*

Αποστολέας Θέμα: Δημοτικός παιδικός σταθμός: έχει δουλέψει κανείς;;  (Αναγνώστηκε 4794 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cklio76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Καλησπέρα,

Ξεκινάω δουλειά την άλλη βδομάδα σε δημοτικό παιδικό σταθμό. Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια εικόνα του κλίματος που επικρατεί σε τέτοιους σταθμούς; Πως περνάει το 6ωρο; Τί εμπειρίες έχετε;

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Δημοτικός παιδικός σταθμός: έχει δουλέψει κανείς;;
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 11:51:22 μμ »
Εμένα μια συμφοιτήτρια μου με "δόντι" και μέχρι να διοριστεί είχε δουλέψει σε δημοτικό παιδικό σταθμό σε προάστιο της Αθήνας. Επίσης και μια συνάδελφος που δουλεύαμε φέτος μαζί είχε δουλέψει σε έναν άλλο. Και οι δυο μου είπαν τα χειρότερα....Η μία είχε τα 3ρια και η άλλη το βρεφικό :o :o :o εν τω μεταξύ είχαν και νήπια τότε γιατί δεν ήταν υποχρεωτικό το Νηπιαγωγείο. Και στις 2 περιπτώσεις τα 5αρια τα είχαν οι διευθυντριες (νοσοκόμα η μια και βερονηπιοκόμος η άλλη) Για το πρόγραμμα δε ξερω λεπτομέριες αλλά μιλάμε καθαρά για "φροντίδα" και πολύ τραγούδι-χειροτεχνία. Για τις σχέσεις του προσωπικού δεν θα σχολιάσω τίποτα δημόσια...Το πιάνεις το υπονοούμενο... ;) ;)
Πάντως μπορεί εσύ να είσαι τυχερή και να σου δώσουν τα προ-νήπια! Δουλειά είναι κρίση περνάμε....όπως και να ναι θα το παλέψεις. Άντε και καλή αρχή!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημοτικός παιδικός σταθμός: έχει δουλέψει κανείς;;
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 12:11:55 πμ »
οντως δεν ειναι κ το καλυτερο κλιμα πολυ κατιναριο , εμεινα 2 χρονια  ευτυχως ειχα προπονηπια κ προνηπια (το ιδιο τμημα 2 χρονια) ισως γι αυτο την εβγαλα καθαρη.εγω προσωπικα  αρχισα να κανω δουλεια σαν νηπιαγωγός ,στην αρχη φρικαρα που τα νηπια δεν επιαναν κ πολλα αλλα μετα μεσα απο παιχνιωδη μαθηση (τα παντα τα συνδυαζα με παιχνιδι) καταφερα να γινει κ προτζεκ. εσυ καθοριζεις τι θα κανεις μεσα στην ταξη. ελπιζω να μην σου δωσουν μικρα γιατι αυτο ειναι μια πικρη ιστορια απο πολλες αποψεις , εμενα ευτυχως οταν με χωσανε στα μικρα με πηρανε αναπληρωτρια .
συμβουλες που θα μπορουσα να δωσω μεσα απο την εμπειρια μου
1) ακουγε και μην μιλας με τις "συναδελφους "
2) μην εισαι ελαστικη θα σε καβαλησουν
3)προσπαθησε να βαλεις κανονες στα παιδια για να μην σε τρελανουν.
4) να εισαι τυπικηκ ευγενικη  με τους γονεις
5) κανε παιχνιδια γνωριμιας συνεργασιας επικοινωνιας  για αρχη ειναι ενα ς τροπος καλος να δεσεις την ομαδα

το εξαωρο περναει χωρίς να το καταλαβεις μεσα απο την καθημερινη ρουτινα του προγραμματος οπως κ στο νηπιαγωγείο.
το βασικοτερο ειναι το 1) τα υπολοιπα θα τα βρεις στην πορεια 

καλη αρχη
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2010, 12:23:38 πμ από maraki28 »
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημοτικός παιδικός σταθμός: έχει δουλέψει κανείς;;
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 12:26:23 πμ »
Δούλεψα για 3 χρόνια σε δημοτικό παιδικό σταθμό με συμβάσεις.Πέρασα πολύ καλά,οι εγκαταστάσεις άψογες με το υπόλοιπο προσωπικό πολύ καλή συνεργασία.Είχαμε άφθονο υλικό και γενικά ότι ζητούσαμε το είχαμε,καθώς η διευθύντρια ήταν πολύ καλή-μόνο διοικητική δουλειά έκανε,δεν είχε τάξη-.Δεν είχαμε βρεφικό τμήμα.Η κατανομή των τμημάτων είναι ένα θέμα:μπορεί να πάρεις τα πιο μικρα-2.5 με 4-εγώ αυτή την τάξη είχα και τα μεγαλύτερα η βρεφονηπιοκόμος-καθότι μόνιμη και πιο...παλιά-.Οπότε αυτό που ανέφερε η συνάδελφος ισχύει.Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι μέχρι σήμερα όσον αφορά αυτό το θέμα-ελπίζω πως ναι-.
Εγώ πέρασα πολύ καλά και κυρίως έμαθα πολλά.Να διευκρινίσω ότι δεν ήμουν Αθήνα,αλλά σε νησί.
Το ωράριο ήταν ή 7-1 ή 9-3.Το θέμα των συναδέλφων είναι πολύ λεπτό,καθώς όπως και σε όλες τις δουλειές αυτό είναι ρίσκο.Προσοχή θέλει.Κάνε τη δουλειά σου σωστά και είσαι καλυμμένη.
Πρότζεκτ δεν μπόρεσα να δουλέψω καθόλου.Μουσικά όργανα,γενικά πολύ μουσική,παιχνίδια γνωριμίας και μίμησης τα διασκεδάζουν σε αυτές τις ηλικίες.
Προσοχή πολύ αφού σε αυτή την ηλικία παίζουν-σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι στο νηπιαγωγείο- δαγκώματα,ζήλειες και γενικά η εγωκεντρικότητα σε όλο της το μεγαλείο.Η προσαρμογή των παιδιών είναι λίγο δύσκολη-κλάματα,εμετοί και λοιπά ...όμορφα-.Αλλά αν δεν είχαμε υπομονή και αγάπη θα κάναμε άλλη δουλειά.Όλα θα πάνε καλά,μην αγχώνεσαι.Κάθε αρχή και δύσκολη..αλλά και πάλι εδώ είμαστε..να σε εμψυχώσουμε!!
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος cklio76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Δημοτικός παιδικός σταθμός: έχει δουλέψει κανείς;;
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 09:31:54 πμ »
Αν υποθέσουμε ότι στην ταξη μου θα εχω κυρίως προνήπια και μερικά προπρονήπια, με τι θα με συμβουλεύατε να ξεκινήσω; Τα παιδιά δε με ξέρουν καθόλου σημειώνω. Τι να κάνω για να τα κερδίσω ως δραστηριοτητες γνωριμιας; Τι κάνατε όταν βλέπατε ότι τα μικρότερα παιδιά δε συμμετέχουν για να μη νιωσουν άσχημα και απομονωμένα;

Τώρα αγχώθηκα περισσότερο!!!!

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημοτικός παιδικός σταθμός: έχει δουλέψει κανείς;;
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 11:36:44 πμ »
Αν υποθέσουμε ότι στην ταξη μου θα εχω κυρίως προνήπια και μερικά προπρονήπια, με τι θα με συμβουλεύατε να ξεκινήσω; Τα παιδιά δε με ξέρουν καθόλου σημειώνω. Τι να κάνω για να τα κερδίσω ως δραστηριοτητες γνωριμιας; Τι κάνατε όταν βλέπατε ότι τα μικρότερα παιδιά δε συμμετέχουν για να μη νιωσουν άσχημα και απομονωμένα;

Τώρα αγχώθηκα περισσότερο!!!!
Μην αγχώνεσαι βρε.Θα τους κάνεις αρχικά παιχνίδάκια γνωριμίας-αυτό με τη μπάλα είναι το κλασικό πλέον δλδ πετάμε τη μπάλα και λέμε το όνομά μας-.Το δύσκολο σε αυτήν την ηλικία είναι να τα βάλεις να κάτσουν στην παρεούλα,οπότε απέφυγε τα μακρόσυρτα παραμύθια και να εναλλάσεις γρήγορα τις δραστηριότητές σου.Κούκλες κουκλοθεάτρου και μουσική θα σε βοηθήσουν πολύ.Αρχικά πρέπει να σε γνωρίσουν,να μπουν σε πρόγραμμα,να είναι ευχάριστες οι δραστηριότητές σου.
Μου θυμίζεις εμένα όταν μπήκα πρώτη φορά σε τάξη...έλεγα αποκλείεται να τα καταφέρω.Μήπως δεν κάνω,να ασχοληθώ με κάτι άλλο;;Αλλά αν το θέλεις πολύ και το αγαπάς αυτό βγαίνει και κάθε μέρα η εμπειρία θα σε κάνει και καλύτερη.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος honey

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Δημοτικός παιδικός σταθμός: έχει δουλέψει κανείς;;
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 02:37:41 μμ »
Στον δήμο μου(περιφέρεια) όταν πήγα να ρωτήσω εαν υπάρχει κάποια προκήρυξη για νηπιαγωγούς, μου είπαν ότι δ επιτρέπεται οι νηπιαγωγοί να δουλέψουν σε δημοτικούς παιδικούς σταθμούς κ πως οι προκηρύξεις που βγάζουν κατα καιρούς αφορούν ΤΕ κ ΔΕ. Γνωρίζει κανείς για ποιο λόγο μου το είπαν αυτό; μήπως οι νομοί που μπορείς να δουλέψεις είναι συγκεκριμένοι;

Αποσυνδεδεμένος LINX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
    • Προφίλ
Απ: Δημοτικός παιδικός σταθμός: έχει δουλέψει κανείς;;
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 02:53:31 μμ »
Στον δήμο μου(περιφέρεια) όταν πήγα να ρωτήσω εαν υπάρχει κάποια προκήρυξη για νηπιαγωγούς, μου είπαν ότι δ επιτρέπεται οι νηπιαγωγοί να δουλέψουν σε δημοτικούς παιδικούς σταθμούς κ πως οι προκηρύξεις που βγάζουν κατα καιρούς αφορούν ΤΕ κ ΔΕ. Γνωρίζει κανείς για ποιο λόγο μου το είπαν αυτό; μήπως οι νομοί που μπορείς να δουλέψεις είναι συγκεκριμένοι;


Συνηθως είναι φωτογραφικές οι προκυρηξεις στους δημοτικούς παιδικούς σταθμους.
Τουλάχιστον στο νομό μου......Αναλογα λοιπόν ποιο ατομο θέλουν να βολέψουν...αν θελουν τητριτεκνη με δε βροφοκόμων ή την ΤΕ με σεμινάριο ταδε κλπ κλπ......
Συνηθως παίρνουν τωρα πια ΤΕ ή ΔΕ. Πα΄λιότερα επαιρναν νηπιαγωγούς αλλα και κοινωνικούς λειτουργούς ........

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1157999
  • Σύνολο θεμάτων: 19192
  • Σε σύνδεση σήμερα: 451
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 418
Σύνολο: 432

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.