*

Αποστολέας Θέμα: Παράλληλη στήριξη  (Αναγνώστηκε 101995 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 01:57:23 πμ »

Λοιπόν γιατί και εγώ έχω μπερδευτεί παράλληλη στήριξη 21 ώρες σε 1 παιδί δεν είναι λογικό. Είσαι μόνο για τα φιλολογικά και όχι για άλλα μαθήματα.

1. Γνωμάτευση είπες δεν είδες ? ζήτησες ?
2. Με το γονιό μίλησες αν έχει κάνει αίτηση για Π.Σ. ?
3. Στην πράξη ανάληψη αναφέρουν ότι ανάλαβες Π.Σ.
4. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις αναλάβει ΠΣ και να σου πει συνάδελφος της γενικής να μην μπεις στην τάξη του. Να του πεις ότι θα μπεις και άμα του αρέσει. Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ αλλιώς δεν είσαι για ΠΣ εκεί αλλά για τουρισμό.

δεν μου κολλάει κάτι έτσι όπως τα λες πάντως .....

όσο αφορά τα Τ.Ε. και τα περί εφημερίες κλπ έχω δώσει ομηρικές μάχες και για 2 χρόνια τα έχω καταφέρει, φέτος δεν ξέρω πως θα πάει

ΦΕΚ 447 τεύχος Β - 03.04.2007
Παράθεση
9. Οι διευθυντές των σχολείων στα οποία λειτουργούν τμήματα ένταξης:
· Μεριμνούν για την απρόσκοπτη λειτουργία τους και δεν απασχολούν τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων ένταξης σε άλλες δραστηριότητες, χωρίς την έγκριση του σχολικού συμβούλου ειδικής αγωγής.
· Φροντίζουν για τον εξοπλισμό και την κάλυψη των λειτουργικών αναγκών των Τ.Ε., ύστερα από εισήγηση των υπεύθυνων εκπαιδευτικών και ενημέρωση του σχολικού συμβούλου ειδικής αγωγής.

για τους ΠΣ ισχύουν άλλα όμως στην ίδια απόφαση

Παράθεση
Εκπαιδευτικοί παράλληλης στήριξης
1. Ενημερώνονται από το διευθυντή του σχολείου σχετικά με τις ανάγκες του μαθητή, για τον οποίο έχει εγκριθεί παράλληλη στήριξη.
2. Αξιολογούν τις εκπαιδευτικές του δυνατότητες, συντάσσουν εξατομικευμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα και για την υλοποίησή του συνεργάζονται με το διευθυντή, τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς του τμήματος και τους άλλους εκπαιδευτικούς του σχολείου για την ενιαία αντιμετώπιση των προβλημάτων του συγκεκριμένου μαθητή.
3. Είναι συνολικά υπεύθυνοι για την υλοποίηση του εξατομικευμένου εκπαιδευτικού προγράμματος του μαθητή μέσα και έξω από την τάξη και σε όλες τις δραστηριότητες της σχολικής ζωής.
4. Συνεργάζονται με το σχολικό σύμβουλο ειδικής αγωγής και τα ΚΔΑΥ στις περιπτώσεις μαθητών που έχουν ιδιαίτερη δυσκολία και χρειάζονται ειδική διεπιστημονική στήριξη.
5. Υποβάλλουν ατομικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα και εβδομαδιαίο πρόγραμμα υποστηρικτικών δραστηριοτήτων του παιδιού, σε τρία αντίτυπα, στο σχολικό σύμβουλο ειδικής αγωγής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:38:02 »

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 03:02:46 μμ »

Λοιπόν γιατί και εγώ έχω μπερδευτεί παράλληλη στήριξη 21 ώρες σε 1 παιδί δεν είναι λογικό. Είσαι μόνο για τα φιλολογικά και όχι για άλλα μαθήματα.

1. Γνωμάτευση είπες δεν είδες ? ζήτησες ?
2. Με το γονιό μίλησες αν έχει κάνει αίτηση για Π.Σ. ?
3. Στην πράξη ανάληψη αναφέρουν ότι ανάλαβες Π.Σ.
4. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις αναλάβει ΠΣ και να σου πει συνάδελφος της γενικής να μην μπεις στην τάξη του. Να του πεις ότι θα μπεις και άμα του αρέσει. Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ αλλιώς δεν είσαι για ΠΣ εκεί αλλά για τουρισμό.

δεν μου κολλάει κάτι έτσι όπως τα λες πάντως .....

όσο αφορά τα Τ.Ε. και τα περί εφημερίες κλπ έχω δώσει ομηρικές μάχες και για 2 χρόνια τα έχω καταφέρει, φέτος δεν ξέρω πως θα πάει

ΦΕΚ 447 τεύχος Β - 03.04.2007
Παράθεση
9. Οι διευθυντές των σχολείων στα οποία λειτουργούν τμήματα ένταξης:
· Μεριμνούν για την απρόσκοπτη λειτουργία τους και δεν απασχολούν τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων ένταξης σε άλλες δραστηριότητες, χωρίς την έγκριση του σχολικού συμβούλου ειδικής αγωγής.
· Φροντίζουν για τον εξοπλισμό και την κάλυψη των λειτουργικών αναγκών των Τ.Ε., ύστερα από εισήγηση των υπεύθυνων εκπαιδευτικών και ενημέρωση του σχολικού συμβούλου ειδικής αγωγής.

για τους ΠΣ ισχύουν άλλα όμως στην ίδια απόφαση

Παράθεση
Εκπαιδευτικοί παράλληλης στήριξης
1. Ενημερώνονται από το διευθυντή του σχολείου σχετικά με τις ανάγκες του μαθητή, για τον οποίο έχει εγκριθεί παράλληλη στήριξη.
2. Αξιολογούν τις εκπαιδευτικές του δυνατότητες, συντάσσουν εξατομικευμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα και για την υλοποίησή του συνεργάζονται με το διευθυντή, τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς του τμήματος και τους άλλους εκπαιδευτικούς του σχολείου για την ενιαία αντιμετώπιση των προβλημάτων του συγκεκριμένου μαθητή.
3. Είναι συνολικά υπεύθυνοι για την υλοποίηση του εξατομικευμένου εκπαιδευτικού προγράμματος του μαθητή μέσα και έξω από την τάξη και σε όλες τις δραστηριότητες της σχολικής ζωής.
4. Συνεργάζονται με το σχολικό σύμβουλο ειδικής αγωγής και τα ΚΔΑΥ στις περιπτώσεις μαθητών που έχουν ιδιαίτερη δυσκολία και χρειάζονται ειδική διεπιστημονική στήριξη.
5. Υποβάλλουν ατομικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα και εβδομαδιαίο πρόγραμμα υποστηρικτικών δραστηριοτήτων του παιδιού, σε τρία αντίτυπα, στο σχολικό σύμβουλο ειδικής αγωγής.

1. είδα τη γνωμάτευση(είμαι μόλις 2 μέρες εκεί)
2.με τους γονείς δεν έχω έρθει ακόμη σε επαφή
3.στην πράξη ανάληψης το αναφέρει ότι πήγα για Π.Σ.
4.αναφέρθηκα σε έναν συνάδελφο

τι δε σου κολλάει να σου απαντήσω;



Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 03:30:18 μμ »
αφού το έγραψαν στην πράξη, όλα οκ


Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 04:59:02 μμ »
Καλησπερα.το νομικο πλαισιο για τις υποχρεωσεις και τα δικαιωματα των εκπαιδευτικων της παραλληλης στηριξης ειναι στο εδαφιο που παραθεσε ο συναδελφος kinegiros λιγο παραπανω.δεν υπαρχει κατι αλλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:38:02 »

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 05:09:13 μμ »
συγκεκριμενα οποιος θελει μπορει να βρει το καθηκοντολογιο των εκπαιδευτικων σε μοναδες ειδικης αγωγης και επομενως και στα τμηματα ενταξης και της παραλληλης στηριξης στην ιστοσελιδα του πεσεα. www.pesea.gr    Θα το βρει στις υπουργικες αποφασεις.Δυστυχως δεν μπορω να παραθεσω link λογω καποιου προβληματος.....

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 06:40:41 μμ »

Λοιπόν γιατί και εγώ έχω μπερδευτεί παράλληλη στήριξη 21 ώρες σε 1 παιδί δεν είναι λογικό. Είσαι μόνο για τα φιλολογικά και όχι για άλλα μαθήματα.

1. Γνωμάτευση είπες δεν είδες ? ζήτησες ?
2. Με το γονιό μίλησες αν έχει κάνει αίτηση για Π.Σ. ?
3. Στην πράξη ανάληψη αναφέρουν ότι ανάλαβες Π.Σ.
4. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις αναλάβει ΠΣ και να σου πει συνάδελφος της γενικής να μην μπεις στην τάξη του. Να του πεις ότι θα μπεις και άμα του αρέσει. Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ αλλιώς δεν είσαι για ΠΣ εκεί αλλά για τουρισμό.

δεν μου κολλάει κάτι έτσι όπως τα λες πάντως .....

όσο αφορά τα Τ.Ε. και τα περί εφημερίες κλπ έχω δώσει ομηρικές μάχες και για 2 χρόνια τα έχω καταφέρει, φέτος δεν ξέρω πως θα πάει

ΦΕΚ 447 τεύχος Β - 03.04.2007
Παράθεση
9. Οι διευθυντές των σχολείων στα οποία λειτουργούν τμήματα ένταξης:
· Μεριμνούν για την απρόσκοπτη λειτουργία τους και δεν απασχολούν τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων ένταξης σε άλλες δραστηριότητες, χωρίς την έγκριση του σχολικού συμβούλου ειδικής αγωγής.
· Φροντίζουν για τον εξοπλισμό και την κάλυψη των λειτουργικών αναγκών των Τ.Ε., ύστερα από εισήγηση των υπεύθυνων εκπαιδευτικών και ενημέρωση του σχολικού συμβούλου ειδικής αγωγής.

για τους ΠΣ ισχύουν άλλα όμως στην ίδια απόφαση

Παράθεση
Εκπαιδευτικοί παράλληλης στήριξης
1. Ενημερώνονται από το διευθυντή του σχολείου σχετικά με τις ανάγκες του μαθητή, για τον οποίο έχει εγκριθεί παράλληλη στήριξη.
2. Αξιολογούν τις εκπαιδευτικές του δυνατότητες, συντάσσουν εξατομικευμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα και για την υλοποίησή του συνεργάζονται με το διευθυντή, τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς του τμήματος και τους άλλους εκπαιδευτικούς του σχολείου για την ενιαία αντιμετώπιση των προβλημάτων του συγκεκριμένου μαθητή.
3. Είναι συνολικά υπεύθυνοι για την υλοποίηση του εξατομικευμένου εκπαιδευτικού προγράμματος του μαθητή μέσα και έξω από την τάξη και σε όλες τις δραστηριότητες της σχολικής ζωής.
4. Συνεργάζονται με το σχολικό σύμβουλο ειδικής αγωγής και τα ΚΔΑΥ στις περιπτώσεις μαθητών που έχουν ιδιαίτερη δυσκολία και χρειάζονται ειδική διεπιστημονική στήριξη.
5. Υποβάλλουν ατομικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα και εβδομαδιαίο πρόγραμμα υποστηρικτικών δραστηριοτήτων του παιδιού, σε τρία αντίτυπα, στο σχολικό σύμβουλο ειδικής αγωγής.


Oι γονεις κανουν αιτηση για παραλληλη στηριξη;
Νηπιο της ταξης μου με διαχυτη αναπτυξιακη διαταραχη(αυτισμος)προκειται να εξετασθει στις αρχες Οκτωβριου σε ΚΕΔΔΥ.
Αν καποια/ος μπορει να παραθεσει τη διαδικασια που ακολουθειται(απο γονεις και εκπαιδευτικους) πριν η μετα τη διαγνωση του ΚΕΔΔΥ θα το εκτιμουσα πολυ!
Επισης μπορουμε να κανουμε κατι για να αποφευχθει το ενδεχομενο να μεινει στο συρταρι η γνωματευση(το χω δει το εργο)και να υποστηριχθει το παιδι οσο γινεται πιο συντομα;
Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Αποσυνδεδεμένος evistamp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 07:34:33 μμ »
Θα σου περιγράψω την περίπτωση του γιού μου. Προνήπιο κάναμε αίτηση στα ΚΕΔΔΥ Οκτώβρη. Μας είδαν μετά 2 μήνες, η γνωμάτευση βγήκε ένα μήνα μετά οπότε φτάσαμε στο Φλεβάρη με εμένα να ορίομαι στα γραφεία της πρωτοβάθμιας να ζητάω παράλληλη στήριξη. Τελικά να μην τα πολυλογώ μας δόθηκε 2ωρη παράλληλη στήριξη ενώ ήδη είχε ξεκινήσει το παιδί σε Τ.Ε. Δεν τη δέχτηκα γιατί τότε την χρειαζόταν ο μικρός μου για ολόκληρη τη μέρα. Το Τ.Ε. είχε μόνο 3 παιδάκια πιο λειτουργικά από τον μικρό μου οπότε τον άφησα εκεί. Αυτά πριν 2 χρόνια. Τώρα φέτος πάλι στο νηπιαγωγείο μας δοθηκε παράλληλη στήριξη χωρίς καν να κάνουμε αίτηση. Σκέφτομαι να την αποδεσμευσω να πάει σε άλλο παιδάκι. Τώρα το παιδί έχει συνηθήσει με την ίδια νηπιαγωγό για 3η χρονιά πάλι σε Τ.Ε. με άλλα 2 παιδάκια, μπορεί να συμμετέχει άνετα στο γενικο τμήμα, άρχισε να κοινωνικοποιείται. Πού θέλω να καταλήξω? Όταν έπρεπε να μας δόσουν την Π.Σ. ώστε να μην χρειαστεί να αλλάξουμε σχολικό περιβάλλον δεν την πήραμε.. Φέτος χωρις να κάνουμε αίτηση μας δόθηκε.. Ότι να ναι...Και είμαι και εκ/κος ειδικής στη δευτεροβάθμια, γιατί αν δεν είμουν μέσα στα πραγματα θα μας είχε πάρει η όλη διαδικασία και γω δεν ξέρω πόσο ακόμη... Και για να απαντήσω στο ερώτημά σου γιατί έγραψα πολλά άσχετα αν δεν υπάρχει γνωμάτευση από ΚΕΔΔΥ δεν γίνεται τίποτα. Και ναι οι γονείς κάνουν αίτηση εφόσων έχουν γνωμάτευση. Εύχομαι να μην πάρει πολύ χρόνο το όλο θέμα να υποστηριχτεί το παιδί όσο το δυνατόν συντομότερα. Το έχω βιώσει ως μάνα και ξέρω πόσο δύσκολα είναι.  Και κάτι ακόμη. Οι γονείς πρεπει να απαιτούν και όχι να παρακαλάνε!!!

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 07:51:49 μμ »
Θα σου περιγράψω την περίπτωση του γιού μου. Προνήπιο κάναμε αίτηση στα ΚΕΔΔΥ Οκτώβρη. Μας είδαν μετά 2 μήνες, η γνωμάτευση βγήκε ένα μήνα μετά οπότε φτάσαμε στο Φλεβάρη με εμένα να ορίομαι στα γραφεία της πρωτοβάθμιας να ζητάω παράλληλη στήριξη. Τελικά να μην τα πολυλογώ μας δόθηκε 2ωρη παράλληλη στήριξη ενώ ήδη είχε ξεκινήσει το παιδί σε Τ.Ε. Δεν τη δέχτηκα γιατί τότε την χρειαζόταν ο μικρός μου για ολόκληρη τη μέρα. Το Τ.Ε. είχε μόνο 3 παιδάκια πιο λειτουργικά από τον μικρό μου οπότε τον άφησα εκεί. Αυτά πριν 2 χρόνια. Τώρα φέτος πάλι στο νηπιαγωγείο μας δοθηκε παράλληλη στήριξη χωρίς καν να κάνουμε αίτηση. Σκέφτομαι να την αποδεσμευσω να πάει σε άλλο παιδάκι. Τώρα το παιδί έχει συνηθήσει με την ίδια νηπιαγωγό για 3η χρονιά πάλι σε Τ.Ε. με άλλα 2 παιδάκια, μπορεί να συμμετέχει άνετα στο γενικο τμήμα, άρχισε να κοινωνικοποιείται. Πού θέλω να καταλήξω? Όταν έπρεπε να μας δόσουν την Π.Σ. ώστε να μην χρειαστεί να αλλάξουμε σχολικό περιβάλλον δεν την πήραμε.. Φέτος χωρις να κάνουμε αίτηση μας δόθηκε.. Ότι να ναι...Και είμαι και εκ/κος ειδικής στη δευτεροβάθμια, γιατί αν δεν είμουν μέσα στα πραγματα θα μας είχε πάρει η όλη διαδικασία και γω δεν ξέρω πόσο ακόμη... Και για να απαντήσω στο ερώτημά σου γιατί έγραψα πολλά άσχετα αν δεν υπάρχει γνωμάτευση από ΚΕΔΔΥ δεν γίνεται τίποτα. Και ναι οι γονείς κάνουν αίτηση εφόσων έχουν γνωμάτευση. Εύχομαι να μην πάρει πολύ χρόνο το όλο θέμα να υποστηριχτεί το παιδί όσο το δυνατόν συντομότερα. Το έχω βιώσει ως μάνα και ξέρω πόσο δύσκολα είναι.  Και κάτι ακόμη. Οι γονείς πρεπει να απαιτούν και όχι να παρακαλάνε!!!


Σ ευχαριστω για την απαντηση!
Σημερα μιλησα με τη μητερα και ουτε λιγο ουτε πολυ της ειπα αυτο που αναφερεις,να απαιτησει εκεινο που δικαιουται το παιδι της.
Ξερω οτι ειναι δυσκολα τα πραγματα αλλα ειμαι αποφασισμενη να κανω οτι περνα απο το χερι μου!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 08:33:37 μμ »
Για να δοθεί παράλληλη στήριξη πρέπει οπωσδ΄γποτε να υπάρχει διάγνωση από ΚΕΔΔΥ. Η διαδικασία της διάγνωσης συνήως κρατάει πολύ γιατί δεν υπάρχει προσωπικό στα ΚΕΔΔΥ, δυστυχώς (πχ εγώ που έχω 3 χρόνια εκπαιδευτική άδεια δεν έχω αντικατασταθεί).
Όταν θα βγει η διάγνωση και θα προτείνεται η παράλληλη στήριξη, ο γονιός μέσω του ΚΕΔΔΥ κάνει αίτηση για παράλληλη στήριξη του παιδιού του. Το ΚΕΔΔΥ την προωθεί στην διεύθυνση και από εκέι και πέρα είανι δουλειά του υπουργείου να βγάλει πίστωση ειδικής αγωγής και της διεύθυνσης να διαθέσει αυτή την πίστωση για παράλληλη στήριξη.
Είναι γεγονός ότι δεν δίνονται εύκολα οι παράλληλες στηρίξεις. Μάλιστα, με την κατάπτυστη διάταξη στο νέο νόμο ότι οι ίδιοι οι γονείς των παιδιών με ΔΑΔ μπορούν να προσλάβουν άτομο για την παράλληλη στήριξη του παιδιού τους, δίνονται πάλον ακόμα πιο σπάνια, γιατί ευκολότατα πετούν το μπαλάκι στους γονείς.
Όλα αυτά, όμως, δεν σημαίνουν σε καμία περίπτωση ότι ο γονιός δεν πρέπει να διεκδηκήσει αυτό που θεωρεί καλύτερο για το παιδί του (αν και πολλές φορές το τμήμα ένταξης είναι πολύ καλύθτερο από παράλληλη στήριξη, καθώς εξαρτάται απάντα από το κα΄θε παιδί)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος marsak72

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 09:23:35 μμ »
Καλησπερα σε ολους.Ειναι η πρωτη χρονια μου στην ειδικη αγωγη,δεν εχω τοποθετηθει ακομα.Εχω κανει πραξη αναληψης μου ειπαν να διαλεξω αναμεσα σε ΕΠΑΛ  γυμνασιο και ΕΕΕΚ.προτιμησα γυμνασιο δεν ειναι σιγουρο αλλα..Για τα δυο πρωτα αν εχω δικαωμα επιλογης τ.ε ή ΠΣ; Οποαδηποτε συμβουλη ευπροσδεκτη.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Αποσυνδεδεμένος marsak72

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 17, 2010, 10:19:44 μμ »
ΚΑΝΕΙΣ;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 02:36:12 μμ »
Τ.Ε. να πάρεις και όχι Π.Σ κατά την γνώμη μου

Αποσυνδεδεμένος marsak72

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 08:46:18 μμ »
Τ.Ε. να πάρεις και όχι Π.Σ κατά την γνώμη μου
Ευχαριστω kinegiros ,μπορεις να σε παρακαλω  να μου το τεκμηριωσεις;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 09:34:28 μμ »
Τ.Ε. να πάρεις και όχι Π.Σ κατά την γνώμη μου
Ευχαριστω kinegiros ,μπορεις να σε παρακαλω  να μου το τεκμηριωσεις;

στο Τ.Ε. κάνεις με περισσότερα παιδιά στην δική σου αίθουσα και αυτό και μόνο του το κάνει πολύ πιο ενδιαφέρον από την Π.Σ. που είσαι με ένα παιδί και μάλιστα στην τάξη του. Επίσης το ένα παιδί σου της Π.Σ. προκαλεί φθορά σε βάθος χρόνου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 557
Σύνολο: 574

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.287 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.