*

Αποστολέας Θέμα: Καλωσήρθατε στο PDE  (Αναγνώστηκε 107143 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geobalaf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλωσήρθατε στο PDE
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 23, 2006, 09:38:50 μμ »
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ???? ΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?? ΝΑ ΑΡΚΕΣΤΩ ΣΤΑ ΣΧΟΛΙΚΑ Η' ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ..
ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΗΔΗ 1 ΦΟΡΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙ Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καλωσήρθατε στο PDE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:28:43 »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Καλωσήρθατε στο PDE
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 24, 2006, 12:56:15 πμ »
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ???? ΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?? ΝΑ ΑΡΚΕΣΤΩ ΣΤΑ ΣΧΟΛΙΚΑ Η' ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ..
ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΗΔΗ 1 ΦΟΡΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙ Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ..

http://www.pde.gr/index.php?board=11.0
Διάβασε προσεκτικά όλους τους πίνακες κι αν δεν σε καλύψουν τα ξαναλέμε εκεί.

Αποσυνδεδεμένος Sainty Quay H7_7_F

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλωσήρθατε στο PDE
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 01, 2006, 04:25:35 μμ »
Να σας χαιρετήσω κι εγώ με την σειρά μου τώρα πλέον και επίσημα!
Τα συγχαρητήρια μου για την πολύ καλή προσπάθεια και το επίπεδο αυτού του φόρουμ.
Να είστε όλοι καλά. Καλή συνέχεια!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2006, 04:28:20 μμ από Sainty Quay H7_7_F »

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλωσήρθατε στο PDE
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 06, 2006, 05:03:06 μμ »
Γεια σας κι από μένα! Χαίρομαι πολύ που θα μπορούμε να επικοινωνούμε από εδώ! Ευχαριστούμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καλωσήρθατε στο PDE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:28:43 »

Gauss

  • Επισκέπτης
Απ: Καλωσήρθατε στο PDE
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 27, 2006, 08:39:58 πμ »
Hi guys!
Συγχαρητήρια κι από μένα.
Μια και... πάλιουρας πλέον (6ος χρόνος) στο δημόσιο, μπορώ τουλάχιστον να δώσω τα φώτα μου (όπου και όσο ξέρω) στους νέους συναδέλφους, χωρίς "νομίζω", "μου είπαν", "είπε ο μπαμπάς μου", "το άκουσε η θεία μου", ή "το πήρε το αυτί μου στην Τατιάνα".  :D :D :D Αν δεν είμαι σίγουρος, το ΒΟΥΛΩΝΩ.
Καλό διορισμό στους αδιόριστους και καλή υπομονή σε μας τους "αραχτούς".

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Καλωσήρθατε στο PDE
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 27, 2006, 01:42:37 μμ »
Hi guys!
Συγχαρητήρια κι από μένα.
Μια και... πάλιουρας πλέον (6ος χρόνος) στο δημόσιο, μπορώ τουλάχιστον να δώσω τα φώτα μου (όπου και όσο ξέρω) στους νέους συναδέλφους, χωρίς "νομίζω", "μου είπαν", "είπε ο μπαμπάς μου", "το άκουσε η θεία μου", ή "το πήρε το αυτί μου στην Τατιάνα".  :D :D :D Αν δεν είμαι σίγουρος, το ΒΟΥΛΩΝΩ.
Καλό διορισμό στους αδιόριστους και καλή υπομονή σε μας τους "αραχτούς".

Παλιέ, σ' ευχαριστούμε για τη προθυμία και για την ευχή σου αλλά έχε υπόψη σου ότι για να δημοσιεύσουμε κάτι εδώ χρησιμοποιούμε έγκυρες πηγές ή, αν μη τί άλλο, προειδοποιούμε τους άλλους αν οι πηγές μας είναι αμφίβολες. Γι' αυτό τα περί Τατιάνας καλύτερα πες τα σε άλλους. Όταν δεν είμαστε σίγουροι δεν το "βουλώνουμε", τέτοιες λέξεις παραπέμπουν σε άλλες καταστάσεις, απλώς "δεν απαντάμε" ή από το να το "βουλώσουμε" προσπαθούμε να βγάλουμε όλοι μαζί μια άκρη.
Εύχομαι να απολαμβάνεις το "αραλίκι" σου στο εξής παρέα με μας και ως παλιός να μη ξεχνάς ότι ο νέος είν' ωραίος!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2006, 01:44:26 μμ από rica »

Gauss

  • Επισκέπτης
Απ: Καλωσήρθατε στο PDE
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 27, 2006, 10:10:46 μμ »
Παλιέ, σ' ευχαριστούμε για τη προθυμία και για την ευχή σου αλλά έχε υπόψη σου ότι για να δημοσιεύσουμε κάτι εδώ χρησιμοποιούμε έγκυρες πηγές ή, αν μη τί άλλο, προειδοποιούμε τους άλλους αν οι πηγές μας είναι αμφίβολες.Γι' αυτό τα περί Τατιάνας καλύτερα πες τα σε άλλους. Όταν δεν είμαστε σίγουροι δεν το "βουλώνουμε", τέτοιες λέξεις παραπέμπουν σε άλλες καταστάσεις, απλώς "δεν απαντάμε" ή από το να το "βουλώσουμε" προσπαθούμε να βγάλουμε όλοι μαζί μια άκρη.
Εύχομαι να απολαμβάνεις το "αραλίκι" σου στο εξής παρέα με μας και ως παλιός να μη ξεχνάς ότι ο νέος είν' ωραίος!

Χαχαχα!!! Μου αρέσουν οι ευθείς άνθρωποι Ρίκα (?). Και εκτιμώ πάρα πολύ το μήνυμά σου αυτό. Αν είσαι έτσι και στην καθημερινή σου ζωή, θα με αναγκάσεις να γίνω... Χριστόδουλος: "Σε πάάάάωωωωω." :)

Ας έρθω τώρα στο θέμα: δε βγάζω τίποτα από το -ομολογουμένως ξερό- κεφάλι μου. Ανακάλυψα το site χθες και, κάνοντας μια μεγάλη βόλτα στις συζητήσεις, είδα ένα τόσο μεγάλο κενό πληροφόρησης, που δεν άντεξα και έγραψα αυτά τα ωραία παραπάνω. Και μάλιστα τα πράγματα είναι χειρότερα: πολλοί συνάδελφοι εδώ μέσα, αγνοώντας πάρα πολλά εκπαιδευτικά θέματα, και προσπαθώντας διψασμένοι να "αρπάξουν" μια πληροφορία που τους καίει για διάφορους λόγους, "ενημερώνονται" όχι απλώς πλημμελώς, αλλά... κακουργηματικώς (ρίξε μια ματιά π.χ. στο θέμα με τις εκ/κές άδειες). Ε λοιπόν θεωρώ ότι είναι ΚΡΙΜΑ να γίνεται αυτό, και αν πρέπει να θεωρηθώ κακός για να γίνουν κάποιοι (ίσως ελάχιστοι, δεν έχει σημασία) πιο υπεύθυνοι, ευχαρίστως να γίνω.
Δεν ξέρω αν είσαι μόνιμη, αναπληρώτρια, ωρομίσθια, δεν έχει σημασία. Ξέρω όμως πολύ καλά πόσο άγχος τράβηξα για να δώσω εξετάσεις (το '98) σε ένα απολύτως αβέβαιο περιβάλλον, με ακαθόριστο αριθμό θέσεων, με πλήρη ανυπαρξία βοηθημάτων (+φροντιστηρίων κτλ), με υπουργούς (όχι κυβερνήσεις) που άλλαζαν και άλλαζαν και τον αριθμό των θέσεων. Από τότε παρακολουθώ κάθε διετία τα ΠΑΝΤΑ που αφορούν το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, σαν να δίνω κάθε φορα. Πού θέλω να καταλήξω? Ότι το άγχος τόσο των -νέων- μόνιμων, όσο και των αναπληρωτών - ωρομισθίων, κατά τη δική μου γνώμη, δεν πρέπει να γίνεται ούτε ένα δευτ/το αντικείμενο -έστω και ακούσιας- εκμετάλλευσης, και μάλιστα από συναδέλφους.
Γι' αυτό λέω: Δεν ξέρεις, το βουλώνεις. Έτσι απλά.
Και κάτι τελευταίο: Τα ΠΑΝΤΑ βρίσκονται εδώ στο διαδύκτυο, μα τα πάντα, πίστεψέ με. Προς τι λοιπόν οι ανεύθυνες απαντήσεις?

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Καλωσήρθατε στο PDE
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 28, 2006, 03:47:18 πμ »
Αν λέγοντας "ανεύθυνες απαντήσεις" εννοείς απαντήσεις που παραπέμπουν σε παραπληροφόρηση τότε να μας τις εντοπίσεις μία-μία. Επαναλαμβάνω ότι οτιδήποτε άλλο δεν αποτελεί ανεύθυνη απάντηση αλλά προσπάθεια να βοηθήσει -όσο μπορεί και όσο ξέρει- ο ένας τον άλλο. Και αν πρόσεξες, όταν κάπου γίνεται κάποιο λάθος -επειδή άνθρωποι είμαστε- τότε αμέσως κάποιος σπεύδει να δώσει τη σωστή απάντηση. Αν λοιπόν, δίναμε ανεύθυνες, όπως λές, απαντήσεις τότε δεν θα είμασταν και 1000βάλε μέλη.
Γι'αυτό έχω να σου αντιπροτείνω: προσοχή στις ανεύθυνες κρίσεις.
Όλα με καλή διάθεση πάντα κι όσο για το pm που μου έστειλες συνεχίζω να πιστεύω αυτό που σου απάντησα  ;)

Gauss

  • Επισκέπτης
Απ: Καλωσήρθατε στο PDE
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 28, 2006, 08:31:34 πμ »
Αν λέγοντας "ανεύθυνες απαντήσεις" εννοείς απαντήσεις που παραπέμπουν σε παραπληροφόρηση τότε να μας τις εντοπίσεις μία-μία. Επαναλαμβάνω ότι οτιδήποτε άλλο δεν αποτελεί ανεύθυνη απάντηση αλλά προσπάθεια να βοηθήσει -όσο μπορεί και όσο ξέρει- ο ένας τον άλλο. Και αν πρόσεξες, όταν κάπου γίνεται κάποιο λάθος -επειδή άνθρωποι είμαστε- τότε αμέσως κάποιος σπεύδει να δώσει τη σωστή απάντηση. Αν λοιπόν, δίναμε ανεύθυνες, όπως λές, απαντήσεις τότε δεν θα είμασταν και 1000βάλε μέλη.
Γι'αυτό έχω να σου αντιπροτείνω: προσοχή στις ανεύθυνες κρίσεις.
Όλα με καλή διάθεση πάντα κι όσο για το pm που μου έστειλες συνεχίζω να πιστεύω αυτό που σου απάντησα  ;)
Rika,
όπως σου έγραψα στο pm, ο θετικός και ο θεωρητικός τρόπος σκέψης βρίσκονταν ανέκαθεν σε σύγκρουση.
Ευχαριστώ για την ανευθυνότητα που μου καταλογίζεις, και δεν έχω σκοπό να ανταποδώσω. Ας αφήσουμε το χρόνο (και τους συναδέλφους που μας διαβάζουν) να κρίνουν τους ανεύθυνους.

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: Καλωσήρθατε στο PDE
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 02, 2006, 02:02:36 μμ »
Οι συγκρούσεις (εσωτερικές αρχικά, αλλά στη συνέχεια εξωτερικεύονται) είναι συνάρτηση του Α ρ ά γ μ α τ ο ς. Για την ακρίβεια όσο πιο πολύ αράζει κανείς, τόσο περισσότερο επιζητεί τη σύγκρουση. Αυτά σε προσωπικό επίπεδο.

...ο θετικός και ο θεωρητικός τρόπος σκέψης βρίσκονταν ανέκαθεν σε σύγκρουση.
Αλήθεια; Τότε γιατί όλοι οι μεγάλοι φυσικοί - μαθηματικοί - γιατροί ήταν ταυτόχρονα και φιλόσοφοι, φιλόλογοι, ιστορικοί, ζωγράφοι, .... Ίσως να βρίσκονταν σε σύγκρουση με τον εαυτό τους  :D
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Gauss

  • Επισκέπτης
Απ: Καλωσήρθατε στο PDE
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 03, 2006, 06:27:10 πμ »
Οι συγκρούσεις (εσωτερικές αρχικά, αλλά στη συνέχεια εξωτερικεύονται) είναι συνάρτηση του Α ρ ά γ μ α τ ο ς. Για την ακρίβεια όσο πιο πολύ αράζει κανείς, τόσο περισσότερο επιζητεί τη σύγκρουση. Αυτά σε προσωπικό επίπεδο.

...ο θετικός και ο θεωρητικός τρόπος σκέψης βρίσκονταν ανέκαθεν σε σύγκρουση.
Αλήθεια; Τότε γιατί όλοι οι μεγάλοι φυσικοί - μαθηματικοί - γιατροί ήταν ταυτόχρονα και φιλόσοφοι, φιλόλογοι, ιστορικοί, ζωγράφοι, .... Ίσως να βρίσκονταν σε σύγκρουση με τον εαυτό τους  :D


Lio,
Προφανώς μιλάς για τον εαυτό σου, ο οποίος δεν είναι ικανός να διακρίνει την αλήθεια από τον αυτοσαρκασμό. Λυπάμαι. Αυτή δυστυχώς είναι η διαφορά της θετικής από τη θεωρητική σκέψη: πιστεύετε μόνο όσα βλέπετε (μήπως να σου θυμίσω το μεσαίωνα?). Κι όλοι αυτοί που ανέφερες, αν δεν είχαν κατά βάση και κυρίως θετική σκέψη, θα ήταν άσημοι νεκροί και τίποτα παραπάνω. Επειδή είναι προφανές ότι ανήκεις στους θεωρητικούς, είναι λογικό να ενίστασαι των απόψεών μου. Δεκτό. Καλό όμως είναι να χρησιμοποιείς σταθερές επιχειρηματικές βάσεις και όχι αίολα "προσωπικού επιπέδου" πυροτεχνήματα. 

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: Καλωσήρθατε στο PDE
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 03, 2006, 10:16:30 πμ »

... Καλό όμως είναι να χρησιμοποιείς σταθερές επιχειρηματικές βάσεις ...

Θα κοιτάξω να ανοίξω μια επιχείρηση πρώτα και όταν καταφέρω να την σταθεροποιήσω θα αρχίσω στα σοβαρά να απαντάω σε προβληματισμούς τόσο υψηλού επιπέδου σαν και τους δικούς σου. ;D

Ο αυτοσαρκασμός προυποθέτει κάποιο επίπεδο αγαπητέ "επιχειρηματία" ::)
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Καλωσήρθατε στο PDE
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 03, 2006, 06:06:30 μμ »
Συνεχίστε με pm!

Gauss

  • Επισκέπτης
Απ: Καλωσήρθατε στο PDE
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 03, 2006, 10:53:50 μμ »
Συνεχίστε με pm!
Εχεις δίκιο admin. Σόρρυ. Απλώς ΔΕΝ θα συνεχίσουμε καθόλου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159761
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 275
Σύνολο: 290

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.