*

Αποστολέας Θέμα: Νέος απόφοιτος Κοινωνιολογίας σε απόγνωση !!! 1001 ερωτήσεις που ζητούν απάντηση  (Αναγνώστηκε 19918 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sociologist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Καλησπέρα συνάδελφοι.

Στις 25 Νοεμβρίου 2010 ορκίζομαι και παίρνω με άριστα το πτυχίο Κοινωνιολογίας από τη Σχολή Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Κρήτης. (Έχω ήδη τελειώσει από φαντάρος πριν τις σπουδές).

Προσπαθώ να βρω κάποιους τομείς στους οποίους μπορώ να απασχοληθώ.

Γενικά ορίζω τον εαυτό μου ως κοινωνικό ερευνητή μιας και έχω συμμετάσχει σε πληθώρα κοινωνικών ερευνών, μία εκ των οποίων ήταν εγκεκριμένη από το Π.Ι. Έγκριση που επετεύχθη έπειτα από μεγάλη προσπάθεια της ερευνητικής ομάδας στην οποία συμμετείχα.

Βέβαια, για να διεκδικήσω μια σοβαρή θέση ως ερευνητής θα πρέπει να έχω περισσότερα πτυχία και δεν δεν έχω τον χρόνο και την όρεξη να τα αποκτήσω.

Η κατεύθυνση στην εκπαίδευση είναι κάτι που με ενδιαφέρει γιατί προσφέρει μια εργασιακή και οικονομική (εν μέρει) ασφάλεια.

Γενικά εσείς ποιες επιλογές βλέπετε ότι υπάρχουν για έναν νέο Κοινωνιολόγο και ποιες κινήσεις θα διευκόλυναν την επαγγελματική μου πορεία (εκτός του "μέσου")


Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχαρητήρια για το forum

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Κατ'αρχάς συγχαρητήρια! Είναι δύσκολο να απαντήσει κάποιος στις ερωτήσεις σου χωρίς να σε αποθαρρύνει...ο κλάδος της κοινωνιολογίας είναι τουλάχιστον δύσκολος για επαγγελματική αποκατάσταση.

Σχετικά με το ερευνητικό κομμάτι στο οποίο αναφέρεσαι θα σε συμβούλευα να κάνεις ένα μεταπτυχιακό, και να συνεχίσεις να ασχολείσαι έτσι με την έρευνα μέσω μιας ακαδημαικής κοινότητας. Ωστόσο, αν δεν έχεις χρόνο και όρεξη για διάβασμα, δεν νομίζω οτι η έρευνα σου ταιριάζει, ούτε η ακαδημία.

Από την άλλη, αν θέλεις να ασχοληθείς με την εκπαίδευση, πάλι πρέπει να διαβάσεις, είτε για να δώσεις Ασεπ, είτε για να σπουδάσεις στην Ασπαίτε, που είναι απαραίτητη για διορισμό. Κάνε αίτηση στην Ασπαίτε, γίνονται συνήθως Μάιο-Ιούνιο, προετοιμάσου για τον επόμενο διαγωνισμό Ασεπ και παράλληλα βρες μια οποιαδήποτε δουλειά για τα προς το ζην. 

Ένα τρίτο σενάριο αφορά τα μεταπτυχιακά στις επιστήμες της Αγωγής τα οποία καλύπτουν και την παιδαγωγική επάρκεια που σου δίνει το μονοετές πρόγραμμα της Ασπαίτε, οπότε ίσως μία άλλη λύση θα ήταν να κάνεις ένα τέτοιο μεταπτυχιακό, όπου με την ολοκλήρωσή του θα έχεις και μόρια μεταπτυχιακού και παιδαγωγική κατάρτιση. Για ό,τι άλλο εδώ είμαστε..

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Στην περίπτωσή σου ένα μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής είναι απαραίτητο, γιατί σου δίνει και την παιδαγωγική επάρκεια, την οποία μάλλον δεν έχεις, έτσι; Εξ άλλου, για να μπεις στο ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ χρειάζεσαι μόρια που ένα μεταπτυχιακό θα σου δώσει. Όσο για τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ:  οι θέσεις είναι ελάχιστες για εσάς, αλλά εκτός αυτού, όσοι έχουν τελειώσει την ΑΣΠΑΙΤΕ προηγούνται από όλους τους άλλους.  Κατά τα άλλα, αν θες να συνεχίσεις να ασχολείσαι με την επιστήμη που σπούδασες, το εξωτερικό θα ήταν η καλύτερη λύση.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Μεταπτυχιακά στο εξωτερικό και μην τυχόν και ξαναγυρίσεις στην Ελλάδα. Δεν αξίζει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Nαι, να φύγουν οι κοινωνικοί επιστήμονες από τη χώρα και έτσι θα πάτε μπροστά χωρίς εμάς ΤΕΜ, τί ωραίο και αισιόδοξο μήνυμα για τη νέα γενιά. Οι κοινωνικές επιστήμες ενισχύουν την κριτική σκέψη, για αυτό θέλει να τους αποβάλει το σύστημα. Εγώ είμαι της άποψης να μείνεις εδώ και να το παλέψεις νέε sociologist, να γίνουμε περισσότεροι! ;)

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Ας κάτσει εδώ  να είναι άνεργος και να πληρώνει φόρους. Σάμπως η δικιά μου μάνα θα τον ταίζει?

Αποσυνδεδεμένος gen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Όπως και να'χει, απολυτότητες δεν χωρούν όταν απευθύνεσαι συμβουλευτικά στα νέα παιδιά, τύπου μείνε-φύγε. Ο σκοπός είναι να τους παρουσιάσεις τα δεδομένα, τις επιλογές που έχουν και εκείνα να διαλέξουν το δρόμο τους. Σε μια χώρα με έλλειψη επαγγελματικού προσανατολισμού και καθοδήγησης από το σχολείο, έχεις ευθύνη ατομική, ως εν δυνάμει ή ήδη εκπαιδευτικός, να καθοδηγείς τους νέους και οχι να τους αποτρέπεις. Η Ελλάδα είναι έτσι κι αλλιώς η ταχύτερα γηράσκουσα χώρα της Ευρώπης, προτρέποντας συνεπώς τους νέους να φύγουν, που αποτελούν το νέο εργατικό δυναμικό,που σημαίνει εισφορές στα ασφαλιστικά ταμεία και συνεπώς τη μακροχρόνια λύση του συνταξιοδοτικού,  φαντάζομαι τελικά οτι επηρεάζεσαι κι εσύ.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Ωραία αυτά που λες,αλλά για τους ρομαντικούς κι εγώ δεν ανήκω σε αυτούς.

Αποσυνδεδεμένος ngdek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Κατά τη γνώμη μου, εφόσον είσαι και πολύ νέος, καλό είναι να κάνεις μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά στο εξωτερικό. Έτσι εξασφαλίζεις παιδαγωγική επάρκεια, πιθανόν συνδυάζεις κοινωνιολογία και εκπαίδευση (κοινωνιολογία της εκπαίδευσης), ίσως στο εξωτερικό παράλληλα δουλεύεις σε έρευνες. Όλα αυτά μαζί η Ελλάδα δεν μπορεί να σου τα προσφέρει ταυτόχρονα. Και πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα ανοίξουν θέσεις για τον κλάδο σας. Αν όχι κάθε σχολείο, αλλά σε κάθε δευτεροβάθμια θ έπρεπε να υπάρχει ένας κοινωνικός λειτουργός και ένας ψυχολογος. Νομίζω ότι στα περισσότερα κράτη υπάρχει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Καλησπερα και καλως ηλθες....κι εγω στο ψαξιμο ειμαι....τα παιδια παραπανω σε κατευθυναν σωστα οσον αφορα τα μεταπτυχιακα.
απλα να σε ενημερωσω οτι γενικως ειναι ψιλοδυσκολο να σε παρουν χωρις μεταπτυχιακο στην ασπαιτε.
Εγω αυτην την περιοδο ψαχνω την πιθανοτητα να κανω ενα μεταπτυχιακο στην ψυχολογια και τι επαγγελματικα δικαιωματα θα εχω, στον ιδιωτικο παντα τομεα γιατι για δημοσιο θα σταματησω μαλλον να προσπαθω lol
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος gen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Καλησπερα και καλως ηλθες....κι εγω στο ψαξιμο ειμαι....τα παιδια παραπανω σε κατευθυναν σωστα οσον αφορα τα μεταπτυχιακα.
απλα να σε ενημερωσω οτι γενικως ειναι ψιλοδυσκολο να σε παρουν χωρις μεταπτυχιακο στην ασπαιτε.
Εγω αυτην την περιοδο ψαχνω την πιθανοτητα να κανω ενα μεταπτυχιακο στην ψυχολογια και τι επαγγελματικα δικαιωματα θα εχω, στον ιδιωτικο παντα τομεα γιατι για δημοσιο θα σταματησω μαλλον να προσπαθω lol

Κοίταξε, κι εγώ άκουγα οτι στην Ασπαίτε μπαίνεις μόνο με βύσμα, οτι γίνονται διάφορα,κλπ. Φέτος όμως που πέρασα εγώ-κάνοντας αίτηση για πρώτη φορά- ήμουν η μόνη με μεταπτυχιακό από τους 5 συνολικά κοινωνιολόγους που πήραν.Οι υπόλοιποι είχαν 2 γλώσσες και σχετικά καλό βαθμό πτυχίου.

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
αληθεια?σε ποια πολη?
συγχαρητηρια!!!
εμας στη πατρα μονο με μεταπτυχιακο:(
κοπηκα γι μισο μοριο
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Ας κάτσει εδώ  να είναι άνεργος και να πληρώνει φόρους. Σάμπως η δικιά μου μάνα θα τον ταίζει?
;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος gen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
αληθεια?σε ποια πολη?
συγχαρητηρια!!!
εμας στη πατρα μονο με μεταπτυχιακο:(
κοπηκα γι μισο μοριο


Στο Βόλο. Είναι και λίγο θέμα τύχης αυτά βέβαια. Αλλά καλά θα κάνεις αν σκέφτεσαι να ξανακάνεις αίτηση του χρόνου να μαζέψεις τα στατιστικά από την ιστοσελίδα της Ασπαίτε για να έχεις καλύτερη άποψη. Εννοώ από όλες τις πόλεις, πόσους κοινωνιολόγους πήραν και με πόσα μόρια αντίστοιχα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 344
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.