*

Αποστολέας Θέμα: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?  (Αναγνώστηκε 48441 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?
« στις: Αύγουστος 21, 2010, 03:52:43 πμ »
Θα ήθελα να μου πείτε τι είναι καλύτερο για έναν ενήλικα φίλο μου που θέλει να ξεκινήσει κάποια
μαθήματα Γερμανικών και να γνωρίσει τη γλώσσα, τι είναι καλύτερο να κάνει. Ιδιαίτερα ή φροντιστήριο;
Τα τμήματα ενηλικων που διαφημίζουν διάφορα φροντιστήρια αξίζουν τον κόπο;
Από Γερμανικά δεν γνωρίζει τίποτα.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:45:10 »

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 21, 2010, 12:16:45 μμ »
Τα πάντα έχουν να κάνουν κυρίως με το πόσο γρήγορα τον ενδιαφέρει να μάθει και με πόση προσπάθεια θα καταβάλει ο ίδιος.

Η αδερφή μου ξεκίνησε να μάθει Γερμανικά πριν 2 χρόνια απο το μηδεν. Δεν ήξερε ούτε την αλφαβήτα. Ξεκίνησε με ιδιαίτερο (γκρουπάκι 2 ατόμων) σε κάποιο φροντιστήριο. Ο πρώτος μήνας πήγε ρολόι. Μετα της αλλαξαν καθηγήτρια και δεν ταίριαζαν με την καινούργια γιατι τους τα πήγαινε λίγο αργά. Ήταν όμως και οι 2 διαβαστεροί και ας το πούμε "καίγονταν" να μάθουν γρήγορα. Ετσι έφυγαν απο το φροντιστήριο.
Συνέχισε αλλους 2 μήνες ιδιαίτερα μόνη της και έχουμε το σύνολο 3 μήνες ιδιαίτερα.
Τέλος πήγαμε στο Goethe όπου έφυγε με προγράμματα γρήγορης εκμάθησης που διοργανώνει το Goethe για Γερμανία. Παρακολούθησε υπερεντατικά μαθήματα 4 μήνες εκει (υπολόγισε παρακολούθηση 5 ώρες την ημέρα) και διάβαζε όλες τις υπόλοιπες ώρες που έμεναν (δεν είχε και τίποτα καλύτερο να κάνει με κανέναν γνωστό εκει). Τα προγράμματα του Goethe είναι η καλύτερη ευκαιρία αλλα δεν μπορεις να μπεις χωρίς να ξέρεις καθόλου Γερμανικά. Είσαι και στη χώρα, αναγκάζεσαι να την μιλήσεις τη γλώσσα και έτσι γίνονται πιο εύκολα τα πράγματα. Όχι όμως ότι είναι και πάντα τέλεια.
Μια καθηγήτρια που είχε η αδερφή μου τον 1 μήνα (είναι μηνιαία προγράμματα) ήταν πολύ αργή και ένιωθε ότι έχανε το χρόνο και το χρήμα της. (υπολόγισε κανα 1000 το μήνα τα δίδακτρα αν θυμάμαι καλά).
Το λοιπόν, σε 7 μήνες με απίστευτα πολύ διάβασμα έμαθε άψογα σχεδόν Γερμανικά. (πέρασε με 90% το αντίστοιχο advanced των Γερμανικών - δεν θυμάμαι πως το λένε).

Μαθαίνονται, αλλα θέλει ξεσκισμα.....

Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 21, 2010, 09:27:55 μμ »
Προσωπικά, δεν έχω καλή εμπειρία από το ινστιτούτο Goethe. Πολλά άτομα σε κάθε τμήμα, με επίπεδο ανομοιογενές. Οι πιο πολλοί είχαν ξανακάνει γερμανικά και τα είχαν αφήσει για κάποια χρόνια, εγώ δεν είχα κάνει ποτέ και όμως μας έβαζαν όλους στο ίδιο τμήμα... >:( Επίσης πολύ ακριβά δίδακτρα. Και δεν είχα πέσει και σε καλές καθηγήτριες. Και εγώ ενήλικη ξεκινήσα, όταν ήμουν φοιτήτρια. Τις εξετάσεις του πρώτου πτυχίου τις πέρασα με άριστα επειδή έκανα πολύ προσωπικό διάβασμα με βιβλία που πήρα μόνη μου και επειδή τους τελευταίους μήνες πριν τις εξετάσεις, έκανα ιδιαίτερο μαζί με μία άλλη κοπέλα, με μια καλή καθηγήτρια. Από το Goethe δεν αποκόμισα και πολλα. Πολύ καλό θεωρώ το πρόγραμμα που προαναφέρθηκε, με μαθήματα Γερμανικών στη Γερμανία, ήθελα να το παρακολουθήσω αλλά απαιτούσε πάρα πολλά χρήματα. Καλά λόγια έχω ακούσει για το Deutsch fur Griechen, δεν έχω όμως προσωπική εμπειρία. Πάντως κάποια στιγμή που θα συνεχίσω τα γερμανικά, λέω να απευθυνθώ εκει για αρχή και βλέπουμε...

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 21, 2010, 09:39:21 μμ »
Παιδιά, δεν είναι τόσο δύσκολα τα Γερμανικά όσο ακούγεται...

Προσωπικά έχω διδάξει Γερμανικά, αν και είμαι ΠΕ06.

Λοιπόν, στο φροντιστήριο που δίδασκα (προ αρκετών ετών) είχε φτειάξει η ιδιοκτήτρια ένα τμήμα εντατικών ειδικά για ενήλικες που έπρεπε να μάθουν τάχιστα τη γλώσσα.
Με 6 ώρες την εβδομάδα (3 δίωρα, νομίζω) ξεκινούσε ένας ενήλικας από το τίποτα κι έφτανε να δώσει το πτυχίο του GOETHE Grundstufe σε μόλις 10 μήνες!
Και ξέρετε κάτι; Ήταν και το πιο επιτυχημένο τμήμα του φροντιστηρίου! Χωρίς σκότωμα, με λογικό διάβασμα στο σπίτι...

Και με λογικές τιμές πάντα. Σίγουρα συνέφερε πιο πολύ απ'τα ιδιαίτερα.
Φυσικά αν ο καθηγητής είναι καλός, ...μερακλής κι όχι φραγκοφονιάς, νομίζω ότι μπορεί κανείς να απογειώσει τον χρόνο εκμάθησης ακόμη περισσότερο από 10 μήνες! Και να μάθει τη γλώσσα, ε; Όχι τα βασικά!

Αυτά στο Ηράκλειο Κρήτης.
Τώρα, στην Αθήνα, η αδερφή μου που είναι επί πτυχίω ΠΕ02, έμαθε Γερμανικά στο Διδασκαλείο του Πανεπιστημίου και με τιμές πολύ πιο συμφέρουσες απ'ό,τι στα φροντιστήρια. Και δεν είναι απαραίτητο να είναι κανείς φοιτητής.

Το θέμα είναι βέβαια να σου τύχει και καλός και συνεπής καθηγητής, πράγμα που δεν συμβαίνει πάντα...
Τώρα έδωσε για το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας, στο επίπεδο Β2. Προς το παρόν το ΚΠγ δεν φτάνει μέχρι το ανώτατο επίπεδο. Έχει μέχρι το Γ1 επίπεδο, αλλά νομίζω είναι θέμα χρόνου να γίνουν και τμήματα επιπέδου Γ2.

Στο Διδασκαλείο έμαθα και γω Ισπανικά. Είναι μια αρκετά καλή επιλογή, θα έλεγα.
Αλλά καλό είναι να το ψάχνει κανείς και προσωπικά πάντα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2010, 09:44:17 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:45:10 »

Αποσυνδεδεμένος iiliop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ07
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 21, 2010, 09:52:21 μμ »
Σιγουρα καλυτερο θα ηταν το ιδιαιτερο γιατι το προσαρμοζεις αναλογα με το τι θες εσυ και τι μπορεις... Ωστοσο σε φροντηστηριο θα ειναι σαφως πιο φτηνα. Τα Γερμανικα σαν γλωσσα ειναι ευκολη, καθως βασιζεται σε συγκεκριμενες δομες οσον αφορα συνταξη και γραμματικη. Απο εμπειρια λεω πως το παν ειναι η θεληση. Σε 2 χρονια εχω δει να παιρνουν με εντατικο το Β2. Ας ρωτησει και αποφασιζει τι θελει.

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 30, 2010, 12:24:27 μμ »
Παιδιά, δεν είναι τόσο δύσκολα τα Γερμανικά όσο ακούγεται...

Προσωπικά έχω διδάξει Γερμανικά, αν και είμαι ΠΕ06.

Λοιπόν, στο φροντιστήριο που δίδασκα (προ αρκετών ετών) είχε φτειάξει η ιδιοκτήτρια ένα τμήμα εντατικών ειδικά για ενήλικες που έπρεπε να μάθουν τάχιστα τη γλώσσα.
Με 6 ώρες την εβδομάδα (3 δίωρα, νομίζω) ξεκινούσε ένας ενήλικας από το τίποτα κι έφτανε να δώσει το πτυχίο του GOETHE Grundstufe σε μόλις 10 μήνες!
Και ξέρετε κάτι; Ήταν και το πιο επιτυχημένο τμήμα του φροντιστηρίου! Χωρίς σκότωμα, με λογικό διάβασμα στο σπίτι...

Και με λογικές τιμές πάντα. Σίγουρα συνέφερε πιο πολύ απ'τα ιδιαίτερα.
Φυσικά αν ο καθηγητής είναι καλός, ...μερακλής κι όχι φραγκοφονιάς, νομίζω ότι μπορεί κανείς να απογειώσει τον χρόνο εκμάθησης ακόμη περισσότερο από 10 μήνες! Και να μάθει τη γλώσσα, ε; Όχι τα βασικά!

Αυτά στο Ηράκλειο Κρήτης.
Τώρα, στην Αθήνα, η αδερφή μου που είναι επί πτυχίω ΠΕ02, έμαθε Γερμανικά στο Διδασκαλείο του Πανεπιστημίου και με τιμές πολύ πιο συμφέρουσες απ'ό,τι στα φροντιστήρια. Και δεν είναι απαραίτητο να είναι κανείς φοιτητής.

Το θέμα είναι βέβαια να σου τύχει και καλός και συνεπής καθηγητής, πράγμα που δεν συμβαίνει πάντα...
Τώρα έδωσε για το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας, στο επίπεδο Β2. Προς το παρόν το ΚΠγ δεν φτάνει μέχρι το ανώτατο επίπεδο. Έχει μέχρι το Γ1 επίπεδο, αλλά νομίζω είναι θέμα χρόνου να γίνουν και τμήματα επιπέδου Γ2.

Στο Διδασκαλείο έμαθα και γω Ισπανικά. Είναι μια αρκετά καλή επιλογή, θα έλεγα.
Αλλά καλό είναι να το ψάχνει κανείς και προσωπικά πάντα.

Με βάση τις δηλώσεις των ξενόγλωσσων τμημάτων του ΕΚΠΑ και του ΑΠΘ το επίπεδο Γ2 κρατικού πιστοποιητικού γλωσσομάθειας δεν θα δημιουργηθεί πριν καταργηθεί η επάρκεια διδασκαλίας της γλώσσας...άρα αν θες την γνώμη μου δεν πρόκειται να δημιουργηθεί Γ2 επίπεδο σύντομα...

Σιγουρα καλυτερο θα ηταν το ιδιαιτερο γιατι το προσαρμοζεις αναλογα με το τι θες εσυ και τι μπορεις... Ωστοσο σε φροντηστηριο θα ειναι σαφως πιο φτηνα. Τα Γερμανικα σαν γλωσσα ειναι ευκολη, καθως βασιζεται σε συγκεκριμενες δομες οσον αφορα συνταξη και γραμματικη. Απο εμπειρια λεω πως το παν ειναι η θεληση. Σε 2 χρονια εχω δει να παιρνουν με εντατικο το Β2. Ας ρωτησει και αποφασιζει τι θελει.

Συμφωνώ απόλυτα συνάδελφε...
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 30, 2010, 01:19:30 μμ »
Παιδιά, δεν είναι τόσο δύσκολα τα Γερμανικά όσο ακούγεται...

Προσωπικά έχω διδάξει Γερμανικά, αν και είμαι ΠΕ06.

Λοιπόν, στο φροντιστήριο που δίδασκα (προ αρκετών ετών) είχε φτειάξει η ιδιοκτήτρια ένα τμήμα εντατικών ειδικά για ενήλικες που έπρεπε να μάθουν τάχιστα τη γλώσσα.
Με 6 ώρες την εβδομάδα (3 δίωρα, νομίζω) ξεκινούσε ένας ενήλικας από το τίποτα κι έφτανε να δώσει το πτυχίο του GOETHE Grundstufe σε μόλις 10 μήνες!
Και ξέρετε κάτι; Ήταν και το πιο επιτυχημένο τμήμα του φροντιστηρίου! Χωρίς σκότωμα, με λογικό διάβασμα στο σπίτι...

Και με λογικές τιμές πάντα. Σίγουρα συνέφερε πιο πολύ απ'τα ιδιαίτερα.
Φυσικά αν ο καθηγητής είναι καλός, ...μερακλής κι όχι φραγκοφονιάς, νομίζω ότι μπορεί κανείς να απογειώσει τον χρόνο εκμάθησης ακόμη περισσότερο από 10 μήνες! Και να μάθει τη γλώσσα, ε; Όχι τα βασικά!

Αυτά στο Ηράκλειο Κρήτης.
Τώρα, στην Αθήνα, η αδερφή μου που είναι επί πτυχίω ΠΕ02, έμαθε Γερμανικά στο Διδασκαλείο του Πανεπιστημίου και με τιμές πολύ πιο συμφέρουσες απ'ό,τι στα φροντιστήρια. Και δεν είναι απαραίτητο να είναι κανείς φοιτητής.

Το θέμα είναι βέβαια να σου τύχει και καλός και συνεπής καθηγητής, πράγμα που δεν συμβαίνει πάντα...
Τώρα έδωσε για το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας, στο επίπεδο Β2. Προς το παρόν το ΚΠγ δεν φτάνει μέχρι το ανώτατο επίπεδο. Έχει μέχρι το Γ1 επίπεδο, αλλά νομίζω είναι θέμα χρόνου να γίνουν και τμήματα επιπέδου Γ2.

Στο Διδασκαλείο έμαθα και γω Ισπανικά. Είναι μια αρκετά καλή επιλογή, θα έλεγα.
Αλλά καλό είναι να το ψάχνει κανείς και προσωπικά πάντα.

Με βάση τις δηλώσεις των ξενόγλωσσων τμημάτων του ΕΚΠΑ και του ΑΠΘ το επίπεδο Γ2 κρατικού πιστοποιητικού γλωσσομάθειας δεν θα δημιουργηθεί πριν καταργηθεί η επάρκεια διδασκαλίας της γλώσσας...άρα αν θες την γνώμη μου δεν πρόκειται να δημιουργηθεί Γ2 επίπεδο σύντομα...

Σιγουρα καλυτερο θα ηταν το ιδιαιτερο γιατι το προσαρμοζεις αναλογα με το τι θες εσυ και τι μπορεις... Ωστοσο σε φροντηστηριο θα ειναι σαφως πιο φτηνα. Τα Γερμανικα σαν γλωσσα ειναι ευκολη, καθως βασιζεται σε συγκεκριμενες δομες οσον αφορα συνταξη και γραμματικη. Απο εμπειρια λεω πως το παν ειναι η θεληση. Σε 2 χρονια εχω δει να παιρνουν με εντατικο το Β2. Ας ρωτησει και αποφασιζει τι θελει.

Συμφωνώ απόλυτα συνάδελφε...
Απ'το Διδασκαλείο το λένε και το ξαναλένε, ότι δηλαδή είναι θέμα χρόνου να δημιουργηθεί και τμήμα επιπέδου Γ2...
Τώρα το πότε, είναι μια άλλη ιστορία... Κι εγώ λιγάκι δύσκολο το βλέπω...

Πάντως, αν δεν υπάρχουν άλλες προσωπικές επιλογές, στο Διδασκαλείο είναι αρκετά οικονομικά,
σημαντικό είναι να πέσει κανείς και σε φιλότιμο καθηγητή βέβαια...
Αλλά αν ήμουν Αθήνα, θα το επέλεγα για την προετοιμασία και με λίγη παραπάνω προσωπική μελέτη
θα έδινα τα πτυχία του Goethe Institut!  ;D ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2010, 01:51:27 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 29, 2010, 02:25:11 πμ »
έκανα γερμανικά για 5 χρόνια και λέω να ξαναξεκινήσω μπας και πάρω και κανα δίπλωμα..τί συμβουλεύετε να κάνω;δεδομενου ότι θα διαβαζω πολύ ,να κάνω ένα δύωρο ιδιαίτερο ή φροντιστηριο ;;από τιμές γνωρίζει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 29, 2010, 08:25:57 πμ »
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ενημερωστεμε για το διδασκαλειο που λετε.. που βρισκεται , διδακτρα κ.λ.π

Αποσυνδεδεμένος dtsberlin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 01:49:02 μμ »
Εγω ξεκίνησα το καλοκαιρι στο γκετε στην ελλαδα.
Καταλαβα ότι πεταξα στον κουβα τα χρηματα που εδωσα (σκετη κοροιδια) και αποφασισα να παρω πιο δραστικά μέτρα :)
Οποτε ήρθα στην γερμανιά και μαθαινω εδω την γλωσσα.
Σε 4 μήνες εχω προχωρήσει πολυ και εχω θεσει ώς στόχο το καλοκαιρι να παρω το C1.
συνολικά δηλαδή 8 μηνες.
Τα εξοδα ακομα και αν υπολογίσω σπιτι και λοιπα εδω ειναι πολυ λιγότερα απο οσα θα εδινα στο γκετε για να παρω το C1!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 05:29:17 μμ »
Θέλω να μάθω Γερμανικά μόνος μου γιατί λόγω οικονομικών δυσκολιών δεν μπορώ να πάρω δάσκαλο. Τουλάχιστον να δω τι μπορώ να κάνω μόνος μου και στην πορεία να δω αν θα χρειαστώ δάσκαλο.
Στόχος μου είναι να δώσω για Β1-Β2 κρατικό. Ίσως πάρω δάσκαλο προς το τέλος για κάποια μαθήματα, αλλά μου είναι δύνατον να πάρω για όλο το χρόνο (ή χρόνια).

Εχω μια μικρή επαφή με τα Γερμανικά γιατί είχα κάνει 2 χρόνια πριν από...25 χρόνια. Αλλά θα πρέπει να τα ξεκινήσω από το μηδέν.

1. Πόσο χρόνο θα μου πάρει για να μπορέσω να δώσω για Β1-Β2, αν κάνω εντατικό διάβασμα;

2. Σχετιικά με το βιβλίο:
Βλέπω όλα τα βιβλία για εκμάθηση Γερμανικών, είναι γραμμένα εξ' ολοκλήρου στα Γερμανικά.
Προφανώς για αυτά θες και δάσκαλο. Γιατί δεν είναι δυνατόν να ψάνχεις λέξη προς λέξη στο λεξικό.

Όμως αν θέλω να μάθω μόνος μου, υπάρχει μέθοδος αυτοδιδασκαλίας που να σου εξηγεί και στα Ελληνικά τι παίζει, και να έχει και CD για να ακούς τη γλώσσα, να σου εξηγεί στα Ελληνικά κανόνες γραμματικής κλπ;

Αν μπορεί κανείς να μου συστήσει κάποια (στέλνοντας πμ για να μην θεωρηθεί διαφήμιση).

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος panos69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 05:56:00 μμ »
Αν γνωρίζεις Αγγλικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή http://www.duolingo.com/ η οποία είναι εξαιρετική και μοιάζει με παιχνίδι
thank you Merlin

Αποσυνδεδεμένος achilleas23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 05:58:04 μμ »
Με βάση τις δηλώσεις των ξενόγλωσσων τμημάτων του ΕΚΠΑ και του ΑΠΘ το επίπεδο Γ2 κρατικού πιστοποιητικού γλωσσομάθειας δεν θα δημιουργηθεί πριν καταργηθεί η επάρκεια διδασκαλίας της γλώσσας...άρα αν θες την γνώμη μου δεν πρόκειται να δημιουργηθεί Γ2 επίπεδο σύντομα...

Συμφωνώ απόλυτα συνάδελφε...

Απ'το Διδασκαλείο το λένε και το ξαναλένε, ότι δηλαδή είναι θέμα χρόνου να δημιουργηθεί και τμήμα επιπέδου Γ2...
Τώρα το πότε, είναι μια άλλη ιστορία... Κι εγώ λιγάκι δύσκολο το βλέπω...

Πάντως, αν δεν υπάρχουν άλλες προσωπικές επιλογές, στο Διδασκαλείο είναι αρκετά οικονομικά,
σημαντικό είναι να πέσει κανείς και σε φιλότιμο καθηγητή βέβαια...
Αλλά αν ήμουν Αθήνα, θα το επέλεγα για την προετοιμασία και με λίγη παραπάνω προσωπική μελέτη
θα έδινα τα πτυχία του Goethe Institut!  ;D ;D ;D ;D ;D


Από φέτος μπορείς να δώσεις και για Γ2 με το ΚΠγ

http://www.pde.gr/index.php?page=6709

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικά από το μηδέν για ενήλικα?
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 06:12:40 μμ »
Θέλω να μάθω Γερμανικά μόνος μου γιατί λόγω οικονομικών δυσκολιών δεν μπορώ να πάρω δάσκαλο. Τουλάχιστον να δω τι μπορώ να κάνω μόνος μου και στην πορεία να δω αν θα χρειαστώ δάσκαλο.
Στόχος μου είναι να δώσω για Β1-Β2 κρατικό. Ίσως πάρω δάσκαλο προς το τέλος για κάποια μαθήματα, αλλά μου είναι δύνατον να πάρω για όλο το χρόνο (ή χρόνια). Εχω μια μικρή επαφή με τα Γερμανικά γιατί είχα κάνει 2 χρόνια πριν από...25 χρόνια. Αλλά θα πρέπει να τα ξεκινήσω από το μηδέν.
1. Πόσο χρόνο θα μου πάρει για να μπορέσω να δώσω για Β1-Β2, αν κάνω εντατικό διάβασμα;
2. Σχετιικά με το βιβλίο:
Βλέπω όλα τα βιβλία για εκμάθηση Γερμανικών, είναι γραμμένα εξ' ολοκλήρου στα Γερμανικά.
Προφανώς για αυτά θες και δάσκαλο. Γιατί δεν είναι δυνατόν να ψάνχεις λέξη προς λέξη στο λεξικό.
Όμως αν θέλω να μάθω μόνος μου, υπάρχει μέθοδος αυτοδιδασκαλίας που να σου εξηγεί και στα Ελληνικά τι παίζει, και να έχει και CD για να ακούς τη γλώσσα, να σου εξηγεί στα Ελληνικά κανόνες γραμματικής κλπ;
Αν μπορεί κανείς να μου συστήσει κάποια (στέλνοντας πμ για να μην θεωρηθεί διαφήμιση).
Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή, ευχαριστώ
Αν γνωρίζεις Αγγλικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή http://www.duolingo.com/ η οποία είναι εξαιρετική και μοιάζει με παιχνίδι



Ευχαριστώ, αλλά δεν μου "ταιριάζει" και τόσο αυτή η μέθοδος. Είμαι πιο παραδοσιακός φαίνεται  :D. Ζητώ αν υπάρχει μέθοδος που να σου εξηγεί και στα Ελληνικά γραμματική, λεξιλόγιο, να έχει τη μετάφραση των κειμένων, για να μην χάνω ώρες στο λεξικό. Χάνω πολύ χρόνο όταν τα πάντα στο βιβλίο είναι στα Γερμανικά..

Αν μπορεί κάπιος να προτείνει κάποια βιβλία


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 381

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.