*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια γάμου  (Αναγνώστηκε 28385 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ersh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μόρια γάμου
« στις: Ιούνιος 25, 2010, 07:21:55 μμ »
καλησπέρα συναδελφοι. είμαι μόνιμη εκπαιδευτικός και πρόκειται σύντομα να παντρευτώ. ήθελα να ρωτήσω πού πρέπει να το δηλώσω αυτό (σχολείο; μισθοδοσία;) και από πότε προσμετρώνται τα μόρια γάμου; ευχαριστώ για όποιον έχει την καλοσύνη να απαντήσει!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια γάμου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:42:06 »

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 25, 2010, 07:50:36 μμ »
Αν κανεις αιτηση μεταθεσης το Νοεμβριο θα παρεις 4 μορια(καταθετεις πιστοποιητικο οικ. καταστασης).

Αποσυνδεδεμένος AnnaO

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 25, 2010, 09:43:15 μμ »
'Οταν με το καλό παντρευτείς, πρέπει μέσα σε σαράντα ημέρες να δηλώσεις το γάμο σου στο Ληξιαρχείο της περιοχής στην οποία  θα τελεστεί και να καταθέσεις στο γραφείο εκπαίδευσης, που ανήκεις, μια ληξιαρχική πράξη γάμου για να σου προσμετρήσουν τα μόρια, λογικά, από την επόμενη μισθοδοσία σου. Η ώρα η καλή!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 26, 2010, 11:42:33 πμ »
Ληξιαρχικη πραξη γαμου καταθετεις στο γραφειο για να σου βαλουν το οικ. επιδομα μετα την τελεση του γαμου και για τα μορια μεταθεσης(4)το Νοεμβριο υποβαλλεις με τα υπολοιπα δικαιολογητικα το ποιστοποιητικο οικ. καταστασης ,επισης αν καταθεσεις τοτε και βεβαιωση εργοδοτη του συζυγου(μονο για την συγκεκριμενη περιοχη μεταθεσης που εργαζεται και ο συζυγος:4 μορια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια γάμου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:42:06 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 21, 2010, 12:23:29 πμ »
Άν κάποιος παντρευτεί μέσα με τέλη Σεπτέμβρη μόλις ανοίξουν τα σχολεία, τα μόρια του γάμου θα προσμετρηθούν αμέσως όσον αφορά το ποιός προηγείται στην τοποθέτηση στο σχολείο μεταξύ των άλλων συναδελφων της ίδιας ειδικότητας;
Εστω για παράδειγμα ότι έρχομαι 2ος σε σύνολο μορίων και μόλις ξεκινάνε τα σχολεία με βγάζουν ότι πρέπει να καλύψω ωράριο και σε άλλο σχολείο. Μπορώ εγώ μόλις παντρευτώ τέλη Σεπτέμβρη να χρησιμοποιήσω άμεσα τα μόρια του γάμου και έτσι να ανακαλέσω το γεγονός ότι έρχομαι δεύτερος; (υποθετοντας ότι με τα μόρια του γάμου έρχομαι πρώτος σε μόρια στο σχολείο) και έτσι να έχω εγώ προτεραιότητα στην κάλυψη ωραρίου; ή αυτό θα ισχύσει από του χρόνου;

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 21, 2010, 12:35:27 πμ »
Άν κάποιος παντρευτεί μέσα με τέλη Σεπτέμβρη μόλις ανοίξουν τα σχολεία, τα μόρια του γάμου θα προσμετρηθούν αμέσως όσον αφορά το ποιός προηγείται στην τοποθέτηση στο σχολείο μεταξύ των άλλων συναδελφων της ίδιας ειδικότητας;
Εστω για παράδειγμα ότι έρχομαι 2ος σε σύνολο μορίων και μόλις ξεκινάνε τα σχολεία με βγάζουν ότι πρέπει να καλύψω ωράριο και σε άλλο σχολείο. Μπορώ εγώ μόλις παντρευτώ τέλη Σεπτέμβρη να χρησιμοποιήσω άμεσα τα μόρια του γάμου και έτσι να ανακαλέσω το γεγονός ότι έρχομαι δεύτερος; (υποθετοντας ότι με τα μόρια του γάμου έρχομαι πρώτος σε μόρια στο σχολείο) και έτσι να έχω εγώ προτεραιότητα στην κάλυψη ωραρίου; ή αυτό θα ισχύσει από του χρόνου;

ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! Ωραίο το αστείο. Ουφ, γέλασα! :D :D
Όχι! Παντρέψου καλύτερα τον Αύγουστο ή για να είσαι σίγουρος, πως θα κρατήσεις το πλεονέκτημα στην τοποθέτηση (σιγά το πλεονέκτημα! :P), παντρέψου την άλλη εβδομάδα!! ;D
 

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 21, 2010, 08:04:09 πμ »
Άν κάποιος παντρευτεί μέσα με τέλη Σεπτέμβρη μόλις ανοίξουν τα σχολεία, τα μόρια του γάμου θα προσμετρηθούν αμέσως όσον αφορά το ποιός προηγείται στην τοποθέτηση στο σχολείο μεταξύ των άλλων συναδελφων της ίδιας ειδικότητας;
Εστω για παράδειγμα ότι έρχομαι 2ος σε σύνολο μορίων και μόλις ξεκινάνε τα σχολεία με βγάζουν ότι πρέπει να καλύψω ωράριο και σε άλλο σχολείο. Μπορώ εγώ μόλις παντρευτώ τέλη Σεπτέμβρη να χρησιμοποιήσω άμεσα τα μόρια του γάμου και έτσι να ανακαλέσω το γεγονός ότι έρχομαι δεύτερος; (υποθετοντας ότι με τα μόρια του γάμου έρχομαι πρώτος σε μόρια στο σχολείο) και έτσι να έχω εγώ προτεραιότητα στην κάλυψη ωραρίου; ή αυτό θα ισχύσει από του χρόνου;

ΧΑ! ΧΑ! ΧΑ! Ωραίο το αστείο. Ουφ, γέλασα! :D :D
Όχι! Παντρέψου καλύτερα τον Αύγουστο ή για να είσαι σίγουρος, πως θα κρατήσεις το πλεονέκτημα στην τοποθέτηση (σιγά το πλεονέκτημα! :P), παντρέψου την άλλη εβδομάδα!! ;D
 

Που το βρήκες το αστείο; Αν είναι να ειρωνεύεσαι καλύτερα να μην απαντάς.
 Λες σιγά το πλεονέκτημα. Μάλλον δεν το έχεις ζήσει να σε τρέχουν σε 3 σχολεία όπως εμένα πέρυσι και μιλάς εκ του ασφαλούς. Και φαίνεται ότι δεν είσαι παντρεμένος, γιατί έχεις την εντύπωση ότι παντρεύεσαι όποτε θες σαν να κανονίζεις να πας cinema. Άρα, είσαι τελείως αναρμόδιος να απαντήσεις και καλύτερα να μην απαντάς.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 21, 2010, 08:45:34 πμ »
Ληξιαρχικη πραξη γαμου καταθετεις στο γραφειο για να σου βαλουν το οικ. επιδομα μετα την τελεση του γαμου και για τα μορια μεταθεσης(4)το Νοεμβριο υποβαλλεις με τα υπολοιπα δικαιολογητικα το ποιστοποιητικο οικ. καταστασης ,επισης αν καταθεσεις τοτε και βεβαιωση εργοδοτη του συζυγου(μονο για την συγκεκριμενη περιοχη μεταθεσης που εργαζεται και ο συζυγος:4 μορια).

Αυτό ισχύει μόνο για την περίπτωση που ο σύζυγος είναι εκπαιδευτικός ή ένστολος, έτσι; Ή λάθος έχω καταλάβει;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 21, 2010, 09:01:00 πμ »
Ληξιαρχικη πραξη γαμου καταθετεις στο γραφειο για να σου βαλουν το οικ. επιδομα μετα την τελεση του γαμου και για τα μορια μεταθεσης(4)το Νοεμβριο υποβαλλεις με τα υπολοιπα δικαιολογητικα το ποιστοποιητικο οικ. καταστασης ,επισης αν καταθεσεις τοτε και βεβαιωση εργοδοτη του συζυγου(μονο για την συγκεκριμενη περιοχη μεταθεσης που εργαζεται και ο συζυγος:4 μορια).

Αυτό ισχύει μόνο για την περίπτωση που ο σύζυγος είναι εκπαιδευτικός ή ένστολος, έτσι; Ή λάθος έχω καταλάβει;

Λαθος καταλαβες. Η συνυπηρετηση ισχυει ανεξαρτητως επαγγελματος του/της συζυγου.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 21, 2010, 09:06:07 πμ »
Ληξιαρχικη πραξη γαμου καταθετεις στο γραφειο για να σου βαλουν το οικ. επιδομα μετα την τελεση του γαμου και για τα μορια μεταθεσης(4)το Νοεμβριο υποβαλλεις με τα υπολοιπα δικαιολογητικα το ποιστοποιητικο οικ. καταστασης ,επισης αν καταθεσεις τοτε και βεβαιωση εργοδοτη του συζυγου(μονο για την συγκεκριμενη περιοχη μεταθεσης που εργαζεται και ο συζυγος:4 μορια).

Αυτό ισχύει μόνο για την περίπτωση που ο σύζυγος είναι εκπαιδευτικός ή ένστολος, έτσι; Ή λάθος έχω καταλάβει;

Λαθος καταλαβες. Η συνυπηρετηση ισχυει ανεξαρτητως επαγγελματος του/της συζυγου.

O.k. Ευχαριστώ πολύ, για την άμεση απάντηση... :)
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 21, 2010, 09:10:31 πμ »
Άν κάποιος παντρευτεί μέσα με τέλη Σεπτέμβρη μόλις ανοίξουν τα σχολεία, τα μόρια του γάμου θα προσμετρηθούν αμέσως όσον αφορά το ποιός προηγείται στην τοποθέτηση στο σχολείο μεταξύ των άλλων συναδελφων της ίδιας ειδικότητας;
Εστω για παράδειγμα ότι έρχομαι 2ος σε σύνολο μορίων και μόλις ξεκινάνε τα σχολεία με βγάζουν ότι πρέπει να καλύψω ωράριο και σε άλλο σχολείο. Μπορώ εγώ μόλις παντρευτώ τέλη Σεπτέμβρη να χρησιμοποιήσω άμεσα τα μόρια του γάμου και έτσι να ανακαλέσω το γεγονός ότι έρχομαι δεύτερος; (υποθετοντας ότι με τα μόρια του γάμου έρχομαι πρώτος σε μόρια στο σχολείο) και έτσι να έχω εγώ προτεραιότητα στην κάλυψη ωραρίου; ή αυτό θα ισχύσει από του χρόνου;

Κανονικα τα 4 μορια του γαμου θα προσμετρηθουν για τις σχετικες υπηρεσιακες μεταβολες απο τον Νοεμβριο και περα, οταν καταθεσεις αιτηση μεταθεσης/οριστικης τοποθετησης/βελτιωση θεσης. Ωστοσο, δεν χανεις τιποτα να υποβαλεις το σχετικο εγγραφο στο ΠΥΣΔΕ της περιοχης σου και να ζητησεις να το λαβουν υποψιν, αν τυχον τεθει ζητημα. Ωστοσο, επαναλαμβανω, το συμβουλιο δεν ειναι υποχρεωμενο να το κανει δεκτο...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 21, 2010, 09:32:07 πμ »
Δεν ενδιαφέρομαι ούτε για μετάθεση, ούτε για βελτίωση, ούτε για οριστική τοποθέτηση. Είμαι μόνιμος εδώ και χρόνια στο σχολείο. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να προηγούμαι εγώ στο σχολείο  μου. Απότι καταλαβαίνω τα μόρια από τον γάμο θα ισχύσουν από του χρόνου. Σωστά;

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 21, 2010, 10:39:19 πμ »
Δεν ενδιαφέρομαι ούτε για μετάθεση, ούτε για βελτίωση, ούτε για οριστική τοποθέτηση. Είμαι μόνιμος εδώ και χρόνια στο σχολείο. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να προηγούμαι εγώ στο σχολείο  μου. Απότι καταλαβαίνω τα μόρια από τον γάμο θα ισχύσουν από του χρόνου. Σωστά;

Οκ, παρεξήγηση, νόμιζα ότι περιμένεις διορισμό φέτος (!; )και καιγόσουν για την προσωρινή τοποθέτηση.
Είσαι αλλού με προβλήματα άλλου επιπέδου...
Πάντως, γέλασα πραγματικά χθές  βράδυ... Και εσένα θα σου φαινόταν κάπως, με τα δεδομένα που έχουμε αυτούς τους καιρούς...



Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 21, 2010, 11:11:43 πμ »
οι αναπληρωτές πάλι παίρνουν ένα επίδομα γάμου και μόνο;
γιατί στις αιτήσεις που κάναμε δεν είδα να λέει κάτι για οικογενειακή κατάσταση.
αλήθεια,το επίδομα είναι 45 ευρώ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159779
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 466
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.