*

Αποστολέας Θέμα: Γερμανικα ιδιαιτερα  (Αναγνώστηκε 16233 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anastasia-ΠΕ07

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικα ιδιαιτερα
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 11:18:11 μμ »
liouliou  εγώ στην αρχή όταν ρωτούσανα μάθω αυτές τις τιμές μου είπανε 30 για Γ1  40 Γ2 τώρα παοκει και πέρα παίρνεις όσα θέλεις μην νομίζεις ούτε εγώ παίρνω αυτά τα τρελά ποσά.
Γιατί στα τέλη του μισθού μου περισσεύει ακόμα μήνας???οεο???Γιατι?????????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γερμανικα ιδιαιτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:18:34 »

Αποσυνδεδεμένος liouliou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικα ιδιαιτερα
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 11:37:18 μμ »
 :)

Κατι άλλο που με απασχολεί ειναι οτι η θεσσαλονίκη ''γέμισε"  από κάτι άτομα τα οποία ζήτουν 7- 8 ευρώ την ώρα. Μη χειρότερα.
ΠΟΙΟΙ; ΑΝ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ; ΠΟΤΕ; ΑΝ ΟΧΙ ΤΩΡΑ;

Αποσυνδεδεμένος Anastasia-ΠΕ07

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικα ιδιαιτερα
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 11:39:14 μμ »
Αυτά τα άτομα μάλλον είναι ακόμα φοιτητές/τριες  τουλάχιστον όσο σπούδαζα εγώ όσοι έκαναν ιδιαίτερα έπαιρναν λιγότερα από 10Ε
Γιατί στα τέλη του μισθού μου περισσεύει ακόμα μήνας???οεο???Γιατι?????????

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικα ιδιαιτερα
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 01:21:57 μμ »
Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο μόνο με ασκήσεις; Ενδιαφέρομαι κυρίως για βιβλία που να αφορούν μικρές τάξεις. Modal, δευτερεύουσες προτάσεις κλπ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γερμανικα ιδιαιτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:18:34 »

Αποσυνδεδεμένος talkinghead

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικα ιδιαιτερα
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 01:15:58 πμ »
Αν κατάλαβα καλά, νομίζω ότι σού κάνει οποιοδήποτε βιβλίο γραμματικής. Προσωπικά προτιμώ την Κουναλάκη, και ιδίως το Grammatik macht Spaß.

Αποσυνδεδεμένος Anastasia-ΠΕ07

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικα ιδιαιτερα
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 01:20:45 μμ »
Επίσης και το Grammatikland 1-2 είναι ωραία βιβλία Γραμματικής τα κάνουμε εμείς στο Φροντιστήριο. Τώρα για κάτι πιο........θα σου έλεγα να πάρεις το DaF-Pallete 1-11 επίσης πολύ καλά βιβλία αλλά βεβαία δεν είναι για μικρά παιδιά.
Γιατί στα τέλη του μισθού μου περισσεύει ακόμα μήνας???οεο???Γιατι?????????

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικα ιδιαιτερα
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 01:32:26 μμ »
Καλημέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Μέσα στη βδομάδα θα πάω να ρίξω μια ματιά στα βιβλία που μου προτείνατε. Για να σας δώσω να καταλάβετε την κατάσταση, κάνω μαθήματα σε παιδιά του γυμνασίου και κάνουμε το σχολικό βιβλίο, καθώς αυτό μου ζήτησαν οι γονείς. Αλλά το βιβλίο μου φαίνεται λίγο (δε το λες και καλογραμμένο) και θέλω να κάνουμε επιπλέον ασκήσεις. Από τα βιβλία που έχω, δε με βόλεψε κάποιο, καθώς το εκάστοτε Αrbeitsbuch ακολουθεί τη ροή του Kursbuch.

Αποσυνδεδεμένος talkinghead

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικα ιδιαιτερα
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 26, 2010, 08:12:38 μμ »
Όπα, κάτσε να καταλάβω: τούς κάνεις μάθημα για να τα βοηθήσεις απλά για το μάθημα του σχολείου ή τούς μαθαίνεις γενικότερα γερμανικά, με στόχο πτυχία κτλ.

Στην 1η περίπτωση μπορείς να κάνεις επιλογή από τα βιβλία που προαναφέρθηκαν και άλλα πολλά φυσικά. Για τα βιβλία των ασκήσεων έχεις δίκιο, αλλά μπορείς πάντα να κάνεις κάποιες επιλογές. Πολλές φορές μού αρέσει πως παρουσιάζει κάτι ένα βιβλίο, οπότε ακόμα και αν χρησιμοιώ κάποιο άλλο, βγάζω φωτοτυπία το συγκεκριμένο κομμάτι. Επίσης ο Daf Extra Verlag έχει βγάλει ένα βοήθημα για το Deutsch ein Hit. Δεν το έχω τσεκάρει καθόλου αλλά ρίξε μια ματιά, ίσως να σού κάνει.

Εάν πάλι εμπιπτείς στην 2η περίπτωση θα στο πω γλυκά γλυκά: ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ!!!  Πιστεύω πραγματικά ότι το μάθημα το κάνει ο καθηγητής (και σε τεράστιο βαθμό και ο μαθητής ) αλλά ειλικρινά όσο προσωπική δουλειά και να ρίξεις, δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να καταφέρεις να μάθουν οτιδήποτε με το Deutsch ein Hit. Παζάρεψε τον γονιό. Γλυτώνει μεν 20 ευρώ αλλά υπονομεύει όλο το μάθημα.   

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικα ιδιαιτερα
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 26, 2010, 09:38:19 μμ »
Αγαπητέ/ή talkinghead, ειλικρινά, δε θα υπήρχε ποτέ περίπτωση να χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο βιβλίο (sic) για να πάει μαθητής μου για εξετάσεις κλπ. Καλύτερα να έσκιζα τα πτυχία μου και να έκανα κάτι άλλο.  :o ;D

Δυστυχώς οι μαθητές μου ενδιαφέρονται μόνο για βοήθεια στο σχολείο. Όπως καταλαβαίνεις, τα κενά πολλά και δε δίνουν και καμία σημασία εδώ που τα λέμε. Από τη μία μπαίνουνε κι από την άλλη βγαίνουνε. Είπα λοιπόν να κάνουμε περισσότερες ασκήσεις, μπας και τους μείνει και κάτι στο τέλος.
Δε γνώριζα για το βοήθημα ... θα το ρίξω κι αυτό μια ματιά να δω τί παίζει. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ

Αποσυνδεδεμένος Anastasia-ΠΕ07

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικα ιδιαιτερα
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 26, 2010, 10:05:42 μμ »
Καλημέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Μέσα στη βδομάδα θα πάω να ρίξω μια ματιά στα βιβλία που μου προτείνατε. Για να σας δώσω να καταλάβετε την κατάσταση, κάνω μαθήματα σε παιδιά του γυμνασίου και κάνουμε το σχολικό βιβλίο, καθώς αυτό μου ζήτησαν οι γονείς. Αλλά το βιβλίο μου φαίνεται λίγο (δε το λες και καλογραμμένο) και θέλω να κάνουμε επιπλέον ασκήσεις. Από τα βιβλία που έχω, δε με βόλεψε κάποιο, καθώς το εκάστοτε Αrbeitsbuch ακολουθεί τη ροή του Kursbuch.

dreamer μου αν πάρεις τηλ στον εκδοτικό του Καραμπάτου και στο Klett αλλά και στης Κουναλάκη θα τα πάρεις τα βιβλία δωρεάν...εκτός από κάποια τα οποία πληρώνεις. ζήτησέ τους να σου στείλουν και ένα προσπέκτ για να δεις τα βιβλία τους.
Γιατί στα τέλη του μισθού μου περισσεύει ακόμα μήνας???οεο???Γιατι?????????

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικα ιδιαιτερα
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 01:06:05 πμ »
dreamer μου αν πάρεις τηλ στον εκδοτικό του Καραμπάτου και στο Klett αλλά και στης Κουναλάκη θα τα πάρεις τα βιβλία δωρεάν...εκτός από κάποια τα οποία πληρώνεις. ζήτησέ τους να σου στείλουν και ένα προσπέκτ για να δεις τα βιβλία τους.

Σ'ευχαριστώ πολύ! Δεν ήξερα ότι δίνουν δωρεάν και για τα γερμανικά (νέα στο επάγγελμα βλέπεις  ;) )

Αποσυνδεδεμένος Anastasia-ΠΕ07

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικα ιδιαιτερα
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 09:55:10 πμ »
δίνουν...βέβαια όχι όλα όμως μπορείς να γλιτώσεις αρκετά λεφτά αν τα πάρεις κατευθείαν απο τους εκδοτικούς. Βέβαια cds δεν στα στέλνουν δωρεάν εκεί πληρώνεις, πολύ λγότερα απ'ότι αν τα πάρεις απο βιβλιοπωλείο.
Γιατί στα τέλη του μισθού μου περισσεύει ακόμα μήνας???οεο???Γιατι?????????

Αποσυνδεδεμένος Dimitra@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικα ιδιαιτερα
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 10:23:41 πμ »
Καλημέρα!
Από Καραμπάτο μπορείς να πάρεις τελείως δωρεά βιβλία: Kursbuch, Arbeitsbuch, Glossar, Lehrerhandbuch και CD´s! Εγώ πήρα τον τελευταίο μήνα και τα τρία βιβλία της σειράς "Planet"! Komplettes Paket!! Super!!

Επίσης από τον εκδοτικό οίκο Praxis μπορείς να παραγγείλεις σειρές με έκπτωση 55 %.

Δήμητρα
Ο μέτριος δάσκαλος «λέει», ο καλός «εξηγεί», ο πολύ καλός «δείχνει», ο άριστος «εμπνέει»

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γερμανικα ιδιαιτερα
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 02:26:11 μμ »
Αναστασία και Δήμητρα σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες και χρήσιμες πληροφορίες!  :D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 461

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.