουν μόνιμα στην ΕΑ....εκεί θα γίνει ο χαμός, καθώς πολλοί θα αποχωρ'ήσουν πάραυτα!

Και γω με μεταπτυχιακό είμαι και διορίστηκα μέσω ΑΣΕΠ στη γενική αγωγή και μέτα πήρα μετάθεση στην ειδική
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 353
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.