*

Αποστολέας Θέμα: Το μέλλον του ΠΕ-15  (Αναγνώστηκε 32279 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jazzaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΠΕ-15
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 01:56:56 μμ »
Ξερεις είμαστε οικιακή οικονομία και ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ. Και στο πρόγραμμα σπουδών μας έχουμε πολλά μαθήματα σε σχέση με το περιβάλλον. Και έχουμε τόση σχέση όσοι έχουνε και αυτοί οι κλάδοι που προανέφερες και έχουν β αναθεση το μαθημα μας ενω εμεις οχι το δικο τους. Ολοι οι ασχετοι βαλθηκαν να διδασκουν οικιακη οικονομια!!!

Σύμφωνα με το νέο ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ αναμορφωμένο πρόγραμμα που δημοσίευσε το alfavita υπάρχουν νέα μαθήματα που εχουμε το υπόβαθρο να τα ζητήσουμε. Αυτές είναι οι Περιβαλλοντικές Επιστήμες (μάθημα που γίνεται ήδη στα σχολεία ως μάθημα επιλογής) και το Γ.2 ώρες δραστηριότητες ευαισθητοποίησης σε κοινωνικά και περιβαλλοντικά ζητήματα. Ήδη έχουν αρχίσει να πέφτουν πάνω τους όλες οι άλλες ειδικότητες. Πρέπει να το σκεφτούμε εν αναμονή και της συνάντησης στις 15 Οκτωβρίου (νομίζω) στο Χαροκόπειο. Αποτελούν μαθήματα που συνάδουν άρρηκτα με τον οδηγό σπουδών μας.
Τι δουλειά έχουν οι Οικιακής Οικονομίας στις Περιβαλλοντικές Επιστήμες; Υπάρχουν οι Γεωπονοι-Δασολόγοι οι οποίοι αφενός δίδασκαν τη Διαχειριση Φυσικών Πόρων και τις Αρχες Περιβαλλοντικών Επιστημών στο Γενικό Λύκειο, στις οποίες ούτε δεύτερη ανάθεση δεν είχαν οι ΠΕ15, αφετέρου στο Τομέα Γεωπονίας & Περιβάλλοντος στα ΕΠΑΛ. Εξειδικευμένοι επιστήμονες με 5ετεις βασικές σπουδές στο Περιβάλλον και οι περισσότεροι από αυτούς πλέον και με μεταπτυχιακές σπουδές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΠΕ-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:11:39 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΠΕ-15
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 02:01:59 μμ »
Ουδέποτε είχατε ανάθεση σε οποιοδήποτε περιβαλλοντικό μάθημα ή σε Τομέα Περιβάλλοντος, άλλοι τα έκαναΝ τόσα χρόνια. Έχω 5 χρόνια βασικές σπουδές στο τμήμα Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος και 2 μεταπτυχιακών πάνω στις Περιβαλλοντικές Επιστήμες. Μήπως θες να δούμε τα μαθήματα στο δικό μου πρόγραμμα σπουδών; Διεκδικήστε αυτά που, κακώς, σας πήραν και όχι αυτά που υπάρχουν αρμοδιότεροι να τα διδάξουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2010, 02:06:42 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΠΕ-15
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 02:04:01 μμ »
το μάθημα των περιβαλλοντικών επιστημών υπάρχει ήδη ως επιλεγόμενο στη Β Λυκείου με πρώτη ανάθεση τον κλάδο των ΠΕ04

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΠΕ-15
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 02:05:27 μμ »
το μάθημα των περιβαλλοντικών επιστημών υπάρχει ήδη ως επιλεγόμενο στη Β Λυκείου με πρώτη ανάθεση τον κλάδο των ΠΕ04
Μαζί με τους ΠΕ14.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΠΕ-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:11:39 »

Αποσυνδεδεμένος Gior-Mar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακάρι να μας πάνε όλα καλά!
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΠΕ-15
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 02:07:33 μμ »
Δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με συνάδελφους οι οποίοι προσπαθούν μόνο το μάτι να σου βγάλουν. Κακώς μπαίνεις σε ξένα χωράφια και προσβάλλεις. Κοίτα τη δουλειά σου και το κλάδο σου και προσπάθησε για αυτόν με όποιο νόμιμο και ηθικό τρόπο μπορείς από το να μιλάς χωρίς να είσαι γνώστης. Ο καθένας αγωνίζεται για το καλύτερο του κλάδου του και μην το πασ συγκριτικά γιατί αυτό δεν είναι συναδελφική αλληλεγγύη. Δεν θέλω να δω τα μεταπτυχιακά σου αλλά μην μας τη λες κιόλας και εμείς σπουδάσαμε και σπουδάσαμε. Ο καθένας στο σπιτάκι του λοιπόν.

Αποσυνδεδεμένος Gior-Mar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακάρι να μας πάνε όλα καλά!
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον του ΠΕ-15
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 02:10:15 μμ »
 Και μην αγχώνεσαι ουδέποτε κανείς από εμάς τόσα χρόνια δεν σας έφαγε τίποτα και ούτε το διεκδίκησε ποτέ. Ο καθένας τα κεκτημένα του προσπαθεί να σιγουρέψει.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΠΕ-15
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 02:12:39 μμ »
Δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με συνάδελφους οι οποίοι προσπαθούν μόνο το μάτι να σου βγάλουν. Κακώς μπαίνεις σε ξένα χωράφια και προσβάλλεις. Κοίτα τη δουλειά σου και το κλάδο σου και προσπάθησε για αυτόν με όποιο νόμιμο και ηθικό τρόπο μπορείς από το να μιλάς χωρίς να είσαι γνώστης. Ο καθένας αγωνίζεται για το καλύτερο του κλάδου του και μην το πασ συγκριτικά γιατί αυτό δεν είναι συναδελφική αλληλεγγύη. Δεν θέλω να δω τα μεταπτυχιακά σου αλλά μην μας τη λες κιόλας και εμείς σπουδάσαμε και σπουδάσαμε. Ο καθένας στο σπιτάκι του λοιπόν.
Μπερδεύεις λίγο τα πράγματα. Ο δικός σου κλάδος μπαίνει στα χωράφια άλλων, ενώ μάλιστα ποτέ δεν υπήρξε. Το να αγωνίζεσαι για το καλύτερο του κλάδου σου δεν σημαίνει ότι αδικείς και πατάς κάτω τους υπόλοιπους. Οπότε τα περί συναδελφικής αλληλεγγύης μπορείς να τα απευθύνεις στον εαυτό σου. Καταλαβάινω ότι μπορεί ο κλάδος σου να έχει αδικηθεί, αλλά διεκδικήστε ότι σας ανήκει από αυτούς που σας τα πήραν.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2010, 02:20:50 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον του ΠΕ-15
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 02:13:49 μμ »
Και μην αγχώνεσαι ουδέποτε κανείς από εμάς τόσα χρόνια δεν σας έφαγε τίποτα και ούτε το διεκδίκησε ποτέ. Ο καθένας τα κεκτημένα του προσπαθεί να σιγουρέψει.
Σε αυτό αυτό συμφωνώ και όντως δεν έχω λόγο για θέματα που δεν άπτονται του κλάδου μου.

Αποσυνδεδεμένος jazzaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΠΕ-15
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 02:20:21 μμ »
Ουδέποτε είχατε ανάθεση σε οποιοδήποτε περιβαλλοντικό μάθημα ή σε Τομέα Περιβάλλοντος, άλλοι τα έκαναΝ τόσα χρόνια. Έχω 5 χρόνια βασικές σπουδές στο τμήμα Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος και 2 μεταπτυχιακών πάνω στις Περιβαλλοντικές Επιστήμες. Μήπως θες να δούμε τα μαθήματα στο δικό μου πρόγραμμα σπουδών; Διεκδικήστε αυτά που, κακώς, σας πήραν και όχι αυτά που υπάρχουν αρμοδιότεροι να τα διδάξουν.

Πρός Θεού δεν είπε κανείς να σας πάρουμε μαθήματα σας, φυσικά και είστε εσείς αρμόδιοι για αυτά. Αλλά θα έπρεπε να το έχουμε ως β αναθεση όπως έχετε και εσεις το δικό μας. Η οικιακή οικονομία που εσείς κάνετε με β αναθεση δεν έχει θέματα μόνο για το περιβαλλον, αλλά και οικονομικά, διατροφής, αγωγή υγείας, κοινωνιολογικά κ.α. πολλά. Εχετε ιδέα απο τα υπολοιπα που σου ανέφερα και το διδάσκετε?

Αποσυνδεδεμένος Gior-Mar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακάρι να μας πάνε όλα καλά!
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον του ΠΕ-15
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 02:21:10 μμ »
Κοίτα και τις δικές σου αναθέσεις και μετά έλα να μου πεις ποιος τρώει ποιον. Λες και εάν σας προτείνουν για ανάθεση το μάθημα δε θα δεχτείτε. Είμαι στα κατατόπια αυτά πολλά χρόνια και σε πληροφορώ ότι όλοι τρώτε από αυτό το κλάδο και ποτέ δεν μπορέσαμε να το σταματήσουμε. Κακώς λες ότι λες χωρίς να υπάρχει κάτι δεδομένο που να σας θίγει.

Αποσυνδεδεμένος Gior-Mar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακάρι να μας πάνε όλα καλά!
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον του ΠΕ-15
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 02:23:52 μμ »
Και όπως λέει και η συνάδελφος παραπάνω δεν έχετε ιδέα από την πολυμορφικότητα του μαθήματος και όμως εσείς ουσιαστικά αδικείτε εμάς και όχι εμείς εσάς.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΠΕ-15
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 02:24:42 μμ »
Ουδέποτε είχατε ανάθεση σε οποιοδήποτε περιβαλλοντικό μάθημα ή σε Τομέα Περιβάλλοντος, άλλοι τα έκαναΝ τόσα χρόνια. Έχω 5 χρόνια βασικές σπουδές στο τμήμα Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος και 2 μεταπτυχιακών πάνω στις Περιβαλλοντικές Επιστήμες. Μήπως θες να δούμε τα μαθήματα στο δικό μου πρόγραμμα σπουδών; Διεκδικήστε αυτά που, κακώς, σας πήραν και όχι αυτά που υπάρχουν αρμοδιότεροι να τα διδάξουν.

Πρός Θεού δεν είπε κανείς να σας πάρουμε μαθήματα σας, φυσικά και είστε εσείς αρμόδιοι για αυτά. Αλλά θα έπρεπε να το έχουμε ως β αναθεση όπως έχετε και εσεις το δικό μας. Η οικιακή οικονομία που εσείς κάνετε με β αναθεση δεν έχει θέματα μόνο για το περιβαλλον, αλλά και οικονομικά, διατροφής, αγωγή υγείας, κοινωνιολογικά κ.α. πολλά. Εχετε ιδέα απο τα υπολοιπα που σου ανέφερα και το διδάσκετε?
Δεν διαφωνώ για τη β' ανάθεση. Και δεν υποστηρίζω ότι ένας ΠΕ14 είναι αρμόδιος να διδάξει οτιδήποτε έχει σχέση με Οικιακή Οικονομία, αν δεν άπτεται του Περιβάλλοντος. Εγώ πάντως δεν ξέρω κανένα συνάδελφο μου που να τον έβαλαν να κάνει Οικιακή Οκονομία.

Αποσυνδεδεμένος Gior-Mar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακάρι να μας πάνε όλα καλά!
    • Προφίλ
Απ: ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΠΕ-15
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 02:26:57 μμ »
Ουδέποτε είχατε ανάθεση σε οποιοδήποτε περιβαλλοντικό μάθημα ή σε Τομέα Περιβάλλοντος, άλλοι τα έκαναΝ τόσα χρόνια. Έχω 5 χρόνια βασικές σπουδές στο τμήμα Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος και 2 μεταπτυχιακών πάνω στις Περιβαλλοντικές Επιστήμες. Μήπως θες να δούμε τα μαθήματα στο δικό μου πρόγραμμα σπουδών; Διεκδικήστε αυτά που, κακώς, σας πήραν και όχι αυτά που υπάρχουν αρμοδιότεροι να τα διδάξουν.

Πρός Θεού δεν είπε κανείς να σας πάρουμε μαθήματα σας, φυσικά και είστε εσείς αρμόδιοι για αυτά. Αλλά θα έπρεπε να το έχουμε ως β αναθεση όπως έχετε και εσεις το δικό μας. Η οικιακή οικονομία που εσείς κάνετε με β αναθεση δεν έχει θέματα μόνο για το περιβαλλον, αλλά και οικονομικά, διατροφής, αγωγή υγείας, κοινωνιολογικά κ.α. πολλά. Εχετε ιδέα απο τα υπολοιπα που σου ανέφερα και το διδάσκετε?
Δεν διαφωνώ για τη β' ανάθεση. Και δεν υποστηρίζω ότι ένας ΠΕ14 είναι αρμόδιος να διδάξει οτιδήποτε έχει σχέση με Οικιακή Οικονομία, αν δεν άπτεται του Περιβάλλοντος. Εγώ πάντως δεν ξέρω κανένα συνάδελφο μου που να τον έβαλαν να κάνει Οικιακή Οκονομία.
Λόγω συνδικαλιστικής εμπειρίας σε πληροφορώ ότι έχει συμβεί αυτό που λες.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον του ΠΕ-15
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 02:29:57 μμ »
Κοίτα και τις δικές σου αναθέσεις και μετά έλα να μου πεις ποιος τρώει ποιον. Λες και εάν σας προτείνουν για ανάθεση το μάθημα δε θα δεχτείτε. Είμαι στα κατατόπια αυτά πολλά χρόνια και σε πληροφορώ ότι όλοι τρώτε από αυτό το κλάδο και ποτέ δεν μπορέσαμε να το σταματήσουμε. Κακώς λες ότι λες χωρίς να υπάρχει κάτι δεδομένο που να σας θίγει.
Η β' ανάθεση δεν θίγει τον κλάδο σας, από τη στιγμή που δεν "τρώει" τη θέση κάποιου Οικιακής Οικονομίας. Και όπως είπα και πριν δεν διαφωνώ για δικής σας β' ανάθεση στο Περιβάλλον. Οι β' ανάθεσεις πάντως δεν λύνουν το πρόβλημα ενός κλάδου. Η κουβέντα είναι ούτως ή άλλως θεωρητική, δεν έχει ανακύψει πραγματικό θέμα, ακόμα τουλάχιστον.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158571
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 592
Σύνολο: 614

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.