*

Αποστολέας Θέμα: Πτυχίο Αγγλικών Bulats  (Αναγνώστηκε 89901 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GAUSS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 06:06:42 μμ »
H ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 60 ΩΡΩΝ Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ 45 Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΡΑ ΕΧΕΙ ΣΑΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΝ-LINE ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑ 30 ΩΡΩΝ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΕΣ...  ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ 12€ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ (ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ...)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2015, 01:18:54 μμ από GAUSS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:57:38 »

Αποσυνδεδεμένος garfieldnt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουάριος 14, 2015, 12:43:19 μμ »
Καθώς με ενδιαφέρει και εμένα και συγκεκριμένα το επίπεδο C1 ή C2 (έχω το Β2 του Cambridge), αλλά θέλω να μελετήσω και να προετοιμαστώ μόνη μου, μπορεί κάποιος που γνωρίσει να με κατατοπίσει για τα κατάλληλα βιβλία και για το πού μπορώ να κάνω on line ποετοιμασία ή να αγοράσω on line μθήματα;

Αποσυνδεδεμένος Nick26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #100 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 09:58:09 μμ »
Καλησπερα,επειδη βλεπω οτι στο forum υπαρχουν ατομα που εχουν δωσει toeic-bulats,για Β2 ποιο απο τα δυο προτεινετε?


Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #101 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 11:39:39 μμ »
TOEIC

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:57:38 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #102 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 11:00:18 πμ »
Δεν έχω δουλέψει Βulats αλλά έχω ασχοληθεί αρκετά με TOEIC και το προτείνω.
Βεβαίως, ως καθηγήτρια προτιμώ τα πιστοποιητικά που εξετάζουν και την παραγωγή γραπτού λόγου αλλά ΟΚ, κατανοώ ότι κάποιες φορές υπάρχουν λόγοι για τους οποίους διαλέγουμε κάποιο που δεν έχει έκθεση.

Αποσυνδεδεμένος Nick26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #103 στις: Μάρτιος 02, 2015, 10:04:58 μμ »
Ok ευχαριστω και εγω προς το Toeic ημουν,κυριως επειδη υπαρχει αρκετο υλικο online για πρακτικη,ενω στο Bulats υπαρχει μονο ενα demo test και για παραπανω πρεπει να πληρωσεις.

Διαφορετικα ισως να κατεληγα στο Bulats,αφου εχει και το πλεονεκτημα των ακουστικων για το listening.

Φοβος να ακυρωθει καποιο απο τα δυο πιστευω δεν υπαρχει ετσι? Νομιζω οτι ειδικα το Toeic υπαρχει εδω και χρονια...

Αποσυνδεδεμένος Lifeguard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • ΠΕ11-ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #104 στις: Απρίλιος 05, 2015, 07:10:48 πμ »
Γεια σας,θελησα να κανω εγγραφη για να μπορεσω να προλαβω απο την εμπειρια μου δυσαρεστες καταστασεις για καποιους,οσον αφορα τις εξετασεις στο Bulats!Συγκεκριμενα το μηνυμα μου αφορα μονο οσους εχουν μια μετρια προς καλη γνωση κ θελουν ειτε για τη δουλεια,ειτε απλα για τυπικους λογους ενα χαρτι  που να αποδεικνυει αυτη τη γνωση(το Β2 δλδ)...αυτο που εχω να πω ειναι να,MHN ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ!ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΕΣ ΕΩΣ ΜΗΔΑΜΙΝΕΣ!

Ναι εχει καποια θετικα γιατι ειναι μια διαφορετικη εξεταση,αλλα συναμα ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΥΛΗ!μαλιστα τους εστειλα και mail,καθως ισως πρεπει να αναθεωρησουν καποια πραγματα!απο τη μια ακρως απαιτητικο το 60% για καλη γνωση(ξερω πολυ καλα τι σας λεω) κ υπουλη γιατι οχι δε σου βγαζει το πραγματικο επιπεδο σου στα αγγλικα!εγω μια χαρα ξερω να γραψω,να μεταφρασω,να διαβασω,να ακουσω,να συνεννοηθω τελοσπαντων...κ οχι οι γνωσεις μου δεν ειναι μετριες,οπως η πιστοποιηση που θα παρω!ασε που αυτα τα αγγλικα ειναι εντελως αγνωστα κ καμια σχεση δεν εχουν με τα συνηθισμενα!ιδιες λεξεις εχουν αλλα νοηματα!ειναι σα να αρχιζεις απο το μηδεν,καθως ειναι αγγλικα με οικονομικους ορους!κ το πιο υπουλο ειναι η δομη καποιων μορφων της εξετασης,που σου φαινεται ευκολη,αλλα ξεγελαει!ΜΑΚΡΙΑ!μακρια για να μη χασετε τζαμπα χρονο,χρηματα νευριασετε κ απογοητευτειτε οπως εγω...βρειτε κατι πιο ευκολο εστω κ αν μπορει να στοιχισει παραπανω!

Δε ξερω ποσο ενδιαφερουν οι λεπτομερειες,αλλα ισως αν γινω πιο ακριβης να εχουν περισσοτερη βαση ολα οσα λεω παραπανω...στο φροντιστηριο λοιπον που πηγαινα για 2 μηνες καθε εβδομαδα καμια δεκαρια ωρες την εβδομαδα,περα απο τις δυσκολες συνθηκες του φροντιστηριου κ οτι αναγκαζομουνα να πηγαινοερχομαι(γτ δεν ημουν κοντα)...στα τρια τελευταια final test ειχα μ.ο 65% κ στις εξετασεις 53%!μετα ειπα για να εχω αυτο που αξιζω ας ξαναδωσω...αυτη τη φορα ο μ.ο. μεσα σε μια εβδομαδα πηγε στο 77% αλλα παλι B1 στις εξετασεις με σκορ 58%!δηλαδη για 2% κρινομαι μετριος κ ειμαι το ιδιο μ αυτον που θα παρει 40%!τραγικα πραγματα!η γκαμα των ερωτησεων λοιπον μεσω υπολογιστη ειναι τοσο μεγαλη που μπορει να εχεις το επιπεδο,να το δωσεις 10 φορες κ να μην το παρεις ποτε!οσο καλα προετοιμασμενος κ αν εισαι,οσο κ να προσπαθησεις,οσο κ συγκεντρωμενος,σιγουρος,ψυχραιμος,κ.τ.λ. κ αν εισαι!

υγ:εστω κ εναν να ξερω οτι ''εσωσα'' απ αυτο το λουκι γαμω τα αγγλικα τους γαμω...θα ειναι χαρα μου!δεν εχω τιποτα αλλο να πω,οσοι ειναι πανω-κατω στο επιπεδο μου,ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ!αλλα κ μια κοπελα που πηγαιναμε στο ιδιο φροντιστηριο κ ξεπεταγε τα τεστ πιανοντας πανω απο 90% πηγαινε για C2 κ απετυχε δις κ αυτη,πετυχαινοντας C1!

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #105 στις: Απρίλιος 05, 2015, 05:54:48 μμ »
Lifeguard,  προσωπικά σ΄ευχαριστώ που κατέθεσες την εμπειρία σου!!  Εγώ δεν το έχω δώσει ακόμα ακριβώς γιατί δεν έχω καταλάβει πώς  στο καλό είναι αυτή η εξέταση!! Γενικά υπάρχει ένα πέπλο μυστηρίου...Και τηλέφωνο που τους πήρα ήταν λίγο ήξεις αφήξεις οι απαντήσεις...Κάντε γενικά την προετοιμασία που θα κάνατε για C2 μου είπε. Αυτό είναι πολύ γενικό και αόριστο. Η κάθε πιστοποίηση θέλει μια συγκεκριμένη προετοιμασία.. Επίσης στις συνηθισμένες πιστοποιήσεις παίρνεις C2 με 60% ή και λιγότερο ακόμα . Στο Βullats όμως με λίγα λαθάκια απ΄ότι κατάλαβα το έχασες το C2 .  Είναι έτσι ή όχι;;
Επίσης δεν υπάρχει υλικό προετοιμασίας στο ιντερνετ, υπάρχει μόνο αυτή η περιβόητη πλατφόρμα που όσο θέλει τη χρεώνει ο καθένας και ένα on line self study που είναι μεν πολύ φθηνό, φτάνει όμως μέχρι C1 ...Τί γίνεται όταν κάποιος θέλει C2; Βεβαια πολλοί εδω μέσα που πήραν την πλατφόρμα είπαν ότι οι ερωτήσεις ήταν σχεδόν ίδιες και το πέρασαν άνετα... Εσύ που έκανες τόσες ώρες στο φροντιστήριο από ποια πλατφόρμα έκανες; Τελικά τί ισχύει;;; Ας μας διαφωτίσει κάποιος να μην πετάμε τζάμπα τα λεφτά μας...
Πάντως αυτό που γράφεις ότι κάποιος που έχει αρκετά λιγότερο ποσοστό θα πάρει κι αυτός το Β1 ή Β2 έτσι είναι για όλα τα τεστ..Και στο TOEIC έτσι είναι . Υπάρχει μεγάλο εύρος γι΄αυτό το επίπεδο, από 505-705!!! Μετά σφίγγουν τα πράγματα...

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #106 στις: Απρίλιος 05, 2015, 10:29:51 μμ »
Προσωπική εμπειρία δεν εχω, αλλα εχω 2 συγγενικα μου προσωπα που εχουν δωσει και γνωριζω το πραγματικο επιπεδο γνωσεων τους στα αγγλικα . Εχω να σας πω τα εξης: Για μετριους γνωστες της αγγλικης που δυσκολευονται  να παρουν ακομα και το Β2, το Βulats ειναι ιδανικη λυση. Πολλες πιθανοτητες εχουν και για C1 μετριοι μαθητες. Τα πραγματα σφιγγουν για το C2..και το βρισκω απολύτως λογικό.Φανταστείτε και η κουτσή Μαρία να έπαιρνε το ανώτατο επιπεδο, πως θα έχανε την αξιοπιστία του το συγκεριμένο πτυχιο. Υλικό υπαρχει σε pdf, εχω αναρτησει links σε προηγουμενες σελιδες . Για τα audio books δείξτε λίγη υπομονή :)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2015, 10:32:52 μμ από DONCORLEONE1 »

Αποσυνδεδεμένος Lifeguard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • ΠΕ11-ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #107 στις: Απρίλιος 06, 2015, 03:08:10 πμ »
pati τιποτα ρε συ,αλλωστε οπως ειπα αυτος ηταν ο σκοπος μου...να μπορεσω να προλαβω καταστασεις!οσο για το υλικο προετοιμασιας δε ξερω για βιβλια,link,κ.τ.λ.,ναι με τις πλατφορμες ομως οπως τα λες ειναι!εγω στο φροντιστηριο εκανα εξασκηση μονο σε υπολογιστη με λεξιλογιο στην αρχη κ μετα με διαδοχικα τεστ κ οπως εγραψα final τεστ σε πραγματικο περιβαλλον εξετασεων!τωρα ειλικρινα αυτα το οτι παιρνιεται ανετα κ οι ερωτησεις ηταν ιδιες κ λοιπα ωραιωποιημενα εγω τα ακουω βερεσε κ ειμαι υποψιασμενος για το οτιδηποτε...πολυ απλα για μενα ΔΕΝ ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!

δεν εχω δωσει toeic για να μπορω να εκφερω γνωμη,αλλα bulats που εδωσα εχω κ μαλιστα ακρως τεκμηριωμενη!λοιπον η πραγματικοτητα σ αυτην την πιστοποιηση οπως τα ειδα εγω τα πραγματα ειναι μια:ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΠΙΠΕΔΟ!ας πουμε για καλο B1 να εισαι σιγουρα επιπεδου B2,για ανετο Β2 να εισαι προς το C1 κ για να καταφερεις το C2 πρεπει να εισαι η εξαιρεση της εξαιρεσης!τελος!τα αλλα που μου λετε ειναι ανεκδοτα...αμφιβαλλω αν βαλουν τους ιδιους τους αγγλους,αν καταφερουν το C2!οποτε DONCORLEONE1 προφανως κ αξιολογεις λανθασμενα τους συγγενεις σου ή αυτοι κρινουν λαθος τον εαυτο τους ή εφοσον οντας μετριοι πετυχαν το C1 εκεινη τη μερα ας επαιζαν καλυτερα κανενα τζοκερ,να αλλαξουν τη ζωη τους παρα να παρουν μια πιστοποιηση αγγλικων!πραγματικα περα της διακομοδησης εχω απολυτη συνειδηση των οσων λεω κ πιστευω ειμαι οσο πιο αντικειμενικος μπορω...

pati αν εισαι λοιπον η εξαιρεση της εξαιρεσης,αφου θελεις C2 να δωσεις κ παλι ομως δεν ειναι σιγουρο οτι θα πετυχεις...αν κ δε σε ξερω μακαρι βεβαια,γτ εχουν παρει γαμω την αγγλια τους ολοκληρες περιουσιες απο τις ελληνικες οικογενειες(οχι δεν ειμαι χ.α. καμια σχεση :P)!αν βεβαια το αποφασισεις κ πας,να γραψεις εδω να συζητησουμε τις εμπειριες σου...

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #108 στις: Απρίλιος 06, 2015, 02:17:00 μμ »
Σ΄ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση και τις ευχές Lifeguard αν και δεν το βλέπω να το ρισκάρω με αυτό το τεστ μιας και έχω ήδη C1 και  δεν θέλω να  διακινδυνεύσω να ξαναπέσω στα ίδια... Ακόμα δεν έχω πειστεί, εξάλλου αν θα το έδινα θα ήταν λόγω της ευελιξίας των ημερομηνιών....Αν δεν βγει σύντομα το νεο audio book που να καλύπτει και το C2, να έχω έστω μια ιδέα στο που βρίσκομαι, εγώ προσωπικά θα δώσω το MSU, μια χαρά μου φαίνεται και με ποσοστά επιτυχίας αρκετά δελεαστικά..Το μόνο πρόβλημα είναι ότι και αυτό είναι μόνο δυο φορές το χρόνο, κάτι που για έναν ενήλικα το θεωρώ αρκετά δεσμευτικό...

Αποσυνδεδεμένος Lifeguard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • ΠΕ11-ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #109 στις: Απρίλιος 08, 2015, 03:56:34 πμ »
για δωσε πληροφοριες για το ΜSU ή κανενα link αν εχεις,περι τινος προκειται;

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #110 στις: Απρίλιος 08, 2015, 02:55:27 μμ »
για δωσε πληροφοριες για το ΜSU ή κανενα link αν εχεις,περι τινος προκειται;
http://www.msu-exams.gr/

Υπάρχει και αντίστοιχο forum εδώ με θέμα Πτυχίο Αγγλικών MSU
http://www.pde.gr/index.php?topic=19444.28

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Αγγλικών Bulats
« Απάντηση #111 στις: Απρίλιος 08, 2015, 04:13:40 μμ »
Καλησπέρα, είδα τη συζήτησή σας και προβληματίστηκα.. εγώ είχα πάρει το lower παλιά κ τώρα σκεφτόμουν για proficiency.
μου πρότειναν το bullats.. παρ' όλα αυτά το TOEIC μου είπανε και το έχω ξανα ακούσει πως θέλει κάθε 3 χρόνια ανανέωση... ε δε πρόκειται να μπω στη διαδικασία να δίνω κάθε 3 χρόνια για να το ανανεώνω.. ισχύει?θα κοιτάξω και για το MSU?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158515
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 526
Σύνολο: 544

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.