*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής  (Αναγνώστηκε 19933 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fading

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« στις: Οκτώβριος 15, 2010, 07:08:04 μμ »
Καλησπέρα, παιδιά!

Έχω μια απορία: ας υποθέσουμε ότι κάποιος είναι αναπληρωτής και τον καλούν στην ασπαιτε. Τι κάνει? Σε περίπτωση που παραιτηθεί από αναπληρωτής, αν θυμάμαι καλά στην εγκύκλιο έγραφε, οτι διαγράφεται απο τον πίνακα για 2 χρόνια. Κάνω λάθος?

Επίσης, αφού ο πίνακας κλείδωσε, έχοντας παιδαγωγικό θα αλλάξει η σειρά?

Γρίφος!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2012, 09:20:37 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:27:20 »

Αποσυνδεδεμένος kripintiris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 07:19:23 μμ »
Καλησπέρα, παιδιά!

Έχω μια απορία: ας υποθέσουμε ότι κάποιος είναι αναπληρωτής και τον καλούν στην ασπαιτε. Τι κάνει? Σε περίπτωση που παραιτηθεί από αναπληρωτής, αν θυμάμαι καλά στην εγκύκλιο έγραφε, οτι διαγράφεται απο τον πίνακα για 2 χρόνια. Κάνω λάθος?

Επίσης, αφού ο πίνακας κλείδωσε, έχοντας παιδαγωγικό θα αλλάξει η σειρά?

Γρίφος!!

Κάνε πρώτα μια αίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ για να πάρεις μεταγραφή στην βολικότερη περιοχή. Μπορεί να το εγκρίνουν.
Π.χ. μπήκες ΑΣΠΑΙΤΕ Αθήνα, αλλά πήγες αναπληρωτής στο Ηράκλειο. Κάνεις αίτηση μεταγραφής για την ΑΣΠΑΙΤΕ Ηρακλείου.
Και καλά απαγορεύεται, αλλά έχει γίνει (στάνταρ)

Για το τι μέλλει γεννέσθαι γενικώς με τους κλειδωμένους πίνακες, όταν μάθεις περισσότερα πες μας κι εμάς...

Αποσυνδεδεμένος fading

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 07:39:39 μμ »
Δεν είχα κάνει αίτηση για ασπαιτε, απλά το είχα απορία..
Έτσι όπως είναι όλα στο "φλου", το ένα αναιρεί το άλλο..

Όσο για τους πίνακες, νομίζω οτι θα το μάθουμε όταν τους ανανεώσουν στο τέλος της σχολικής χρονιάς... Αν έχουμε κατρακυλήσει, θα είναι προφανές...

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος mirror

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 07:47:49 μμ »
Καλησπέρα, παιδιά!

Έχω μια απορία: ας υποθέσουμε ότι κάποιος είναι αναπληρωτής και τον καλούν στην ασπαιτε. Τι κάνει? Σε περίπτωση που παραιτηθεί από αναπληρωτής, αν θυμάμαι καλά στην εγκύκλιο έγραφε, οτι διαγράφεται απο τον πίνακα για 2 χρόνια. Κάνω λάθος?

Επίσης, αφού ο πίνακας κλείδωσε, έχοντας παιδαγωγικό θα αλλάξει η σειρά?

Γρίφος!!
Στο πρώτο ερώτημα σου, σε καμία πιριπτωση δεν διαγράφεσαι απο τον πινακα για δυο χρόνια, κατα τη διάρκεια παρακολούθησης ΑΣΠΑΙΤΕ.αν σε καλεσουν ή εισαι ήδη αναπληρωτής(είναι μέσα στα πλάισια της εκπαίδευσης),για αλλες συνέπειες και εγώ δεν γνωρίζω.στο δεύτερο ερωτημα σου, και μένα με προβλημάτισε λίγο, αλλα μετά σκέφτηκα οτι κλειδώνει ΜΟΝΟ ως προς τη διδακτική εμπειρία.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2012, 11:02:35 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:27:20 »

Αποσυνδεδεμένος mirror

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 08:55:54 μμ »
Καλησπέρα, παιδιά!

Έχω μια απορία: ας υποθέσουμε ότι κάποιος είναι αναπληρωτής και τον καλούν στην ασπαιτε. Τι κάνει? Σε περίπτωση που παραιτηθεί από αναπληρωτής, αν θυμάμαι καλά στην εγκύκλιο έγραφε, οτι διαγράφεται απο τον πίνακα για 2 χρόνια. Κάνω λάθος?

Επίσης, αφού ο πίνακας κλείδωσε, έχοντας παιδαγωγικό θα αλλάξει η σειρά?

Γρίφος!!

Κάνε πρώτα μια αίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ για να πάρεις μεταγραφή στην βολικότερη περιοχή. Μπορεί να το εγκρίνουν.
Π.χ. μπήκες ΑΣΠΑΙΤΕ Αθήνα, αλλά πήγες αναπληρωτής στο Ηράκλειο. Κάνεις αίτηση μεταγραφής για την ΑΣΠΑΙΤΕ Ηρακλείου.
Και καλά απαγορεύεται, αλλά έχει γίνει (στάνταρ)

Για το τι μέλλει γεννέσθαι γενικώς με τους κλειδωμένους πίνακες, όταν μάθεις περισσότερα πες μας κι εμάς...
Αυτο με την αίτηση μεταγραφής το έχεις δεί να γίνεται ή το έχεις ακούσει;

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 09:10:45 μμ »
Καλησπέρα, παιδιά!

Έχω μια απορία: ας υποθέσουμε ότι κάποιος είναι αναπληρωτής και τον καλούν στην ασπαιτε. Τι κάνει? Σε περίπτωση που παραιτηθεί από αναπληρωτής, αν θυμάμαι καλά στην εγκύκλιο έγραφε, οτι διαγράφεται απο τον πίνακα για 2 χρόνια. Κάνω λάθος?

Επίσης, αφού ο πίνακας κλείδωσε, έχοντας παιδαγωγικό θα αλλάξει η σειρά?

Γρίφος!!

Κάνε πρώτα μια αίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ για να πάρεις μεταγραφή στην βολικότερη περιοχή. Μπορεί να το εγκρίνουν.
Π.χ. μπήκες ΑΣΠΑΙΤΕ Αθήνα, αλλά πήγες αναπληρωτής στο Ηράκλειο. Κάνεις αίτηση μεταγραφής για την ΑΣΠΑΙΤΕ Ηρακλείου.
Και καλά απαγορεύεται, αλλά έχει γίνει (στάνταρ)

Για το τι μέλλει γεννέσθαι γενικώς με τους κλειδωμένους πίνακες, όταν μάθεις περισσότερα πες μας κι εμάς...
Αυτο με την αίτηση μεταγραφής το έχεις δεί να γίνεται ή το έχεις ακούσει;

Νομίζω οτι ισχύει για τους μόνιμους μόνο.

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 10:19:46 μμ »
Καλησπέρα, παιδιά!

Έχω μια απορία: ας υποθέσουμε ότι κάποιος είναι αναπληρωτής και τον καλούν στην ασπαιτε. Τι κάνει? Σε περίπτωση που παραιτηθεί από αναπληρωτής, αν θυμάμαι καλά στην εγκύκλιο έγραφε, οτι διαγράφεται απο τον πίνακα για 2 χρόνια. Κάνω λάθος?

Επίσης, αφού ο πίνακας κλείδωσε, έχοντας παιδαγωγικό θα αλλάξει η σειρά?

Γρίφος!!

Είμαι σε αυτή την κατάσταση. Θα μάθω από μένα και θα σας ενημερώσω.
Πάντως στη δήλωσή μου για αναπληρωτής αναφέρει σαφώς:
11. Γνωρίζω ότι αν δεν αναλάβω για οποιονδήποτε λόγο υπηρεσία εντός της προθεσμίας που ορίζεται κατά την ανακοίνωση της πρόσληψής μου ως αναπληρωτής, διαγράφομαι από τον πίνακα για το τρέχον σχολικό έτος,
Αν αρνηθώ για δεύτερη φορά, διαγράφομαι για το σχολικό έτος που διανύεται κατά την ανακοίνωση της πρόσληψής μου και για τα δύο επόμενα.

Εγώ καταλαβαίνω ότι δεν έχει κυρώσεις την πρώτη φορά. Ωστόσο θα πάω μάλλον και από του Υπουργείο να τους βρίσω, καθώς δεν είναι λογικό άτομα με λιγότερη προυπηρεσία από μένα να πηγαίνουν Αθήνα και εμένα ως 24μηνίτη και επιτυχόν του ΑΣΕΠ να μη με στέλνουν σε πόλη με ΑΣΠΑΙΤΕ.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 11:40:49 μμ »
Αν αρνηθείς θέση αναπληρωτή, την 1η φορά δεν έχεις καμιά επίπτωση απλά δεν σε ξανακαλούνε για την τρέχουσα χρονιά

Την ΑΣΠΑΙΤΕ έχεις περιθώριο να την τελειώσεις σε 2 χρόνια. Αν δεν μπορείς να πας την 1η χρονιά μπορείς να πας την επόμενη
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος darknemus01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 06:03:54 μμ »
Δεν μπορεις ταυτοχρονα να εισαι αναπληρωτης(πχ σε πρωτοβαθμια) και να παρακολουθεις και μαθηματα ασπαιτε;

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 08:27:14 μμ »
Δεν μπορεις ταυτοχρονα να εισαι αναπληρωτης(πχ σε πρωτοβαθμια) και να παρακολουθεις και μαθηματα ασπαιτε;

Μπορείς, αν ταιριάζει το πρόγραμμά σου
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος maGe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 09:45:34 πμ »
αν περασεις ασπαιτε και σε παρουν αναπληρωτη μπορεις να μην πας αναπληρωτης ;;; Μπορεις απλα να μην παρουσιαστεις και βγαινεις για το τρεχον σχολικο ετος μονο; Ή για 2 χρονια; (δεν λεω για την περιπτωση μετεγγραφης σε αλλη ασπαιτε κοντα στην πολη που σε πηραν αναπληρωτη... )

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 01:18:56 μμ »
Σε έχουν πάρει ήδη αναπληρωτή; Αν περνάς σίγουρα ΑΣΠΑΙΤΕ και δεν υπάρχει περίπτωση να εργαστείς στο ίδιο μέρος και ως αναπληρωτής (αν δε σε έχουν καλέσει ακόμα) έχεις τη δυνατότητα να αποσύρεις την αίτησή σου για αναπληρωτής χωρίς κυρώσεις. Αν σε έχουν ήδη καλέσει έχω την εντύπωση ότι ισχύει αυτό:
http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typou/deltia-typoy/03-01-12-dieykriniseis-gia-toys-anaplirotes-ekpaideytikoys-poy-epilegontai-gia-foitisi-stin-aspaite.html

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 02:41:47 μμ »
Καλησπέρα, παιδιά!

Έχω μια απορία: ας υποθέσουμε ότι κάποιος είναι αναπληρωτής και τον καλούν στην ασπαιτε. Τι κάνει? Σε περίπτωση που παραιτηθεί από αναπληρωτής, αν θυμάμαι καλά στην εγκύκλιο έγραφε, οτι διαγράφεται απο τον πίνακα για 2 χρόνια. Κάνω λάθος?

Επίσης, αφού ο πίνακας κλείδωσε, έχοντας παιδαγωγικό θα αλλάξει η σειρά?

Γρίφος!!

Αν έχεις μηδενικά μόρια (πριν τον 6-2010), τότε θα ανέβεις θέσεις στον πίνακα χωρίς προϋπηρεσία.Αν έχεις προϋπηρεσία τότε θα ανέβεις στον πίνακα με προϋπηρεσία. Μόρια δεν προστίθενται στον πίνακα, παιδαγωγική επάρκεια προστίθεται κανονικά

Αποσυνδεδεμένος maGe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 02:50:35 μμ »
Σε έχουν πάρει ήδη αναπληρωτή; Αν περνάς σίγουρα ΑΣΠΑΙΤΕ και δεν υπάρχει περίπτωση να εργαστείς στο ίδιο μέρος και ως αναπληρωτής (αν δε σε έχουν καλέσει ακόμα) έχεις τη δυνατότητα να αποσύρεις την αίτησή σου για αναπληρωτής χωρίς κυρώσεις. Αν σε έχουν ήδη καλέσει έχω την εντύπωση ότι ισχύει αυτό:
http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typou/deltia-typoy/03-01-12-dieykriniseis-gia-toys-anaplirotes-ekpaideytikoys-poy-epilegontai-gia-foitisi-stin-aspaite.html
Όχι, δεν με εχουν παρει αναπληρωτρια, αλλα μπορει να μπω ασπαιτε.... Οποτε πρεπει να ακυρωσω την αιτηση για αναπληρωτης  με τη λογικη οτι θελω να παω ασπαιτε και φοβαμαι η με καλεσουν σε "περιεργο" μερος; 
Ή μηπως μπορει να μην παρουσιαστω αν δεν με βολευει το μερος; Τοτε απλα βγαινεις για το τρεχον ετος ή και για το επομενο; Ισχύει δηλαδη το link?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2012, 11:04:52 πμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159791
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 509

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.