*

Αποστολέας Θέμα: Αγγλικά στην Α' Δημοτικού  (Αναγνώστηκε 25830 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kolbis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή δε διδάσκεται ...... βιώνεται !!!
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στην Α' Δημοτικού
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 19, 2010, 11:27:37 μμ »
Μπορείτε να μου προτείνετε σειρές pre-junior που τις έχετε διδάξει για να τις αγοράσω και να παίρνω ιδέες για τα πρωτάκια ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά στην Α' Δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:38:19 »

Αποσυνδεδεμένος evistroumf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στην Α' Δημοτικού
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 21, 2010, 12:21:03 μμ »
      Απάντηση με παράθεση
Take a look at here :
www.teachingenglish.org

Ευχαριστώ πολύ,να ΄σαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος patsy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • a dog's life
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στην Α' Δημοτικού
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 08, 2010, 02:45:08 μμ »
δείτε κ αυτό που βγήκε σήμερα, πιστευω οτι θα μας βοηθήσει αρκετά
http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1149%3A08-09-10-800-&catid=80%3Adeltia-typou&Itemid=806&lang=el
Libraries gave us power then work came and made us free... what price now for a shallow piece of dignity?

Αποσυνδεδεμένος alexcat

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στην Α' Δημοτικού
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 02:13:46 μμ »
Βρήκα κι αυτή την ιστοσελίδα με εκπαιδευτικές δραστηριότητες:
http://rcel.enl.uoa.gr/englishinschool/
Καθώς μόλις την Παρασκευή έμαθα ότι θα αναλάβω την α' και β' δημοτικού στο σχολείο που με τοποθέτησαν (απόσπαση από Β/θμια), συμβουλές-ιδέες-προτεινόμενες σειρές είναι ευπρόσδεκτες.



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά στην Α' Δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:38:19 »

Αποσυνδεδεμένος kolbis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή δε διδάσκεται ...... βιώνεται !!!
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στην Α' Δημοτικού
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 10:41:19 μμ »
Τελικά τι ακριβως κάνετε όσοι διδασκετε στην Α Δημοτικού ???

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στην Α' Δημοτικού
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 09:00:46 πμ »
Τελικά τι ακριβως κάνετε όσοι διδασκετε στην Α Δημοτικού ???
Θα σου πω τι κάνει η καθηγήτρια του γιου μου: τίποτα! Ζωγραφική και πάλι ζωγραφική!!! Έμαθαν κανά 2-3 λεξούλες και αυτό είναι όλο. Έχουν πήξει στην ζωγραφική! Δεν φτάνει που έχουν μάθημα εικαστικών, ζωγραφίζουν και στα αγγλικά αλλά και στην ώρα φιλαναγνωσίας! >:( Έλεος πια! >:(
Ενώ η καθηγήτρια του διπλανού σχολείου τα έμαθε τραγουδάκια και όλα είναι ξετρελαμένα!
Δυστυχώς περισσότερες λεπτομέρειες δεν ξέρω. (Πάντως στην περιοχή μου ήδη έχουν φτιαχτεί τμήματα σε φροντιστήρια με πρωτάκια και νήπια (!), όπου τα τελευταία θέλουν να προετοιμαστούν για του χρόνου! Άκουσον-άκουσον! :o)

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στην Α' Δημοτικού
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 09:11:14 πμ »
Τελικά τι ακριβως κάνετε όσοι διδασκετε στην Α Δημοτικού ???
Θα σου πω τι κάνει η καθηγήτρια του γιου μου: τίποτα! Ζωγραφική και πάλι ζωγραφική!!! Έμαθαν κανά 2-3 λεξούλες και αυτό είναι όλο. Έχουν πήξει στην ζωγραφική! Δεν φτάνει που έχουν μάθημα εικαστικών, ζωγραφίζουν και στα αγγλικά αλλά και στην ώρα φιλαναγνωσίας! >:( Έλεος πια! >:(
Ενώ η καθηγήτρια του διπλανού σχολείου τα έμαθε τραγουδάκια και όλα είναι ξετρελαμένα!
Δυστυχώς περισσότερες λεπτομέρειες δεν ξέρω. (Πάντως στην περιοχή μου ήδη έχουν φτιαχτεί τμήματα σε φροντιστήρια με πρωτάκια και νήπια (!), όπου τα τελευταία θέλουν να προετοιμαστούν για του χρόνου! Άκουσον-άκουσον! :o)

εγω το βρισκω τραγικο ολο αυτο...... υπαρχουν γονεις που στεναχωριουνται που δνε καταφεραν να γραψουν το παιδι τους σε πειραματικο ωστε να κανει αγγλικα στην πρωτη...... :-\
κ γιατι? για να προλαβουν να παρουν λεει το lower πρωτη γυνμνασιου....... :-\
ειναι απλα τραγικο......κατα την προσωπικη μου παντα γνωμη.....
αυτες ειναι οι προτεραιοτητες της κ.υπουργεσσας...... :-\
χωρις λογο και νοημα............. :-\

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στην Α' Δημοτικού
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 09:27:57 πμ »

[/quote]
Θα σου πω τι κάνει η καθηγήτρια του γιου μου: τίποτα! Ζωγραφική και πάλι ζωγραφική!!! Έμαθαν κανά 2-3 λεξούλες και αυτό είναι όλο. Έχουν πήξει στην ζωγραφική! Δεν φτάνει που έχουν μάθημα εικαστικών, ζωγραφίζουν και στα αγγλικά αλλά και στην ώρα φιλαναγνωσίας! >:( Έλεος πια! >:(
Ενώ η καθηγήτρια του διπλανού σχολείου τα έμαθε τραγουδάκια και όλα είναι ξετρελαμένα!
Δυστυχώς περισσότερες λεπτομέρειες δεν ξέρω. (Πάντως στην περιοχή μου ήδη έχουν φτιαχτεί τμήματα σε φροντιστήρια με πρωτάκια και νήπια (!), όπου τα τελευταία θέλουν να προετοιμαστούν για του χρόνου! Άκουσον-άκουσον! :o)
[/quote]

Κρίμα... Κι έτσι είναι σχεδόν σίγουρο πως τα παιδιά θα βλέπουν τα Αγγλικά σαν την ώρα του παιδιού.
Δεν είπαμε να μη χρησιμοποιηθεί η ζωγραφική αλλά να χρησιμοποιηθεί ως ένα από τα μέσα εκμάθησης της γλώσσας. Υπάρχουν τόσα πράγματα να κάνεις με παιδιά αυτής της ηλικίας που ρουφάνε τη γνώση σα σφουγγάρια. Σε καμιά περίπτωση να παίρνουν δουλειά για το σπίτι (όπως λένε κι οι οδηγίες αν δεν κάνω λάθος) αλλά ο χρόνος στην τάξη θα ήταν μια θαυμάσια ευκαιρία για μια πρώτη επαφή με τη γλώσσα. Απλά νομίζω θέλει ο εκπαιδευτικός να διαθέτει όρεξη και μεράκι για να ασχοληθεί και να βρει ή να φτιάξει υλικό, να πάρει ιδέες κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στην Α' Δημοτικού
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 01:34:15 μμ »
το βρισκω τραγικο ολο αυτο...... υπαρχουν γονεις που στεναχωριουνται που δνε καταφεραν να γραψουν το παιδι τους σε πειραματικο ωστε να κανει αγγλικα στην πρωτη...... :-\
κ γιατι? για να προλαβουν να παρουν λεει το lower πρωτη γυνμνασιου....... :-\
ειναι απλα τραγικο......κατα την προσωπικη μου παντα γνωμη.....
αυτες ειναι οι προτεραιοτητες της κ.υπουργεσσας...... :-\
χωρις λογο και νοημα............. :-\
Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει το παιδί Lower στην Α Γυμνασίου όσο καλή δουλειά κι αν γίνει στο σχολείο! Δεν φτάνουν οι ώρες. Μακάρι να ήταν έτσι τα πράγματα ώστε οι γονείς να γλίτωναν τα έξοδα φροντιστηρίων αλλά δεν φταίνε μόνο οι καθηγητές για την κατάσταση αυτή. Όταν έχεις 2-3 ώρες μάθημα την εβδομάδα με 24άρια τμήματα, ενώ στο φροντιστήριοο κάνουν 4-6 ώρες με πολύ λιγότερους μαθητές.....τι συζητάμε!

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στην Α' Δημοτικού
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 02:11:37 μμ »
εχεις δικιο, απλα εμενα με βρισκει αντιθετη γενικοτερα το θεμα....και δεν εχει να κανει με την δουλεια των καθηγητων αγγλικων....
δεν συμφωνω στο να ξεκινανε τα παιδια αγγλικα στην α' δημοτικου, ουτε στο νηπιαγωγειο...ουτε καν σε μορφη παιχνιδιου.....δεν βρισκω καν το λογο....... :-\ οταν ρωτησα καποια καθηγητρια αγγλικων μου ειπε αυτο που σου ειπα με το πτυχιο lower..... :-\
μπορουν μια χαρα τα παιδια να μαθαινουν αγγλικα απο την τριτη δημοτικου και δεν υπαρχει καμια αναγκαιοτητα να μπουν στη διαδικασια απο την α δημοτικου........ ας μπουν οι βασεις για τη μητρικη γλωσσα σωστα κ επειτα ξεκιναει κ το παιδι δευτερη κ την τριτη γλωσσα...............(δεν αμφισβητω την ανακαιτητα της εκμαθησης ξενων γλωσσων στην εποχη μας, σε καμια περιπτωση)
εγω παντως οσα παιδακια ειχα μαθητες τα οποια εκαναν μαθημα αγγλικων απο πολυ μικρα μια συγχυση την ειχαν..... :-\

θεωρω υπερβολη και εντελως ανουσιο να μπαινει λοιπον η δευτρη ξενη γλωσσα στην πρωτη δημοτικου......

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στην Α' Δημοτικού
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 08:28:52 μμ »
εχεις δικιο, απλα εμενα με βρισκει αντιθετη γενικοτερα το θεμα....και δεν εχει να κανει με την δουλεια των καθηγητων αγγλικων....
δεν συμφωνω στο να ξεκινανε τα παιδια αγγλικα στην α' δημοτικου, ουτε στο νηπιαγωγειο...ουτε καν σε μορφη παιχνιδιου.....δεν βρισκω καν το λογο....... :-\ οταν ρωτησα καποια καθηγητρια αγγλικων μου ειπε αυτο που σου ειπα με το πτυχιο lower..... :-\
μπορουν μια χαρα τα παιδια να μαθαινουν αγγλικα απο την τριτη δημοτικου και δεν υπαρχει καμια αναγκαιοτητα να μπουν στη διαδικασια απο την α δημοτικου........ ας μπουν οι βασεις για τη μητρικη γλωσσα σωστα κ επειτα ξεκιναει κ το παιδι δευτερη κ την τριτη γλωσσα...............(δεν αμφισβητω την ανακαιτητα της εκμαθησης ξενων γλωσσων στην εποχη μας, σε καμια περιπτωση)
εγω παντως οσα παιδακια ειχα μαθητες τα οποια εκαναν μαθημα αγγλικων απο πολυ μικρα μια συγχυση την ειχαν..... :-\

θεωρω υπερβολη και εντελως ανουσιο να μπαινει λοιπον η δευτρη ξενη γλωσσα στην πρωτη δημοτικου......

Δεν διαφωνώ εντελώς. Κι εγώ είμαι ΠΑΝΤΑ υπέρ του να μάθουμε πρώτα τα ελληνικά σωστά (κι όχι αυτά τα απαρέδεκτα greeklish >:() και μετά όλα τα άλλα.
Αλλά, δεν είμαι κατά της έκθεσης του παιδιού σε αγγλικούς ήχους (μέσω παιχνιδιών, εκπαιδευτικών dvd κλπ) από πολύ νωρίς. Μη σου πω από βρέφος. Εγώ δεν το έκανα γιατί με απασχολούσε περισσότερο η διαπαιδαγώγησή τους. Αλλά μια φίλη μου μου είπε για μια έρευνα που έλεγε ότι τα παιδιά καλό είναι από βρέφη να τους μιλάμε σε ξένες γλώσσες γιατί αρχίζουν από νωρίς να καταλαβαίνουν ότι δεν υπάρχει πχ μόνο μία λέξη για το νερό, αλλά υπάρχει και το water, wasser, eau κλπ. Και το μυαλό τους ανοίγει και δέχεται πολύ πιο εύκολα τις νέες γνώσεις.
Από την άλλη, βέβαια, εγώ που δεν είχα αυτήν την έκθεση σε ξένους ήχους από νωρίς, μια χαρά έμαθα 3 γλώσσες. Άρα, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό που ισχυρίζεται η έρευνα. :-\
Α, όσον αφορά την σύγχυση που ανέφερες, στο Γυμνάσιο που έκανα αγγλικά και γαλλικά μπερδευόμουν αρκετά. Επομένως, δεν το παθαίνουν μόνο τα μικρά παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στην Α' Δημοτικού
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 09:28:11 μμ »
συμφωνουμε αρκετα...και δεν ειμαι καθετα αρνητικη απλα προς στιγμην δεν εχω ακουσει καποιο ''σοβαρο'' επιχειρημα που να στηριζει τη τα αγγλικα στην α' δημοτικου....και επειδη δεν ειναι τιποτα αποδεδειγμενο....αλλα ισως να ναι απλα πειραματα του εκαστοτε υπουργου που θελει να το παιξει πρωτοπορος....(η κ. Υπουργινα αλλωστε ηθελε να κανει τα αγγλικα και δευτερη επισημη γλωσσα του κρατους καποια στιγμη... :-\)
θεωρω λοιπον οτι ειναι λαθος να κανουμε πειραματα στις πλατες καποιον  παιδιων οσον αφορα τη μητρικη τους γλωσσα.....
θα μου πεις...αν δεν δοκιμαστει ομως...πως θα ξερουμε αν ειναι κατι θετικο..κ γιατι να μην παμε ενα βημα μπροστα?..
ναι ισχυει αυτο...αλλα δεν θελω να ρισκαρω τιποτα που να αφορα την εκπαιδευση των παιδιων και προτιμω να ξεκινησουν τα παιδια 2 χρονια αργοτερα την ξενη γλωσσα...και να μην  μπουμε καν στη διαδικασια του ρισκου....δεν βρισκω αλλω στε πραγματικα τι εξυπηρετεί η ξενη γλωσσα στην α' δημοτικου....πραγματικα δεν βρισκω τον λογο.... :-\

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στην Α' Δημοτικού
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 11:14:03 μμ »
συμφωνουμε αρκετα...και δεν ειμαι καθετα αρνητικη απλα προς στιγμην δεν εχω ακουσει καποιο ''σοβαρο'' επιχειρημα που να στηριζει τη τα αγγλικα στην α' δημοτικου....και επειδη δεν ειναι τιποτα αποδεδειγμενο....αλλα ισως να ναι απλα πειραματα του εκαστοτε υπουργου που θελει να το παιξει πρωτοπορος....(η κ. Υπουργινα αλλωστε ηθελε να κανει τα αγγλικα και δευτερη επισημη γλωσσα του κρατους καποια στιγμη... :-\)
θεωρω λοιπον οτι ειναι λαθος να κανουμε πειραματα στις πλατες καποιον  παιδιων οσον αφορα τη μητρικη τους γλωσσα.....
θα μου πεις...αν δεν δοκιμαστει ομως...πως θα ξερουμε αν ειναι κατι θετικο..κ γιατι να μην παμε ενα βημα μπροστα?..
ναι ισχυει αυτο...αλλα δεν θελω να ρισκαρω τιποτα που να αφορα την εκπαιδευση των παιδιων
και προτιμω να ξεκινησουν τα παιδια 2 χρονια αργοτερα την ξενη γλωσσα...και να μην  μπουμε καν στη διαδικασια του ρισκου....δεν βρισκω αλλω στε πραγματικα τι εξυπηρετεί η ξενη γλωσσα στην α' δημοτικου....πραγματικα δεν βρισκω τον λογο.... :-\
Έχεις δίκιο. Θα ήμουν 100% υπέρ των αγγλικών στην Α Δημοτικού ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ φρόντιζε το Υπουργείο να εκπονίσει κάποιο πρόγραμμα κατάλληλο γι'αυτήν την ηλικία, κι όχι να στέλνει καθηγητές που ποτέ δεν έχουν ασχοληθεί με τόσο μικρά παιδιά (ακόμα και της Δευτεροβάθμιας) να κάνουν μάθημα όπως νομίζουν αυτοί! Αυτό είναι απαράδεκτο! Αλλά τι συζητάμε τώρα: εδώ πέρσυ που έστειλαν τα καινούρια βιβλία για Δ, Ε και ΣΤ δεν είχαμε καμία ενημέρωση για το πώς να τα διδάξουμε, σε τι να δώσουμε βάση, μιας και χανόμασταν εκεί μέσα, και παρακαλούσαμε τον Σύμβουλό μας να μας κάνει κάποιο σεμινάριο αλλά κι αυτός δεν ήξερε!!! Και τελικά πάλι ο καθένας μας έκανε ό,τι του κατέβαινε στο κεφάλι!
Το άλλο απαράδεκτο είναι ότι όταν γράφεις το παιδί σου στο ολοήμερο σου ζητάνε να διαλέξεις τι μαθήματα θέλει να κάνει. Εγώ (βλακεία μου) διάλεξα για τον γιο μου αγγλικά και γυμναστική. Αν τελικά έρθει καθηγητής αγγλικών στο σχολείο, τα παιδιά δεν θα προλαβαίνουν να κάνουν τα μαθήματα του σχολείου στο ολοήμερο. Δεν είναι βλακεία; Θα γυρνάνε στις 4 και θα είναι άγραφα και άντε εκείνη την ώρα να τα διαβάσεις και να τρέχεις μετά στις δραστηριότητες! Και τι θα κάνουν στα αγγλικά του ολοήμερου όταν στον πρωινό κύκλο απλά.....ζωγραφίζουν; Βλέπω ο γιόκας μου να μισεί τα αγγλικά στο τέλος! :(

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στην Α' Δημοτικού
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 08:35:04 πμ »
αυτο με το ολοημερο και οτι τα παιδια γυρνουν σπιτι αγραφα το εχω ακουσει απο πολλους γονεις σαν παραπονο-προβλημα..... :-\ εχεις δικιο....και για την ενημερωση στα βιβλια.....να μην σχολιαω καν για το ποσο κακογραμμενα και συσνοητα ειναι μερικα.... :-\
κριμα...αλλα βλεπεις....δεν μπορουν οι ''αρχοντες '' της εκπαιδευσης να ασχοληθουν με κατι πιο σοβαρο οπως τετοιου ειδους προβληματα......οι διαδραστικοι πινακες...τα αγγλικα στην α΄ κτλ ειναι πιο σοβαρα......και πιο μιζατα............................... :-\
τωρα τα κενα στα σχολεια, τα βιβλια, το οτι δεν εχουν καν προγραμμα κ ειναι ηδη οκτωβρης, το οτι η καθ.αγγλικων κανει ιστορια......κ ο γεωλογος φυσικη ....λεπτομερειες...........ασημαντες....... :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 319
Σύνολο: 330

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.