*

Αποστολέας Θέμα: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!  (Αναγνώστηκε 34471 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Moderator
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 01:21:59 μμ »
Από πότε τα θρησκευτικά βρε παιδιά έγιναν μάθημα προσηλιτισμού? Φυσικά και είναι αντισυνταγματικό κάτι τέτοιο και φυσικά να γίνει αναφορά σε συνάδελφο ο οποίος έχει κάνει το μάθημα των θρησκευτικών βατήρα για την πίεση των παιδιών να δεχθούν τα προσωπικά του πιστεύω...
...αλλά πραγματικά αναρωτιέμαι δεν υπάρχουν και άλλοι συνάδελφοι, άλλων ειδικοτήτων, που και καταπιέζουν τα παιδιά στον θρησκευτικό τομέα και τα απωθημένα τους βγάζουν? είτε αυτά είναι υπερ είτε κατά της χριστιανικής πίστης. Εγώ το πρώτο πράγμα που λέω στα παιδιά μου είναι ότι δεν θα τους πω τι να πιστεύουν, αλλά θα τους διδάξω κάποιες βασικές θεωρητικές - γνωσιολογικές αρχές και από εκεί και πέρα είναι ελεύθερα να αποφασίσουν τι θα πιστέψουν... Σας πληροφορώ πως όχι απλώς το σέβονται αλλά γίνονται και πιο ανοικτά στο να παρακολουθήσουν και να εκφράσουν την άποψη τους.

Έλεος με τον φόβο του προσηλιτισμού... οι μαθητές έχουν χαθεί στο internet, παρκάρονται στην τηλεόραση, ξεζουμίζονται στα φροντιστήρια από τις 2 το μεσημέρι μέχρι τις 11 το βράδυ και μας ενοχλεί αν μέσα σε μια τάξη τα παιδιά χαλαρώσουν και εκφράσουν κάποιες πνευματικές ανησυχίες...

Όσο για την απαλλαγή από τα θρησκευτικά εγώ πολύ χάρηκα που δόθηκε ως δικαίωμα, αλλά να εφαρμόζεται όπως λέει η διαταγή... όχι βαριέμαι να κάνω θρησκευτικά, παίρνω απαλλαγή, έχω κενό και ένα μάθημα λιγότερο για διάβασμα... ΑΛΛΑ έχω άλλες θρησκευτικές πεποιθήσεις και δεν θέλω να παρακολουθώ το μάθημα αυτό, οπότε την ώρα αυτή θα παρακολουθήσω αρχαία, μαθηματικά, φυσική κ.τ.λ.
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:07:07 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 01:33:25 μμ »
εγω θα επαιρνα απαλλαγη απο το μαθημα των αρχαιων ελληνικων ετσι οπως ΤΩΡΑ διδασκεται στη Α & Β Γυμνασιου. ειναι τραγικο!!!

πηγα Θεολογικη και συμφωνω με τους συναδελφους θεολογους πως εχει παρα πολλα και ενδιαφεροντα πραγματα να διδαχτει ο μαθητης στο γυμνασιο και στο λυκειο, αρκει να εχει την ορεξη ο καθηγητης να το κανει.

Ξερω, οσοι δεν περασαν απο τη Θεολογικη νομιζουν πως αυτα ειναι "μούφες".Πιστεψτε με εχει πολυ ενδιαφερον η "επιστημη" αυτη.
και ειμαι σιγουρος πως αν ο καθηγητης εχειμερακι τοτε κανενας μαθητης δεν θα ζητησει απαλλαγη, αλλά με ευχαριστηση θα θελει να παρακολουθει το μαθημα των Θρησκευτικων.

Αυτο τακτοποιειται ευκολα, καλος προπονητης για τον Παναθηναικο δεν ξερω αν υπαρχει....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 01:53:02 μμ »
εμενα πολυ μου αρεσουν τα Θρησκευτικα ετσι οπως γινονται! Ολα τα εχουν. Ποια Θρησκειολογια και φουμαρα.....Ναι, να διδασκονται, αλλα η εμφαση να ειναι στη δικη μας θρησκεια. Με αυτη μεγαλωσαμε και ειναι μερος  της παραδοσης μας.

Μοντερνοι μου καθηγηταραδες.
Εγω θελω να αρχιζουν "απο κτισεως κοσμου" οπως εκαναν οι "χρονογραφοι". "Στην αρχη ηταν το σκοταδι (ερεβος για τους πιο προχωρημενους μαθητες).Ο Θεος σε 6 μερες δημιουργησε το συμπαν με την εξης σειρα....1ον....2ον... στο τελος εκανε και τη γυναικα ( μαυρη η ωρα. γιατι δεν ειναι μονο οτι εφυγαν κακην κακως απ τον παραδεισο, αλλα  τη φορτωθηκαμε για μια ζωη)....θελω να ξερω ολες τις παραβολες του Κυριου και ολα τα θαυματα Του.
θελω να μαθω τη Χριστιανικη Ηθικη.....

Τί ; Βραχμανισμος, Κομφουκισμος, Βουδισμος ....;;; Μηπως να κανουμε και ....γιόγκα?
Δεν συμφωνώ αλλά τα λες  τόσο ωραία που ακόμα γελάω ;D

Οταν πήγαινα εγω σχολείο τα θρησκευτικά ήταν ορθοδοξη χριστιανική ηθική (και ήταν μια κατήχηση σχετικά με τους γάμους, τις σχέσεις κτλ) με εξαίρεση μια χρονιά στο Λύκειο (όπως αναφέρουν και παραπάνω) που ήταν πολύ καλό το βιβλίο και το μάθημα ήταν καθαρά "θρησκειολογία". Αν δεν κάνω λάθος και σήμερα δεν έχει αλλάξει τίποτα. Να μαθαίνουν τα παιδιά περισσότερα πράγματα για το χριστιανισμό κανείς δεν διαφωνεί αλλά να υπάρχει και ένα μέτρο, γιατί με τα δεδομένα που έχω εγω στο κεφάλι μου θα ζητούσα απαλλαγή αν 'ημουν μαθητρια.....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2010, 01:54:37 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 04:44:37 μμ »
Από πότε τα θρησκευτικά βρε παιδιά έγιναν μάθημα προσηλιτισμού? Φυσικά και είναι αντισυνταγματικό κάτι τέτοιο και φυσικά να γίνει αναφορά σε συνάδελφο ο οποίος έχει κάνει το μάθημα των θρησκευτικών βατήρα για την πίεση των παιδιών να δεχθούν τα προσωπικά του πιστεύω...
...αλλά πραγματικά αναρωτιέμαι δεν υπάρχουν και άλλοι συνάδελφοι, άλλων ειδικοτήτων, που και καταπιέζουν τα παιδιά στον θρησκευτικό τομέα και τα απωθημένα τους βγάζουν? είτε αυτά είναι υπερ είτε κατά της χριστιανικής πίστης. Εγώ το πρώτο πράγμα που λέω στα παιδιά μου είναι ότι δεν θα τους πω τι να πιστεύουν, αλλά θα τους διδάξω κάποιες βασικές θεωρητικές - γνωσιολογικές αρχές και από εκεί και πέρα είναι ελεύθερα να αποφασίσουν τι θα πιστέψουν... Σας πληροφορώ πως όχι απλώς το σέβονται αλλά γίνονται και πιο ανοικτά στο να παρακολουθήσουν και να εκφράσουν την άποψη τους.
Έλεος με τον φόβο του προσηλιτισμού... οι μαθητές έχουν χαθεί στο internet, παρκάρονται στην τηλεόραση, ξεζουμίζονται στα φροντιστήρια από τις 2 το μεσημέρι μέχρι τις 11 το βράδυ και μας ενοχλεί αν μέσα σε μια τάξη τα παιδιά χαλαρώσουν και εκφράσουν κάποιες πνευματικές ανησυχίες...
Όσο για την απαλλαγή από τα θρησκευτικά εγώ πολύ χάρηκα που δόθηκε ως δικαίωμα, αλλά να εφαρμόζεται όπως λέει η διαταγή... όχι βαριέμαι να κάνω θρησκευτικά, παίρνω απαλλαγή, έχω κενό και ένα μάθημα λιγότερο για διάβασμα... ΑΛΛΑ έχω άλλες θρησκευτικές πεποιθήσεις και δεν θέλω να παρακολουθώ το μάθημα αυτό, οπότε την ώρα αυτή θα παρακολουθήσω αρχαία, μαθηματικά, φυσική κ.τ.λ.
Το αντίθετο ακριβώς εννοούσα :)
Κανένας δεν πρόκειται να προσυλητιστεί επειδή παρακολουθεί το μάθημα των Θρησκευτικών στο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:07:07 »

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 01:40:44 πμ »

Συγνώμη για να καταλάβω!υπάρχει κάποιος που ντρέπεται που είναι χριστιανός έτσι ώστε να το κρατήσει για το σπίτι του?

Επιλεκτικό είναι πρώτα πρώτα να ερμηνεύεις όπως εσύ θέλεις τις απόψεις των άλλων. Το να κρατήσεις ό,τι πιστεύεις για τον ευατό σου και σπίτι σου μπορεί να είναι και θέμα σεβασμού - και όχι ντροπής, αν δεν το έχεις σκεφτεί ποτέ.

αυτή η επιλεκτική αθεία έχει γίνει εκνευριστική.Όταν είναι να γιορτάσουμε τα Χριστούγεννα ή το Πάσχα είμαστε όλοι μέσα και ανταλλασουμε και ευχές χωρίς νόημα (δηλ. "'οπου γάμος και χαρά η βασίλω πρώτη",κατά τηνπαροιμία.


Μάλλον στον εαυτό σου θα έπρεπε να αναφέρεσαι, και πάλι. Μάλλον η δήλωσή σου θα έπρεπε να είναι ερώτηση, και αν ήταν, προσωπικά τουλάχιστον θα σου απαντούσα ότι δεν εύχομαι και δεν προφέρω καν ευχές που δεν πιστεύω.
Σε ό,τι αφορά πολλούς άλλους, θα σου έλεγα ότι ναι, ισχύει απόλυτα το όπου γάμος και χαρά η Βασίλω πρώτη, και αυτό φαίνεται κυρίως από τη συμπεριφορά τους και όχι τα λόγια τους. Και από αυτούς δεν εξαιρούνται και πολλοί που κόπτονται για τη θρησκεία.

Όταν όμως μας καλούν να μάθουμε τα στοιχειώδη για την πίστη μας ξαφνικά γίνεται  προσωπική υπόθεση!


Τα στοιχειώδη για τη θρησκεία τα μαθαίνουμε επειδή το θέλουμε, όχι επειδή μας το επιβάλλουν.

πολύ λογική άποψη ενήλικων ανθρώπων και δη εκπαιδευτικών, δεν το συζητώ!


Ναι, ευχαριστώ, κι εγώ θεωρώ πολύ λογική τη σκέψη μου. Και χαίρομαι πολύ όσο βλέπω περισσότερους εκπαιδευτικούς να σκεφτονται ανάλογα.
Από την άλλη θα σου 'λεγα να επανεξετάσεις τον τρόπο με τον οποίο απευθύνεσαι σε συνάδερφο εκπαιδευτικό, και τα ξαναλέμε

Αποσυνδεδεμένος xrysadim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 12:11:59 μμ »

Συγνώμη για να καταλάβω!υπάρχει κάποιος που ντρέπεται που είναι χριστιανός έτσι ώστε να το κρατήσει για το σπίτι του?

Επιλεκτικό είναι πρώτα πρώτα να ερμηνεύεις όπως εσύ θέλεις τις απόψεις των άλλων. Το να κρατήσεις ό,τι πιστεύεις για τον ευατό σου και σπίτι σου μπορεί να είναι και θέμα σεβασμού - και όχι ντροπής, αν δεν το έχεις σκεφτεί ποτέ.

αυτή η επιλεκτική αθεία έχει γίνει εκνευριστική.Όταν είναι να γιορτάσουμε τα Χριστούγεννα ή το Πάσχα είμαστε όλοι μέσα και ανταλλασουμε και ευχές χωρίς νόημα (δηλ. "'οπου γάμος και χαρά η βασίλω πρώτη",κατά τηνπαροιμία.


Μάλλον στον εαυτό σου θα έπρεπε να αναφέρεσαι, και πάλι. Μάλλον η δήλωσή σου θα έπρεπε να είναι ερώτηση, και αν ήταν, προσωπικά τουλάχιστον θα σου απαντούσα ότι δεν εύχομαι και δεν προφέρω καν ευχές που δεν πιστεύω.
Σε ό,τι αφορά πολλούς άλλους, θα σου έλεγα ότι ναι, ισχύει απόλυτα το όπου γάμος και χαρά η Βασίλω πρώτη, και αυτό φαίνεται κυρίως από τη συμπεριφορά τους και όχι τα λόγια τους. Και από αυτούς δεν εξαιρούνται και πολλοί που κόπτονται για τη θρησκεία.

Όταν όμως μας καλούν να μάθουμε τα στοιχειώδη για την πίστη μας ξαφνικά γίνεται  προσωπική υπόθεση!


Τα στοιχειώδη για τη θρησκεία τα μαθαίνουμε επειδή το θέλουμε, όχι επειδή μας το επιβάλλουν.

πολύ λογική άποψη ενήλικων ανθρώπων και δη εκπαιδευτικών, δεν το συζητώ!


Ναι, ευχαριστώ, κι εγώ θεωρώ πολύ λογική τη σκέψη μου. Και χαίρομαι πολύ όσο βλέπω περισσότερους εκπαιδευτικούς να σκεφτονται ανάλογα.
Από την άλλη θα σου 'λεγα να επανεξετάσεις τον τρόπο με τον οποίο απευθύνεσαι σε συνάδερφο εκπαιδευτικό, και τα ξαναλέμε
Αυτά που έγραψα αγαπητέ συνάδελφε δεν προέρχονται μόνο κατόπιν σκέψεως αλλά κυρίως μετά από 3 χρόνια ωρομισθίας που έχω δει παιδιά να μην ξέρουν τα πιο απλά π.χ. τι γιορτάζουμε τα Θεοφάνεια ή τον Ευαγγελισμο!Θεωρείς οτί αυτή η θλιβερή εικόνα πρέπει να υφίσταται τη στιγμή που θέλουμε να περάσουμε μια άρτια εκπαίδευση?Κανένας δεν επιβάλλει σε κανέναν τίποτα.Τα παιδιά διδάσκονται κάποιες αλήθειες και μετά είναι καθάρα στηνκρίση τους αν θα τις υιοθετήσουν ή όχι. Το ίδιο συμβαίνει και με τα ιστορικά γεγονότα.Από το πραγματικό νόημα της θρησκείας μας, όπως αυτή μεταφράζεται μέσα στηνΚαινή Διαθήκη, δεν κινδυνεύει κανείς.Αντίθετα θεωρώ οτί πλάθει ηθικούς ανθρώπους με την έννοια της ηθικής ως τρόπο ζωής.Και κάτι ακόμα!Στην δύσκολη αυτή χρονιά που περναμε νομίζω πως η προσωπική επίθεση δεν βγάζει πουθενά. Όπως όλοι υποστηρίξαμε το μάθημα της ιστορίας για πολλούς λόγους, έτσι και τα Θρησκευτικά πρέπει να πάρουν την θέση που τους πρέπει μέσα στα σχολεία. Άλλωστε η παράδοση μας είναι η πολύτιμη κληρονομιά μας.Δεν υπάρχει λόγος να την αρνούμαστε!

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 02:20:50 μμ »
Συνάδερφε, γαι να διαπιστώσεις ποιος επιτέθηκε προσωπικά διάβασε το προηγούμενο προς εμένα μηνυμά σου, και αυτό στο οποίο απάντησες την πρώτη φορά.
Δεν ξέρω τι να απαντήσω σε κάποιον που θεωρεί τις αλήθειες της θρησκείας με τις αλήθειες της ιστορίας ισάξιες, και υποθέτω πως το ίδιο σκέφτεσαι κι εσύ.
Και από τη στιγμή που ξεκινάμε απο αντιδιαμετρικά αντίθετες κατευθύνσεις, και ζητούμενο δε θα έπρεπε να πείσει ο ένας τον άλλο, αλλά να σεβαστει ο ένας τον άλλον, σε χαιρετώ. Αν μπορέσεις να πεις το ίδιο ευχαρίστως να τα ξαναπούμε.
Και σε παραπέμπω και πάλι στο πρώτο δικό μου και δικό σου μήνυμα.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 09:46:51 μμ »
Όταν λέτε για όλους,εννοείτε κι εμάς? :o
Θα μας βάλουν να κάνουμε θρησκευτικά? :o

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 10:28:11 μμ »
Όταν λέτε για όλους,εννοείτε κι εμάς? :o
Θα μας βάλουν να κάνουμε θρησκευτικά? :o

Στο άρθρο γίνεται λόγος για ένα θρησκευτικό μάθημα με γνωσιολογικό (όχι ομολογιακό - κατηχητικό) χαρακτήρα και επισημαίνεται ότι "...το περιεχόμενο του μαθήματος πρέπει να είναι διαμορφωμένο έτσι ώστε να εξυπηρετεί όλα τα παραπάνω στοιχεία και να αποτελεί αντικείμενο διδασκαλίας με τέτοιο τρόπο που να «κρατάει» στη τάξη όλους τους μαθητές, ανεξαρτήτως θρησκεύματος. Οπως μένουν στο μάθημα της Ιστορία όλοι οι μαθητές ανεξαρτήτως εθνικής καταγωγής, έτσι να μένουν και στα Θρησκευτικά..."

Αν  κάνετε τον κόπο να το διαβάσετε (http://religiousnet.blogspot.com/2010/10/blog-post_1440.html) θα λύσετε και τις λοιπές σας απορίες.

(Καλή ανάγνωση!)

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 10:34:01 μμ »
αααα......προς στιγμήν αγχώθηκα,γιατί φοβήθηκα ότι θα με ξαναέβαζαν να διαβάσω θρησκευτικά,πράγμα που απεχθάνομαι.

Αποσυνδεδεμένος so good

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Ακούω+ξεχνώ,βλέπω+θυμάμαι, Κάνω+καταλαβαίνω...
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 10:47:11 μμ »
Εχουμε τοσες αργιες (Χριστουγεννα, Πασχα, Θεοφανεια, Τριων Ιεραρχων, Αγιου Πνευματος , Ευαγγελισμος της Θεοτοκου, 15 Αυγουστου, γιορτες πολιουχων κάθε περιοχης....) στη χωρα μας που αφορουν θρησκευτικες γιορτες, γιατι να μη διδασκονται ολοι οι μαθητες θρησκευτικα ωστε να γνωριζουν τι γιορταζουμε σε καθε αργια, που ειναι θρησκευτικη γιορτη?? Η θρησκεια μας παιζει πολυ μεγαλο ρολο στη καθημερινη ζωη των Ελληνων, ειτε καποιοι το αποδεχονται ειτε οχι...
Yesterday is history, Tomorrow is a mystery, Today is a gift, that' s why it is called present!!!

Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί
Γυναίκα...

Αποσυνδεδεμένος xrysadim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 10:50:02 μμ »
Συνάδερφε, γαι να διαπιστώσεις ποιος επιτέθηκε προσωπικά διάβασε το προηγούμενο προς εμένα μηνυμά σου, και αυτό στο οποίο απάντησες την πρώτη φορά.
Δεν ξέρω τι να απαντήσω σε κάποιον που θεωρεί τις αλήθειες της θρησκείας με τις αλήθειες της ιστορίας ισάξιες, και υποθέτω πως το ίδιο σκέφτεσαι κι εσύ.
Και από τη στιγμή που ξεκινάμε απο αντιδιαμετρικά αντίθετες κατευθύνσεις, και ζητούμενο δε θα έπρεπε να πείσει ο ένας τον άλλο, αλλά να σεβαστει ο ένας τον άλλον, σε χαιρετώ. Αν μπορέσεις να πεις το ίδιο ευχαρίστως να τα ξαναπούμε.
Και σε παραπέμπω και πάλι στο πρώτο δικό μου και δικό σου μήνυμα.
Από σεβασμό κάνουμε διάλογο!Όπως τον ίδιο σεβασμό πρέπει ναέχουμε σε όλα τα μαθήματα και να μην τους βάζουμε ετικέτες ούτε να υποτιμάμε κανένα απ'αυτά για προσωπικούς λόγους. Καλή σχολική χρονιά να έχεις ή αν περιμένεις να σε καλέσουν όπως εγώ, καλά αποτελέσματα!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 10:57:10 μμ »
Εχουμε τοσες αργιες (Χριστουγεννα, Πασχα, Θεοφανεια, Τριων Ιεραρχων, Αγιου Πνευματος , Ευαγγελισμος της Θεοτοκου, 15 Αυγουστου, γιορτες πολιουχων κάθε περιοχης....) στη χωρα μας που αφορουν θρησκευτικες γιορτες, γιατι να μη διδασκονται ολοι οι μαθητες θρησκευτικα ωστε να γνωριζουν τι γιορταζουμε σε καθε αργια, που ειναι θρησκευτικη γιορτη?? Η θρησκεια μας παιζει πολυ μεγαλο ρολο στη καθημερινη ζωη των Ελληνων, ειτε καποιοι το αρνουνται ειτε οχι...

Μπορώ να σου βρω πολλούς άλλους λόγους για τους οποίους θα έπρεπε να διδάσκεται μάθημα θρησκειολογίας, αλλά αυτά που αναφέρεις δεν χρειάζεσαι μάθημα για να τα μάθεις.. πας στο sansimera.gr και τα διαβάζεις στο κάτω κάτω :P
Και καλό θα ήταν να ξέρουμε και τι είναι π.χ. το ραμαζάνι και γιατί νηστεύουν κλπ.. ένας μη αμελητέος αριθμός συμπολιτών μας, άλλωστε, είναι μουσουλμάνοι.
Είχα πάει φέτος σε μουσουλμανική χώρα και συνέπεσε με την περίοδο του ραμαζανιού. Ο ξεναγός ήταν ντόπιος, αλλά ελληνόφωνος, οπότε μας εξήγησε με απλά λόγια το νόημα της γιορτής κλπ. Έμαθα πράγματα ενδιαφέροντα που πρώτη φορά άκουγα. Παρεμπιπτόντως, κάποτε μου είχε πει ένας φίλος που ήταν εποχή χριστουγέννων σε μια άλλη μουσουλμανική χώρα.. και οι ντόπιοι του έλεγαν χρόνια πολλά για την χριστιανική γιορτή του! Θα ήθελα να ήξερα πόσοι δικοί μας υπερ-χριστιανοί θα εύχονταν κάτι ανάλογο σε μουσουλμάνο στο ραμαζάνι (εδώ έχουμε υποψήφιο που στηρίζει την καμπάνια του στη ΜΗ ανέγερση τζαμιού..).
Καταλήγοντας, θέλω να πω ότι εν μέρει ένα τέτοιο μάθημα θα εξυπηρετούσε τον σκοπό της ενημέρωσης για τις μεγάλες θρησκείες κλπ (σίγουρα για την χριστιανική, ως κυρίαρχη στη χώρα μας, αλλά δεν θα πρέπει να είναι μονόπλευρο το μάθημα).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 28, 2010, 10:58:47 μμ »
Στη Θράκη μια χαρά τους ευχόμαστε και μια χαρά μας εύχονται.
Άνθρωποι σαν κι εμάς είναι,μη σου πω και καλύτεροι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159613
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 444
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 433
Σύνολο: 446

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.