*

Αποστολέας Θέμα: Φυσικες επιστημες στα ΣΔΕ?  (Αναγνώστηκε 6127 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xhmikos23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Φυσικες επιστημες στα ΣΔΕ?
« στις: Οκτώβριος 05, 2008, 12:02:05 μμ »
Μηπως μπορει καποιος συναδελφος που εχει συμμετασχει στο θεσμο των ΣΔΕ να μας δωσει μερικες παραπανω πληροφοριες για τις Φυσικες επιστημες? Τι περιλαμβανει το μαθημα, πως γινεται, εργαστηρια κλπ..καθε πληροφορια καλοδεχουμενη!
Ευχαριστω πολυ!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φυσικες επιστημες στα ΣΔΕ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:14:48 »

Αποσυνδεδεμένος xhmikos23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Φυσικες επιστημες στα ΣΔΕ?
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 25, 2008, 07:36:12 μμ »
Παρακαλω οποιο συναδελφο διδασκει στα σχολεια δευτερης ευκαιριας το συγκεκριμενο μαθημα να μου προτεινει ενοτητες που πιθανον να εχει διδαξει, σχεδια μαθηματος κλπ, αφου θα εχει την εμπειρια του τι μπορει να φανει ενδιαφερον στους εκπαιδευομενους.
Θα ηθελα ομως και προτασεις απο αλλους συναδελφους π.χ απο που μπορω να βρω διδακτικο υλικο για τις φυσικες επιστημες γενικα, καποιο software με εφαρμογες ή οτιδηποτε αλλο μπορει να μου φανει χρησιμο!
Ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Φυσικες επιστημες στα ΣΔΕ?
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 09, 2010, 11:18:12 πμ »
Επαναφέρω το θέμα... με την ίδια απορία! ???
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος smaranda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Φυσικες επιστημες στα ΣΔΕ?
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 09:32:36 πμ »
Επαναφέρω το θέμα... με την ίδια απορία! ???

και μια τρίτη προσπάθεια με την ίδια  ερώτηση  :-\

Μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάπου στο νετ  ανάρτηση κειμένων  απο κάποιο σεμινάριο σχετικό  ???
ΠΕ.Ο4.02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φυσικες επιστημες στα ΣΔΕ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:14:48 »

Αποσυνδεδεμένος leontokardos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
    • Προφίλ
Απ: Φυσικες επιστημες στα ΣΔΕ?
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 10:30:57 πμ »
Υπάρχουν και εργαστήρια αλλά και θεωρητικό μάθημα που ονομάζεται "Επιστημονικός Γραμματισμός¨. Το ωρολόγιο πρόγραμμα κάθε τάξης είναι λίγο-πολύ γνωστό αλλά αυτό που δεν είναι γνωστό και το σημαντικότερο είναι τα κενά που υπάρχουν σε κάθε σχολείο και σε κάθα τάξη. Αυτό εξαρτάται απο τις ειδικότητες των μονίμων εκπαιδευτικών και απο τον αριθμό των τμημάτων που έχουν δημιουργηθεί. Ενδεικτικά να αναφέρω ότι στο ΣΔΕ Νεάπολης Θεσσαλονίκης, αυτή τη στιγμή οι ανάγκες όλες και όλες είναι 3 ώρες την εβδομάδα. Ποιος παππάς και ποιος κουμπάρος δηλαδή...

Αποσυνδεδεμένος smaranda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Φυσικες επιστημες στα ΣΔΕ?
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 11:08:25 πμ »
Σ ευχαριστώ Λεοντόκαρδε για την απάντηση . :)

Πολύ θα ήθελα να απαντήσει και κάποιος που έχει κάνει ανάλογο μάθημα στα ΣΔΕ , να μας δώσει περισσότερες λεπτομέρειες , αλλά απ όσο φαίνεται δύσκολη ερώτηση έβαλε ο χημικός ….
ΠΕ.Ο4.02

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Φυσικες επιστημες στα ΣΔΕ?
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 12:45:19 μμ »
Τα σδε δεν έχουν ύλη,γιατί κάθε σδε έχει τις ιδιομορφίες του. Το παρακολουθούν άνθρωποι διαφόρων ηλικιών,θα δεις κοπέλες 19 ετών,θα δεις και άντρες 55 ετών να είναι στο ίδιο τμήμα.
Δεν είναι όπως στο γυμνάσιο,όπου στη β που ξεκινάει η φυσική,όλα τα παιδιά θα έχουν λίγο πολύ τις ίδιες γνώσεις στα μαθηματικά. Στον επιστημονικό γραμματισμό θα διδάξεις φυσικές επιστήμες κατά βούληση. Ανάλογα με το επίπεδο που έχεις και με τα ενδιαφέροντά τους. Στο 1ο μάθημα τους μίλησα για μονάδες μέτρησης που χρησιμοποιούμε στην καθημερινότητά μας (θερμοκρασία,μάζα,όγκο,μήκος,χρόνο) Όταν έγινε η έκρηξη ενός ηφαιστείου με ρώτησαν για αυτό και στο επόμενο μάθημα τους έδωσα εικόνες από την τομή της Γης. Ένα άλλο βράδυ τους έβγαλα έξω και τους έδειξα αστερισμούς λέγοντας 5 πράγματα για τα αστέρια. Σε ένα τμήμα που είχα μόνο γυναίκες κάποια στιγμή τους μίλησα για την εμμηνόπαυση. Εγώ βέβαια στο σδε που πήγα είχα κάποιους μαθητές που μέχρι το τέλος δε μου μίλησαν καν στα ελληνικά! Πάρε πολύμετρα,καλώδια και λαμπάκια και χώρισέ τους σε ομάδες να κάνουν κυκλώματα. Να ξέρεις ότι στο σδε αξιολογούμε τους μαθητές,αλλά δεν τους εξετάζουμε. Τους φακέλους με το υλικό που τους δίναμε δεν τους έπαιρναν καν στο σπίτι. Αν δεις ότι τα βρίσκετε ίσως μπορέσεις να τους δώσεις καμιά άσκηση. Αν δεις και πάνε καλά μπορείς να βαδίσεις πάνω στα σχολικά του γυμνασίου.

Αποσυνδεδεμένος smaranda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Φυσικες επιστημες στα ΣΔΕ?
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 02:41:10 μμ »
Τα σδε δεν έχουν ύλη,γιατί κάθε σδε έχει τις ιδιομορφίες του. Το παρακολουθούν άνθρωποι διαφόρων ηλικιών,θα δεις κοπέλες 19 ετών,θα δεις και άντρες 55 ετών να είναι στο ίδιο τμήμα.
Δεν είναι όπως στο γυμνάσιο,όπου στη β που ξεκινάει η φυσική,όλα τα παιδιά θα έχουν λίγο πολύ τις ίδιες γνώσεις στα μαθηματικά. Στον επιστημονικό γραμματισμό θα διδάξεις φυσικές επιστήμες κατά βούληση. Ανάλογα με το επίπεδο που έχεις και με τα ενδιαφέροντά τους. Στο 1ο μάθημα τους μίλησα για μονάδες μέτρησης που χρησιμοποιούμε στην καθημερινότητά μας (θερμοκρασία,μάζα,όγκο,μήκος,χρόνο) Όταν έγινε η έκρηξη ενός ηφαιστείου με ρώτησαν για αυτό και στο επόμενο μάθημα τους έδωσα εικόνες από την τομή της Γης. Ένα άλλο βράδυ τους έβγαλα έξω και τους έδειξα αστερισμούς λέγοντας 5 πράγματα για τα αστέρια. Σε ένα τμήμα που είχα μόνο γυναίκες κάποια στιγμή τους μίλησα για την εμμηνόπαυση. Εγώ βέβαια στο σδε που πήγα είχα κάποιους μαθητές που μέχρι το τέλος δε μου μίλησαν καν στα ελληνικά! Πάρε πολύμετρα,καλώδια και λαμπάκια και χώρισέ τους σε ομάδες να κάνουν κυκλώματα. Να ξέρεις ότι στο σδε αξιολογούμε τους μαθητές,αλλά δεν τους εξετάζουμε. Τους φακέλους με το υλικό που τους δίναμε δεν τους έπαιρναν καν στο σπίτι. Αν δεις ότι τα βρίσκετε ίσως μπορέσεις να τους δώσεις καμιά άσκηση. Αν δεις και πάνε καλά μπορείς να βαδίσεις πάνω στα σχολικά του γυμνασίου.




Σε χίλια ευχαριστώ !

Να σαι καλά !
ΠΕ.Ο4.02

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Φυσικες επιστημες στα ΣΔΕ?
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 03:16:27 μμ »
Καλό ξεκίνημα λοιπόν! Και αν χρειαστείς και κάτι άλλο εδώ είμαστε!

Αποσυνδεδεμένος smaranda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Φυσικες επιστημες στα ΣΔΕ?
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 03:42:08 μμ »
Καλό ξεκίνημα λοιπόν! Και αν χρειαστείς και κάτι άλλο εδώ είμαστε!

Σ ευχαριστώ και πάλι !

Μου έδωσες μερικές ιδέες και εγώ πήρα φόρα  χαχα .
Έχω κάνει ήδη ένα πρόχειρο σχέδιο και ανάλογα με το επίπεδο και τα ενδιαφέροντα τους θα το εφαρμόσω.
Μπήκα λίγο στο κλίμα διαβάζοντας και κάποια κείμενα για την εκπαίδευση ενηλίκων.  Αν γνωρίζεις που θα μπορούσα να βρω και άλλα θα σου ήμουν ευγνώμων.  :)
ΠΕ.Ο4.02

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Φυσικες επιστημες στα ΣΔΕ?
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 05:13:05 μμ »
Δεν έχω ιδέα. :(

Αποσυνδεδεμένος smaranda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Φυσικες επιστημες στα ΣΔΕ?
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 05:39:06 μμ »
Δεν έχω ιδέα. :(

Δεν πειράζει  :). Βρήκα βιβλιογραφία στην σελίδα της ΙΔΕΚΕ.
ΠΕ.Ο4.02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.