*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοι ΠΕ05  (Αναγνώστηκε 28972 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 05, 2010, 12:15:00 πμ »
Οι συνάδελφοι του κλάδου ΠΕ 05, που περίμεναν διορισμό φέτος πρέπει να είναι αισιόδοξοι γιατί:
1. Έχετε, απ΄ότι ξέρω, μόνο έναν 24μηνίτη, οπότε δεν μπορούν να σας κάνουν από εκεί ζημιά. :)
2. Το αργότερο του χρόνου είναι υποχρεωμένοι από τον νόμο να σας διορίσουν και αν δικαιωθείτε με
    κάποια προσφυγή, μπορείτε να διεκδικήσετε αναδρομικά τα χρήματα που χάσατε, χωρίς να τα
    δουλέψετε. ;)
3. Όσοι μένετε σε πόλεις, μπορείτε να σχεδιάσετε καλύτερα το μέλλον σας για την διαμονή σας στις
    ακριτικές περιοχές της Ελλάδας τα επόμενα 10 - 20 χρόνια. Μακρύ θα είναι το ταξίδι. 8)


Όσοι, όμως, περιμένατε διορισμό μετά από 1 ή 2 χρόνια... Δεν ξέρω... Αν οι υπεράριθμοι είναι πράγματι πάνω από 1000... :-\
3 ώρες στο γυμνάσιο δεν βλέπω... :(
Οι οργανικές στο δημοτικά θα αφορούν 12θέσια+,  θα πρέπει να πηγαίνετε σε 4 σχολεία και οι θέσεις θα καλυφτούν από τους υπεράριθμους... :(
Εγιναν πολλοί διορισμοί τα τελευταία χρόνια και ο μέσος όρος ηλικίας στους μόνιμους είναι μικρός. Αρα δεν πρόκειται να υπάρξουν στο εγγύς μέλλον μαζικές συνταξιοδοτήσεις. :(
Να είστε ευέλικτοι -ες και να μην εγκλωβιστείτε οι νεότεροι -ες σε αδιέξοδες επιλογές... :) :) :)

ΥΓ. Οι σκέψεις και οι προτροπές μου δεν πηγάζουν από ιδιοτέλεια, γιατί η γυναίκα μου είναι διορισμένοι ΠΕ07 (πρόλαβε!) και εγώ είμαι ΠΕ04.01. (Μπορεί να προλάβω, αν δεν βρω άλλη λύση...) 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:36:31 »

Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 05, 2010, 12:26:18 πμ »
Οι συνάδελφοι του κλάδου ΠΕ 05, που περίμεναν διορισμό φέτος πρέπει να είναι αισιόδοξοι γιατί:
1. Έχετε, απ΄ότι ξέρω, μόνο έναν 24μηνίτη, οπότε δεν μπορούν να σας κάνουν από εκεί ζημιά. :) 
2. Το αργότερο του χρόνου είναι υποχρεωμένοι από τον νόμο να σας διορίσουν και αν δικαιωθείτε με
    κάποια προσφυγή, μπορείτε να διεκδικήσετε αναδρομικά τα χρήματα που χάσατε, χωρίς να τα
    δουλέψετε. ;)
3. Όσοι μένετε σε πόλεις, μπορείτε να σχεδιάσετε καλύτερα το μέλλον σας για την διαμονή σας στις
    ακριτικές περιοχές της Ελλάδας τα επόμενα 10 - 20 χρόνια. Μακρύ θα είναι το ταξίδι. 8)


Όσοι, όμως, περιμένατε διορισμό μετά από 1 ή 2 χρόνια... Δεν ξέρω... Αν οι υπεράριθμοι είναι πράγματι πάνω από 1000... :-\
3 ώρες στο γυμνάσιο δεν βλέπω... :(
Οι οργανικές στο δημοτικά θα αφορούν 12θέσια+,  θα πρέπει να πηγαίνετε σε 4 σχολεία και οι θέσεις θα καλυφτούν από τους υπεράριθμους... :(
Εγιναν πολλοί διορισμοί τα τελευταία χρόνια και ο μέσος όρος ηλικίας στους μόνιμους είναι μικρός. Αρα δεν πρόκειται να υπάρξουν στο εγγύς μέλλον μαζικές συνταξιοδοτήσεις. :(
Να είστε ευέλικτοι -ες και να μην εγκλωβιστείτε οι νεότεροι -ες σε αδιέξοδες επιλογές... :) :) :)

ΥΓ. Οι σκέψεις και οι προτροπές μου δεν πηγάζουν από ιδιοτέλεια, γιατί η γυναίκα μου είναι διορισμένοι ΠΕ07 (πρόλαβε!) και εγώ είμαι ΠΕ04.01. (Μπορεί να προλάβω, αν δεν βρω άλλη λύση...) 


Συνάδελφε εμείς δεν έχουμε κανέναν 24μηνίτη. Μόνο ένα 30μηνίτη.

Σε ευχαριστούμε για τις προτροπές σου!! Σου εύχομαι στο ταξίδι σου να βρεις και εσύ την Ιθάκη σου...
''Σα βγεις στον πηγαι΅ό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι ΅ακρύς ο δρό΅ος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος Nickman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 05, 2010, 12:39:56 πμ »
Όταν η ομάδα των 115 έκανε κίνηση και βρήκε δικηγόρο και ζήτησε το αυτονόητο να διοριστεί βάσει του ΦΕΚ πέσανε όλοι επάνω τους να τους φάνε αντί να κάνουν και οι υπόλοιποι αντίστοιχες κινήσεις.

Αποσυνδεδεμένος fani-11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 05, 2010, 12:49:01 πμ »
Πρέπει να πέσουν προσφυγές μαζικές από όλους τους κλάδους που να το φυσάνε και να μη κρυώνει. Οι απλήρωτοι ωρομίσθιοι πρέπει επιτέλους να κινηθούν νομικά και να κυνηγήσουν επίσης το υπουργείο. Όσο δεν καταλαβαίνουν με λόγια να καταλάβουν με έργα. Ζούμε εμφανώς τη δικτατορία της δημοκρατίας που είναι χειρότερη απο την πραγματική δικτατορία. Μερικές καρπαζίες στους δημοκρατικούς δικτάτορες δεν θα ήταν λοιπόν και άσχημες. Για να βγάλεις απο το σβέρκο σου μια δικτατορία τέτοιου είδους πρέπει να χυθεί αίμα μεταφορικά και μη. Μολών λαβέ λοιπόν για το κατοχυρωμένο δικαίωμα στο διορισμό. Ας βγάλει λοιπόν τώρα ο καθένας απο αύριο κιόλας το Λεωνίδα που κρύβει μέσα του.  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:36:31 »

Αποσυνδεδεμένος Nickman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 05, 2010, 12:54:28 πμ »
Όταν ένα κράτος δεν εκτελεί ένα ΦΕΚ το οποίο έχει εκδοθεί απο το ίδιο το κράτος αναιρεί την υπαρξή του. Είναι δηλαδή ένα ρδελομπου.

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 05, 2010, 12:57:52 πμ »
Όταν η ομάδα των 115 έκανε κίνηση και βρήκε δικηγόρο και ζήτησε το αυτονόητο να διοριστεί βάσει του ΦΕΚ πέσανε όλοι επάνω τους να τους φάνε αντί να κάνουν και οι υπόλοιποι αντίστοιχες κινήσεις.

Ε δε νομίζω ότι πέσανε να τη φάνε για αυτό. Για θυμήσου λίγο καλύτερα...

Αποσυνδεδεμένος Nickman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 05, 2010, 01:00:56 πμ »
Ασε τα σάπια τι ήθελες να κάνει; Να υπερασπιστεί και τις άλλες κατηγορίες; Σε ποιο πλανήτη ζεις ;
Ασε με γιατι είμαι φορτωμένος με το 3-3 σημέρα και μπορεί να χάσω τον έλεγχο.

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 05, 2010, 01:15:48 πμ »
Δε σου περνάει καν από το μυαλό ότι θα μπορούσε να μη λειτουργήσει αντισυναδελφικά και να αξιώνει το
διορισμό της έναντι των άλλων κατηγοριών. Ζω στον πλανήτη που κάποιοι επιλέξαμε να κινηθούμε διαφορετικά.
http://www.pde.gr/forum/index.php?page=1701

Και για να σε προλάβω ΑΣΕΠίτης είμαι και το είχα επισημάνει αυτό και γιαυτό και δεν συμμετείχα. Απλά περίμενα
ότι τώρα μετά την εγκύκλιο θα αποτιμούσατε το θέμα λίγο διαφορετικά. Σκέψου ότι τα γράφεις σε ένα κλάδο που
και μόνο ΑΣΕΠίτες να έπαιρνε πάλι θα οι διορισμοί δε φτάναν ούτε για ζήτω. Τεσπά βαριέμαι να ανακυκλώνω τις ίδιες
κόντρες .

ΥΓ. Για το 3-3 τουλάχιστον θα συμφωνήσουμε

Αποσυνδεδεμένος Nickman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 05, 2010, 01:23:44 πμ »
Οι κακοί ΑΣΕΠίτες και οι καλοί 24μηνίτες που αφού έβαζαν τον εαυτό τους μέσα μοίραζαν τις υπόλοιπες θέσεις στο 60%- 40%. Τέλος πάντων τελικά μόνο δικαστικά κάποιος μπορεί να βρεί το δίκιο του σε αυτή τη χώρα και αυτό συζητείται επίσης.

Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 05, 2010, 12:33:31 μμ »
Προς τα κορίτσια της γαλλικής :

Alors on danse

http://www.youtube.com/watch?v=7pKrVB5f2W0

Alors on sort pour oublier tous les problèmes...
''Σα βγεις στον πηγαι΅ό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι ΅ακρύς ο δρό΅ος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 05, 2010, 02:28:55 μμ »
Με 11 μόλις μόνιμους διορισμούς, κανέναν αναπληρωτή πέρυσι παρά μόνο ωρομισθίοι...πώς θα τη βγάλουμε τη σχολική χρονιά που μας έρχεται;;

Εμείς οι ΑΣΕΠίτες  που μείναμε να κουνάμε το μαντήλι σε αυτούς που φεύγουν έχουμε τις λιγότερες πιθανότητες να δουλέψουμε μια και δεν έχουμε προυπηρεσία ώστε να είμαστε ψηλά στον πίνακα αναπληρωτών...  :-\

όσο περνάνε οι μέρες και συνειδητοποιώ τι έχει συμβεί...τρελαίνομαι...δεν αντέχω... :'(

Γιατί; Γιατί; Γιατί;
''Σα βγεις στον πηγαι΅ό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι ΅ακρύς ο δρό΅ος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 05, 2010, 05:37:19 μμ »
Mπορει να μας καλεσουν αναπληρωτες μειωμενου ωραριου....γιατι το λες?κι εγω απογοητευμενη ειμαι αλλα στη μεταβατικη εξαρταται που δηλωνεις να εργαστεις.Αν εισαι Αθηνα η Θεσσαλονικη ,ναι τα πραγματα ειναι δυσκολα.Αν εισαι επαρχια μαλλον εισαι σε καλυτερη θεση απο τους υπολοιπους.Δεν εχει να κανει η θεση σου στους αναπληρωτες γιατι αυτοι που ειναι πριν απο εσενα μπορει να θελουν να εργαστουν καπου αλλου και οχι στο νομο που θες εσυ.Περιμενε.....ουτως η αλλως στο ιδιο καζανι βραζουμε ολοι.Μονο οι ΑΣΕΠιτες ειναι σιγουροι για μενα.....θα διοριστουν ακομη κι αν παρει λιγο χρονο.

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 05, 2010, 05:57:47 μμ »
Να σου απαντησω εγω γιατι phoebe.Γιατι τα βυσματα αλωνιζουν στο δημοσιο και οπου πλεοναζουν μετατασσονται αντι να απολυονται.Και κατσε εσυ να βλεπεις ΤΑ ΒΥΣΜΑΤΑΡΙΑ να δουλευουν,εσυ με ΑΣΕΠ.ΣΚΑΤΑ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοι ΠΕ05
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 09, 2010, 10:45:48 πμ »
Είμαι κι εγώ ασεπίτισσα - διορίστηκα με το ΑΣΕΠ του 2005- κι έχω να σας πω τα εξής: ΑΣΕΠΙΤΕΣ 24ΜΗΝΙΤΕΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΤΕ! ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ! ΕΝΩΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ ! ΑΥΤΟ ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΤΣΙ! ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΤΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΤΣΙ! ΣΑΣ ΚΛΕΒΟΥΝ ΤΟ ΨΩΜΙ ΣΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΙΔΡΩΤΑ ΚΕΡΔΙΘΓΚΑΝ - ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΣΤΕ! Η ΤΣΑΛΑΠΑΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ!
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.