*

Αποστολέας Θέμα: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 152352 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #252 στις: Οκτώβριος 10, 2015, 05:53:13 μμ »
ΣΔΕ Νεαπολης (1ο Θεσσαλονίκης) να ξέρετε οτι υπάρχει περίεργο κλίμα αντιμετώπισης προς τους ωρομισθίους.

Συγκεκριμένα πέρσυ ήμασταν χωρισμένοι σε 2 στρατόπεδα (ωρομίσθιοι/μόνιμοι), κλίμα που καλλιεργούσε η διευθύντρια εκεί. Είχε μάλιστα πάρει 2 ωρομίσθιους για τον 2ωρο επιστημονικό γραμματισμό (6τμ x 2Ω = 12Ω), για μπορέσει να πάρει την δεύτερη από τον πίνακα που φάνηκε τελικά οτι ήταν φίλες, και φυσικα φρόντισε και οι 2 αυτοί να παίρνουν πάντα 15 ώρες την εβδομάδα βρέξει/χιονίσει.  Επίσης ο υποδιευθυντής, ένας συνδικαλιστής του κω***(Τρανός λέγεται), ήταν ξεκάθαρα πολέμιος, που μάλιστα είχε πει την θρυλική ατάκα "Οι ωρομίσθιοι παίρνετε πολλά λεφτά"!

Κατα τα άλλα έχετε υπόψιν οτι η διευθύντρια(Κωνσταντινίδου) αρέσκεται στις πολύωρες συνεδριάσεις (συνήθως 3ωρες), οπότε όσοι επιλέξετε αυτό το ΣΔΕ προετοιμαστείτε για μεταμεσονύκτιες (άμισθες) εβδομαδιαίες "συνεδριάσεις" πλήξης και ανίας στις οποίες θα σας τα πρήζει με ανούσιους μονολόγους όπου θα μιλάει αυτή και εσείς ίσως κληθείτε να συμφωνήσετε κάποια στιγμή.
Επίσης, πέρα από αυτό, έβρισκε πάντα να πει κάτι αρνητικό σε ό,τι και αν έκανε κάποιος (προϋπόθεση φυσικά να ήταν  ωρομίσθιος).


Γενικώς η εμπειρία μου σε αυτό το ΣΔΕ απο άποψη συλλόγου με αυτήν την διευθύντρια ήταν το κάτι άλλο! ΜΑΚΡΙΑ!
χαχα πολύ παραστατική η περιγραφή σου. σε όλους μας θυμίζει κάτι ανάλογο που ζήσαμε. Πάντως έχει και ΣΔΕ που στηρίζονται στους ωρομίσθιους και υπάρχει καλή συμπεριφορά. αλλά δυστυχώς υπάρχουν και αυτά που λες!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:31:11 »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #253 στις: Οκτώβριος 10, 2015, 07:49:45 μμ »
ΣΔΕ Νεαπολης (1ο Θεσσαλονίκης) να ξέρετε οτι υπάρχει περίεργο κλίμα αντιμετώπισης προς τους ωρομισθίους.

Συγκεκριμένα πέρσυ ήμασταν χωρισμένοι σε 2 στρατόπεδα (ωρομίσθιοι/μόνιμοι), κλίμα που καλλιεργούσε η διευθύντρια εκεί. Είχε μάλιστα πάρει 2 ωρομίσθιους για τον 2ωρο επιστημονικό γραμματισμό (6τμ x 2Ω = 12Ω), για μπορέσει να πάρει την δεύτερη από τον πίνακα που φάνηκε τελικά οτι ήταν φίλες, και φυσικα φρόντισε και οι 2 αυτοί να παίρνουν πάντα 15 ώρες την εβδομάδα βρέξει/χιονίσει.  Επίσης ο υποδιευθυντής, ένας συνδικαλιστής του κω***(Τρανός λέγεται), ήταν ξεκάθαρα πολέμιος, που μάλιστα είχε πει την θρυλική ατάκα "Οι ωρομίσθιοι παίρνετε πολλά λεφτά"!

Κατα τα άλλα έχετε υπόψιν οτι η διευθύντρια(Κωνσταντινίδου) αρέσκεται στις πολύωρες συνεδριάσεις (συνήθως 3ωρες), οπότε όσοι επιλέξετε αυτό το ΣΔΕ προετοιμαστείτε για μεταμεσονύκτιες (άμισθες) εβδομαδιαίες "συνεδριάσεις" πλήξης και ανίας στις οποίες θα σας τα πρήζει με ανούσιους μονολόγους όπου θα μιλάει αυτή και εσείς ίσως κληθείτε να συμφωνήσετε κάποια στιγμή.
Επίσης, πέρα από αυτό, έβρισκε πάντα να πει κάτι αρνητικό σε ό,τι και αν έκανε κάποιος (προϋπόθεση φυσικά να ήταν  ωρομίσθιος).


Γενικώς η εμπειρία μου σε αυτό το ΣΔΕ απο άποψη συλλόγου με αυτήν την διευθύντρια ήταν το κάτι άλλο! ΜΑΚΡΙΑ!

Πάντως νομίζω ότι είναι πιο σωστό όταν αναφέρεις δημόσια ονόματα συναδέλφων σου, να πεις δημόσια και το δικό σου όνομα. Ή μην λες ονόματα αν δεν μπορείς να το στηρίξεις. Έτσι νομίζω εγώ.

Επίσης, πιστεύω ότι καταλαβαίνεις ότι ο διευθυντής, ο υποδιευθυντής, οι ωρομίθιοι-βύσματα που δουλεύατε μαζί στο ΣΔΕ Νεάπολης, πιθανόν και αυτοί διαβάζουν το forum.

Καλοπροαίρετα στο λέω φίλε Λευτέρη(?) (από το nick σου το υποθέτω αυτό - αν σε λένε έτσι).

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2015, 07:52:53 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος karaba

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #254 στις: Οκτώβριος 10, 2015, 09:23:58 μμ »
δηλαδή αν κατάλαβα καλά ο κ. lef λέει τι; ότι η Κωνσταντινίδου της Νεάπολης έδωσε 15ωρα σε δυο συναδέρφους και έκανε μεγάλες συνεδριάσεις (σπαστικές λέει, απαραίτητες και πολυ σημαντικές λεω εγώ, ΑΝ σε ενδιαφέρει να προσφέρεις ουσιαστικά). Επίσης, ο ίδιος κατάφερε να ρίξει κι άλλο νερό στο μύλο των "συναδέρφων" που δημιουργούν στα σδε το δίπολο μόνιμων - ωρομίσθιων. Φυσικά δε νομίζω να έκανε ο ίδιος τίποτε στραβό, σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς, όντας άψογος ως εκπαιδευτής και άνθρωπος, αλλά ο υποδιευθυντής που είπε μια παπαριά (εννοείτε ότι αν το πιστεύει είναι κατακριτέος) είναι του κώ*** συνδικαλιστής κλπ....
Κρίμα για τον κλάδο μας το γεγονός ότι όλο και περεισσότεροι συνάδερφοι ακολουθούν τέτοιες λογικές. Αντί να κοιτάξουμε όλοι μαζί να βελτιώσουμε τη θέση μας, στρεφόμαστε η μια υποομάδα στην άλλη (σας λέει κάτι ο κοινωνικός αυτοματισμός;)
Είμαι δειυθυντής σε ένα πολύπαθο ΣΔΕ, αν θεωρείτε (δικάιως) ότι αμείβεστε χαμηλά και κυρίως καθυστερημένα να ξέρετε ότι κι εγώ το ίδιο νιώθω για μένα, καθώς για να λειτουργήσει το σχολείο πρέπει να ασχολούμαι όλη τη μέρα με αυτό...
Καλή χρονιά σε όλους και να ξέρετε ότι περιμένω με ανυπομονησία τους συναδέρφους ωρομίσθιους να δώσουν ζωή στο σχολείο που λατρεύω...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #255 στις: Οκτώβριος 10, 2015, 09:54:52 μμ »
Καλοπροαίρετα στο λέω φίλε Λευτέρη(?) (από το nick σου το υποθέτω αυτό - αν σε λένε έτσι).

niteulf φοράς κ μαύρη κουκούλα μήπως;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:31:11 »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #256 στις: Οκτώβριος 10, 2015, 10:00:44 μμ »
niteulf φοράς κ μαύρη κουκούλα μήπως;

τι θέλεις να πεις ακριβώς?

Αποσυνδεδεμένος maRIA74

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #257 στις: Οκτώβριος 10, 2015, 10:06:42 μμ »
πράγματι τέτοιο κλίμα έχω συναντήσει και εγώ!Η διευθύντρια φρόντισε να κάνει τις φίλες της και σε αυτές στηριζόμενη δοιηκούσε το ΣΔΕ.όποιος/α δεν την ήταν κοντά της ήταν αντίπαλος της.Συμπεριφορά απαράδεκτη και μάλιστα σε συναδέλφους που έκαναν εξαιρετικη δουλειά και ήταν αγαπητοί στους εκπαιδευόμενους.με κάλεσαν πέρισυ και εξαιτίας της κλίκας δεν πήγα με αποτέλεσμα να ανοίξουν οι πίνακες και να χάσω τα μόρια.τόσο χάλια ήταν!

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #258 στις: Οκτώβριος 10, 2015, 11:39:43 μμ »
ο συνάδελφος λέει την άποψη του και είναι σεβαστή. από εκεί και πέρα ο καθένας έχει την προσωπικότητα του, την αξιοπρέπεια του και τα όρια του. οι συνεδριάσεις όπως μας λέει και ο φίλτατος πιο πάνω, είναι πράγματι πολύ σημαντικές αλλά φυσικά όταν υπάρχει λόγος και χώρος για όλους και όχι μια συνεδρίαση γύρω από αυθεντίες. τέλοσπάντων ο καθένας έχει τις δικές του εμπειρίες θετικές ή αρνητικές, το βασικό είναι σε όλους που ασχολούμαστε έχουμε την ανατροφοδότηση από τους μαθητές μας που μας κάνει να ξεχνάμε τα όποια άλλα!

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #259 στις: Οκτώβριος 10, 2015, 11:48:38 μμ »
ο συνάδελφος λέει την άποψη του και είναι σεβαστή. από εκεί και πέρα ο καθένας έχει την προσωπικότητα του, την αξιοπρέπεια του και τα όρια του. οι συνεδριάσεις όπως μας λέει και ο φίλτατος πιο πάνω, είναι πράγματι πολύ σημαντικές αλλά φυσικά όταν υπάρχει λόγος και χώρος για όλους και όχι μια συνεδρίαση γύρω από αυθεντίες. τέλοσπάντων ο καθένας έχει τις δικές του εμπειρίες θετικές ή αρνητικές, το βασικό είναι σε όλους που ασχολούμαστε έχουμε την ανατροφοδότηση από τους μαθητές μας που μας κάνει να ξεχνάμε τα όποια άλλα!

Εντάξει, δεν το λέει και με τον καλύτερο τρόπο...

Μιλάει για "(άμισθες) εβδομαδιαίες συνεδριάσεις πλήξης και ανίας".
Αυτό το "άμισθες" ειδικά...

Εκτός αυτού, αν μιλάς με ονόματα, πρέπει να λες και το δικό σου όνομα. Πιο τίμιο το βρίσκω.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2015, 01:23:57 πμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #260 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 09:19:56 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι. Δεν έχω ξαναασχοληθεί με ΣΔΕ, οπότε αν θέλει κάποιος θα μπορούσε ίσως να με κατατοπίσει. Λοιπόν, η κλήση γίνεται από τον πίνακα αναπληρωτών και ωρομισθίων ή με αδιαφανείς διαδικασίες; Πόσες ώρες max μπορεί να πάρει κάποιος μη μόνιμος; Και η πληρωμή κάθε πότε γίνεται; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #261 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 09:29:53 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι. Δεν έχω ξαναασχοληθεί με ΣΔΕ, οπότε αν θέλει κάποιος θα μπορούσε ίσως να με κατατοπίσει. Λοιπόν, η κλήση γίνεται από τον πίνακα αναπληρωτών και ωρομισθίων ή με αδιαφανείς διαδικασίες; Πόσες ώρες max μπορεί να πάρει κάποιος μη μόνιμος; Και η πληρωμή κάθε πότε γίνεται; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μάλλον θα βγει σε λίγο καιρό προκύρηξη, όπου μπορείς να κάνεις αίτηση.
Μπορείς να παρακολουθείς τη σελίδα:
http://gsae.edu.gr/el/

Ανάλογα με τα πτυχία σου και τις προϋπηρεσίες που έχεις θα γίνει η μοριοδότησή σου.
Θα δημιουργηθεί νέος πίνακας δηλαδή.
Από όσο ξέρω οι διαδικασίες είναι διαφανείς και φαίνονται αναλυτικά τα μόρια του καθενός.

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #262 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 11:39:23 πμ »
Ευχαριστώ Niteulf. Και αυτή η προϋπηρεσία προσμετράται στους κανονικούς πίνακες αναπληρωτών κάθε ειδικότητας;

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #263 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 12:05:19 μμ »
Ευχαριστώ Niteulf. Και αυτή η προϋπηρεσία προσμετράται στους κανονικούς πίνακες αναπληρωτών κάθε ειδικότητας;

Νομίζω ότι όντως προσμετράται. Είμαι κατά 99% σίγουρος. Αλλά μπορεί να το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος αυτό.

Στα κριτήρια για τα ΣΔΕ συμπεριλαμβάνονται πράγματα όπως:

1) Μεταπτυχιακό
2) Διδακτορικό 
3) Υπάρχουσα προυπηρεσία στην εκπαίδευση
4) Υπάρχουσα πτουπηρεσία στην εκπαίδευση ενηλίκων (ΙΕΚ, ΚΕΚ κτλ) 
5) Σεμινάρια στην εκπαίδευση ενηλίκων (π.χ. από ΚΕΚ ή άλλους φορείς)
6) Σεμινάρια που αφορούν τα ΣΔΕ (υπάρχουν π.χ. ΚΕΚ και άλλοι φορείς που τα προσφέρουν)

Αυτό όμως καθορίζεται κάθε φορά στην προκύρηξη που βγαίνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2015, 12:17:03 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος lef22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #264 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 02:14:35 μμ »
Ευχαριστώ Niteulf. Και αυτή η προϋπηρεσία προσμετράται στους κανονικούς πίνακες αναπληρωτών κάθε ειδικότητας;


Προσμετράται εκείνη η προυπηρεσία σε ΣΔΕ κάθε μήνα μέχρι τη συμπλήρωση του ορίου του πλήρους ωραρίου. Ώρες περαν αυτού του ορίου που περισσεύουν αγνοούνται.

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #265 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 02:19:03 μμ »

Προσμετράται εκείνη η προυπηρεσία σε ΣΔΕ κάθε μήνα μέχρι τη συμπλήρωση του ορίου του πλήρους ωραρίου. Ώρες περαν αυτού του ορίου που περισσεύουν αγνοούνται.
Επομένως αν έχω πλήρες ωράριο ως αναπληρωτής σε πρωινό πρόγραμμα και κάποιες ώρες σε ΣΔΕ, τότε οι ώρες του ΣΔΕ δεν προσμετρώνται, αν κατάλαβα καλά. Γιατί άκουσα, δεν ξέρω αν ισχύει, ότι μπορεις να εργαστείς και σε κανονικό σχολείο και σε ΣΔΕ. Διορθώστε με, σας παρακαλώ, αν κάνω λάθος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159779
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 441
Σύνολο: 458

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.