*

Αποστολέας Θέμα: Kλάδος ΠΕ 14.04 (ΓΕΩΠΟΝΩΝ-ΔΑΣΟΛΟΓΩΝ)  (Αναγνώστηκε 14756 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Kλάδος ΠΕ 14.04 (ΓΕΩΠΟΝΩΝ-ΔΑΣΟΛΟΓΩΝ)
« στις: Ιούλιος 03, 2010, 12:42:05 μμ »
Επειδή ο κλάδος της γεωπονίας δεν εκπροσωπείται από πουθενά πλέον, αποφάσισα να τον αναφέρω και να τον εκπροσωπήσω σε αυτό το forum.

Αν βρεθεί κάποιος συνάδελφος γεωπόνος-δασολόγος ας πει την αποψή του.
Η αποψή μου βέβαια είναι ότι φέτος οι προσλήψεις θα είναι ελαχιστότατες στον κλάδο μας στην εκπαίδευση, ελπίζω να μην αγγίξουν το νούμερο μηδέν.
Πραγματικά απορώ πως γίνεται αυτό όταν λειτουργούν τόσες ειδικότητες γεωπονίας στα ΕΠΑΛ και σύμφωνα με περσινό έγγραφο το Συλλόγου Εκπαιδευτικών Γεωπόνων το Υπουργείο Παιδείας δεν υπολόγιζε σωστά τα κενά των γεωπόνων.
Πως γίνεται αυτό όταν οι γεωπόνοι από το νόμο μπορούν αν διδάξουν με Α ανάθεση πολλά μαθήματα σε Γενικά Γυμνάσια και Λύκεια;;

Φυσικά όλα ξεκινάνε από έλλειψη σωστής εκπροσώπησης του κλάδου και ενημέρωσης εγώ πιστεύω.

Αν υπάρχει κανείς του κλάδου ας πει και αυτός την αποψή του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Kλάδος ΠΕ 14.04 (ΓΕΩΠΟΝΩΝ-ΔΑΣΟΛΟΓΩΝ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:40:17 »

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Kλάδος ΠΕ 14.04 (ΓΕΩΠΟΝΩΝ-ΔΑΣΟΛΟΓΩΝ)
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 04, 2010, 12:57:49 πμ »
Eγώ νομίζω πάντως πιο τραγικά από το κλάδο μας δεν υπάρχουν. Έλλειψη εκπροσώπησης από ΓΕΩΤΕ, ρουσφέτια παντού (βλέπε σκάνδαλο ΑΓΡΟΓΗ), και το ΑΣΕΠκάθε χρόνο όλο και μειώνει τις θέσεις.

ΑΣΠΑΙΤΕ θα προσπαθήσω να μπω φέτος, έχω μόρια από ΑΣΕΠ, αλλά και πάλι δύσκολα τα βλέπω ακόμα και παιδαγωγική κατάρτιση να έχεις. Πέρυσι πήραν ΜΟΝΟ 2 ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ.

όσο αφορά την ειδική αγωγή: αφού τα σεμινάρια τα κατήργησε (λεει ο νόμος ότι στην δευτεροβάθμια θα πιάνονται για άλλους 2 διαγωνισμούς ΑΣΕΠ και μάλιστα όσα σεμινάρια αποκτήθηκαν ΜΕΧΡΙ 1/7/2010). Οσα σεμινάρια αποκτηθούν μετά από αυτή τη ημερομηνία ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΥΠΟΨΙΝ. Δηλαδή εγώ πως θα έχω το δικαιωμα να ενταχθώ στην ειδική αγωγή, δεδομένου ότι δεν τα έχω και δεδομένου ότι  και να τα αποκτήσω πλέον δεν θα αναγνωρίζονται.

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Kλάδος ΠΕ 14.04 (ΓΕΩΠΟΝΩΝ-ΔΑΣΟΛΟΓΩΝ)
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 04, 2010, 01:43:35 πμ »
το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει μεταπτυχιακό στην Ελλάδα ειδική αγωγής που να δέχεται γεωπόνους. Το κόβω να είναι εξαιρετικά δύσκολο να μπαίνεις.
Απλά θέλω αν δω τι θα σκαρφιστούν από το Υπουργείο Παιδείας πάλι, για τα σεμινάρια ειδικής αγωγής. Να πούνε σε όλους κάντε μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής μου φαίνεται δύσκολο. Εμένα κάτι μου λέει ότι αυτό το πιστοποιητικό παιδαγωγικής κατάρτισης, τώρα ή στο μέλλον θα έχει και ειδική αγωγή μέσα.
Το θέμα είναι ότι εγώ που δεν έχω σεμινάρια πάντως κατα πάσα πιθανότητα δεν θα  μπορώ να ενταχθώ στους φετινούς πίνακες;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158519
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 374
Σύνολο: 386

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.