*

Αποστολέας Θέμα: Δικαιούνται οι ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ επίδομα ανεργίας;  (Αναγνώστηκε 14308 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παιδιά, με το ΤΣΜΕΔΕ τι γίνεται; Ξέρεις κανεις αν και εμείς του ΤΣΜΕΔΕ δικαιούμαστε επίδομα ανεργίας; (Επειδή πληρώνουμε κανονικά τις εισφορές μας και, οπως καταλαβαίνω, μετραει κανονικα σαν συντάξιμος χρόνος και ο χρόνος που δεν εργαζόμαστε, μήπως για το λόγο αυτό δεν δικαιούμαστε επίδομα ανεργίας;;)

Επίσης, είδα ότι υπάρχει προσαύξηση 10% για κάθε μελος της οικογένειας, δηλ. εννοεί να υποθέσω τα παιδιά;

Sorry αν είναι χαζες οι απορίες μου αλλά με το ελληνικό δημόσιο δε βγάζω άκρη, είναι πρώτη μου χρονιά φέτος  :) (Ελπίζω όχι και τελευταία!)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
It is better to light a candle than to curse the darkness..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pollux

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούνται οι ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ επίδομα ανεργίας;
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 09, 2007, 02:30:21 μμ »
Παιδιά, με το ΤΣΜΕΔΕ τι γίνεται; Ξέρεις κανεις αν και εμείς του ΤΣΜΕΔΕ δικαιούμαστε επίδομα ανεργίας; (Επειδή πληρώνουμε κανονικά τις εισφορές μας και, οπως καταλαβαίνω, μετραει κανονικα σαν συντάξιμος χρόνος και ο χρόνος που δεν εργαζόμαστε, μήπως για το λόγο αυτό δεν δικαιούμαστε επίδομα ανεργίας;;)

Επίσης, είδα ότι υπάρχει προσαύξηση 10% για κάθε μελος της οικογένειας, δηλ. εννοεί να υποθέσω τα παιδιά;

Sorry αν είναι χαζες οι απορίες μου αλλά με το ελληνικό δημόσιο δε βγάζω άκρη, είναι πρώτη μου χρονιά φέτος  :) (Ελπίζω όχι και τελευταία!)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Youla γειά σου.

Δεν έχουμε καμμία διαφορά από τους υπολοίπους όσον αφορά το επίδομα ανεργίας. Οι κρατήσεις σου ως εργαζόμενη, ωρομίσθια ή ότι άλλο είναι διαφορετικές για το ΤΣΜΕΔΕ και διαφορετικές για τον ΟΑΕΔ (πρόσθετες). Αν δουλεύεις μόνο ωρομίσθια βέβαια, το ΤΣΜΕΔΕ το πληρώνεις μόνη σου.
Οι προϋποθέσεις για να πάρεις επίδομα ανεργίας υπάρχουν στο site του ΟΑΕΔ και νομίζω τις καλύπτεις. Στείλε και κανα mail με τα νέα σου.

Αποσυνδεδεμένος aggeloni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούνται οι ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ επίδομα ανεργίας;
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 19, 2010, 01:55:27 πμ »
Να ρωτησω κ γω κατι κ συγνωμη αν εχει απαντηθει σε προηγουμενο ποστ.Ειμαι ΠΕ19 και ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ(χωρις να εχω κανει εναρξη επαγγελματος και να εχω ανοιξει βιβλια στη ΔΟΥ). Δικαιουμαι επιδομα ανεργιας εφοσον πληρω τις προυποθεσεις??Γνωριζει καποιος με βεβαιοτητα ή απο πειρα??Ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος aggeloni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούνται οι ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ επίδομα ανεργίας;
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 25, 2010, 03:22:43 μμ »
Καλησπερα, ειχα παει σημερα στον ΟΑΕΔ για να γραφτω για το επιδομα ανεργιας. Πληρω τις προυποθεσεις καθως εργαστηκα σαν ωρομισθιος ΠΕ19 και στην πρωτοβαθμια και στην δευτεροβαθμια. Παω στο γραφειο που ειναι υπευθυνο για το Ταμειο ανεργιας εχοντας ολα τα δικαιολογητικα αλλα μου λενε πρεπει να βγαλω πρωτα καρτα ανεργιας. Ωραια σκεφτομαι, το τελευταιο θα'ναι...Παω στο αντιστοιχο γραφειο αλλα μου λενε οτι αφου ειμαι ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ δεν μπορω να εχω καρτα ανεργιας. Ναι, αλλα απο το αλλο γραφειο μου ειπαν οτι για να παρω το επιδομα πρεπει να βγαλω καρτα...Μην τα πολυλογω, δεν εβγαλα ακρη κι εφυγα απραγος.Στο αλλο γραφειο του ΟΑΕΔ που ειχα παει για να πρωτοκολλησουν την καταγγελια συμβασης μου ειπαν οτι δικαιουμαι κανονικα επιδομα αφου πληρωνω (και) το ΙΚΑ.Επισης, εχω ακουσει παραδειγματα συναδελφων ασφαλισμενων στο ΤΣΜΕΔΕ που εχουν παρει επιδομα.Μηπως δεν μου τα λενε καλα???Μπορει καποιος συναδελφος (ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ) να μου πει τι εκανε για να αποφυγει αυτον τον σκοπελο;;;Καταφερε να βγαλει καρτα;;;Τους πηγε καποια βεβαιωση απ τη ΔΟΥ οτι δεν εχει κανει εναρξη επαγγελματος??Ειναι κριμα να τους χαρισω το επιδομα, αφου πληρωνω κανονικα εισφορες στο ΙΚΑ...Οποια βοηθεια ευπροσδεκτη γιατι τραβαω τα μαλλια μου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2010, 03:45:25 μμ από aggeloni »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούνται οι ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ επίδομα ανεργίας;
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 25, 2010, 03:28:14 μμ »
Ο συζυγός μου είναι μηχανικός και όταν απολύθηκε απο μια εταιρία ,πήρε κανονικότατα το ταμείο ανεργείας ,το οποίο το σταμάτησε όταν πήγε σε άλλη εταιρία πάλι κανονικότατα . Θα μάθω λεπτομέρειες όταν γυρίσει και θα σου στείλω pm.

Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούνται οι ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ επίδομα ανεργίας;
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 27, 2010, 11:23:24 μμ »
ΝΑΙ, δικαιούσαι, εκτός αν έχεις τυχόν ανοιχτά βιβλία ελευθερου επαγγελματία (μπλοκάκι αποδείξεων κλπ) ή άλλα έσοδα (πχ από νοίκια). Ρώτα και κάποιο λογιστή αν θες, αλλά γενικά ξέρω ότι αυτό ισχύει...
It is better to light a candle than to curse the darkness..

Αποσυνδεδεμένος Lino

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούνται οι ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ επίδομα ανεργίας;
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 28, 2010, 09:16:53 μμ »
Νομίζω δικαιούσαι - αρκεί να μην έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος...

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούνται οι ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ επίδομα ανεργίας;
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 06, 2010, 12:46:13 πμ »
Συγνώμη αλλά για να είσαι τσμεδε ή τεβε π.χ δεν εχεις κανει ούτως ή άλλως έναρξη??

Εδώ μιλάμε να έχεις ασφάλεια τσμέδε άλλα και ικα από το σχολείο?? Γίνεται αυτο ταυτόχρονα και να μπορείς να πάρεις κιόλας και ταμείο ανεργίας??

Αποσυνδεδεμένος aggeloni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούνται οι ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ επίδομα ανεργίας;
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 06, 2010, 03:41:48 μμ »
Γινεται...Στο ΤΣΜΕΔΕ δεν εισαι υποχρεωμενος ν ανοιξεις βιβλια γιατι μπορει να εργαζεσαι σαν μισθωτος

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούνται οι ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ επίδομα ανεργίας;
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 07, 2010, 01:54:21 πμ »
αρα ποιος ο λογος να πληρωνεις τσμεδε?? ή εννοείς το διάστημα που είσαι μισθωτός παίρνεις απαλλαγή?

Αποσυνδεδεμένος aggeloni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούνται οι ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ επίδομα ανεργίας;
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 07, 2010, 02:28:54 πμ »
Αυτο ειναι η αλλη κουβεντα...Προφανως ο καθενας γραφεται για καποιους λογους...Θυμιζω στο ΤΣΜΕΔΕ γραφεσαι οταν περασεις επιτυχως τις εξετασεις του ΤΕΕ για αδεια ασκησεως επαγγελματος. Αυτο δε σε κανει αυτοματα ελευθερο επαγγελματια. Κι εννοειται οτι οσο δουλευεις ωρομισθιος πληρωνεις κανονικα τις εισφορες στο ΤΣΜΕΔΕ αλλα κι ενα μικρο ποσοστο στο ΙΚΑ

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούνται οι ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ επίδομα ανεργίας;
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 11, 2010, 03:28:34 μμ »
Είμαι μηχανικός και έχω μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών. Το έχω ψάξει το θέμα. Όταν πας να βγάλεις κάρτα ανεργίας και να πάρεις επίδομα πας και το εκκαθαριστικό. Εκεί φαίνεται πόσα έσοδα έχεις από "εμπορική επιχείρηση". Αν τα έσοδα σου είναι κάτω από 1400 ευρώ το χρόνο παίρνεις κανονικά επίδομα.

Αποσυνδεδεμένος kmixanikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούνται οι ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ επίδομα ανεργίας;
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 07, 2016, 01:33:58 μμ »
Μετά από χρόνια, ξαναεπαναφέρω το θέμα: δικαιούνται οι μηχανικοί, ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ ταμείο ανεργίας?

Είμαι ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ,  δεν έχω ανοιχτά βιβλία στην εφορία, δουλεύω ως ωρομίσθια σε ΕΠΑΣ,  και σε λίγες μέρες απολύομαι. Γνωριζει κανείς αν φέτος θα δικαιούμαι ταμείο ανεργίας?
Πέρσι, το είχα ψάξει και δεν γινόταν.
Μήπως κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο?

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαιούνται οι ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ επίδομα ανεργίας;
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 07, 2016, 04:27:20 μμ »
Μετά από χρόνια, ξαναεπαναφέρω το θέμα: δικαιούνται οι μηχανικοί, ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ ταμείο ανεργίας?

Είμαι ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ,  δεν έχω ανοιχτά βιβλία στην εφορία, δουλεύω ως ωρομίσθια σε ΕΠΑΣ,  και σε λίγες μέρες απολύομαι. Γνωριζει κανείς αν φέτος θα δικαιούμαι ταμείο ανεργίας?
Πέρσι, το είχα ψάξει και δεν γινόταν.
Μήπως κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο?

Μέχρι και πριν 2 χρόνια έπαιρναν κανονικά επίδομα.
Από πέρσυ αν θυμάμαι καλά αν δεις τα ένσημα σου που προέρχονται από ΕΠΑΣ ΙΕΚ ΟΑΕΔ είναι δυστυχώς 0 ανά μήνα με διαφορετικό κωδικό από τους άλλους που είναι ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ.
Και για αυτό το λόγο δεν δικαιούσαι.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 264
Σύνολο: 266

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.