*

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιηση Χρησης Η/Υ  (Αναγνώστηκε 55398 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστοποιηση Χρησης Η/Υ
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 21, 2015, 12:04:35 μμ »
εκδόσεις Κλειδάριθμος, φοβερό και με ασκήσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιστοποιηση Χρησης Η/Υ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:24:42 »

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1392
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιηση Χρησης Η/Υ
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 07, 2018, 03:17:27 μμ »
Τι εννοεις 17 μορια ?πως βγαινουν?

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιηση Χρησης Η/Υ
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 15, 2019, 01:19:36 μμ »
Οι βεβαιώσεις για χρήση Η/Υ που εξέδωσε το ΥΠΕΠΘ σε πρόγραμμα ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ σε συνεργασία με τους  Δήμους, είναι αναγνωρισμένες ;

Αποσυνδεδεμένος fivi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιηση Χρησης Η/Υ
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 24, 2019, 01:08:02 μμ »
Οι βεβαιώσεις για χρήση Η/Υ που εξέδωσε το ΥΠΕΠΘ σε πρόγραμμα ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ σε συνεργασία με τους  Δήμους, είναι αναγνωρισμένες ;
ακριβώς το ίδιο θέμα θα ρώταγα κι εγώ. Εγκυρες είναι, το ΑΣΕΠ δεν τις αναφέρει. Μάλλον πάμε για ένσταση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιστοποιηση Χρησης Η/Υ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:24:42 »

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιηση Χρησης Η/Υ
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 24, 2019, 06:25:14 μμ »
ακριβώς το ίδιο θέμα θα ρώταγα κι εγώ. Εγκυρες είναι, το ΑΣΕΠ δεν τις αναφέρει. Μάλλον πάμε για ένσταση.


Η λογική λέει οτι εφόσον εκδίδονται απο το ΥΠΕΠΘ απο δικό του μάλιστα ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ πρόγραμμα. δεν μπορεί το ίδιο το κράτος να μην αναγνωρίζει τις ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ Βεβαιώσεις, αυτές που το ίδιο το κράτος εκδίδει, στην προκειμένη περίπτωση ένα υπουργείο του το ΥΠΕΠΘ. Και μάλιστα εφόσον δεν αναφέρονται ονομαστικά στα δικαιολογητικά, μάλλον θα πρέπει να μπούνε στην επιλογή "ΑΛΛΟ". Αλλά και απο την άλλη, όλα να τα περιμένουμε στην Ελλάδα. Ενσταση πως γίνεται πρός το ΑΣΕΠ; Αν το ΑΣΕΠ δεν τα συμπεριλαμβάνει στην λίστα τί νόημα έχει; Το θέμα είναι το ΥΠΕΠΘ να δώσει την εντολή πρός το ΑΣΕΠ ώστε να τις αναγνωρίζει και τις δικές του βεβαιώσεις και όχι μόνο όσες αποκτήθηκαν απο ιδιωτικά κέντρα. όπως και να  έχει εμείς θα τα τις βάλουμε και αν δεν πάρουμε τα μόρια τότε θα υποβάλουμε ένσταση με το πιό πάνω σκεπτικό που ανέφερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2019, 06:34:43 μμ από ΚΠ »

Αποσυνδεδεμένος fivi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιηση Χρησης Η/Υ
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 25, 2019, 09:12:26 πμ »

Η λογική λέει οτι εφόσον εκδίδονται απο το ΥΠΕΠΘ απο δικό του μάλιστα ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ πρόγραμμα. δεν μπορεί το ίδιο το κράτος να μην αναγνωρίζει τις ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ Βεβαιώσεις, αυτές που το ίδιο το κράτος εκδίδει, στην προκειμένη περίπτωση ένα υπουργείο του το ΥΠΕΠΘ. Και μάλιστα εφόσον δεν αναφέρονται ονομαστικά στα δικαιολογητικά, μάλλον θα πρέπει να μπούνε στην επιλογή "ΑΛΛΟ". Αλλά και απο την άλλη, όλα να τα περιμένουμε στην Ελλάδα. Ενσταση πως γίνεται πρός το ΑΣΕΠ; Αν το ΑΣΕΠ δεν τα συμπεριλαμβάνει στην λίστα τί νόημα έχει; Το θέμα είναι το ΥΠΕΠΘ να δώσει την εντολή πρός το ΑΣΕΠ ώστε να τις αναγνωρίζει και τις δικές του βεβαιώσεις και όχι μόνο όσες αποκτήθηκαν απο ιδιωτικά κέντρα. όπως και να  έχει εμείς θα τα τις βάλουμε και αν δεν πάρουμε τα μόρια τότε θα υποβάλουμε ένσταση με το πιό πάνω σκεπτικό που ανέφερα.
Συμφωνούμε. Τι προτείνεις να κάνουμε πριν ή παράλληλα με την ένσταση στον ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιηση Χρησης Η/Υ
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 25, 2019, 10:48:50 πμ »
Συμφωνούμε. Τι προτείνεις να κάνουμε πριν ή παράλληλα με την ένσταση στον ΑΣΕΠ;


Δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορούμε να κάνουμε πρίν, ίσως μια επαφή με το ΑΣΕΠ για επισήμανση αυτού του θέματος, γιατί δεν περιλαμβάνει αυτές τις βεβαιώσεις ή αν εννοεί να τις βάλουμε στην ενότητα "ΑΛΛΟ" και τότε θα τις αναγνωρίσει. Πάντως άν δεν γίνουν δεκτές, σίγουρα ένσταση με το αιτιολογικό ότι τις εκδίδει δημόσιος φορέας για πρόγραμμα Δια Βίου Μάθησης του ίδιου του ΥΠΕΠΘ. Ας ελπιζουμε οτι θα καταλάβουν πως είναι αυτονόητο να αναγνωρισει το ΑΣΕΠ αυτές τις βεβαιώσεις

Αποσυνδεδεμένος fivi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιηση Χρησης Η/Υ
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 25, 2019, 10:12:51 μμ »

Δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορούμε να κάνουμε πρίν, ίσως μια επαφή με το ΑΣΕΠ για επισήμανση αυτού του θέματος, γιατί δεν περιλαμβάνει αυτές τις βεβαιώσεις ή αν εννοεί να τις βάλουμε στην ενότητα "ΑΛΛΟ" και τότε θα τις αναγνωρίσει. Πάντως άν δεν γίνουν δεκτές, σίγουρα ένσταση με το αιτιολογικό ότι τις εκδίδει δημόσιος φορέας για πρόγραμμα Δια Βίου Μάθησης του ίδιου του ΥΠΕΠΘ. Ας ελπιζουμε οτι θα καταλάβουν πως είναι αυτονόητο να αναγνωρισει το ΑΣΕΠ αυτές τις βεβαιώσεις
 
Δε θυμάμαι να είδα επιλογή "άλλο". Ούτε επαφίεμαι στο "αυτονόητο" υπαλλήλων ή οργανισμών. Περιχαρής συνάδελφος μου είπε "τα προσόντα σας θέλουν επικαιροποίηση" και ας ήμουν ανάμεσα στους πρώτους που χειριζόμουν ηλεκτρονικό υπολογιστή κι ας έχω δική μου ψηφιακή πλατφόρμα...Προσωπικά θα στείλω αίτημα στον ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιηση Χρησης Η/Υ
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 26, 2019, 11:15:04 πμ »
 
Δε θυμάμαι να είδα επιλογή "άλλο". Ούτε επαφίεμαι στο "αυτονόητο" υπαλλήλων ή οργανισμών. Περιχαρής συνάδελφος μου είπε "τα προσόντα σας θέλουν επικαιροποίηση" και ας ήμουν ανάμεσα στους πρώτους που χειριζόμουν ηλεκτρονικό υπολογιστή κι ας έχω δική μου ψηφιακή πλατφόρμα...Προσωπικά θα στείλω αίτημα στον ΑΣΕΠ.
  εκεί που λέει ΦΟΡΈΑΣ ΠΟΥ ΕΞΈΔΩΣΕ την πιστοποίηση, ανοίγει ένα παράθυρο με πρώτη επιλογή το ECDL και ακολουθούν και άλλοι φορείς, στο τέλος της λίστας έχει την επιλογή ΆΛΛΟ. Εκεί εγώ έγραψα ΥΠ.Π.Ε.Θ. Γενική Γραμματεία Δια Βίου Μάθησης και επισυναψα τις βεβαιώσεις. Θα στείλω και εγώ mail στο ΑΣΕΠ να τους ενημερώσω για το θέμα αυτό

Αποσυνδεδεμένος fivi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιηση Χρησης Η/Υ
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 27, 2019, 11:34:24 πμ »
  εκεί που λέει ΦΟΡΈΑΣ ΠΟΥ ΕΞΈΔΩΣΕ την πιστοποίηση, ανοίγει ένα παράθυρο με πρώτη επιλογή το ECDL και ακολουθούν και άλλοι φορείς, στο τέλος της λίστας έχει την επιλογή ΆΛΛΟ. Εκεί εγώ έγραψα ΥΠ.Π.Ε.Θ. Γενική Γραμματεία Δια Βίου Μάθησης και επισυναψα τις βεβαιώσεις. Θα στείλω και εγώ mail στο ΑΣΕΠ να τους ενημερώσω για το θέμα αυτό
ΚΠ σε άφησαν να το κάνεις ο ίδιος; Εγώ δυστυχώς έπεσα σε ανίδεη συνάδελφο και όταν είδε ότι δεν είναι ecdl αρνήθηκε να μου το περάσει. Μου είπε και κάτι γραφικά να πάρω πίσω τη βεβαίωση, αλλά ευγενικά και επίμονα της είπα θα τα κρατήσετε γιατί έτσι πρέπει και θα κάνω ένσταση.

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιηση Χρησης Η/Υ
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 27, 2019, 02:00:43 μμ »
ΚΠ σε άφησαν να το κάνεις ο ίδιος; Εγώ δυστυχώς έπεσα σε ανίδεη συνάδελφο και όταν είδε ότι δεν είναι ecdl αρνήθηκε να μου το περάσει. Μου είπε και κάτι γραφικά να πάρω πίσω τη βεβαίωση, αλλά ευγενικά και επίμονα της είπα θα τα κρατήσετε γιατί έτσι πρέπει και θα κάνω ένσταση.

Είμαι για την Γενική και όχι Ειδικής Αγωγής και δεν πήγα στην Δευτεροβάθμια, αφού δεν βγήκε η προκήρυξη, όμως ενημέρωσα το Μητρώο μου κανονικότατα στο ΑΣΕΠ όπως σε περιέγραψα πιό πάνω. όταν πάω κάποια στιγμή στην Δευτεροβάθμια θα τους τα δώσω να τα περάσουν με το ζόρι και αν δεν τα περάσει το ΑΣΕΠ τότε Ένσταση. Δουλεία της Δευτεροβάθμιας είναι να τα παίρνουν όλα και απο εκεί και πέρα την ευθύνη την έχουε εμείς και βεβαίως το δικαίωμα της ένστασης και σε περίπτωση που αρνηθούν μνα μετρήσουν οποιοδήποτε δικαιολογητικό, είναι υποχρεωμένοι να το αιτιολογήσουν εγγράφως
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2019, 02:03:12 μμ από ΚΠ »

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιηση Χρησης Η/Υ
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 28, 2019, 11:36:23 πμ »
Οι βεβαιώσεις για χρήση Η/Υ που εξέδωσε το ΥΠΕΠΘ σε πρόγραμμα ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ σε συνεργασία με τους  Δήμους, είναι αναγνωρισμένες ;

Το μακρινό 2003 ήταν το πρώτο εξ΄αποστάσεως πρόγραμμα που έγινε ως ΙΔΕΚΕ . Από τότε κορόιδευαν ότι θα μετρήσει οι διδάσκοντες κλπ . Πότε δεν μέτρησε ,ούτε και βλέπω να μετρήσει . Η ένσταση θα πάει περίπατο αφού δεν προβλέπεται από το παράρτημα ΑΣΕΠ ,άρα ετοίμασε ένα χιλιάρικο σε παράβολα (800+200) + αμοιβή δικηγόρου για ακύρωση πινάκων . Και το αποτέλεσμα αναμφίβολο ....δυστυχώς !

Αποσυνδεδεμένος glaros1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Εφαρμογή ηλεκτρονικής τιμολόγησης mydata
Απ: Πιστοποιηση Χρησης Η/Υ
« Απάντηση #96 στις: Ιούλιος 29, 2023, 09:27:50 πμ »
το ECDL και το Cambridge  θεωρούνται ισότιμα;

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιηση Χρησης Η/Υ
« Απάντηση #97 στις: Ιούλιος 29, 2023, 09:42:38 μμ »
 
το ECDL και το Cambridge  θεωρούνται ισότιμα;


Καλησπέρα, δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το αν θεωρούνται ισότιμα, πάντως τα: Cambridge International Diploma in IT Skills, Cambridge International Diploma in IT Skills Proficiency (αν σε αυτά αναφέρεσαι) αναγνωρίζονται κανονικά από το ΑΣΕΠ ως πιστοποιητικά γνώσης Η/Υ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 372
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 362
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.