*

Αποστολέας Θέμα: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.  (Αναγνώστηκε 56961 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν υπάρχει κάπου εγκύκλιος ή έστω κάποια οδηγία από το ΥΠΕΠΘ ότι τα παιδιά που έρχονται στο νηπιαγωγείο υποχρεωτικά πρέπει να γνωρίζουν να πηγαίνουν τουαλέτα μόνα τους;

Ποιές είναι οι προϋποθέσεις φοίτησης πέρα από το πιστοποιητικό γέννησης κτλ...;

Επίσης..κάθε μέρα σερβίρω 18 κατσαρολάκια , στρώνω και ξεστρώνω 18 κρεβατάκια , δένω κορδόνια και δεν μου μένει καθόλου χρόνος για πρόγραμμα στο ολοήμερο. Υπάρχουν σε άλλα σχολεία τραπεζοκόμοι ή άλλο βοηθητικό προσωπικό όταν είναι πολλά τα παιδιά;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2010, 09:51:44 μμ από Deyna »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 10:16:37 μμ »
Η κόρη μου είναι σε τμήμα 19 παιδιών. Οι γονείς δίνουμε 7€ το μήνα για τραπεζοκόμο.


Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 10:33:36 μμ »
Mου είχε δωσει πέρσι η προισταμένη μου κάποια έγγραφα με τα "καθήκοντα" μου. Δεν θυμάμαι να έλεγε οτιδήποτε για φροντίδα. Η δουλειά μας είναι καθαρά εκπαιδευτική, κανονικά ούτε να σερβίρουμε στα ολοήμερα θα έπρεπε και ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν έχουν όλα τα σχολεία τραπεζοκόμο. Σε αυτή την περίπτωση τα παιδιά φέρνουν μαζί τους απλά πράγματα τύπου τόστ ωστε εσύ να μην χρειάζεται να ζεσταίνεις (!) ή να σερβίρεις (και να μένουν τα παιδιά μόνα τους  :o)
 
Επίσης είναι γνωστό οτι ένα παιδί τυπικής ανάπτυξης στην ηλικία του νηπιαγωγείου ΠΡΕΠΕΙ να μπορεί να αυτοεξυπηρετηθεί στην τουαλέτα και στο ντύσιμο (μπουφάν κτλ).Είναι υποχρέωση του γονιού να τα εκπαιδεύσει σε αυτά τα πραγματα, όχι δική σου!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2010, 10:52:37 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 10:43:26 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος n.sof

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 10:49:12 μμ »
Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν υπάρχει κάπου εγκύκλιος ή έστω κάποια οδηγία από το ΥΠΕΠΘ ότι τα παιδιά που έρχονται στο νηπιαγωγείο υποχρεωτικά πρέπει να γνωρίζουν να πηγαίνουν τουαλέτα μόνα τους;

Ποιές είναι οι προϋποθέσεις φοίτησης πέρα από το πιστοποιητικό γέννησης κτλ...;

Επίσης..κάθε μέρα σερβίρω 18 κατσαρολάκια , στρώνω και ξεστρώνω 18 κρεβατάκια , δένω κορδόνια και δεν μου μένει καθόλου χρόνος για πρόγραμμα στο ολοήμερο. Υπάρχουν σε άλλα σχολεία τραπεζοκόμοι ή άλλο βοηθητικό προσωπικό όταν είναι πολλά τα παιδιά;


Υπαρχουν πολλοι τροποι να κερδισεις χρονο για προγραμμα στο ολοημερο!! Οσο κανεις δραστηριοτητες με τα παιδια βαζεις και ζεσταινεις τα κατσαρολακια!! Φροντιζεις να κλεισεις το φουρνο και να βαλεις στο δισκο τα κατσαρολακια οσο τα παιδια θα πλενουν τα χερια τους. Οσον αφορα το μοιρασμα του φαγητου, επιλεγεις καθε μερα δυο σερβιτορους οι οποιοι με γαντια σερβιρουν τα κατσαρολακια!! Τι εννοεις στρωνεις εσυ τα κρεβατακια? Τα παιδια μονα τους μπορουν και αυτο να το μαθουν και να το κανουν..Κι εγω αμφεβαλλα με το διπλωμα των σεντονιων , ομως μεσα σε 2 μερες εμαθαν να τα διπλωνουν με τη βοηθεια καποιου φιλου τους!! Τα κορδονια δυστυχως ειναι ενα μεγαλο θεμα!! Αλλα μπορεις να τους πεις να το μαθουν στο σπιτι με τους γονεις ή μαζι τους στις ελευθερες!
Ελπιζω να σε βοηθησα..

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 10:54:35 μμ »
Κορδόνια δεν μπορούν να μάθουν να δένουν τα παιδιά. Απορώ γιατί δεν έχουν παπούτσια με "σκρατσ" ... είναι πολύ επίφοβα για ατυχήματα τα άλλα 

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 11:14:54 μμ »
Αθάνατη Ελλαδάρα που οι μανάδες δεν λένε να καταλάβουν πως τα παιδιά μαθαίνουν...γι αυτό φτάνουν 18 χρονών και τους στρώνει το τραπέζι η μάνα ακόμη...όχι σε όλες τις οικογένειες...αλλά δυστυχώς απ'ό,τι β λέπω γύρω μου ακόμη σε πολλές!
Ο θέιος μου έχει παντρευτεί Αγγλίδα...τα ξαδέρφια μου ξέραν από 4 χρονών να στρώνουν μόνα τους κρεβάτι και γενικά να αυτοεξυπηρετούνται...
Να εξήγησετε στους γονιούς πως είναι παιδιά...όχι χαζά! Και πως ο ρόλος σας δεν είναι το ντάντεμα.... ???
Με τρόπο φυσικά... ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 11:16:55 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα.Τα κορδόνια είναι πολύ επικίνδυνα στο νηπιαγωγείο και φυσικά δεν μπορούν να δένουν κορδόνια τα παιδιά σε αυτή την ηλικία....
Deyna καταρχήν είσαι τυχερή και μόνο που έχεις κρεβατάκια στο νηπιαγωγείο!!!Εμείς έχουμε στρώματα που τα απλώνουμε στο πάτωμα και πρέπει να στριμώξουμε 18 παιδιά.Προσπαθούμε και εγώ και η άλλη συνάδελφος όταν έχουμε το ολοήμερο να τα παλέψουμε όλα.Βάζουμε την κουζίνα στους 50 από τις 12.30 ούτως ώστε μέχρι τις 13.00να έχουν ζεσταθεί τα κατσαρολάκια.Οι ώρες μας βγαίνουν μια χαρά-που και που μπορεί να τύχει να μας πάρει λίγο παραπάνω η ώρα της ξεκούρασης-αλλά όχι συχνά.Σήκωνέ τα λίγο νωρίτερα γύρω στις 14.20 ας πούμε,για να προλαβαίνουν και να φροντίζουν μόνα τους τα πράγματά τους και να διπλώνουν σεντόνια(αρχικά βοήθησέ τα και σιγά σιγά τα διπλώνουν το ένα με το άλλο μαζί όπως μπορούν).
Το θέμα της τουαλέτας δεν πρέπει καν να τίθεται στο νηπιαγωγείο,καθώς δεν είναι παιδικός σταθμός αλλά σχολείο.Το παιδί για να πάει νηπιαγωγείο θα πρέπει να μπορεί να αυτοεξυπηρετείται στην τουαλέτα.Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν μας ζητήσει βοήθεια ί δεν θα την προσφέρουμε,αλλά κανονικά  πρέπει να πηγαίνει τουαλέτα μόνο του.
 
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 11:18:31 μμ »
Αθάνατη Ελλαδάρα που οι μανάδες δεν λένε να καταλάβουν πως τα παιδιά μαθαίνουν...γι αυτό φτάνουν 18 χρονών και τους στρώνει το τραπέζι η μάνα ακόμη...όχι σε όλες τις οικογένειες...αλλά δυστυχώς απ'ό,τι β λέπω γύρω μου ακόμη σε πολλές!
Ο θέιος μου έχει παντρευτεί Αγγλίδα...τα ξαδέρφια μου ξέραν από 4 χρονών να στρώνουν μόνα τους κρεβάτι και γενικά να αυτοεξυπηρετούνται...
Να εξήγησετε στους γονιούς πως είναι παιδιά...όχι χαζά! Και πως ο ρόλος σας δεν είναι το ντάντεμα.... ???
Με τρόπο φυσικά... ???
Πεστα Λώρα...Ειδικά οι αγορομάνες τα κάνουν μπούληδες τα παιδιά και μετά γίνονται...πεθερές και την πληρώνει η νύφη.....τη νύφη!! :P
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 11:25:38 μμ »
Αθάνατη Ελλαδάρα που οι μανάδες δεν λένε να καταλάβουν πως τα παιδιά μαθαίνουν...γι αυτό φτάνουν 18 χρονών και τους στρώνει το τραπέζι η μάνα ακόμη...όχι σε όλες τις οικογένειες...αλλά δυστυχώς απ'ό,τι β λέπω γύρω μου ακόμη σε πολλές!
Ο θέιος μου έχει παντρευτεί Αγγλίδα...τα ξαδέρφια μου ξέραν από 4 χρονών να στρώνουν μόνα τους κρεβάτι και γενικά να αυτοεξυπηρετούνται...
Να εξήγησετε στους γονιούς πως είναι παιδιά...όχι χαζά! Και πως ο ρόλος σας δεν είναι το ντάντεμα.... ???
Με τρόπο φυσικά... ???
Πεστα Λώρα...Ειδικά οι αγορομάνες τα κάνουν μπούληδες τα παιδιά και μετά γίνονται...πεθερές και την πληρώνει η νύφη.....τη νύφη!! :P
Ε...κι αυτά ήθελα να πω Λίλα..με κάλυψες! Κι ως τώρα έλεγα πως το κακό το κάναν οι γιαγιάδες με το σύνδρομο τηης κατοχής...αλλά μπααα...κι μαμάδες (και δη οι αγορομάνες όπως είπες Λίλα) τα ίδια και χειρότερα κάνουν!  ???
Πάντως χαρά στο κουράγιο σας με τόσες αρμοδιότητες και χωρίς υποδομές...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 11:27:40 μμ »
στο νηπιαγωγείο που πηγαίνει η κόρη μου η καθαρίστρια εκτελεί και χρέη τραπεζοκόμου και φυσικά, πληρώνεται γι΄αυτό.
 Δώσαμε στην αρχή της χρονιάς 50 ευρώ (για το κάθε παιδί) επί 100 παιδιά που έχει όλο το νηπιαγωγείο = 5000 .......

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 11:32:02 μμ »
Υποδομές;;;;Καλό κι αυτό!!Εδώ εμας μας έφτιαξε γονιός στρώματα(χρειαζόμασταν άλλα 3)για να χωράνε τα παιδιά...Υλικά στην αρχή αγοράζαμε εμείς και ρίξαμε και τρελή προσωπική δουλειά απλώς και μόνο για να μπορούμε να δουλεύουμε!Πολύμπριζο έχω πάει δικό μου,ούτε αυτό δεν είχε και άντε να κάνεις μουσικοκινητικά,δεν έφτανε το καλώδιο.....Και να ταν μόνο αυτά.....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος xriskids

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 11:38:03 μμ »
και γω πρώτη χρονιά στο ολοήμερο και στην αρχή αγχώθηκα με το φαγητό και το στρώσε ξεστρώσε. Στο χωριό που είμαι οι γονείς φέρνουν το φαγητό το μεσημέρι και έτσι δεν έχω ζέσταμα . Πάντως εμείς έχουμε κάτι πλαστικά κρεβατάκια πουμπαίνει το ένα στο άλλο και δεν ξεστρώνω κάθε μερα τα διπλώνω και τα αφήνω στο κρεβάτι. πριν τελειώ σουν το φαγητό κατεβάζω τα κρεβατάκια και το κάθε παιδι αναγνωρίζει τα σεντονάκια του και ξαπλώνει κατευθείαν. Μετά είναι πρόθυμα να με βοηθήσουν.

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 02:15:08 μμ »
Δυστυχώς ούτε εμείς έχουμε τραπεζοκόμο κ σερβίρουμε κ στρώνουμε 25 κρεβατάκια κάθε μέρα! Έχουμε μοιράσει υπευθυνότητες στα παιδιά κ η δουλειά μοιράζεται αλλά είναι γεγονός ότι αρκετός χρόνος σπαταλάτε κάθε απόγευμα ..όσο οργανωτικός κ αν είσαι! Όσο για την αυτοεξυπηρέτηση εμείς στην πρώτη συνάντηση το εξηγήσαμε στους γονείς ..τα παιδιά 4 κ 5 ετών είναι ικανά κ πρέπει να αυτοεξυπηρετούνται ..κάποιοι το κατάλαβαν κ κάποιοι δυσανασχέτησαν ..προσαρμόστηκαν όμως εν τέλει!
Να λες αυτό που σκέφτεσαι κ΄να σκέφτεσαι αυτό που λες..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 400
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.