*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια γάμου  (Αναγνώστηκε 28381 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AAA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 21, 2010, 11:20:51 πμ »
όταν θα σε παντρέψουμε θα καταθέσεις την πράξη γάμου και θα πάρεις το μεγάλο αυτό ποσό. Πριν για μας δεν έχει καμία αξία. Άρα σκέψου τι πας να κάνεις......ΦΙλιά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια γάμου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:24:40 »

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 21, 2010, 02:43:29 μμ »
χαχαχαχαχαχαχα
οκ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 21, 2010, 02:50:21 μμ »
οι αναπληρωτές πάλι παίρνουν ένα επίδομα γάμου και μόνο;
γιατί στις αιτήσεις που κάναμε δεν είδα να λέει κάτι για οικογενειακή κατάσταση.
αλήθεια,το επίδομα είναι 45 ευρώ;
Εγώ, παιδιά, ήμουν αναπληρώτρια όταν παντρεύτηκα, το δήλωσα αμέσως στο Λύκειο και στη Διεύθυνση και στην επόμενη μισθοδοσία πήρα το εξτρά επίδομα... Αμέσως... Αυτό πριν από κάμποσα χρόνια, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι εντωμεταξύ...
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 21, 2010, 06:54:18 μμ »
Δεν ενδιαφέρομαι ούτε για μετάθεση, ούτε για βελτίωση, ούτε για οριστική τοποθέτηση. Είμαι μόνιμος εδώ και χρόνια στο σχολείο. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να προηγούμαι εγώ στο σχολείο  μου. Απότι καταλαβαίνω τα μόρια από τον γάμο θα ισχύσουν από του χρόνου. Σωστά;

Αν εννοείς να προηγείσαι στη συμπλήρωση ωραρίου στο σχολείο, δε μετράει η οικογενειακή κατάσταση ούτε τα μόρια. Προηγείται αυτός που τοποθετήθηκε πρώτος οργανικά. Τα μόρια μετράνε μόνο στην περίπτωση ταυτόχρονης τοποθέτησης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2010, 07:01:33 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια γάμου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:24:40 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 21, 2010, 09:36:37 μμ »
Αν εννοείς να προηγείσαι στη συμπλήρωση ωραρίου στο σχολείο, δε μετράει η οικογενειακή κατάσταση ούτε τα μόρια. Προηγείται αυτός που τοποθετήθηκε πρώτος οργανικά. Τα μόρια μετράνε μόνο στην περίπτωση ταυτόχρονης τοποθέτησης.

Ακριβώς! Αυτό που λες ισχύει μόνο στην ιδανική και σπάνια περίπτωση όπου πχ υπάρχουν 7 φιλόλογοι και οι 7 έχουν τοποθετηθεί διαφορετικές χρονολογίες στο σχολείο, πράγμα σπάνιο.
Εμείς είμαστε 5 μαθηματικοί οι 4 εκ των οποίων τοποθετηθήκαμε ταυτόχρονα στο σχολείο, δηλαδή το ίδιο έτος. Οπότε για το ποιός προηγείται στη συμπλήρωση ωραρίου στο σχολείο κρίνεται από το σύνολο μορίων που έχει ο καθένας από προυπηρεσία, και κοινωνικών κριτηρίων, και κάθε χρόνο αλλάζει γιατί πχ τον ένα χρόνο αποκτά παιδί ο ένας, τον άλλο χρόνο κάνει δίδυμα ο άλλος, τον άλλο χρόνο παντρεύεται κάποιος καλή ώρα κλπ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2010, 09:40:05 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος wins@or

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 21, 2010, 10:16:01 μμ »
Ληξιαρχικη πραξη γαμου καταθετεις στο γραφειο για να σου βαλουν το οικ. επιδομα μετα την τελεση του γαμου και για τα μορια μεταθεσης(4)το Νοεμβριο υποβαλλεις με τα υπολοιπα δικαιολογητικα το ποιστοποιητικο οικ. καταστασης ,επισης αν καταθεσεις τοτε και βεβαιωση εργοδοτη του συζυγου(μονο για την συγκεκριμενη περιοχη μεταθεσης που εργαζεται και ο συζυγος:4 μορια).
Δεν εχω καταλάβει κατι, εαν ο συζυγος εργαζεται στο ιδιωτικό τομέα παίρνουμε τα 4 μόρια, αλλά αυτό ισχύει μόνο για την περιοχή που εργάζεται?και τι γίνεται με την Αθήνα?Θα μπορούσε να εργάζεται κάπου και να μένει αλλού.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2012, 03:10:25 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 22, 2010, 10:18:11 πμ »
Δεν εχει σημασια που κατοικεις αλλα η εδρα της/του εργοδοτριας/η της/του συζυγου,π.χ. αν η εδρα ειναι στην περιοχη Ζωγραφου που ανηκει στην    Α Αθηνας θα παρεις 4 μορια  για την Α Αθηναςμονο,αν η εδρα ειναι στο Περιστερι που ανηκει στη Γ Αθηνας θα παρεις 4 μορια συνυπηρετησης για τη Γ Αθηνας μονο(oi περιοχες που αναφερω ειναι για την A/θμια Εκπ/ση).
Αν θυμαμαι καλα υπαρχει και το προαπαιτουμενο της 2ετους απασχολησης του/της συζυγου στο συγκεκριμενο εργοδοτη μεχρι την ημερομηνια υποβολης της αιτησης μεταθεσης.

Αποσυνδεδεμένος mariatou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 30, 2012, 01:30:53 μμ »
 Θα ήθελα να ρωτήσω εαν καποιος ξέρει αν χρειαζεται να περασουν 6 μηνες απο την ημερομηνια του γαμου για να μετρησουν τα μορια για τη μεταθεση και την απόσπαση...

Αποσυνδεδεμένος sofia_80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 30, 2012, 01:35:43 μμ »
Όχι βέβαια! Με το που παντρεύεσαι καταθέτεις στη Διεύθυνση που ανήκεις τη ληξιαρχική πράξη γάμου και αρχίζουν και μετράνε κανονικά. Επίσης, όταν κάνεις αίτηση απόσπασης ή μετάθεσης, αρκεί να καταθέσεις πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, όπου απλά πρέπει να φαίνεται ο γάμος ανεξάρτητα πότε τελέστηκε.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2012, 01:38:14 μμ από sofia_80 »

Αποσυνδεδεμένος mariatou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 30, 2012, 02:33:47 μμ »
Καταρχήν ευχαριστω για την αμεση απάντησή σου.. :)Αλλά είναι σίγουρο αυτο που λες? Γιατί πέρυσι που εκανα τα χαρτια μου για μεταθεση ήταν μια κοπελα πριν απο εμενα και της ειπαν οτι δε θα παρει τα μορια γαμου γιατι είχε γινει σε διαστημα μικροτερο των 6 μηνων.Που μπορω να απευθυνθω για να το μαθω σιγουρα αυτο?Μηπως ξέρεις?
Νομίζω ότι ειναι καινουρια διαταξη....Αλλά όσο κι αν εψαξα δε βρηκα κατι σχετικο..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2012, 03:10:08 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος sxedia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 30, 2012, 02:58:35 μμ »
Ακριβως δεν ειναι ετσι ....
να σου δωσω ενα παραδειγμα..... Ας μιλησουμε για τη χρονια που τελειωσε....
Περσυ οι αιτησεις ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ ηταν απο 1/11/2011 εως 30/11/2011.
Αν καποιος παντρευτηκε στις 1/12/2011 δυστυχως για τη χρονια αυτη δε παιρνει μορια γαμου.
Επισης τα μορια γαμου δεν ισχυσαν ουτε τον Ιουνιου του 2012 για τις οργανικες τοποθετησεις, ουτε θα ισχυσουν τωρα το Σεπτεμβρη για λειτουργικα κενα.
Το ιδιο περιπου ισχυει και για το παιδι που αποκτα καποιος. Μονο που εδω η καταληκτικη ημερομηνια δεν ειναι 30/11/2011, αλλα 30/01/2012
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2012, 03:09:54 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος sofia_80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 30, 2012, 03:11:19 μμ »
Καταρχήν ευχαριστω για την αμεση απάντησή σου.. :)Αλλά είναι σίγουρο αυτο που λες? Γιατί πέρυσι που εκανα τα χαρτια μου για μεταθεση ήταν μια κοπελα πριν απο εμενα και της ειπαν οτι δε θα παρει τα μορια γαμου γιατι είχε γινει σε διαστημα μικροτερο των 6 μηνων.Που μπορω να απευθυνθω για να το μαθω σιγουρα αυτο?Μηπως ξέρεις?
Νομίζω ότι ειναι καινουρια διαταξη....Αλλά όσο κι αν εψαξα δε βρηκα κατι σχετικο..
Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο! Εγώ είχα παντρευτεί ένα μήνα πριν την καταληκτική ημερομηνία των αιτήσεων μετάθεσης και μου είχαν μετρήσει κανονικά τα μόρια. Πρέπει να ρωτήσεις στη Διεύθυνση.
Ακριβως δεν ειναι ετσι ....
να σου δωσω ενα παραδειγμα..... Ας μιλησουμε για τη χρονια που τελειωσε....
Περσυ οι αιτησεις ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ ηταν απο 1/11/2011 εως 30/11/2011.
Αν καποιος παντρευτηκε στις 1/12/2011 δυστυχως για τη χρονια αυτη δε παιρνει μορια γαμου.
Επισης τα μορια γαμου δεν ισχυσαν ουτε τον Ιουνιου του 2012 για τις οργανικες τοποθετησεις, ουτε θα ισχυσουν τωρα το Σεπτεμβρη για λειτουργικα κενα.
Το ιδιο περιπου ισχυει και για το παιδι που αποκτα καποιος. Μονο που εδω η καταληκτικη ημερομηνια δεν ειναι 30/11/2011, αλλα 30/01/2012
Δε νομίζω να είναι έτσι ακριβώς. Τα μόρια δεν μετράνε για την αίτηση μετάθεσης, επειδή ο γάμος τελέστηκε μετά την καταληκτική ημερομηνία κατάθεσης της αίτησης, αλλά για τις τοποθετήσεις του Ιουνίου σίγουρα μετράνε, αφού η οικογενειακή κατάσταση του εκπαιδευτικού έχει αλλάξει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2012, 03:12:18 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος sxedia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 30, 2012, 03:15:53 μμ »
ουτε για τον Ιουνιο μετρανε, γιατι την αιτηση οριστικης τοποθετησης η βελτιωσης θεσης την καταθετεις απο 1/11 εως 30/11

Αποσυνδεδεμένος sofia_80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια γάμου
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 30, 2012, 03:23:23 μμ »
Ίσως να έχεις δίκιο. Όμως για την αίτηση απόσπασης και στη συνέχεια για τις τοποθετήσεις μετά από απόσπαση σίγουρα μετράνε, αφού κατατίθεται το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 366
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.