*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής  (Αναγνώστηκε 19930 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος haris1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 10:19:59 μμ »
Πόσοι από εδώ που έχουν περάσει στην ΑΣΠΑΙΤΕ έχουν κάνει ανάκληση της αίτησης τους για αναπληρωτές;

τι είναι τούτο πάλι ? ... καινούριο ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:54:53 »

Αποσυνδεδεμένος aex

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 10:48:52 μμ »
Φαντάζομαι κάποιος που μπορεί να τον πάρουν στην περιοχή του.. μπορεί να τα συνδυάζει και τα 2 αν προλαβαίνει..
Δεν υπάρχει νομικό κόλλημα.. έτσι δεν είναι;;

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 10:43:51 πμ »
Αν καταλαβαίνω καλά εφόσον επιλεγείς στο πρόγραμμα ΕΠΠΑΙΚ και κατόπιν σε καλέσουν αναπληρωτή μπορείς να πάρεις μεταγραφή. Καλά τα λέω;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 08, 2014, 10:14:53 πμ »
Μια χαρά τα λες dim12. Η προκήρυξη αναφέρει:

Α) ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ ΑΥΣΤΗΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΕΡΙ-
ΠΤΩΣΗ ΜΟΝΙΜΟΥ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ή ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΥΠΗΡΕ-
ΣΙΑΣ ΩΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ
ΑΙΤΗΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΗΝ ΚΛΗΡΩΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΤΟΥ
ΕΠΠΑΙΚ – ΠΕΣΥΠ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΛΗΣΙΕΣΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΠΟΥ
ΥΠΗΡΕΤΕΙ Ο ΦΟΙΤΗΤΗΣ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:54:53 »

Αποσυνδεδεμένος apaloha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 06:49:14 μμ »
Καλησπέρα στο φόρουμ! Εγγράφτηκα μόλις αλλά σας διαβάζω πολύ καιρό. Θα ήθελα τις γνώσεις σας και την βοήθεια σας. Μου προέκυψε το εξής θέμα: ίδια μέρα (κυριολεκτικά) ταυτόχρονα με έκαναν δεκτη στην ασπαιτέ στην αθήνα και ταυτόχρονα με κάλεσαν και αναπληρώτρια σε νομό της επαρχίας που δεν έχει ασπαιτέ, αλλά έχει ο διπλανός νομός (είχα δηλώσει το κουτάκι). Μίλησα με τον διευθυντή της δευτεροβαθμιας εκει για να μου πει τα κενα. Σε περίπτωση τοποθέτησης σε ένα εξ αυτων ίσως να βολέψει να πάρω μεταγγραφη για την ασπαιτε του διπλανου νομού, αλλα αυτο δεν μπορω να το ξερω, αν δηλαδη με τοποθετησουν εκει. Βασικα δεν ξερω τι να προτιμησω να κάνω: 1) να μεινω αθήνα κάνοντας ασπαιτε και πιστευω οτι εφοσον ηταν ιδια μερα η ανακοινωση και των δύο δεν θα εχω τις κυρωσεις περι του αποκλεισμου για 2 χρόνια απο τους πινακες (ελπιζω δηλαδη να συμπεριφερθουν λογικα αφου εγινε ταυτοχρονα και να μην μου μιλήσουν για κυρωσεις). 2)να πάω αναπληρωτρια και αν μου τυχει η θεση που ειναι πιο κοντα στον άλλο νομό να πάρω την μεταγγραφή και να προσπαθησω να τα κάνω και τα δύο (χρηματικα λόγω των μετακινήσεων στον άλλο νομό δεν με βγάζει αλλά εφόσον με ένα σμπάρο δύο τρυγόνια θα με βοηθήσουν οικονομικά και οικεία μου άτομα). 3) πάω αναπληρώτρια και υπάρχει τρόπος να κρατήσω για του χρόνου την θέση στην ασπαιτέ? αυτό ακόμη και αν γίνεται δεν με ωφελει σε κάτι (από όσο ξέρω) αφού οι πίνακες με μόρια έχουν παγώσει, οπότε δεν θα μου προσθέσει κάτι στην θέση μου στον πίνακα. Κάνω κάπου λάθος?
Για να γίνει όλος αυτός ο χαμός με την μεταγγραφη θα πρέπει πρώτα να κάνω εγγραφη αθηνα, να καταβάλω το ποσο και μετα να ζητήσω μεταγγραφη για επαρχια, αν έχω καταλάβει καλά. Και εαν τελικα δεν με βολέψει με την τοποθετηση η παρακολουθηση της ασπαιτε, τοτε θα έχω μια θεση πληρωμενη ασπαιτε στην επαρχια που δεν θα μπορω να την κανω και δεν θα μπορω ουτε την επόμενη χρονιά να την κάνω γιατι χρηματα για να παω εκει δεν υπαρχουν (μόνο αν γινόταν σε συνδυασμο του 2 που προανεφερα). Και έτσι ελοχεύει και ο κίνδυνος να χάσω την ασπαιτέ εντελώς. Μέχρι να ρωτήσω αύριο το πρωι στην ασπαιτέ πως θα μπορούσα να "καβατζώσω" την θέση μου έχω πανικοβληθεί για το τι είναι καλύτερο να κάνω γιατι έσκασαν και τα δύο ταυτόχρονα. Εαν πάω αναπληρώτρια Δευτέρα πρέπει το αργότερο να παρουσιαστώ. Εαν πάω να πω ότι με πηραν ταυτοχρονα ασπαιτε και απενεργοποιω την αιτηση μου θα πρεπει φανταζομαι να το κανω αυριο.
Χθες το απόγευμα βγηκαν τα αποτελεσματα ασπαιτε, χθες αργα βραδυ (εγω το εμαθα σημερα το πρωι) βγήκαν οι αναπληρωτές. Εκ των πραγματων δηλαδη δεν μπορουσα να πάω νωρίτερα απο αυριο για την απενεργοποίηση.
Να τονίσω οτι είμαι τεχνική ειδικότητα, χωρις παιδαγωγική επάρκεια, στον πίνακα με προυπηρεσία (έχω λίγα μόρια προυπηρεσίας από παλιότερα που με είχαν πάρει ). Οπότε σκέφτομαι ότι ίσως η παιδαγωγική επάρκεια είναι πιο σημαντική και με βοηθήσει περισσότερο. Φαντάζομαι ότι εαν την κανω φετος κανονικά του χρονου στους πινακες των αναπληρωτων θα μετρησει κανονικα και εφοσον ειμαι τεχνικη ειδικότητα θα ανεβω θέση. Ετσι δεν είναι? Εσείς που είστε πιό γνώστες πως θα χειριζόσασταν αυτήν την αντίθεση και τι πρέπει να κάνω? Έχω πελαγώσει.
Ευχαριστώ για την βοήθεια σας.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 07:13:17 μμ »
apaloha καλώς ήρθες στο pde.

Θεωρώ ότι δε χρειάζεται να αγχώνεσαι. Το καλύτερο είναι να συνδυάσεις φέτος την αναπλήρωση με τη φοίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ, έτσι θα έχεις παράλληλα εισόδημα για να μπορέσεις να τα βγάλεις πέρα. Αν τελικά τοποθετηθείς μακριά από τα σύνορα των δύο νομών (που θα σου επιτρέπει πρόσβαση στο παράρτημα για τη φοίτηση) μπορείς να φοιτήσεις την επόμενη χρονιά στην Αθήνα. Τα δίδακτρα των 600 € έχεις περιθώριο να τα καταθέσεις μέχρι τις 30 Σεπτέμβρη, ώστε να ταχυδρομήσεις με συστημένη επιστολή την αίτηση, το πτυχίο και τις αποδείξεις καταθέσεων! Μέχρι τότε θα έχεις μάθει που θα υπηρετήσεις ως αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 07:22:10 μμ »
Αν εισαι ΗΔΗ αναπληρωτής και σε παρουν στην ασπαιτε άλλης πόλης δικαιούσαι μετεγγραφή;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 07:25:29 μμ »
Δικαιούσαι μόνο αν σε πήραν αναπληρώτρια μετά την αίτησή σου στην ΑΣΠΑΙΤΕ.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 07:48:07 μμ »
Είναι σίγουρο αυτό; Κάποιοι δεν το ξέρουν και ετοιμάζονται για αίτηση μετεγγραφής.Δήλωσαν Ρόδο και Μυτιλήνη για να έχουν σίγουρη την θέση και θέλουν να έρθουν στις πόλεις που δουλεύουν.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 08:47:52 μμ »
Είναι σίγουρο αυτό; Κάποιοι δεν το ξέρουν και ετοιμάζονται για αίτηση μετεγγραφής.Δήλωσαν Ρόδο και Μυτιλήνη για να έχουν σίγουρη την θέση και θέλουν να έρθουν στις πόλεις που δουλεύουν.

Δεν σφάξανε πές τους!!!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος apaloha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 08:56:47 μμ »
Ευχαριστώ  ειλικρινα Lasid για την απάντηση.  Και συγχαρητηρια και για τα δικα σου διπλα ευχαριστα νεα που εχω διαβασει!
Την εκδοχη που λες οτι με παιρνει ημερολογιακα να μην ζητησω την μεταγραφη εαν δεν με βολεψει η τοποθετηση δεν την ειχα σκεφτει.
Το θέμα είναι ότι εαν δεν καταφέρω να τα συνδυασω φέτος τοτε του χρόνου θα πρέπει να δώσω 50 ευρω για το κάθε μάθημα εκ νέου από οτι λέει η προκύρηξη ότι εαν χρειαστει να παρακολουθησεις ξανα καποιο μαθημα. Απο ότι είχα δει στο προγραμμα της ασπαιτε ειναι 12 μαθηματα συν την πτυχιακη, αρα αλλα 600 ή 650 ευρω αν μετρανε και την πτυχιακη σαν μαθημα, που ειλικρινα καθοτι προσφατα εμεινα άνεργη από άλλη εργασία δεν μου περισσεύουν. Σωστο ειναι αυτο που λες, να παω να δω και να ζητησω μεταγραφη μετα απο την τοποθετηση εφοσον η προθεσμια με παιρνει.
Όμως σκέφτομαι παράλληλα και τα εξης και έχω αγχωθει πολυ:
Για τους λογους που προανεφερα (ότι έχουν παγώσει οι πίνακες) το σημαντικο για εμενα ειναι λογικα η παιδαγωγικη επαρκεια γιατι ειναι το απαραιτητο.
Συν της αλλης εαν γινει ασεπ οπως λενε τοτε θα πρεπει να εχω την παιδαγωγικη επαρκεια, οποτε εαν δεν εχω προλαβει να την κανω και γινει ασεπ το 2015 ή το 2016 θα έχω πιθανόν πρόβλημα.
Έχω πελαγώσει και τα σκέφτομαι όλα μπερδεμένα.
Φαντάζομαι κυρώσεις λόγω του ταυτόχρονου που συνεβει δεν θα έχω.
Θα δούμε, θα το σκεφτώ όλο το βράδυ και αύριο θα αποφασίσω.
Ευχαριστώ όπως και να έχει για την βοήθεια!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 08:59:26 μμ »
Είναι σίγουρο αυτό; Κάποιοι δεν το ξέρουν και ετοιμάζονται για αίτηση μετεγγραφής.Δήλωσαν Ρόδο και Μυτιλήνη για να έχουν σίγουρη την θέση και θέλουν να έρθουν στις πόλεις που δουλεύουν.
Ναι, είναι σίγουρο. Διάβασέ το και μόνη σου:

ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ ΑΥΣΤΗΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΕΡΙ-
ΠΤΩΣΗ ΜΟΝΙΜΟΥ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ή ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΥΠΗΡΕ-
ΣΙΑΣ ΩΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ
ΑΙΤΗΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
ΣΤΗΝ ΚΛΗΡΩΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΤΟΥ
ΕΠΠΑΙΚ – ΠΕΣΥΠ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΛΗΣΙΕΣΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΠΟΥ
ΥΠΗΡΕΤΕΙ Ο ΦΟΙΤΗΤΗΣ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 09:10:23 μμ »
Ευχαριστώ  ειλικρινα Lasid για την απάντηση.  Και συγχαρητηρια και για τα δικα σου διπλα ευχαριστα νεα που εχω διαβασει!
Ευχαριστώ πολύ. Συγχαρητήρια και σ' εσένα για την επιλογή σου στην ΑΣΠΑΙΤΕ και το ότι σε κάλεσαν αναπληρώτρια!

Όμως σκέφτομαι παράλληλα και τα εξης και έχω αγχωθει πολυ:
Για τους λογους που προανεφερα (ότι έχουν παγώσει οι πίνακες) το σημαντικο για εμενα ειναι λογικα η παιδαγωγικη επαρκεια γιατι ειναι το απαραιτητο.
Συν της αλλης εαν γινει ασεπ οπως λενε τοτε θα πρεπει να εχω την παιδαγωγικη επαρκεια, οποτε εαν δεν εχω προλαβει να την κανω και γινει ασεπ το 2015 ή το 2016 θα έχω πιθανόν πρόβλημα.
Έχω πελαγώσει και τα σκέφτομαι όλα μπερδεμένα.
Φαντάζομαι κυρώσεις λόγω του ταυτόχρονου που συνεβει δεν θα έχω.
Θα δούμε, θα το σκεφτώ όλο το βράδυ και αύριο θα αποφασίσω.
Ευχαριστώ όπως και να έχει για την βοήθεια!
Να θυμάσαι όμως ότι η φετινή προϋπηρεσία θα μετράει στους πίνακες αναπληρωτών αν δε γίνει ΑΣΕΠ!
Πιστεύω να το έμαθες ότι τους ξεπάγωσαν! Αλλά ακόμα κι αν γίνει ΑΣΕΠ πάλι θα μετράει η φετινή προϋπηρεσία!
Για να μην έχεις κυρώσεις πρέπει να βγάλουν εγκύκλιο. Αν και η ΑΣΠΑΙΤΕ δίνει δικαίωμα μετεγγραφής στο πλησιέστερο παράρτημα, δεν ισχύει για όσους ήταν αναπληρωτές ήδη όταν έκαναν την αίτησή τους! Άρα για αυτό τον λόγο και μόνο θεωρώ ότι ίσως βγάλουν εγκύκλιο για απαλλαγή από τις κυρώσεις!

Παρακαλώ. Μην αγχώνεσαι μόνο...τα πράγματα είναι απλά! Σου έτυχαν δύο καλά πράγματα μαζί και καλείσαι να τα συνδυάσεις. Μπορεί να κουραστείς, αλλά αξίζει τον κόπο. Κι εγώ φέτος θα έχω δουλειά και ΑΣΠΑΙΤΕ μαζί...δύσκολο πρόγραμμα, αλλά δεν είναι να αφήνεις τις ευκαιρίες να χάνονται. Άδραξε τη μέρα! ;)

Αποσυνδεδεμένος apaloha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - αναπληρωτής
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 18, 2014, 10:07:42 μμ »
Σε ευχαριστω και παλι Lasid! Αυτο με το ξεπαγωμα των πινακων το ειχα ακούσει, αλλα λεπτομέρειες για το ποιες χρονιες απο τις προηγούμενες θα μετρήσουν κτλ. δεν ξερω γιατι όπως καταλαβες είμαι "ψαράκι". Δεν με πειράζει το θέμα κούρασης καθόλου, πελαγώνω με τις διαδικασίες, τα θέματα των οικονομικών με τις μετακινησεις εκει εαν προσπαθησω να τα συνδυασω, το ποιο απο τα δύο έχει προτεραιότητα για μακροπρόθεσμη καλυτερη λύση, το να διπλοπληρωσω την ασπαιτε κτλ. Και φοβάμαι οτι καμια φορα προσπαθώντας να συνδυασει κάποιος τα πολλα χανει και τα λίγα. Συγνώμη για το πρήξιμο και που έγινα κουραστική, αλλα με την συζήτηση κάπως άρχισα να τα βάζω σε μια τάξη στο μυαλό μου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159771
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 471
Σύνολο: 483

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.