*

Αποστολέας Θέμα: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.  (Αναγνώστηκε 56870 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #70 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 07:35:07 μμ »
 Άλλη μια ερώτηση επειδή το χεις ψάξει panickos. Αν περάσει τα 5 κ συνεχίσει τι ακριβώς χρειάζεται;
Μου είπαν να πάω πάλι σε παιδίατρο και μετά ουρολόγο (ίσως να χρειαστεί) γιατί μάλλον θα είναι παθολογικό. Ξέρω παιδί που είχε αυτό το πρόβλημα και οφειλόταν σε παθολογικά αίτια. Υπάρχει και ένα βρακάκι ειδικό με αισθητήρα μέσα που με τα πρώτα ούρα χτυπάει συναγερμός μέσω ενός δέκτη που υπάρχει στο δωμάτιο του παιδιού και στο δωμάτιο των γονιών. Οι παιδίατροι το συστήνουν. Κοστίζει πολύ αλλά αν κάνει δουλειά αξίζει.
Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιο νομικό πλαίσιο ψάχνεις. Τι εννοείς "άτυπο νόμο ή κανονισμό"; Κανονισμό του νηπιαγωγείου; Πώς, δηλαδή, να αντιμετωπίζετε τα παιδιά με αυτό το πρόβλημα;  ??? Γιατί αμφιβάλλω ο κανονισμός να αναφέρεται σε κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #71 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 07:40:36 μμ »
ξερω επισης απο γνωστη μου πως το προβλημα αυτο ειναι εκτος απο παθολογικο ή και καθαρα ψυχολογικο (φοβιες, ανασφαλειες κλπ).Νομιζω πως μιλουσε για ενα φαρμακο (σιροπι οχι χαπια), ας το δουν οι γονεις και αυτο....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #72 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 09:08:17 μμ »
Πολυ καλη ερωτηση Μελινα μου. Σωστα τοποθετησες τον προβληματισμο σου: στη ψυχολογια του παιδιου.

για σενα και για τον καθενα απο μας δεν ειναι δυσκολο να αλλαξουμε μια πανα. εγω ξερω. (παπλωματοθηκη δεν μπορω να βαλω,παρολο που τα κοριτσια εδω περσυ μου εδωσαν οδηγιες, δεν τα καταφερα. το ομολογω. Αλλα η πανα ειναι σκρατς-σκρατς. βαλε του και λιγη πουδρα μη συγκαψει το δερματακι.

Δεν ξερω αν αυτο που θα πω ειναι σωστο ή εφικτο αλλα, αν περιμενες λιγο να βγουν τα παιδια εξω και μετα να κανεις την αλλαγη?
βεβαια και αυτο αντε να το "σκεπασεις" για λιγο, δεν θα διαρκεσει πολυ.
Τι γινεται ομως σε περιπτωση που γινουν σχολια απο τα αλλα παιδια? Να τους μιλουσες? και τι να πεις? ειναι πολυ ιδιαιτερο το θεμα.

με μια φιλη ψυχολογο μιλουσα το πρωι, αν το ηξερα θα την ρωτουσα, αν και αυτη δουλευει σε ιδρυμα τρελων, εκτος του ο,τι η ιδια ειναι τρελη,...

ελαφρυνα κατα πολυ το θεμα ομως παρολο που ειναι σοβαροτατο!!!!


  ;D ;D ;D  ;D Γελάω για την τρελή ψυχολόγο..

Έγινε αντιληπτό γιατί βρέχτηκε το στρώμα κ τα ρούχα και τα παιδιά το είδαν. Είναι δύσκολο να μην φανεί. 
 Ήδη το συζητήσαμε κ τους είπα ότι κανείς δεν τα καταφέρνει σε όλα, όλοι ακόμα κ αν έχουμε μάθει κάτι κάνουμε λάθη, ότι κ εγώ όταν ήμουν μικρή μπερδευόμουν κ νόμιζα στον ύπνο μου ότι είμαι τουαλέτα κ το πάθαινα συνεχώς.. ( :Pμεγάλο ψέμα αλλά συχνά τους το λέω όταν συμβαίνει κάτι αντίστοιχο ;)) και εστίασα στο ότι όταν κοροιδεύουμε τον άλλο για κάτι αισθάνεται πολύ άσχημα δηλ τα έβαλα να φανταστούν πώς θα αισθάνονταν τα ίδια αν τους κορόιδευε κάποιος για κάτι. Δεν είναι η πρώτη φορά που συζητάμε κάτι τέτοιο, ελπίζω να ανταποκριθούν σε αυτό.   Επίσης δεν θέλω να υπάρχει κλίμα περίεργο δηλ ότι προσπαθούμε να το κρύψουμε θέλω να είμαι άνετη όπως κ ήμουν γιατί αυτό το κλίμα μου φαίνεται ότι δίνει περίεργα μηνύματα αντίθετα απ αυτα που συζητήσαμε. Δεν ξέρω αν έχω δίκιο σε αυτό. Θέλω να πω πως η διακριτικότητα στην αντιμετώπιση είναι διαφορετικό πράγμα απ' την μυστικότητα.


Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #73 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 09:13:28 μμ »
 Άλλη μια ερώτηση επειδή το χεις ψάξει panickos. Αν περάσει τα 5 κ συνεχίσει τι ακριβώς χρειάζεται;
Μου είπαν να πάω πάλι σε παιδίατρο και μετά ουρολόγο (ίσως να χρειαστεί) γιατί μάλλον θα είναι παθολογικό. Ξέρω παιδί που είχε αυτό το πρόβλημα και οφειλόταν σε παθολογικά αίτια. Υπάρχει και ένα βρακάκι ειδικό με αισθητήρα μέσα που με τα πρώτα ούρα χτυπάει συναγερμός μέσω ενός δέκτη που υπάρχει στο δωμάτιο του παιδιού και στο δωμάτιο των γονιών. Οι παιδίατροι το συστήνουν. Κοστίζει πολύ αλλά αν κάνει δουλειά αξίζει.
Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιο νομικό πλαίσιο ψάχνεις. Τι εννοείς "άτυπο νόμο ή κανονισμό"; Κανονισμό του νηπιαγωγείου; Πώς, δηλαδή, να αντιμετωπίζετε τα παιδιά με αυτό το πρόβλημα;  ??? Γιατί αμφιβάλλω ο κανονισμός να αναφέρεται σε κάτι τέτοιο.

Μέχρι στιγμής δηλαδή δεν έχει γίνει εξέταση για το αν οφείλεται σε κάτι παθολογικό; Ή δεν φαίνεται ακόμα;

Ρωτάω για τον κανονισμό για κάποιον άλλο λόγο άσχετο με την αντιμετώπιση του παιδιού απλά θέλω να ξέρω τι  ισχύει για παιδιά που δεν έχουν καταφέρει να αυτοεξυπηρετούνται. Κάποιοι  συνάδελφοι σίγουρα θα ξέρουν. Αν για παράδειγμα είχα 5 παιδιά με το ίδιο πρόβλημα τι θα γινόταν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #74 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 09:17:23 μμ »
και γω το ιδιο πιστευω, και θεωρω πως πολυ σωστα χειριστηκες το θεμα. θα περιμενεις ασφαλως να δεις αποτελεσματα και αναλογα παλι κανεις τις επεμβασεις σου με καταλληλους χειρισμους.

υ.γ. παντως αν θελεις ρωταω τη φιλη ψυχολογο αν και δε νομιζω να μας δωσει σωστη συμβουλη. Μαλλον η ιδια χρηζει ψυχολογου για να μη πω ψυχιατρου! (καλα που δε με διαβαζει.... σα να την ακουω..." τι λες ρε ρεμαλι? θελω ψυχιατρο? αντε χασου απω δω..." ( αυτη ειναι ασφαλως η αντιμετωπιση που θα εχω απο μια ψυχολογο και μαλιστα φιλη..!!) χεχε
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #75 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 09:20:28 μμ »

...... Αν για παράδειγμα είχα 5 παιδιά με το ίδιο πρόβλημα τι θα γινόταν;


τί θα γινοταν? τιποτα! θα ειχες 5 παιδια με το ιδιο προβλημα.
 βεβαια το καλυτερο θα ηταν να ειχες ολη τη ταξη με το ιδιο προβλημα, οπότε απλα δεν θα ειχες εσυ προβλημα. ;D ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #76 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 09:21:03 μμ »
και γω το ιδιο πιστευω, και θεωρω πως πολυ σωστα χειριστηκες το θεμα. θα περιμενεις ασφαλως να δεις αποτελεσματα και αναλογα παλι κανεις τις επεμβασεις σου με καταλληλους χειρισμους.

υ.γ. παντως αν θελεις ρωταω τη φιλη ψυχολογο αν και δε νομιζω να μας δωσει σωστη συμβουλη. Μαλλον η ιδια χρηζει ψυχολογου για να μη πω ψυχιατρου! (καλα που δε με διαβαζει.... σα να την ακουω..." τι λες ρε ρεμαλι? θελω ψυχιατρο? αντε χασου απω δω..." ( αυτη ειναι ασφαλως η αντιμετωπιση που θα εχω απο μια ψυχολογο και μαλιστα φιλη..!!) χεχε

 Για ρώτα τη είμαι περίεργη... ::) ::) ;D

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #77 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 09:22:12 μμ »

...... Αν για παράδειγμα είχα 5 παιδιά με το ίδιο πρόβλημα τι θα γινόταν;


τί θα γινοταν? τιποτα! θα ειχες 5 παιδια με το ιδιο προβλημα.
 βεβαια το καλυτερο θα ηταν να ειχες ολη τη ταξη με το ιδιο προβλημα, οπότε απλα δεν θα ειχες εσυ προβλημα. ;D ;D
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Πολύ σωστό!  :P

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #78 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 09:23:27 μμ »
  Οπότε θα κάναμε συζητήσεις για το παιδί που δεν θα χρειαζόταν πάνα για να μην αισθάνεται άσχημα που διαφέρει απ τα υπόλοιπα! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #79 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 09:24:27 μμ »
και γω το ιδιο πιστευω, και θεωρω πως πολυ σωστα χειριστηκες το θεμα. θα περιμενεις ασφαλως να δεις αποτελεσματα και αναλογα παλι κανεις τις επεμβασεις σου με καταλληλους χειρισμους.

υ.γ. παντως αν θελεις ρωταω τη φιλη ψυχολογο αν και δε νομιζω να μας δωσει σωστη συμβουλη. Μαλλον η ιδια χρηζει ψυχολογου για να μη πω ψυχιατρου! (καλα που δε με διαβαζει.... σα να την ακουω..." τι λες ρε ρεμαλι? θελω ψυχιατρο? αντε χασου απω δω..." ( αυτη ειναι ασφαλως η αντιμετωπιση που θα εχω απο μια ψυχολογο και μαλιστα φιλη..!!) χεχε

 Για ρώτα τη είμαι περίεργη... ::) ::) ;D

αν σου πω πως την ιδια περιεργεια εχω....χαχαχα
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #80 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 09:25:33 μμ »
 Οπότε θα κάναμε συζητήσεις για το παιδί που δεν θα χρειαζόταν πάνα για να μην αισθάνεται άσχημα που διαφέρει απ τα υπόλοιπα! ;D ;D ;D

σωστηηηηηηηηηηη !!!! ;D ;D ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #81 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 10:25:15 μμ »
 Άλλη μια ερώτηση επειδή το χεις ψάξει panickos. Αν περάσει τα 5 κ συνεχίσει τι ακριβώς χρειάζεται;
Μου είπαν να πάω πάλι σε παιδίατρο και μετά ουρολόγο (ίσως να χρειαστεί) γιατί μάλλον θα είναι παθολογικό. Ξέρω παιδί που είχε αυτό το πρόβλημα και οφειλόταν σε παθολογικά αίτια. Υπάρχει και ένα βρακάκι ειδικό με αισθητήρα μέσα που με τα πρώτα ούρα χτυπάει συναγερμός μέσω ενός δέκτη που υπάρχει στο δωμάτιο του παιδιού και στο δωμάτιο των γονιών. Οι παιδίατροι το συστήνουν. Κοστίζει πολύ αλλά αν κάνει δουλειά αξίζει.
Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιο νομικό πλαίσιο ψάχνεις. Τι εννοείς "άτυπο νόμο ή κανονισμό"; Κανονισμό του νηπιαγωγείου; Πώς, δηλαδή, να αντιμετωπίζετε τα παιδιά με αυτό το πρόβλημα;  ??? Γιατί αμφιβάλλω ο κανονισμός να αναφέρεται σε κάτι τέτοιο.

Μέχρι στιγμής δηλαδή δεν έχει γίνει εξέταση για το αν οφείλεται σε κάτι παθολογικό; Ή δεν φαίνεται ακόμα;

Ρωτάω για τον κανονισμό για κάποιον άλλο λόγο άσχετο με την αντιμετώπιση του παιδιού απλά θέλω να ξέρω τι  ισχύει για παιδιά που δεν έχουν καταφέρει να αυτοεξυπηρετούνται. Κάποιοι  συνάδελφοι σίγουρα θα ξέρουν. Αν για παράδειγμα είχα 5 παιδιά με το ίδιο πρόβλημα τι θα γινόταν;

Όχι, εξέταση γίνεται μετά τα 5.
Πάντως, το συγκεκριμένο μην το κατατάσσεις στα παιδιά που δεν αυτοεξυπηρετούνται καθώς το πρόβλημα είναι μόνο στον ύπνο. Φαντάζομαι ότι κατά τη διάρκεια της μέρας πάει μόνο τους στην τουαλέτα, έτσι δεν είναι; Από τη στιγμή που αυτό το πρόβλημα δεν είναι ιδιοτροπία ή έλλειψη διαπαιδαγώγησης από το σπίτι, του βάζεις την πάνα και ..... end of the story! :)

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #82 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 10:53:17 μμ »
Κι εγώ το ίδιο θα πρότεινα.Εκτός αν δεν το βάζεις για ύπνο και κάθεται στο στωματάκι με κάποιο παραμύθι,απλά για χαλάρωση...
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #83 στις: Δεκέμβριος 12, 2010, 12:50:01 πμ »
 Άλλη μια ερώτηση επειδή το χεις ψάξει panickos. Αν περάσει τα 5 κ συνεχίσει τι ακριβώς χρειάζεται;
Μου είπαν να πάω πάλι σε παιδίατρο και μετά ουρολόγο (ίσως να χρειαστεί) γιατί μάλλον θα είναι παθολογικό. Ξέρω παιδί που είχε αυτό το πρόβλημα και οφειλόταν σε παθολογικά αίτια. Υπάρχει και ένα βρακάκι ειδικό με αισθητήρα μέσα που με τα πρώτα ούρα χτυπάει συναγερμός μέσω ενός δέκτη που υπάρχει στο δωμάτιο του παιδιού και στο δωμάτιο των γονιών. Οι παιδίατροι το συστήνουν. Κοστίζει πολύ αλλά αν κάνει δουλειά αξίζει.
Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιο νομικό πλαίσιο ψάχνεις. Τι εννοείς "άτυπο νόμο ή κανονισμό"; Κανονισμό του νηπιαγωγείου; Πώς, δηλαδή, να αντιμετωπίζετε τα παιδιά με αυτό το πρόβλημα;  ??? Γιατί αμφιβάλλω ο κανονισμός να αναφέρεται σε κάτι τέτοιο.

Μέχρι στιγμής δηλαδή δεν έχει γίνει εξέταση για το αν οφείλεται σε κάτι παθολογικό; Ή δεν φαίνεται ακόμα;

Ρωτάω για τον κανονισμό για κάποιον άλλο λόγο άσχετο με την αντιμετώπιση του παιδιού απλά θέλω να ξέρω τι  ισχύει για παιδιά που δεν έχουν καταφέρει να αυτοεξυπηρετούνται. Κάποιοι  συνάδελφοι σίγουρα θα ξέρουν. Αν για παράδειγμα είχα 5 παιδιά με το ίδιο πρόβλημα τι θα γινόταν;

Όχι, εξέταση γίνεται μετά τα 5.
Πάντως, το συγκεκριμένο μην το κατατάσσεις στα παιδιά που δεν αυτοεξυπηρετούνται καθώς το πρόβλημα είναι μόνο στον ύπνο. Φαντάζομαι ότι κατά τη διάρκεια της μέρας πάει μόνο τους στην τουαλέτα, έτσι δεν είναι; Από τη στιγμή που αυτό το πρόβλημα δεν είναι ιδιοτροπία ή έλλειψη διαπαιδαγώγησης από το σπίτι, του βάζεις την πάνα και ..... end of the story! :)

Ναι έχεις δίκιο δεν το διατύπωσα σωστά. Μάλλον η απορία μου χωρίζεται σε 2 μέρη. Α. Τι γίνεται όταν ένα παιδί δεν αυτοεξυπηρετείται γενικά κ Β. Τι γίνεται όταν έχει πρόβλημα στον ύπνο.  Συγνώμη αν σας ζαλίζω, κανονικά εγώ δεν θα το έψαχνα τόσο ( Για τον κανονισμό εννοώ) απλά επειδή κάτι προέκυψε σε μια συζήτηση κ άρχισα να αναρωτιέμαι... Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!  :)


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159611
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 444
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 366
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.