*

Αποστολέας Θέμα: Ανοικτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 2609 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria_tslt92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ανοικτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης
« στις: Ιούνιος 27, 2016, 05:28:04 μμ »
Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η άποψή σας για το ΑΙΕ (Ανοικτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης). Διάβαζα την ανάρτηση για τα ετήσια σεμινάρια που θα πραγματοποιηθούν το 2016-2017 και θέλω να κάνω την αίτηση απλά προβληματίζομαι με την ποιότητα που παρέχουν και με την αναγνώριση. Όποιος γνωρίζει ας πει δυο λόγια!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοικτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:38:11 »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 11, 2016, 12:53:44 πμ »
Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η άποψή σας για το ΑΙΕ (Ανοικτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης). Διάβαζα την ανάρτηση για τα ετήσια σεμινάρια που θα πραγματοποιηθούν το 2016-2017 και θέλω να κάνω την αίτηση απλά προβληματίζομαι με την ποιότητα που παρέχουν και με την αναγνώριση. Όποιος γνωρίζει ας πει δυο λόγια!!! ;)
Καλησπέρα ☺.Λίγο αργά είδα την ανάρτηση σου. Το Ανοιχτό Ιδρυμα Εκπαίδευσης κάνει πολλά σεμινάρια κάθε έτος. Εγώ είχα παρακολουθήσει 2 σεμινάρια παλιά που ήταν δωρεάν και έμεινα πολύ ικανοποιημένη. Ετσι, αποφάσισα να πάρω την ετήσια κάρτα σεμιναρίων που δίνουν κάθε έτος από τέλη Μαιου ως τέλη Ιουνίου και μπορείς να παρακολουθησεις 25 σεμινάρια με 50 ευρώ. Θα ξεκινησω να παρακολουθω τέλη Σεπτεμβρίου. Συνολικά μέχρι τέλος Δεκεμβρίου θα έχω παρακολουθήσει 10 από τα 25.Προς το παρόν, είδα ότι προσφέρουν και επιπλέον δώρα για παράδειγμα ένα συγκεκριμένο σεμινάριο σου δίνει δώρο ένα εξ αποστάσεως σεμινάριο 75 ωρών στις μαθησιακές δυσκολίες. Ακόμα, σε ένα άλλο σεμινάριο θα μας δώσουν δώρο cd rom με γλωσσικές ασκήσεις για παιδιά νηπιαγωγείου (εγώ σπουδάζω εργοθεραπεια και μας χρειάζεται τέτοιο υλικό για παιδιά προσχολικής αγωγής). Τέλος, σε κάθε σεμινάριο μαζεύεις πιστωτικές μονάδες και έχω σοβαρή πιθανότητα να φτάσω τις 50 μονάδες με τόσα σεμινάρια. Σε αυτή την περίπτωση θα πάρω ένα εξ αποστάσεως σεμινάριο 120 ωρών δωρεάν και θα διαλεξω ειδική αγωγή☺.Δε ξέρω εμένα μου φαίνεται πολύ οικονομικό γιατί χωρίς την ετήσια κάρτα αν κάποιος θέλει να παρακολουθησει 2 εξ αποστάσεως σεμινάρια τόσο ωρών και 25 δια ζώσης θα πρέπει να δώσει πάνω από 500 ευρώ. Σκεφτόμουν πολύ έντονα να κάνω το ετήσιο σεμινάριο του εκπα στην ειδική αγωγή που κοστίζει 630 για φοιτητές & ανέργους. Ολες μου οι γνωστές και κοπέλες που δεν ήξερα που το έκαναν με απέτρεψαν όλες.Μου είπαν ότι στην πράξη θα μάθω πράγματα από τις κλινικές ασκήσεις της σχολής μου και την πρακτική άσκηση. Το συγκεκριμένο του εκπα μιλάει για πρακτική πολλών ωρών και ζήτημα να φτάνεις τις 10-12 ώρες πρακτική. Απορώ πως μόνο με αυτά τα σεμινάρια του εκπα και λοιπών, τολμούσαν και διόριζαν άτομα στην ειδική αγωγή (μονο εδώ γίνονται αυτά).Γνωρίζω ότι με αυτά τα σεμινάρια στο ΑΙΕ δε θα πάρω πολλές πρακτικές γνώσεις, αλλά θα γλιτωσω κόστος από αντίστοιχα σεμινάρια που είναι μεν θεωρητικά αλλά παρουσιάζονται ως πρακτικά. Και πρακτικά δίνω 600 ευρώ και κάνω 2 δυνατές εκπαιδεύσειε μελλοντικά. Για μένα αξίζουν τα αντίστοιχα προγράμματα τα ετήσια του ΑΙΕ που σου δίνουν πρακτικές γνώσεις και τα πιο πολλά και πιστοποίηση στη γραφή Braille σε σχέση με τα προγράμματα των δημοσιων πανεπιστημίων. Σχετικά με την αναγνώριση, είναι κέντρο δια βίου μάθησης αναγνωρισμένο από το υπουργείο παιδείας και μάλιστα τα προγράμματα του στην εκπαίδευση ενηλίκων μοριοδοτουνται και στα σχολεία δεύτερης ευκαιρίας, σε δημόσια ιεκ όπως έχουν γράψει και εδώ συνάδελφοι. Βέβαια, το θέμα είναι ποιά ειδικότητα έχει ο καθένας μας. Πχ εγώ θεωρώ ότι ο κ. Ρούσσος με τόσα χρόνια εμπειρίας στην εργοθεραπεια και με δικό του κέντρο έχει να μου δώσει πράγματα, όπως και η κ. Κρόκου ειδική παιδαγωγός με εμπειρία (και οι 2 είναι συγγραφείς βιβλίων ειδικής αγωγής). Αυτά είναι υποκειμενικά. Και στο δικό μου μελλοντικό επάγγελμα, σε πρώτη φάση οι εργοδότες κοιτούν βαθμό πτυχίου, εκπαιδεύσεις (αν και λίγοι έχουν τελειώνοντας τη σχολή)  και κυρίως σεμινάρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2016, 01:02:19 πμ από pink butterfly »
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 235
Σύνολο: 236

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.