*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια μετάθεσης  (Αναγνώστηκε 135198 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dafina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #406 στις: Ιούλιος 22, 2016, 12:35:24 μμ »
Σύμφωνα με τον Ζαχαρία Καψαλάκη την φετινή χρονιά αλλάζει άρδην τα δεδομένα στους πίνακες αναπληρωτών, καθώς:

*          Μετρά η προϋπηρεσία δύο σχολικών ετών (2010-2011 και 2011-2012). Ένα μέτρο που άρει μια αδικία πολλών ετών.

*          Μετρούν διπλά τα μόρια των δυσπρόσιτων, όλων των ετών πλέον.

*          Μετρούν διπλά τα μόρια των Θ και Ι σχολείων που δεν είναι δυσπρόσιτα για το σχολικό έτος 2014-2015 και μόνο γι΄ αυτό το χρόνο.

Συνάδελφοι, αυτά ισχύουν μόνο για τους αναπληρωτές;;; Μου φαίνεται πολύ άδικο για τους μόνιμους που επίσης υπηρέτησαν σε δυσπρόσιτα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:56:36 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #407 στις: Ιούλιος 22, 2016, 12:44:44 μμ »
dafina η τροποποποίηση που έκανε ο Λοβέρδος το 2014 στον Ν. 3848/2010 λέει ότι ισχύει και για τους μόνιμους ο διπλασιασμός των Μορίων Δυσμενούς Διαβίωσης, αν υπηρετούν για δύο τουλάχιστον χρόνια σε σχολεία Θ και Ι (α΄βάθμια) ή ΙΑ και ΙΒ (β΄βάθμια).

Οι μόνιμοι έπρεπε να είναι ενημερωμένοι για αυτό. Είναι πολύ σημαντικό ζήτημα!

Αν θες άνοιξε τον Ν. 3848 στο άρθρο 9 και διάβασε τις παραγράφους 4 και 5 που αναφέρονται στον διπλασιασμό μορίων τόσο για αναπληρωτές όσο και για τους μόνιμους!

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #408 στις: Ιανουάριος 31, 2017, 11:36:36 πμ »
Πήρα μετάθεση, και θεωρητικά έπρεπε να παρουσιαστώ 30/6. ΟΜΩΣ ήμουν σε άδεια ανατροφής, και έκανα ανάληψη στη ΔΔΕ 5/8 (και η ΔΔΕ και το σχολείο που πήρα οργανική μου είπαν ότι δεν όφειλα 30/6 να πάω στο σχολείο). Τα μόρια τα βάλανε από 1/7 στον τόπο μετάθεσης και όχι από 6/8, που τότε έκανα πράξη ανάληψης. Είναι σωστό αυτό;; ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος ethnaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #409 στις: Ιανουάριος 31, 2017, 01:03:21 μμ »
Πήρα μετάθεση, και θεωρητικά έπρεπε να παρουσιαστώ 30/6. ΟΜΩΣ ήμουν σε άδεια ανατροφής, και έκανα ανάληψη στη ΔΔΕ 5/8 (και η ΔΔΕ και το σχολείο που πήρα οργανική μου είπαν ότι δεν όφειλα 30/6 να πάω στο σχολείο). Τα μόρια τα βάλανε από 1/7 στον τόπο μετάθεσης και όχι από 6/8, που τότε έκανα πράξη ανάληψης. Είναι σωστό αυτό;; ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση!
Στο νέο σχολείο ανήκεις από 1/7 άσχετα  με το πότε πήγες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:56:36 »

Αποσυνδεδεμένος x

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #410 στις: Φεβρουάριος 17, 2017, 12:32:38 πμ »
παρακαλώ όποιος γνωρίσει ας μου απαντήσει τι γίνεται με τα μόρια του αναδρομικού διορισμού. Το φεκ του αναδρομικού διορισμού είναι Αύγουστο όμως στο μητρώο μου έχουν περάσει μόρια από 1/9 είναι σωστό;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #411 στις: Φεβρουάριος 17, 2017, 10:18:16 πμ »
παρακαλώ όποιος γνωρίσει ας μου απαντήσει τι γίνεται με τα μόρια του αναδρομικού διορισμού. Το φεκ του αναδρομικού διορισμού είναι Αύγουστο όμως στο μητρώο μου έχουν περάσει μόρια από 1/9 είναι σωστό;
Ναι, είναι σωστό. Στην εγκύκλιο μεταθέσεων αναφέρει ότι τα ΜΔΣ, αν διοριστείς Αύγουστο, μετράνε από 1/9 πάντα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #412 στις: Φεβρουάριος 13, 2018, 09:59:43 μμ »
Μόρια συνυπηρέτησης παίρνεις αν ο/η σύζυγος είναι ωρομίσθιος στα ΙΕΚ?
κανείς;
ή ισχύει μόνο αν ο/η σύζυγος είναι μόνιμος δημόσιος υπάλληλος και ελεύθερος επαγγελματίας;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #413 στις: Φεβρουάριος 14, 2018, 11:17:53 πμ »
Στην ωρομισθία με μπλοκάκι δεν αμοίβεται; Άρα ελεύθερος επαγγελματίας θα θεωρείται. Για την απόδειξη της συνυπηρέτησης αρκεί βεβαίωση από τον ασφαλιστικό φορέα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #414 στις: Φεβρουάριος 14, 2018, 09:29:42 μμ »
όχι δεν είναι ωρομίσθιος με μπλοκάκι. Είναι σε ΙΕΚ, 3 ώρες την βδομάδα, με μισθό που μπαίνει σε τραπεζικό λογαριασμό...και ένσημα ΙΚΑ. Απολύεται κάθε Ιούνιο.
Ο μόνιμος εκπαιδευτικός δικαιούται μόρια συνυπηρέτησης αν η σύζυγος είναι ωρομίσθια σε ΙΕΚ?
Γνωρίζει κανείς;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2018, 08:33:54 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος Marina_Tsak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #415 στις: Ιούνιος 06, 2020, 08:33:58 μμ »
Καλησπέρα.

Είμαι νεοδιοριζόμενη ΕΕΠ και έχω μια απορία όσον αφορά στα μόρια για τη συνυπηρέτηση.

Ο σύζυγός μου αυτή τη στιγμή είναι απολυμένος από τη δουλειά του και λαμβάνει επίδομα ανεργίας (η δουλειά του είναι στο δήμο που επιθυμώ μελλοντικά να δηλώσω για μετάθεση). Το επίδομα ανεργίας λήγει κάπου τον Ιούλιο και έχει κανονίσει να ξεκινήσει εργασία σε νέα επιχείρηση πάλι στον ίδιο δήμο.

Μέσα η τελευταία εγκύκλιος αναφέρει ότι θέλει διετία συμπληρωμένη στον ιδιωτικό τομέα. Στις διευκρινήσεις (στο γ) επίσης αναφέρει ότι ο χρόνος επιδότησης ανεργίας προσμετρείται για τη συνυπηρέτηση.

Το ερώτημα είναι το εξής. Αν κατά την ημερομηνία που κάνω τα χαρτιά μου για μετάθεση ο σύζυγός μου δεν έχει συμπληρώσει τη διετία στη νέα του δουλειά (σίγουρο αυτό αν βγουν Νοέμβριο οι αιτήσεις), θα προσμετρηθεί ο χρόνος του επιδόματος ανεργίας που υπήρχε πριν αρχίσει τη νέα εργασία;

Αποσυνδεδεμένος bolos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #416 στις: Ιούνιος 10, 2020, 11:01:01 πμ »
Στο νέο σχολείο ανήκεις από 1/7 άσχετα  με το πότε πήγες.
Στην εγκύκλιο μεταθέσεων αναφέρει ότι τους καλοκαιρινούς μήνες παίρνεις τα μόρια της προσωρινής τοποθέτησης αλλά ότι στην περίπτωση οργανικής τοποθέτησης ανήκεις από 22 Ιουνίου για αβαθμια στην οργανική σου δεν το αναφέρει πουθενά ! Μπορούμε να το βρούμε κάπου γραπτως;;;
Εδώ αναφέρει:
6.2. Παραμονή στη διάθεση του ΠΥΣΠΕ:
6.2.1. Με ευθύνη των Διευθύνσεων Εκπαίδευσης πρέπει όλοι ανεξαιρέτως οι εκπαιδευτικοί, που δεν τοποθετήθηκαν σε οργανική θέση σχολικής μονάδας και παρέμειναν στη διάθεση της οικείας Διεύθυνσης, να τοποθετούνται με προσωρινή τοποθέτηση για ολόκληρο το σχολικό έτος.

Οι εκπαιδευτικοί των ανωτέρω περιπτώσεων θα λαμβάνουν τις μονάδες συνθηκών διαβίωσης των σχολικών μονάδων της προσωρινής τοποθέτησης μέχρι τη λήξη του σχολικού έτους. Εξυπακούεται ότι σε περίπτωση υπηρέτησης σε περισσότερες της μιας σχολικές μονάδες ο υπολογισμός των μονάδων συνθηκών διαβίωσης γίνεται κατ’ αναλογία με βάση την εβδομάδα των 5 ημερών, ενώ για τους καλοκαιρινούς μήνες ο εκπαιδευτικός λαμβάνει τις μονάδες της σχολικής μονάδας στην οποία είχε τοποθετηθεί προσωρινά.

Τα ανωτέρω θα εφαρμοστούν από τις υπηρετήσεις του τρέχοντος σχολικού έτους, ακόμα και αν οι αποφάσεις τοποθέτησης εκδόθηκαν με ορίζοντα το διδακτικό έτος.

Αρα εδω έχουμε 2 γεγονοτα που συγκρουονται : Απο τη μία τους καλοκαιρινούς μήνες παίρνεις τα μόρια της προσωρινής τοποθέτησης από την άλλη οταν πάρεις οργανικη λέει το ΠΔ 50/96:
Άρθρο 7
Εκτέλεση και γνωστοποίηση των μεταθέσεων
5. Η ανάληψη υπηρεσίας στις νέες θέσεις γίνεται με τη λήξη του διδακτικού έτους.
Τι ισχύει από τα 2;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2020, 12:06:00 πμ από bolos »

Αποσυνδεδεμένος Marina_Tsak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #417 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 08:21:21 μμ »
Καλησπέρα

Να κάνω μια ερώτηση για τα μόρια μετάθεσης;

Η εγκύκλιος αναφέρει ως ένα κριτήριο "η συνολική υπηρεσία". Στα μόρια μας όταν τοποθετηθήκαμε οριστικά υπάρχει κατηγορία "μόρια συνολικής υπηρέτησης" και ένα ακόμη "για δυσμενείς συνθήκες".

Στην αίτηση μετάθεση προσμετρώνται μόνο τα "μόρια συνολικής μετάθεσης" ή και αυτά για "για δυσμενείς συνθήκες"?

Να πω ότι τα μόρια για δυσμενείς συνθήκες τα είχα αποκτήσει ως αναπληρώτρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2020, 08:26:40 μμ από Marina_Tsak »

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #418 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 08:56:17 μμ »
Μετράνε και των δυσμενών συνθηκών έννοειται συνολικα ολα

Αποσυνδεδεμένος Marina_Tsak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #419 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 09:05:46 μμ »
Μετράνε και των δυσμενών συνθηκών έννοειται συνολικα ολα

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159529
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 276
Σύνολο: 304

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.