*

Αποστολέας Θέμα: Κενά Θεολόγων  (Αναγνώστηκε 58971 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pambi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 11:20:33 μμ »
Τα μαγειρευουν λοιπον κανονικα με τις αποσπασεις ,γιαυτο λοιπον συνεδριαζουν τα πυσδε ολη μερα..........Τετοιο μπαχαλο δεν εχω ξαναδει και πιστεψτε με τα παρακολουθω χρονια.Απο καπου θα το βρουν δεν μπορει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κενά Θεολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:30:43 »

Αποσυνδεδεμένος denkot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 11:46:10 μμ »
Δυστυχώς δεν έχω κάποιο νέο.Προσπαθώ όλη μέρα να μιλήσω με κάποιον άνθρωπο στο Υπουργείο αλλά δεν το σηκώνει κανείς.( 210 3443373) Έμαθα σήμερα από σχολικό σύμβουλο πως από το Υπουργείο υπάρχει η πρόθεση να υποβαθμιστεί το μάθημά μας σε επιλογής , τουλάχιστον στο Λύκειο.
Είναι καλό λοιπόν όλοι μας μόνιμοι, αναπληρωτές και ωρομίσθιοι να πλαισιώσουμε με ενεργό ρόλο τις ΠΕΘ των νομών μας και να μην αφήσουμε να γίνει κάτι τέτοιο. Σημαντικό ρόλο σε αυτό παίζουν και οι ΕΛΜΕ και ΟΛΜΕ που μπορουν να πιέσουν περισσότερο.Αυτά προς το παρόν και συγγνώμη για την πολυλογία!

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 12:05:22 πμ »
Η θεσσαλονίκη έχει πάνω από 20 πλεονάζοντες και δεν ξέρουν τι να τους κάνουν!
Από του χρόνου που θα εφαρμοστεί για πρώτη φορά το σύστημα με τις 3 κατευθύνσεις και τα 4 υποχρεωτικά μαθήματα, είναι απίθανο να μπουν τα θρησκευτικά ως υποχρεωτικό μάθημα, ακόμη και στη θεωρητική κατεύθυνση. Δεν ξέρω κατά πόσο έχουν σκοπό να το βάλουν στα μαθήματα επιλογής, αλλά ακόμη και να το βάλουν, ποιος από τους μαθητές θα το επιλέξει.
Στο γυμνάσιο φαντάζομαι θα παραμείνει.

Αποσυνδεδεμένος pambi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 02:10:43 μμ »
Αγαπητε νομιζω πως στη παρουσα φαση δεν ειναι αναγκη να προκαλουμε περισσοτερη ενταση,αυτο που μας καιει ειναι να βγαλουμε ενα κομματι ψωμι πολλα ζηταμε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κενά Θεολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:30:43 »

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 08:19:00 μμ »
Κενά   Θεολόγων

Αιτωλοακαρνανία A΄ : 1
Aιτωλοακαρνανία Δ΄ : 3
Λακωνίας Β΄ : 3
Bοιωτία :     3
Ευρυτανια : 2
Γρεβενά :    1
Λέσβος :     2
Ιωάννινα:    2
Ζάκυνθος :  1 ή 2
Κυκλάδες :  5-10,
Ηρακλειο : 15
Χανιά :      15
Ροδόπη: εχει μονο 11 ωρες κενο
Εύβοια :      0
Χίος :          0
Καβάλα:      0  
Κοζάνη:      0
Ξανθη:        0
Ημαθια :      0
Πελλα:         0
Μαγνησία:    0
Φλωρινα:     0
Φθιώτιδα :   0
Σύνολο :    53 ή 59?? τουλάχιστον εφόσον δεν έχουμε ακριβείς αριθμούς σε όλες τις περιοχές   :-\

Eξ όλων αυτών των κενών, είναι άραγε όλα λειτουργικά; 'Η περιλαμβάνονται και οργανικά κενά - και αν ναι, πού;

(μετά από τόσες συνταξιοδοτήσεις θεολόγων είναι δυνατόν να μην προέκυψαν και οργανικά κενά; Γιατί πρέπει να σκεφτόμαστε και το εγγύς μέλλον για τον κλάδο και τους συναδέλφους...)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2010, 08:20:56 μμ από xaan »

Αποσυνδεδεμένος korinad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 10:30:04 μμ »
Καταρχήν δεν συμφωνώ οτι αν το μάθημα γίνει επιλογής δε θα το επιλέξουν οι μαθητές. 4 χρόνια δουλεύω κ οι μαθητές που είχα ήταν γύρω στους 350. Απ' αυτούς 1 είχε απαλλαγή κ δυο μου είπαν οτι αν ήταν επιλεγόμενο δε θα το έπαιρναν.Τα αναφέρω αυτά γιατί δυστυχώς το μάθημα μας είναι ιδιαίτερο κ έχουν κάνει μεγάλη ζημιά κάποιοι παλιότεροι που το θεωρούσαν ως κατήχηση κλπ.,όμως θεωρώ οτι η νεα γενια που δουλεύει κάνει καλή κ σωστή δουλειά τις περισσότερες φορές.
Αυτό που με ανησυχεί είναι να γίνει επιλογής κ να είναι στην ίδια ομάδα με πιο ελκυστικά μαθήματα κ να μπορούν να επιλέξουν μόνο 1.Συζητιέται κ μου το είπε εκπαιδευτικός που έχει εμεπειρία κ γνώση απο τα θέματα αυτά.
Η γνώμη μου είναι οτι θα πρέπει να ενημερωθούν όλοι όσοι έχουν σχέση με τη θεολογική επιστήμη γι' αυτό που παει να γίνει κ να ξεσηκωθούμε όλοι.
Και κάτι τελευταίο:
Όλοι όσοι είναι στα πανεπιστήμια  φοιτητές, καθηγητές, υποψήφιοι διδάκτορες κτλ γιατί δεν ξεσηκώνονται με το ξεφτιλίκι των μη διορισμών κ των αναπληρωτών; Δεν καταλαβαίνουν οτι πολύ σύντομα θα έχουν μόνο το ερευνητικό τους έργο να αφοσιωθούν κ τις ομιλίες τους;
Άμεσα χρειάζεται να ενημερώσουμε όσους περισσότερους μπορούμε γιατί οί εξελίξεις ίσως μας έκπλήξουν δυσάρεστα.

Αποσυνδεδεμένος pambi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 12:18:19 πμ »
Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο αλλα εδω ενα θεμα προσπαθησα νανοιξω και ειμαστε 4-5 ατομα που μιλαμε μονο.Πως να τους ξεσηκωσεις ,εχω την αισθηση οτι ολοι ειναι βολεμενοι η ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ λες και θα μας χαριστει τιποτα.Παμε προς εξαφανιση και απλα το κοιταμε λες και δεν μας αφορα....Βρειτε εναν τροπο να ξεσηκωθουμε και γω θαμαι απο τους πρωτους .ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ,ΓΙΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ???????

Αποσυνδεδεμένος SIOUXSIE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 10:40:08 πμ »
είμαστε ο χειρότερος κλάδος.Ο Αρχιεπίσκοπος  και οι δεσποτάδες βολεύουν τα δικά τους παιδιά στα εκκλησιαστικά,η ένωση θεολόγων ελλάδος αρκείται σε αλληλογραφία με την διαμαντοπούλου και οι υπόλοιποι κοιμόμαστε.φέτος θα καλέσουν 10 αναπληρωτές κανονικού ωραρίου,50-60 μειωμένου,δεν θα κουνηθεί φύλλο και τα χειρότερα έρχονται.στα φόρουμ των θεολόγων μόνο θεωρίες από τους βολεμένους.αντε και στο επόμενο ΑΣΕΠ τρέξτε στα μπόνια κατά εκατοντάδες να δώσετε τα λεφτά σας και να δείτε μετά(γιατί όταν βγει η προκήρυξη δεν θα βγουν για πρώτη φορά θέσεις) ότι δώσατε 4000 θεολόγοι για 5 θέσεις.ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥΣ

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 11:30:50 πμ »
Αυτά ήταν τα λειτουργικά κενά που έδωσε το ΠΥΣΔΕ Δυτικής Αττικής για την πρώτη φάση εσωτερικών αποσπάσεων.Ακολουθεί και δεύτερη φάση και μετά τα κενά θα καλυφθούν από αναπληρωτές.
A΄Δυτικής Αττικής:3
Β΄Δυτικής Αττικής:10 κενά και 3 πλεονάσματα
Γ΄Δυτικής Αττικής:1

Συνάδελφοι,αφού μας αφαίρεσαν στο Λύκειο και το μάθημα της Ιστορίας ως δικαίωμα Β΄ανάθεσης (το οποίο απολαμβάνει εξίσου την απαξίωση όπως και το δικό μας αντικείμενο,τυχαίο;),τώρα μαθαίνουμε ότι η μεταφυσική αναζήτηση των ελληνοπαίδων (χαρακτηριστικό του λαού αυτού του τόπου για χιλιετίες...) δεν θεωρείται απαραίτητος συνεκτικός κρίκος της κοινωνίας μας,επιβεβαιώνοντας τον υλιστικό προσανατολισμό των κυβερνώντων.
Το πρόβλημα είναι ευρύτερο και ξεφεύγει από το στενό συντεχνιακό πλαίσιο των εκπαιδευτικών (φυσικά οι θέσεις των θεολόγων θα μειωθούν ακόμα περισσότερο).Πρέπει να δείξουμε (στα παιδιά πρώτα από όλους) τη σημασία του μαθήματος, έστω όσον αφορά την πολιτιστική του διάσταση.Και η δική μου εικόνα είναι ότι οι μαθητές ανταποκρίνονται.Χρειάζεται όμως και συντονισμένη δράση από την ΠΕΘ,τον ΚΑΙΡΟ και άλλους. 

Αποσυνδεδεμένος Aliag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 12:05:24 μμ »
Καλημέρα και από εμένα συνάδελφοι! Ανήκω και εγώ στην κατηγορία των αδιόριστων Θεολόγων...Από την πρώτη στιγμή που μπήκα στην σχολή ακούω την ίδια φράση.."Και που θα βρείτε δουλειά εσείς, αφού σε λίγα χρόνια θα το καταργήσουν το μάθημα σας...!!!" ΄Δυστυχώς απ' ότι φαίνεται το πράγμα εκεί πηγαίνει... αυτό που με κάνει όμως έξαλλη  είναι η απάθεια των συναδέλφων μας!!!Καμία αντίδραση από κανέναν!!!Παραμένουμε θεατές σε αυτά που συμβαίνουν γύρω μας και απλά "κλαιγόμαστε" για την ατυχία μας! Καμιά οργάνωση, καμιά διαμαρτυρία!!! Τελοσπάντων, το θέμα είναι άλλο τι θα γίνει φέτος...Επικοινώνησα με το Υπουργείο την Παρασκευή και μου είπαν ότι η Β΄ φάση αναπληρωτών θα βγει στα μέσα της εβδομάδος και θα περιλαμβάνει Θελόγους ΑΚΩ και ΑΜΩ.Φυσικά δεν πήρα καμία απάντηση όταν ρώτησα για τον αριθμό των προσλήψεων, μου είπαν πως δεν γνωρίζουν, γιατι ακόμη συνεδριάζουν για τα κενά!!Όποιος συνάδελφος μαθαίνει οτιδήποτε καινούργιο, ας το ανακοινώνει μπας και καταφέρουμε και βγάλουμε καμιά άκρη!!! Καλή επιτυχία σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος pambi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 12:40:55 μμ »
Καλημερα και απο μενα ,πολυ χαιρομαι που αυξανομαστε εδω........rublev συναδελφε θελουμε τα φωτα σου γιατι ξερω πως εισαι ενημερωμενος...Επιτελους να κανουμε καμια φασαρια.Αυτο βεβαια με τους αμω,ακω μαζι με απογοητευσε.........

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Moderator
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 06:16:40 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα... Νομίζω πως θα πρέπει να πιέσουμε και θα φταίμε όλοι μας για το αν το μάθημα υποβιβαστεί ή όχι (αν και επιλεγόμενο δεν σημαίνει απαραίτητα υποβιβασμένο), για το αν θα φωνάξει ή όχι αναπληρωτές για το αν θα διορίσει ή όχι τα επόμενα χρόνια...
Κάποια στιγμή τον Ιούνιο όταν φωνάζαμε για τους αμω και τονίζαμε κάποιοι ότι ειδικά οι ειδικότητες με λίγες ώρες ανά σχολείο θα σφαγούν, ελάχιστοι αντέδρασαν... Πόσοι από εμάς δήλωσαν αμω? ... σχεδόν όλοι... (τονίζω ότι δεν δήλωσα αμω φλερτάροντας ή καλύτερα αντιμετωπίζοντας την ανεργία για φέτος), αν το σκεφτόμασταν λίγο καλύτερα θα ήταν όντως οι ακω θέσεις πολύ περισσότερες...

Για να μην μιλούμε υποθετικά γιατί τίποτα δεν έχει συμβεί ακόμα (αν και είναι εμφανής από το Υπουργείο ο σεβασμός στους θεολόγους αλλά και γενικά προς τον εκπαιδευτικό...) αν χρειαστεί να πάμε και στο υπουργείο, να πάμε και να φωνάξουμε και να μιλήσουμε και να εκφράσουμε τη φωνή μας... να πάμε όμως...

Επίσης, θα ήθελα πράγματι να μάθω τις μελλοντικές διαθέσεις του υπουργείου για να μην κάθομαι να περιμένω άδικα σαν βλαξ μπροστά στον υπολογιστή... Αν δεν έχει σκοπό να διορίσει θεολόγους τα επόμενα χρόνια να ξέρω να ασχοληθώ με τίποτα άλλο και όχι να τρέχω δεξιά και αριστερά ή καλύτερα στην πινέζα του χάρτη για να μαζέψω μόρια...

Άλλωστε στις μέρες μας και αυτός ο ίδιος ο διορισμός έχει υπερεκτιμηθεί... Διορίζομαι και μένω 15 χρόνια μακριά από το σπίτι μου (που να πάρεις μετάθεση στη Βόρεια Ελλάδα?), με μειωμένο μισθό και με δρομολογημένη την άρση μονιμότητας, με πιθανότητα να πάρω σύνταξη στα 80, αν θα δίνουν τότε βέβαια και σύνταξη...
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος pambi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 08:53:23 μμ »
ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΛΛΑ ΠΟΣΟΙ ΘΑΜΑΣΤΕ,5,10?ΠΟΛΥ ΠΑΓΩΜΕΝΟΣ ΚΛΑΔΟΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ,ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΙΕΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟ,ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ.....

Αποσυνδεδεμένος konstantinat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Κενά Θεολόγων
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 12:55:55 μμ »
Το μάθημα των θρησκευτικών αποτελούσε στόχο εδώ και πολλά χρόνια και καθώς φαίνεται ήρθε η ώρα του!!!
Αυτό που πρέπει να απσχολήσει όλους τους θελόγους-ή τουλάχιστον αυτούς που ενδιάφέρονται να εργαστούν στην εκπαίδευση-δεν είναι το πόσες θέσεις αναπληρωτών θα προκυρηχθούν. Ούτως ή άλλως θα είναι ελάχιστες και απ' ότι φαίνεται για τελευταία χρονιά φέτος!
Στόχος μας πρέπει να γίνει η δυναμική αντίδραση στις μεθοδευμένες προσπάθειες υποβάθμισης και εξαφάνισης του μαθήματος από τα σχολεία, με έντονες κινητοποιήσεις και πιέσεις στο υπουργείο, όσο είναι ακόμα καιρός. Στο χέρι μας είναι να σταματήσουμε να αποτελούμε τους παρίες της εκπαιδευτικής κοινότητας και να διεκδικήσουμε το αυτονόητο, τα εργασιακά μας διακιώματα.
Το να προκαλέσουμε επιπλεόν ένταση και αντίδραση πρέπει να γίνει το ζητούμενο και όχι να αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα στις δίκαιες και νόμιμες διεκδικήσεις μας.
Εξάλλου ακόμα και αν δεν καταφέρουμε κάτι, τουλάχιστον θα πέσουμε μαχόμενοι και όχι παραδομένοι ανευ όρων.
Η συμμετοχή στους συνδέσμους, η συλλογική δράση και η συνεχής πίεση για διευθέτηση του ζητήματος μας είναι ο μόνος τρόπος για να οργανωθούμε και να αποκτήσουμε μια σοβαρή δυναμική ως κλάδος. Είναι η τελευταία μας ευκαιρία να σώσουμε οτιδήποτε, αν σώζεται...Σε αντίθετη περίπτωση ας αρχίσουμε απο τώρα να ψάχνουμε καινούργια καριέρα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 358
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.